Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"17" серпня 2011 р. № 2а- 9393/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участі секретаря - Беззубко А.О.,
за участі представника позивача ОСОБА_1 (довіреність б/н від 03.06.2011р.);
за участі представника відповідача ОСОБА_2 (довіреність № 29199/10/10-020 від 31.12.2010р.);
за участі представника третьої особи ОСОБА_3 (довіреність № 1876/10-10 від 31.12.2010р.);
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Укрпромавіа" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова, третя особа - Виконавчий комітет Харківської міської ради в особі Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Харківської міської ради про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укрпромавіа», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова та Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради, в якій після уточнення позовних вимог просило рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі М.Харкова від .8.05.2011 року № 313 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість- скасувати повністю, зобов'язати Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м.Харкова поновити реєстрацію Позивача платником податку на додану вартість з 18.05.2011.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що під час здійснення підприємницької діяльності він одержав направлене поштою за його адресою (вих. №10271/10/29-019 від 24.05.2011) рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова від 18.05.2011 року № 313 про анулювання реєстрації платнику податку на додану вартість, яким було з 18.05.2011 року анульовано Позивачу реєстрацію платника ПДВ, з посиланням на абзац «ж»п. 184 ст. 184 Податкового кодексу. Вказане рішення було вчинено відповідачем на підставі помилково здійсненого третьою особою запису щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу (Позивача) за №14801440004043843.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укрпромавіа»вважає, що дії ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова щодо прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість суперечать вимогам Податковому Кодексу України та Положенню про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 № 979, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за N 1439/18734, що є підставою для скасування такого рішення.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити, поклавшись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник ДПІ в судовому засіданні проти позову заперечував, просив у його задоволенні відмовити та зазначив, що рішення ДПІ у Дзержинському районі відповідає вимогам діючого законодавства та є правомірним.
Представник Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб та фізичних осіб підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради в судове засідання прибув, та надав пояснення стосовно того що внесення запису в ЄДР щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу (Позивача) від 16.05.2011 року №14801440004043843 відбулось в наслідок технічного збою в роботі баз даних єдиного державного реєстру. Збій в роботі комп'ютерних баз даних було виявлено департаментом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб та фізичних осіб підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради самостійно та 30.05.2011 року було виправлено помилково внесені записи, про що було повідомлено Відповідача.
Суд вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновків про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укрпромавіа»як юридична особа зареєстроване 07.04.2009 року Виконавчим комітетом Харківської міської ради, взято на облік в ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова, зареєстровано платником ПДВ 27.07.2010 року (іпн 363719320306, свідоцтво № 100294805 на бланку Форми №2-ПДВ серії НБ № 450898).
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укрпромавіа»є м. Харків, вул. Тобольська, 42, офіс 429.
Згідно ст. 1 Закону- України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»(далі по тексті Закон), місцезнаходженням юридичної особи е адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Між Позивачем та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 укладено договір оренди №8 від 01.10.2010 року, згідно якого Позивач отримав у користування приміщення для офісу за адресою: м. Харків, вулиця Тобольська, буд. 42, оф. 429, який у теперішній час є чинним. Згідно укладеного Договору Орендар - Позивач - своєчасно та в повному обсязі проводить сплату грошових коштів за оренду нежитлового приміщення, що підтверджується відповідними товарними чеками.
Рішенням ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 313 від 18.05.2011 року анульовано реєстрацію позивача як платника податку на додану вартість з причини внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу згідно з відомостями із ЄДР щодо юридичної особи.
Суд зазначає, що підпунктом “ж” пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України передбачено, що анулювання реєстрації платника податку відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Процедура здійснення субєктом владних повноважень анулювання реєстрації особи як платника ПДВ деталізована Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість (затверджено наказом ДПА України від 22.12.2010р. №978, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.12.2010р. за №1400/18695; далі за текстом Положення №978).
Відповідно до п.5.2.4 п.5.2 розділу V Положення №978 рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), а саме: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).
