ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-3688/10/1770
15 листопада 2010 року 17 год. 40 хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Сторожука І.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Мазур Наталія Михайлівна, Приходько Тетяна Василівна,
відповідача: представники Подоляк Оксана Андріївна, Веремей Олена Євстахіївна, Новосад Дмитро Михайлович, Балицький Володимир Михайлович,
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: представники Шевчук Вікторія Миколаївна, Крет Вікторія Анатоліївна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державного пдприємства "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою"
доКонтрольно-ревізійного відділу в місті Рівне та Рівненському районі,третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державного казначейства в місті Рівне
про визнання протиправними письмових вимог, -
ВСТАНОВИВ :
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державного підприємства "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" до Контрольно - ревізійного відділу в Рівненському районі про визнання протиправними письмових вимог про усунення порушень в. о. начальника контрольно-ревізійного відділу в Рівненському районі Харечко О.М. від 09.07. 2010р. № 240-11/648 в частині повернення коштів Стабілізаційного фонду в сумі 2 733 294,49 грн. до бюджету.
У ході судового засідання представником відповідача було подано клопотання про заміну неналежного відповідача. Клопотання мотивоване тим, що відповідно до наказу Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області від 30.06.2010 № 211-0 реорганізовано Контрольно-ревізійний відділ в м. Рівне Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області і Контрольно-ревізійний відділ в Рівненському районі Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області та утворено в межах штатної чисельності цих відділів Контрольно-ревізійний відділ в м. Рівне та Рівненському районі.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Враховуючи, що заміна відповідача у даній справі не потягне за собою зміни підсудності та зважаючи на згоду позивача суд допустив заміну первинного відповідача на належного відповідача, яким є Контрольно-ревізійний відділ в м. Рівне та Рівненському районі.
Позовні вимоги позивача мотивовано тим, що відповідач в акті перевірки вказує на те, що здійснення підприємством операцій по отриманню авансування та перерахування залишку невикористаних коштів в загальній сумі 3 209 811,25 грн. проведено з порушенням п. 6 Порядку використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатногого оформлелення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затвердженого постановою КМУ від 05.08.2009 року № 844, де передбачено відшкодування витрат виключно на підставі укладених договорів, а також п. 3 ст. 51 Бюджетного кодексу України, п. 12.3 Порядку обслуговування державного бюджету за видатками, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05. 2004 року № 89 та п. 2.2 Порядку № 136, в частині не подання до УДК в м. Рівне підтвердних документів до реєстрів фінансових зобов'язань, зокрема договорів на виготовлення технічної документації із землеустрою. Вважає, що висновки та результати ревізії по даному питанню є необґрунтованими, необ'єктивними та безпідставними і такими, що зроблені без урахування вимог чинного законодавства України.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили суд визнати протиправними письмові вимоги про усунення порушень виконуючого обов'язки начальника контрольно-ревізійного відділу в Рівненському районі Харченко О.М. від 09.07. 2010 року № 240-11/648 в частині повернення коштів Стабілізаційного фонду в сумі 2 733 294, 49 грн. до бюджету.
Відповідач позов не визнав, з підстав викладених у письмових запереченнях на позовну заяву (а.с. 108-112), поряд з іншим зазначивши, що оскаржувані вимоги Контрольно-ревізійного відділу у Рівненському районі є законними та прийнятими на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені законом.
Представники відповідача в судовому засіданні наголосили на правомірності вимог контрольно-ревізійного відділу, та вказали на відповідність обставин, встановлених перевіркою та зазначених в акті № 240-16/5 від 28.05. 2010 року, фактичним обставинам.
