Постанова № 18138674, 07.07.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2011
Номер справи
2а-1870/2442/11
Номер документу
18138674
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2011 р. Справа № 2a-1870/2442/11

Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Глазько С.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Закрите акціонерне товариство "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду із позовом до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 00000622302 від 08 лютого 2011 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі акту (довідки) фактичної перевірки № 0015/18/15/23/14018417 від 27 січня 2011 року, в якому Сумською МДПІ було зроблено висновок про порушення платником податків вимог п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", застосовано суму штрафу в розмірі сто тисяч триста грн., яка відповідно до податкового повідомлення - рішення від 08 лютого 2011 року № 00000622302, отриманого 10 лютого 2011 року, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів.

Позивач вважає, що податкове повідомлення - рішення Сумської МДПІ являється незаконним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Звинувачуючи платника податків в порушенні вказаного закону, Сумська МДПІ виходила з того, що він 03.11.2004 року у Сумській МДПІ зареєстрував реєстратор розрахункових операцій, MINI 500 ME заводський номер ПБ56100644 фіскальний номер № 1815000332, який опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим робот та книгу обліку розрахункових операцій за № 1815000332 на господарську одиницю (пункт продажу товарів) касу підприємства. Відповідно до норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкт господарювання зобов'язаний щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій, незалежно від того, чи проводились розрахунки за готівку чи ні. На порушення п.9 статті 3 закону платником податків у робочі дні підприємства у період з 30.09.2009 року по 26.01.2011 року (включно) загалом не роздруковані на реєстраторах розрахункових операцій 295 фіскальних чеків (Z-звітів) та не забезпечено їх зберігання у книгах обліку розрахункових операцій.

Преамбула Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" чітко визначили сферу застосування реєстраторів розрахункових операцій - це підприємства торгівлі, громадського харчування та послуг. Законодавець мав на увазі поширення цього закону на усіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють діяльність саме в зазначеній сфері.

Позивач зазначає, що відповідно до ліцензії серія АБ № 103373 він здійснює будівельні роботи і не відноситься до суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з торгівлею, громадським харчуванням або наданням послуг.

Позивач 14 лютого 2011 року вих. № 60 звернувся до ТОВ «МБП «Делота» з запитом щодо надання інформації про можливість зняття на зазначеному реєстраторі касових операцій за відсутності торгових операцій. В отриманій на цей запит відповіді вказано, що програмне забезпечення РРО MINI 500 ME (версія 50-01) створене таким чином, що за відсутності торгових операцій (фіскальних чеків, операцій службового внесення або видачі готівки), фіскальний звіт не роздруковується.

Від представника відповідача надійшло заперечення (а.с.92) в якому він зазначав, що в п. 3.2 статуту ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" визначається, що предметом діяльності Товариства є: «...надання послуг населенню, виконання послуг по технічному обслуговуванню і ремонту індивідуальних технічних засобів...». Позивач пояснює, що реєстратор розрахункових операцій придбаний для реєстрації розрахункових операцій при продажу покупних товарів. Згідно преамбули Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Позивач посилається на запит № 60 від 14.02.11 до ТОВ «МБП «Делота» про можливість зняття на зазначеному реєстраторі касових операцій за відсутності торгових операцій. З відповіді № 47 від 14.02.11 на цей запит випливає, що програмне забезпечення створене таким чином, що за відсутності торгових операцій фіскальний чек не роздруковується. Згідно п.п. 4.5 п. 4 "Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)" затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. № 614 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за № 107/5298, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту. Тобто, якщо реєстратор фіскальний чек не роздруковує за відсутності торгових операцій, то це не звільняє позивача від друкування фіскальних звітних чеків щоденно за допомогою операцій "службове внесення" "службова видача".

Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не зявився, надав суду заяву (а.с.105), в якій зазначав, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просив розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача надала суду клопотання (а.с.107), в якому просила розглядати справу без участі представника Сумської МДПІ.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с.80).

З 18 січня 2011 року по 26 січня 2011 року Сумською МДПІ було проведено перевірку каси підприємства розташованої за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Сад, вул. Польова, 1, що належить ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" з питань дотримання порядку проведення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів.

