Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 травня 2011 року 12:39 № 2а-6405/11/2670
За позовомПрокурора Святошинського району м.Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділу Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аероліт»
про стягнення коштів в розмірі 5346,71 грн.,
Суддя Смолій І.В.,
Секретар судового засідання Колесник І.Ю.
Представники:
Від прокуратуриХанчин Г.О. посвідчення № 41 від 21.02.11
Від позивача ОСОБА_2 довіреність № 04-02-487 від 30.03.11
Від відповідачаОСОБА_3 довіреність № б/н від 19.05.11
На підставі ч. 3 ст. 160 КАСУ в судовому засіданні 20.05.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аероліт»про стягнення коштів в розмірі 5346,71 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.05.11р. відкрито провадження у адміністративній справі та закінчено підготовче провадження і призначено справу до розгляду по суті на 20.05.11р.
У судовому засіданні 20.05.11р. представник позивача позовні вимоги підтримав.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем було порушено норми Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991 № 875-ХІІ, у звязку з чим до нього було застосовано адміністративно господарську-санкцію у розмірі 5316,50 грн., та з урахуванням пені несплачена сума становить 5346,17 грн.
Відповідач проти позову не заперечив та позовні вимоги визнав.
Дослідивши матеріали справи, суд,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аероліт»(далі відповідач) (код ЄДРПОУ 31814180) зареєстровано Святошинською районною у м.Києві державною адміністрацією від 07.02.2002р. за № 10030236163.
Відповідно до проведеної перевірки співробітниками Прокуратури Святошинського району м.Києва з питань вжиття заходів позовного характеру по погашенню заборгованості до Фонду соціального захисті інвалідів, Прокурором Святошинського району м.Києва було зроблено запит до Святошинського районного центру зайнятості, щодо надання інформації з приводу звернення відповідачем протягом 2010 року до РЦЗ з приводу наявних вакансій для працевлаштування інвалідів.
У листі від 28.04.2011 року №04-27/1598 Святошинським РЦЗ було повідомлено, що відповідачем у 2010р. звіт за формою 3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів до Святошинського РЦЗ не подавався.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991 № 875-ХІІ, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Частина 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»передбачає, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Законодавством України щодо працевлаштування інвалідів та осіб із обмеженими фізичними можливостями не передбачено обов'язку підприємств здійснювати самостійний пошук інвалідів для працевлаштування. Статтею 18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено лише обов'язок підприємств інформувати державну службу зайнятості щодо наявності робочих місць для працевлаштування інвалідів, а також звітувати перед Фондом соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, тобто обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.
Відповідно до вищезазначеного, та як вбачається зі звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 року, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 5346,17 грн. з урахуванням пені.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Разом із тим відповідно до ст. 217 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції (в т.ч. і штрафи) - один із правових засобів відповідальності у сфері господарювання, яка відповідно до ст. 216 ГК України застосовується за правопорушення у сфері господарювання.
Ч. 2 ст. 216 ГК України передбачає, що застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій і держави.
Статтею 218 ГК України передбачено, що підставою господарсько-правової відповідальності є вчинене учасником господарських відносин правопорушення. Учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Виходячи із норм законодавства, склад господарського правопорушення, відповідальність за яке передбачає застосування штрафних санкцій, включає в себе два елементи: наявність протиправної поведінки та вини.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аероліт»(код ЄДРПОУ 31814180) на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (отримувач: Державний бюджет України, р/р№31219230700001 ГУ ДКУ у м.Києві, МФО 820019, код 24262621) суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 5346,71 грн., у тому числі за основним платежем 5316,50 грн. та пеня у розмірі 30,21 грн.
Постанова набуває законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Смолій