ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2011 р. м. ЧернівціСправа № 2а/2470/1497/11
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Дембіцького П.Д.,
при секретарі Граматович М.І.;
за участю:
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю);
представника відповідача надав клопотання про визнання позову, розглянути бех їх участі;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Кельменецькому районі Чернівецької області до Кельменецького об'єднання по агропромисловому будівництву «Райагробуд»про стягнення податкового боргу в сумі 23292,38 грн.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 13.07.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Про час складання постанови у повному обсязі повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167, п.2 ч.2 ст. 186 КАС України.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач - Державна податкова інспекція у Кельменецькому районі Чернівецької області звернулась до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з Кельменецького об'єднання по агропромисловому будівництву «Райагробуд»податкової заборгованості з податку на додану вартість у сумі 23292,38 гривень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідач не сплачує до бюджету заборгованість по податках і зборах (обов'язкових платежах), встановлених законодавством.
13 липня 2011 року у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі посилаючись на обставини викладені в позові.
08.07.2011 року відповідачу було надіслано рекомендований листом з повідомленням копію ухвали про відкриття провадження у справі, та повістку-інформацію про час, місце та дату судового розгляду.
13.07.2011 року відіповідач надав суду відзив про визнання вимог ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області, щодо стягнення податкової заборгованості за рахунок активів з ПДВ в сумі 23292,38 грн.
Розглянувши матеріали справи та подані документи, всебічно і повно встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Кельменецького об'єднання по агропромисловому будівництву «Райагробуд»(60100, Чернівецька область, смт Кельменці, вул.Жукова,9, інд. Код. 03587980) відповідно до довідки від 19.02.2004 року № 736 узяте на облік в органах державної податкової служби 04.08.1998 року за № 54. Державною податковою інспекцією в Кельменецькому районі Чернівецькій області 30.06.2007 року проведено державну реєстрацію платника податку на додану вартість - Кельменецького об'єднання по агропромисловому будівництву «Райагробуд» за №32782759.
Станом на 21.06.2011 року за відповідачем рахується заборгованість з податку на додану вартість яка виникла за період з 29.12 по 30.12.2010 року у сумі 23292,38 грн., в тому числі пеня 532,38 грн..
Недоїмка по податку на додану вартість у сумі 22 760,00 грн. виникла у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання згідно поданої підприємством декларацій з ПДВ №9005565188 від 16.12.2010 року термін сплати 30.12.2010 року - на суму 22760,00 грн.;
Нарахована пеня 29.12.2010 року на підставі статті 16 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за період 24.04.2010р. по 29.126.2010р. становить 532,38 грн..
16.12.2010 року відповідачем подано декларація № 9005565188 від в електронному вигляді згідно укладеного між підприємством та інспекцією договору № 37-2470 від 09.09.2010 року «Про визнання електронних документів»та у відповідності до Законі в України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис»до Інструкції з підготовки і подання податкових документів засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої Наказом ДПА України від 10.04.2008 року № 233, зареєстрованого у Мінюсті 16.04.20008р. №320/15011.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України від 21.12.2000 року „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який діяв на день виникнення зазначених правовідносин зазначене податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації , вважається узгодженим з дня подання такої податкові' декларації.
На виконання вимог ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) ДПІ у Кельменецькому районі на юридичну адресу боржника було направлено першу одаткову вимогу № 1/63 від 09 жовтня 2001року на суму податкової заборгованості 12018,04 грн., яка була вручена 11.10. 2001 року. У зв'язку з тим, що підприємство не сплатило у строк в повному обсязі суму податкового боргу ДПІ було направлено другу податкову вимогу № 2/336 від 16 листопада 2001 року на суму 7 348,30 грн., яка була вручена 16. 11.2001 року. У пункті 2 податкової вимоги падатковий орган вимагає негайно сплатити суму податкового боргу, однак, даних вимог підприємство не виконало, тобто безпідставно ухилився від сплати суми податкового боргу. Згідно з пп 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІП ДПІ у Кельменецькому районі було прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу за № 35 від 14 лютого 2003 року.
ДПІ в Кельменецькому районі неодноразово повідомляло боржника про наявність податкового боргу, з вимогою негайного погашення та з пропозицією з'явитись в ДПІ, проте відповідач та його посадові особи на дані повідомлення та пропозиції не реагували.
Враховуючи те, що правовідносини виникли до 01.01.2011 року, тобто до набрання чинності Податкового кодексу України, відповідно слід застосувати законодавство, яке діяло на момент вчинення правовідносин.
Крім того, слід зазначити, що вказані правовідносини регулюються Законом України “Про державну податкову службу в Україні”, Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181 (далі - Закон України № 2181) та іншими Законами. Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Частиною 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” передбачено обов'язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
До функцій державних податкових інспекцій згідно п.11 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” відноситься подання до судів позовів до підприємств, установ, та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з преамбулою Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181 (далі - Закон України № 2181) він є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, і застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності та визнає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України № 2181, податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181 передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
У відповідності до п.п. 5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону № 2181, яка регулює строки погашення податкового зобов'язання, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4. платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно п.п. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Статтею 5 Закону визначено порядок узгодження сум податкових зобов'язань, оскарження рішень контролюючих органів та визначення податкового боргу.
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У відповідності до вимог п. 203.1 статті 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку відповідно до п.203.2 ст. 203 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно вимог п. 16.1.4 ст. 16 ПКУ, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.57.1 ст. 57 ПКУ, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до п. 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України органи ДПС України мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог податкового законодавства що є підставою для стягнення вказаної заборгованості та вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 ст. 71 КАС України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта власних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Правомірність дій позивачем доведена, відповідач не надав суду заперечення на позовну заяву та письмові докази, які свідчать про погашення податкового боргу.
Згідно ст. 8 Кодекс адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 6-12, 17, 18, 69-71, 94, 86, 100, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Кельменецького об'єднання по агропромисловому будівництву «Райагробуд» (60100,Чернівецька область, смт Кельменці, вул.Жукова,9, інд. Код. 03587980) податковий борг у сумі 23292,38 ( двадцять три тисячі двісті дев'яносто дві грн. тридцять вісім коп.) Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апе ляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, пятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня її складання. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.
Постанову складено в повному обсязі 18 липня 2011 р.
СуддяП.Д. Дембіцький