ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/2654/2011
21 липня 2011 року 15год. 00хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пущкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: не прибув,
позивача: представник не прибув,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Прокурора м. Кузнецовськ в інтересах держави в особі Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції
доТовариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат будівельних матеріалів та конструкцій"
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Прокурор м.Кузнецовськ в інтересах держави в особі Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат будівельних матеріалів та конструкцій" про стягнення податкової заборгованості на загальну суму 74204,60 грн.
В подальшому Кузнецовською ОДПІ подано заяву про уточнення позовних вимог, за змістом якої позивач, посилаючись на те, що станом на 18.05.2011 року згідно даних обліку та звітості податкового органу по Товариству з обмеженою відповідальністю "Комбінат будівельних матеріалів та конструкцій" рахується заборгованість на загальну суму 149569,96 грн., в тому числі по податку на додану вартість в сумі 138593,82 грн. та по податку на прибуток в сумі 10976,14 грн., просить стягнути з відповідача податкову заборгованість на загальну суму 149569,96 грн.
Відповідно до вимог ст.137 КАС України заяву податкового органу про зміну позовних вимог прийнято судом до розгляду і приєднано до справи.
Прокурор та представник позивача у судове засідання не прибули, подали клопотання, в яких, зазначивши, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просять про розгляд справи у їх відсутність.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув повторно, причини неприбуття суду не повідомив. На адресу відповідача, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, надсилались копії ухвал про відкриття провадження у справі, про призначення справи до судового розгляду та повідомлення-виклики до суду. Однак, конверт повернувся з відміткою поштового відділення про причини невручення. Відповідно до ч.4 ст.33 КАС України, відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце судового розгляду належним чином.
Разом з тим, судом не визнавалася обовязковою участь сторін в судовому засіданні.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа розпорядженням виконавчого комітету Кузнецовської міської ради від 18.10.2006 року (а.с.12), з 18.10.2006 року взятий на облік як платник податків в ДПІ у м. Кузнецовськ та є зареєстрованим платником податку на додану вартість.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Комбінат будівельних матеріалів та конструкцій" являється боржником перед бюджетом, зокрема, за такими видами платежів, як податок на додану вартість та податок на прибуток.
За обліковими даними податкового органу за відповідачем рахуєтья податкова заборгованість перед бюджетом загальну суму 149569,96 грн., в тому числі по податку на додану вартість в сумі 138593,82 грн. та по податку на прибуток в сумі 10976,14 грн.
Заборгованість відповідача по податку на додану вартість в сумі 138593,82 грн. включає в себе суми податкових зобовязань, самостійно нараховані платником податків у податкових деклараціях та нараховані згідно з податковими повідомленнями-рішеннями, а також пеню, нараховану податковим органом за несвоєчасну сплату відповідачем узгодженого грошового зобов'язання.
Так, заборгованість відповідача з податку на додану вартість виникла, зокрема, на підставі самостійно поданих відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість: № 9002026243 від 19.11.2009 року (а.с.73-74); №9002311476 від 21.12.2009 року (а.с.76-77); уточнюючого розрахунку №9000019761 від 20.01.2010 року(а.с.78); №9000717289 від 19.03.2010 року (а.с.80-82); №9001176495 від 19.04.2010 року (а.с.83-84); №9002271441 від 21.06.2010 року (а.с.87-88); №9002709220 від 19.07.2010 року (а.с.89-90); №9003502339 від 17.08.2010 року (а.с.91-92); №9003970232 від 20.09.2010 року (а.с.94-95); №9004776723 від 03.11.2010 року (а.с.98-99); уточнюючого розрахунку за 01.12.2007 року, за01.08.2008 року та декларацій від 16.12.2010 року і від 20.04.2011 року.
Крім того, податковим органом на підставі актів, складених за результатами проведених щодо відповідача у 2009-2010 роках перевірок, якими зафіксовано порушення пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, винесено податкові повідомлення-рішення:
- №0000661650/0 від 24.11.2009 року, яким відповідачу, відповідно до пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, чинного на час існування відповідних правовідносин, визначено суму штрафу в розмірі 9538,94 грн. (а.с.75);
- №0000041650/0 від 15.01.2010 року, яким відповідачу визначено суму штрафу в розмірі 16171,26 грн. (а.с.79);
- №0000381650/0 від 22.04.2010 року, яким відповідачу визначено суму штрафу в розмірі 6319,76 грн. (а.с.85);
- №0000501650/0 від 17.06.2010 року, яким відповідачу визначено суму штрафу в розмірі 241,62 грн. (а.с.86);
- №0000581650/0 від 27.08.2010 року, яким відповідачу визначено суму штрафу в розмірі 7383,92 грн. (а.с.93);
- №0000801650/0 від 04.10.2010 року, яким відповідачу визначено суму штрафу в розмірі 45,55 грн. (а.с.96);
- №0000871650/0 від 19.10.2010 року, яким відповідачу визначено суму штрафу в розмірі 2,50 грн. (а.с.97);
- №0001001650/0 від 24.11.2010 року, яким відповідачу визначено суму штрафу в розмірі 1,20 грн. (а.с.100);
- №0000191650 від 14.03.2011 року, яким відповідачу визначено суму штрафу в розмірі 1514,68 грн. (а.с.105).