Представники третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в судовому засіданні пояснили наступне.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.12.2009р. № 1511 -р "Про здійснення попередньої оплати робіт з безоплатного оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельну ділянку", виданого на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.08. 2009 р. № 844 "Деякі питання реалізації права власності на землю громадянами України", здійснення попередньої оплати робіт з розроблення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку, проведення державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, в тому числі заповнення бланків таких актів, що виконуватиметься, зокрема, у 2010 році, передбачено здійснити відповідно до внесених Міністерством охорони навколишнього природного середовища та Державним комітетом із земельних ресурсів пропозицій. Такі пропозиції були надані листом Державного комітету України із земельних ресурсів від 30.12. 2009 р. № 24506/16/7-09. Згідно із зазначеним листом та з дотриманням вимог Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05. 2004р. № 89 (із змінами), Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08. 2004 р. № 136 (із змінами), 30.12.2009р. управлінню установою ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" були надані реєстри зобов'язань, реєстри фінансових зобов'язань, разом із розрахунками попередньої оплати, а також платіжні доручення на перерахування коштів з реєстраційних рахунків № 3524 на рахунки, відкриті за балансовим рахунком № 3712 "Рахунки інших клієнтів Державного казначейства". Вказані реєстри зобов'язань, реєстри фінансових зобов'язань, а також розрахунки попередньої оплати були погоджені начальником Головного управління Держкомзему у Рівненській області. В реквізитах платіжних доручень зазначалось: "Попередня оплата робіт відповідно до розпорядження КМУ від 08.12.2009 № 1511 в частині {вказано окремий показник Плану використання бюджетних коштів на 2009 рік, наприклад: заробітна плата).
Використання бюджетних коштів, які 30.12. 2009 р. були зараховані на спеціальний рахунок за балансовим рахунком № 3712, до затвердження Порядку їх використання Державним казначейством та Держкомземом, не проводилось. До затвердження такого Порядку (наказ Державного комітету України із земельних ресурсів та Державного казначейства України від 18.01. 2010 р. № 45/40), перераховані кошти у повному обсязі залишались на єдиному казначейському рахунку.
Щодо реєстрації в управлінні Держказначейства у місті Рівне укладених договорів на розроблення технічної документації, укладених виконавцем ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" із замовниками робіт, зазначили, що з врахуванням положень Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженим наказом Державного казначейства України від 09.08. 2004р. № 136 (із змінами), такі договори не підлягали реєстрації, оскільки не мали наслідком взяття виконавцем бюджетних зобов'язань. Згідно із пп. 7 п. 1 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетне зобов'язання - це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Укладання ж вищезазначених договорів здійснення платежів установою ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" не передбачало.
Заслухавши представників сторін, представників третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Для отримання бюджетних коштів підприємством в управлінні Державного казначейства в місті Рівне Рівненської області відкрито два рахунки: реєстраційний рахунок № 35241002003135, який є бюджетним рахунком та спеціальний рахунок №371249003003135, який не є бюджетним рахунком. Відкриття рахунку здійснено на підставі листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 30 грудня 2009 року № 24506/16/7-09.
30 грудня 2009 року підприємство, як одержувач бюджетних коштів, отримало від розпорядника бюджетних коштів Головного управління Держкомзему в Рівненській області на реєстраційний рахунок бюджетні кошти як попередню оплату робіт з розробки технічної документації із землеустрою в загальній сумі 3893389,00 грн., яка призначалась для попередньої оплати з розробки технічної документації із землеустрою з безоплатних оформлення та видачі громадянам України на право власності на земельні ділянки на 2010 рік.
В цей же день платіжним дорученням із зазначенням призначення платежу "попередня оплата робіт з розробки технічної документації із землеустрою, згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 грудня 2009 року №1511-р", бюджетні кошти були перераховані на спеціальний рахунок.
Таким чином, вказані кошти підприємством згідно із затвердженим Планом у 2009 році не використані, до розпорядника бюджетних коштів не повернуті, а перераховані підприємством на спеціальний рахунок, де з метою виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 грудня 2009 року №1511-р залишені на наступний 2010 рік, при цьому, перерахування коштів підприємством здійснено на підставі листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 30 грудня 2009 року № 24506/16/7-09, яким зобовязано провести в повному обсязі перерахування залишків коштів по непроведених касових видатках з реєстраційного рахунку 3524 на спеціальний рахунок 3712 "Рахунки інших клієнтів Державного казначейства", в той час, як законодавчо визначений порядок використання коштів, отриманих у 2009 році з метою виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 грудня 2009 року №1511-р, передбачено не було.