Згідно з частинами 11, 12, 13 та 14 статті 19 Закону України N 755-ІV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі передбачена відповідна процедура:
- юридична особа зобовязана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу;
- у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобовязаний надіслати рекомендованим листом протягом пяти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки;
- у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобовязаний надіслати рекомендованим листом протягом пяти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки;
- Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті;
- у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Отже, законом чітко визначено порядок встановлення факту відсутності юридичної особи за місцем її знаходження.
Відповідно до пп.25.2.2. п.25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обовязково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону.
Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вважається днем прийняття такого рішення.
14.04.2011 року Департаментом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради (далі по тексту - Третя особа) на адресу Позивача було направлено лист від 14.04.2011 року № 792/10-4/11 щодо надання державному реєстратору картки підтвердження реєстраційних відомостей (форма №6).
У вказаному листі було вказано строк відповідних відомостей щодо підтвердження відомостей про юридичну особу до 14.05.2011 року.
04.05.2011 року тобто в межах строку встановленого Законом Позивач надав Третій особі заповнену картку підтвердження реєстраційних відомостей (форма № 6)
Таким чином. Позивач добросовісно виконав приписи Закону щодо підтвердження своїх реєстраційних відомостей., зазначене підтверджується описом державного реєстратора від 04.05.2011 року.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 01.06.2011 року на бланку серії АЄ №156589 статус відомостей про ТОВ «Компанія «Укрпромавіа» щодо його місцезнаходження за адресою: м. Харків, вулиця Тобольська, 42, офіс 429, підтверджено.
Суд також зазначає, що відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте доказів правомірності, законності та обґрунтованості своїх та свого рішення ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова до суду не надано.
Правомірність анулювання реєстрації платника податків на підставі підпункту “ж” пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України обумовлена наявністю відповідного запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу як на момент виникнення спірних відносин сторін справи, так і на момент розгляду спору в суді.
Суд також вказує, що згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскільки запис державного реєстратора виконавчого комітету Харківської міської ради від 16 травня 2011 року за №14801440004043843 щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укрпромавіа»за адресою: місто Харків, вул. Тобольська, 42, офіс 429, скасовано шляхом проведення реєстраційної дії «Скасування реєстраційної дії (для виправлення помилок)»юридичної особи ТОВ «Компанія «Укрпромавіа»(код ЄДРПОУ 36371930), також був складений акт про виправлення технічної помилки і відповідна інформація була надана до Органів податкової служби для подальшого реагування згідно чинного законодавства, що підтверджується листом Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради від 16.08.2011 за №б/н, а на момент вирішення спору в суді відсутній запис в ЄДР про не підтвердження відомостей про місцезнаходження позивача за вказаною ним адресою, то суд не вбачає правових підстав для застосування положень підпункту “ж” пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України для урегулювання спору за даною справою.
Вказані обставини свідчать про те, що рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова від 18 травня 2011 року з №313 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість підлягає скасуванню, , так як воно було винесено на підставі помилково внесених відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а права Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укрпромавіа»як платника податку на додану вартість підлягають відновлення з моменту винесення оспорюваного рішення.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В ході судового розгляду справи відповідачем, який є субєктом владних повноважень, не доведено правомірності мотивів винесення спірного правового акту індивідуальної дії і за правилами ч.2 ст.71 КАС України не подано доказів необґрунтованості вимог позивача.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186. 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Укрпромавіа" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова, третя особа - Виконавчий комітет Харківської міської ради в особі Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Харківської міської ради про скасування рішення задовольнити у повному обсязі.
Зобов"язати Управління державного казначейства в Московському районі міста Харкова надати відомості про рахунки, з яких повинно бути здійснено відшкодування з податку на додану вартість.
Скасувати Рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова від 18.05.2011 року № 313 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Зобов"язати Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м. Харкова поновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Укрпромавіа", як платника податку на додану вартість.
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 22 серпня 2011 року.
Суддя Шляхова О.М.