Оскільки доказів оскарження позивачем податкових повідомлень-рішень в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, Товариство з обмеженою відповідальністю "Комбінат будівельних матеріалів та конструкцій" з позовом про скасування зазначених податкових повідомлень-рішень Кузнецовської ОДПІ до Рівненського окружного адміністративного суду не зверталося, грошові зобов'язання зі сплати штрафних санкцій, визначені вказаними рішеннями, набули статусу узгоджених і підлягали сплаті в бюджет.
Також, податковим органом, за несвоєчасну сплату відповідачем узгодженого грошового зобов'язання на суму податковго боргу відповідача по податку на додану варітсть було нараховано пеню в розмірі 2695,39 грн.
Заборгованість відповідача по податку на прибуток в сумі 10976,14 грн. включає в себе суми податкових зобовязань, самостійно нараховані платником податків та нараховані згідно з податковими повідомленнями-рішеннями, а також пеню, нараховану податковим органом за несвоєчасну сплату відповідачем узгодженого грошового зобов'язання.
Так, заборгованість відповідача по податку на прибуток виникла, зокрема, на підставі самостійно поданих відповідачем уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з податку на прибуток №9236 від 23.12.2010 року та №9237 від 23.12.2010 року.
Крім того, податковим органом на підставі актів, складених за результатами проведених щодо відповідача у 2009-2010 роках перевірок, якими зафіксовано порушення пп. "б" пп.4.2.2. п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, винесено податкові повідомлення-рішення №0000591550 від 24.11.2009 року, №000191550 від 22.03.2010 року, №0000351550 від 17.06.2010 року, №0000541550 від 20.09.2010 року та №0000831550 від 04.10.2010 року, якими відповідачу, відповідно до пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 зазначеного Закону, визначено відповідні суми штрафів.
Оскільки доказів оскарження позивачем податкових повідомлень-рішень в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, Товариство з обмеженою відповідальністю "Комбінат будівельних матеріалів та конструкцій" з позовом про скасування зазначених податкових повідомлень-рішень Кузнецовської ОДПІ до Рівненського окружного адміністративного суду не зверталося, грошові зобов'язання по податку на прибуток, визначені вказаними рішеннями, набули статусу узгоджених і підлягали сплаті в бюджет.
Також, податковим органом, за несвоєчасну сплату відповідачем узгодженого грошового зобов'язання на суму податковго боргу відповідача по податку на прибуток було нараховано пеню в розмірі 1256,04 грн.
Пунктом 5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, встановлено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Аналогічні норми передбачені і п.54.1. ст.54 Податкового кодексу України, відповідно до якого, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
А згідно до п.56.11. ст.56 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.
Відповідно до пп. "б" пп.4.2.2. п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Відповідно до пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 цього Закону, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Відповідно до вимог пп.5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження, або звертається у встановлені строки з позовом до суду.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання є податковим боргом. Аналогічну норму містить пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, чинного з 01.01.2011 року.
Відповідно до пп.16.1.1. п.16.1. ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Аналогічна норма передбачена пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, відповідно до якого, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом
В силу положень пп.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження, визнається сумою податкового боргу платника податків, і на таку суму, в порядку передбаченому п.6.2. ст.6 вказаного Закону, надсилаються податкові вимоги. Аналогічне правило містить п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, чинного з 01.01.2011 року.
Однак, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, нова вимога не виставляється, а погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Згідно з матеріалами справи 21.10.2008 року відповідачу було виставлено першу, а 25.11.2008 року другу податкову вимогу на 10416,75 грн. та 18999,29 грн., відповідно (а.с.9,10).
Враховуючи ту обставину, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Комбінат будівельних матеріалів та конструкцій" з моменту виставлення йому податкових вимог суму податкового боргу повністю не погашало, підстав для виставлення йому нових податкових вимог в Кузнецовської ОДПІ не виникало, однак процедура стягнення податкового боргу вважається дотриманою.
Враховуючи вищевикладене, станом на день розгляду справи, за обліковими даними податкового органу, сума податкового боргу, в тому числі по податку на додану вартість в сумі 138593,82 грн. (в тому числі пеня в сумі 2695,39 грн.) та по податку на прибуток в сумі 10976,14 грн. (в тому числі пеня в сумі 1256,04 грн), залишилася не погашеною і становить всього 149569,96 грн.
Дані обставини стверджені поданими та дослідженими у судовому засіданні доказами: витягами з облікової картки платника податків (а.с.6-8,52-72), детальним розрахунком податкового боргу відповідача за період з 30.11.2009 року по 18.05.2011 року (а.с.51).
Згідно з п.41.5. ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Водночас частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За наведених обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача, з урахуванням уточнення позовних вимог на суму 46311 грн. 52 коп., обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат будівельних матеріалів та конструкцій" до місцевого бюжету м. Кузнецовська податкову заборгованість на загальну суму 149569 (сто сорок дев"ять тисяч п"ятсот шістдесят дев"ять) грн. 96 коп., в тому числі:
- по податку на додану вартітсть в сумі 138593,82 грн., яку перерахувати на р/р 31113029700004 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 23304211, код платежу 14010100;
- по податку на прибуток в сумі 10976,14 грн. (в тому числі пеня в сумі 1256,04 грн.), яку перерахувати на р/р 31111009700004 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 23304211, код платежу 11021000.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Друзенко Н.В.