Відповідно до ч. 3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); тощо.
Статтею 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Відповідно до п. 8 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550, орган служби, що проводить планову виїзну ревізію, повідомляє об'єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку (особисто під розписку керівнику або головному бухгалтеру об'єкта контролю; через канцелярію (діловодну службу) з відміткою на примірнику акта органу служби про дату реєстрації в журналі вхідної кореспонденції об'єкта контролю та підписом працівника канцелярії (загального відділу), який здійснив реєстрацію; рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням. При цьому на примірнику акта, що залишається в органі служби, зазначаються реквізити поштового повідомлення, яке долучається до матеріалів ревізії) - про дати її початку та закінчення. Планова виїзна ревізія розпочинається не раніше ніж через 10 календарних днів після надіслання об'єкту контролю повідомлення.
У ході судового засідання судом встановлено, що позивача було повідомлено про дату початку та закінчення ревізії належним чином, тобто ревізія проведена з дотриманням вимог законодавства. Дані обставини позивачем не заперечувалися.
З 22.03. по 28.05. 2010 року Контрольно-ревізійним відділом у Рівненському районі Контрольно-ревізійного управління у Рівненській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності, в тому числі використання коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, державного підприємства "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" за період з 01.01.2009 року по 01.04. 2010 року.
Ревізію проведено відповідно до плану роботи на І квартал 2010 року на підставі направлень № 240-23/7 та 240-23/8 від 22.03. 2010 року.
За результатами проведеної ревізії складено акт № 240-16/5 від 28.05. 2010 року (а.с. 8-57), яким встановлено, що підприємством кошти Стабілізаційного фонду використані на поточні видатки в загальній сумі 941525,05 гривень. Зокрема, на виплату заробітної плати, відрахувань до фондів на заробітну плату, відрядних виплат, придбання канцтоварів та ПММ, поточний ремонт обладнання, оплата електроенергії. Придбання основних засобів та капітальні видатки за рахунок коштів Стабілізаційного фонду не проводились. На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України "Про здійснення попередньої оплати робіт з безоплатного оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельну ділянку" № 1511-р від 08.12. 2009 р. та відповідно до плану використання бюджетних коштів, Інститутом 30.12. 2009 р. відповідно до платіжних доручень було перераховано залишок невикористаних бюджетних коштів в сумі 3209811,25 грн. з реєстраційного рахунку № 35241002003135 в УДК в м. Рівне на реєстраційний рахунок №371249003003135 з наступним визначеним цільовим призначенням. Розрахунок попередньої оплати Інституту попередньої оплати із розроблення технічної документації із землеустрою відповідно до розпорядження КМУ від 08.12.2009 №1511-р. підписаний директором Інституту Люшиним В.Г., головним бухгалтером Мазур Н.М. та погоджений начальником головного управління Держкомзему в Рівненській області С.К. Богатирчук-Кривко 30.12.2009 та зареєстровано і взято на облік УДК у м. Рівне 30.12. 2009 р., до розрахунку включено 28366 укладених договорів на виготовлення технічної документації із землеустрою на суму авансових платежів 3209896,56 гривень.
Здійснення Інститутом вищевказаних операцій по отриманню авансування та перерахування залишку невикористаних коштів в загальній сумі 3209811,25 грн. проведено з порушенням п. 6 Порядку використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатного оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затвердженого постановою КМУ від 05.08. 2009 р. № 844, де передбачено відшкодування витрат виключно на підставі укладених договорів, а також п. 3 ст. 51 Бюджетного кодексу України, п.12.3 Порядку обслуговування державного бюджету за видатками, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05. 2004 № 89, та п. 2.2 Порядку № 136, в частині не подання до УДК в м. Рівне підтвердних документів до реєстрів фінансових зобов'язань, зокрема договорів на виготовлення технічної документації із землеустрою, так як на всіх пред'явлених ревізії договорах по Інституту відсутні відмітки УДК в м. Рівне "зареєстровано та взято на облік".