За результатами вказаної перевірки було складено акт (довідку) фактичної перевірки № 0015/18/15/23/14018417 від 27 січня 2011 року (а.с.8-12) з висновку якого вбачається, що під час перевірки встановлено порушення п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

На підставі вказаного акту перевірки Сумською МДПІ було прийняте податкове повідомлення-рішення № 00000622302 від 08 лютого 2011 року, яким до ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 100300 грн. (а.с.19).

Рішенням Державної податкової адміністрації в Сумській області № 3326/10/25-005-19/54 ск від 25 січня 2011 року (а.с.47-49) та рішенням Державної податкової адміністрації України № 5704/6/25-0415 від 23 березня 2011 року (а.с.56-57), прийнятими за результатами розгляду скарг позивача, податкове повідомлення - рішення Сумської МДПІ від 08 лютого 2011 року № 0000622302 залишено без змін, а скарги - без задоволення.

Відповідно до п.9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Як вбачається з акту (довідки) фактичної перевірки, перевіркою встановлено, що ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" 03 листопада 2004 року у Сумській МДПІ було зареєстровано реєстратор розрахункових операцій, який опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи MINI 500 ME заводський номер ПБ56100644 фіскальний номер № 1815000332 та книгу обліку розрахункових операцій за № 1815000332 на господарську одиницю (пункт продажу товарів) касу підприємства розташовану за адресою: Сумський район, с. Сад, вул. Польова, 1.

На порушення п.9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" у робочі дні підприємства у період 30.09.2009 року по 26.01.2011 року (включно) загалом не роздруковано на реєстраторах розрахункових операцій 295 фіскальних чеків (Z-звітів) та не забезпечено їх зберігання у книгах обліку розрахункових операцій.

В позовній заяві позивач зазначає, що він не відноситься до суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з торгівлею, громадським харчуванням або наданням послуг, тому на нього не розповсюджується Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Однак позивачем було зареєстровано реєстратор розрахункових операцій, який опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи, окрім того в переліку видів робіт продовження будівельної діяльності до ліцензії АБ № 103373 (а.с.29-30) та в п. 3.2 статуту ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" (а.с.66-79), перелічені види послуг, які надає ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9", до яких відноситься, зокрема, надання послуг населенню, виконання послуг по технічному обслуговуванню і ремонту індивідуальних технічних засобів.

Таким чином позивач зобов'язаний був виконувати вимоги Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідно до п. 4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання.

Однак відповідачем при застосуванні штрафних (фінансових) санкцій за не роздрукування та не зберігання фіскальних звітних чеків до ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій за всі 295 випадки не роздрукування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних чеків (Z-звітів) та не забезпечення їх зберігання у книгах обліку розрахункових операцій ( 295 х 340 = 100300 грн.).

Суд не може погодитися з розрахунком фінансових санкцій Сумської МДПІ у звязку з наступним.

Як вбачається зі змісту п. 4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законодавець передбачив застосування фінансової санкції у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку, а не за кожен виявлений при перевірці випадок такого порушення.

Невиконання обовязку є єдиним порушенням, незалежно від кількості днів чи разів, а тому санкція повинна застосовуватися у єдиному розмірі 340 грн.

Таким чином, суд вважає неправомірним застосування до ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9"штрафних (фінансових) санкцій у розмірі вищому, ніж передбачений Законом.

Тому, податковим органом правомірно застосовані до ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9", податковим повідомленням-рішенням № 00000622302 від 08 лютого 2011 року, штрафні (фінансові) санкції у розмірі 340 грн., передбачені п. 4 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (17 грн. х 20 = 340 грн.).

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо скасування податкового повідомлення-рішення Сумської МДПІ № 00000622302 від 08 лютого 2011 року в частині застосування до ЗАТ "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 999 60 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а щодо скасування податкового повідомлення-рішення Сумської МДПІ № 00000622302 від 08 лютого 2011 року в частині застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 340 грн. є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Закритого акціонерного товариства "Спеціалізована пересувна механізована колона №9" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 00000622302 від 08 лютого 2011 року задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції № 00000622302 від 08 лютого 2011 року в частині застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 999 60 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.М. Глазько

З оригіналом згідно

Суддя С.М. Глазько