В ході ревізії проведено зустрічну звірку між Інститутом та Управлінням Державного казначейства у м. Рівне, якою в повному обсязі підтверджено проведені операції та розрахунки по рахунках 3524 "Рахунки одержувачів коштів за коштами спеціального фонду державного бюджету" у 2009 році та 3712 "Рахунки інших клієнтів Державного казначейства" за І квартал 2010 року.
Висновок Контрольно-ревізійного відділу у Рівненському районі Рівненської області про порушення порядку списання коштів позивачем із Стабілізаційного фонду ґрунтується на тому, що пунктом 4 Порядку № 844 передбачено, що використання коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки здійснюється відповідно до Порядку обслуговування державною бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2004 № 89, із змінами, (далі Порядок № 89). Відповідно до пункту 1 Порядку № 844, визначено механізм використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду за напрямом "інші витрати", передбачений пунктом 22 частини першої статті 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік".
Пунктом 8 Порядку № 844 передбачено, що після закінчення бюджетного періоду залишки бюджетних коштів, що обліковуються на рахунках головного розпорядника бюджетних коштів станом на 1 січня відповідного року, повертаються до Стабілізаційного фонду.
Разом з тим, залишки бюджетних коштів по не проведених касових видатках на рахунку № 35241002003135 "Рахунки інших клієнтів Державного казначейства України", 30.12. 2009 р. в загальній сумі 3209811,25 грн, перераховані на рахунок № 371249003003135, із призначенням платежу "Попередня оплата робіт відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2009 року №1511, в частині відповідних показників Плану використання бюджетних коштів на 2009 рік".
Відповідно до пункту 1.3 Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 9 серпня 2004 року № 136, із змінами, (далі Порядок № 136) бюджетне фінансове зобов'язання - це зобов'язання розпорядника або одержувача бюджетних коштів сплатити кошти за будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, тобто - кредиторська заборгованість та/або попередня оплата, яка передбачена законодавством.
При цьому, згідно Реєстру фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 30.12.2009 р. № 7 (далі Реєстр) поданих Інститутом до УДК в м. Рівне в колонці 8 "Дані фінансового зобов'язання, у т.ч. попередня оплата" зазначена сума попередньої оплати - 0,0 грн., тобто, подані для реєстрації фінансові зобов'язання не передбачали здійснення платежів у майбутньому. В колонках 9, 10, 11 Реєстру, де зазначаються "Реквізити кредитора": вказано код ЄДРПОУ 00726820, тобто код Інституту; МФО банку та номер рахунку в банку - вказано МФО 833017 рахунок № 37129003003135. (а.с. 46-47).
Вищезазначений акт було підписано посадовими особами позивача із запереченнями.
Листом № 01/1506 від 16.06. 2010 року позивачем на адресу відповідача було надіслано зауваження (заперечення) до Акту від 28.05. 2010 р. № 240-16/5 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", в тому числі використання коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки за 2009 рік та І квартал 2010 року, складеного начальником контрольно-ревізійного відділу в Рівненському районі Демчуком О.П. та контролером-ревізором КРВ в Рівненському районі Новосадом Д.М. (а.с. 58-61).
Листом Контольно-ревізійного відділу у Рівненському районі № 240-11/632 від 07.07. 2010 року про надання висновків на заперечення було надіслано на адресу позивача Висновок на зауваження (заперечення) до Акту від 28.05.2010 №240-16/5 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", в тому числі використання коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки за 2009 рік та І квартал 2010 року, яким вищезазначені зауваження були відхилені (а.с. 62-70).
09.07. 2010 року на підставі зазначеного акту складено лист-вимогу № 240-11/648.
Зазначений лист в пункті 5 містить вимогу щодо усунення виявлених актом порушення, а саме перерахування коштів 30.12.2009 р. Інститутом в сумі 2733294,49грн. (3209811,25 - 476516,76) проведено з порушенням п. 6 Порядку використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатного оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затвердженого постановою КМУ від 05.08. 2009 року № 844, де передбачено відшкодування витрат виключно на підставі укладених договорів, а також п. 3 ст. 51 Бюджетного кодексу України, п. 12.3 Порядку обслуговування державного бюджету за видатками, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05.2004 року № 89, та п. 2.2 Порядку № 136, в частині не подання до УДК в м. Рівне підтвердних документів до реєстрів фінансових зобов'язань, зокрема договорів на виготовлення технічної документації із землеустрою. Повернути вказані кошти до бюджету.
Вважаючи незаконними вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Рівненському районі Контрольно-ревізійного управління у Рівненській області, викладені в пункті 5 листа № 240-11/648 від 09.07. 2010 року, позивач оскаржив їх в судовому порядку, звернувшись з даним позовом до Рівненського окружного адміністративного суду.
Проаналізувавши матеріали справи та надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
05.08. 2009 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 844 "Деякі питання реалізації права власності на землю громадянами України у 2009 році", якою затвердив Порядок безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 році державних актів на право власності на земельні ділянки; Порядок використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, яким заборонено стягнення з громадян України плати за оформлення та видачу у 2009 році державних актів на право власності на земельні ділянки та надання додаткових і супутніх послуг з розроблення документації із землеустрою, а також будь-яких інших платежів, зокрема внесків до благодійних та інших фондів; виділено за рахунок нерозподілених коштів Стабілізаційного фонду на безповоротній основі 507784,8 тис. грн. для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки.
Порядком використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки врегульовано механізм використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду за напрямом "інші витрати", передбаченим пунктом 22 частини першої статті 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки (далі - бюджетні кошти)
Згідно з п. 2 вказаного Порядку, головним розпорядником бюджетних коштів визначено Мінприроди, розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня - Держкомзем.
Відповідно до п. 3 Порядку № 844, одержувачами бюджетних коштів є державне підприємство "Центр державного земельного кадастру", інші державні підприємства, що належать до сфери управління Держкомзему та мають ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Бюджетні кошти надаються їх одержувачам через Республіканський комітет Автономної Республіки Крим із земельних ресурсів, головні управління Держкомзему в областях, мм. Києві та Севастополі.
Як вбачається з матеріалів справи у спірних правовідносинах Головне управління Держкомзему у Рівненській області є розпорядником бюджетних коштів другого рівня, а державне підприємство "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" - одержувачем таких коштів.
На виконання зазначеної вище Постанови Кабінету Міністрів України № 844 від 05.08. 2009 року, 08.12. 2009 року Кабінетом Міністрів України видано Розпорядження №1511-р "Про здійснення попередньої оплати робіт з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельну ділянку", відповідно до якого ухвалено погодитися з пропозицією Державного комітету із земельних ресурсів щодо здійснення за рахунок коштів Стабілізаційного фонду у грудні 2009 р. попередньої оплати у сумі до 300000 тис. гривень робіт з розроблення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку, проведення державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, в тому числі заповнення бланків таких актів, що виконуватимуться одержувачами бюджетних коштів, зокрема, у 2010 році, а Державному казначейству - здійснити до 25 грудня 2009 р. попередню оплату зазначених робіт відповідно до внесених Міністерством охорони навколишнього природного середовища та Державним комітетом із земельних ресурсів пропозицій.
Судом встановлено, що позивачем не заперечуються встановлені в акті ревізії факт перерахування вказаних коштів в розмірі 3209811,25 грн. з бюджетного на небюджетний рахунок, в якості попередньої оплати робіт з безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 році державних актів на право власності на земельні ділянки.
Відповідно ж до ч. 3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Разом з тим, спірні правовідносини, що є предметом розгляду в межах даного провадження, стосуються правової кваліфікації діянь позивача щодо перерахування коштів Стабілізаційного фонду з бюджетних рахунків на небюджетні з точки зору наявності у них складу порушення фінансово-бюджетної дисципліни, а також визначення відповідності таких діянь діючим на момент їх вчинення нормативно-правовим актам, надавши юридичну оцінку яким, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до п.п. 1, 2 Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України, затвердженого Наказом Державного казначейства України № 221 від 02.12. 2002 року (далі - Порядок № 221), рахунки, які відкриваються в органах Державного казначейства України відповідно до порядку їх функціонування та призначення коштів, поділяються на бюджетні та небюджетні.
Бюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються в органах Державного казначейства України для забезпечення казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів, до яких належать:
- бюджетні рахунки для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями) - рахунки для зарахування доходів бюджетів, надходжень в частині повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії;
- бюджетні рахунки для операцій клієнтів з бюджетними коштами - рахунки для здійснення операцій за асигнуваннями, передбаченими на виконання відповідних програм і заходів у державному та місцевих бюджетах, які відкриваються розпорядникам та одержувачам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів;
- інші бюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються за відповідними кодами бюджетної класифікації для здійснення операцій з обслуговування внутрішніх та зовнішніх боргових зобов'язань держави та в інших випадках, визначених нормативно-правовими актами;
- рахунки для обліку операцій з фінансування бюджетів - рахунки, які відкриваються для обліку операцій з фінансування бюджетів, передбачених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Пунктом 3 Порядку № 221 визначено, що небюджетними є рахунки, які відкриваються органами Державного казначейства України у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, підприємствам, установам, організаціям за операціями, що не відносяться до операцій за виконанням бюджетів.
На підставі викладеного можна зробити висновок, що оскільки кошти Стабілізаційного фонду було перераховано на небюджетні рахунки Державного казначейства України відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.12. 2009 р. № 1511-р "Про здійснення попередньої оплати робіт з безоплатного оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельну ділянку", виданого на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.08. 2009 р. № 844 "Деякі питання реалізації права власності на землю громадянами України" та відповідно до внесених Міністерством охорони навколишнього природного середовища та Державним комітетом із земельних ресурсів пропозицій викладених у листі Державного комітету України із земельних ресурсів від 30.12. 2009 р. № 24506/16/7-09, то обліковування даних коштів на відповідних небюджетних рахунках в органах Державного казначейства України відповідає вимогам чинного законодавства.
Крім того, відповідно до п. 12.1 Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого Наказом Державного казначейства України № 89 від 25.05. 2004 року з метою забезпечення контролю за цільовим спрямуванням бюджетних коштів органи Державного казначейства в частині виконання державного бюджету за видатками здійснюють попередній контроль - на етапі реєстрації зобов'язань розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.
УДК в м. Рівне проведено попередній контроль за цільовим спрямуванням бюджетних коштів, зареєстровано та взято на облік 30.12.2009 р. фінансові зобовязання підприємства на суму 3 209 811,25 грн. (а.с. 80,81).
Поточний контроль за цільовим спрямуванням бюджетних коштів, відповідно до вище вказаної норми законодавства, УДК в м. Рівне здійснює у процесі оплати рахунків підприємства.
Згідно з п. 12.3 Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого Наказом Державного казначейства України № 89 від 25.05. 2004 року органи Державного казначейства України здійснюють платежі на підставі платіжних доручень за дорученнями розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного зобов'язання та фінансового зобов'язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань.
Підтвердні документи (договори, звіт про результати проведення процедури закупівлі тощо) надаються у разі потреби здійснення авансування, поетапної оплати зареєстрованих фінансових зобов'язань тощо.
У випадках проведення розрахунків на умовах авансування розпорядники та одержувачі бюджетних коштів протягом трьох робочих днів після завершення терміну поставки товарів, виконання робіт, надання послуг, визначеного договірними зобов'язаннями відповідно до законодавства, подають до органів Державного казначейства документи, що підтверджують отримання таких товарів, робіт та послуг.
Зазначена норма кореспондуються з положеннями пункту 2.2 Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. № 136 (із змінами) у якому зазначено, що розпорядники бюджетних коштів за умови взяття зобов'язання протягом 7 робочих днів з дати його виникнення подають до відповідного органу Державного казначейства України Реєстр зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях і оригінали документів та/або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття зобов'язання.
Також, пунктом 6 Порядку використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки передбачено, що відшкодування витрат на здійснення державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, виконання робіт з виготовлення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку та розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, здійснюється на підставі укладених договорів, платіжних доручень і підтвердних документів.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 51 Бюджетного кодексу України стадією виконання Державного бюджету України за видатками визнається взяття бюджетних зобов'язань.
Однак суду слід зазначити, що з дотриманням вимог Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05.204р. № 89 (із змінами), Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. № 136 (із змінами), 30.12. 2009 року Управлінню Державного казначейства в м. Рівне ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" були надані реєстри зобов'язань, реєстри фінансових зобов'язань, разом із розрахунками попередньої оплати, а також платіжні доручення на перерахування коштів з реєстраційних рахунків № 3524 на рахунки, відкриті за балансовим рахунком № 3712 "Рахунки інших клієнтів Державного казначейства". Вказані реєстри зобов'язань, реєстри фінансових зобов'язань, а також розрахунки попередньої оплати були погоджені начальником Головного управління Держкомзему у Рівненській області (розпорядником бюджетних коштів другого рівня). В реквізитах платіжних доручень зазначалось: "Попередня оплата робіт відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.12. 2009 року № 1511-р в частині (вказано окремий показник Плану використання бюджетних коштів на 2009 рік, наприклад: заробітна плата).
Згідно із п.п. 7 п.1 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетне зобов'язання - це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Укладання ж договорів між позивачем та управліннями Держкомзему щодо виготовлення технічної документації на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.08. 2009 року № 844 здійснення платежів державним підприємством "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" не передбачало. На підставі вищезазначених договорів було визначено суму, яка перерахована розпорядником бюджетних коштів, Управлінням Держкомзему в Рівненській області, одержувачу бюджетних коштів - ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою". Таким чином, дані договори не підлягають реєстрації в Управлінні Державного казначейства в місті Рівне, оскільки не мають наслідком взяття позивачем бюджетних зобов'язань.
Посилання відповідача в акті перевірки на пункт 8 Порядку № 844 (а.с. 46), згідно якого передбачено повернення до Стабілізаційного фонду залишків бюджетних коштів, що обліковуються на рахунках головного розпорядника бюджетних коштів станом на 1 січня відповідного року є безпідставними, оскільки ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" не є розпорядником бюджетних коштів. Згідно ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Станом на 01 січня 2010 року на рахунках розпорядника бюджетних коштів не було. Крім того, позивач виконував у 2 кварталі 2010 року та виконує в даний час роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою відповідно до укладених в 2009 році договорів.
Враховуючи викладене, отримання та використання державним підприємством "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" коштів Стабілізаційного фонду було здійснено відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст.ст. 71, 86 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, оцінивши надані сторонами докази та матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Враховуючи викладене та те, що позов задоволено повністю на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, позивачу підлягає поверненню 03 грн. 40 коп. судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення № 4 від 16.07. 2010 р. (а.с. 2).
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними письмові вимоги про усунення порушень виконуючого обов'язки начальника контрольно-ревізійного відділу в Рівненському районі Харченко О.М. від 09.07. 2010 року № 240-11/648 в частині повернення коштів Стабілізаційного фонду в сумі 2 733 294, 49 грн. до бюджету.
Присудити на користь позивача Державного пдприємства "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 03 (три) грн. 40 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зозуля Д. П.
Постанова складена в повному обсязі 18.11.10р.