ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/4378/11 Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Клочка К.І.
при секретарі Міщенко Р.В.,
за участю:
прокурора Снісаренко Ю.Л.,
представника позивача Столович В.О.,
представника відповідача Блищук В.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринкудо Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго»про стягнення штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
25 травня 2011 року прокурор м. Полтави Полтавської області (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Полтаваобленерго» (далі відповідач, ВАТ «Полтаваобленерго»)про стягнення штрафних санкцій у розмірі 15300,00 грн, посилаючись на порушення відповідачем вимог законодавства України про цінні папери щодо розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (стрічка новин) у складі особливої інформації недостовірної інформації про володіння посадовими особами акціями товариства
У ході судового розгляду справи судом встановлено, що відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Полтаваобленерго» від 20.04.2011 назва товариства приведена у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства», у звязку з чим судом здійснено заміну первинного відповідача належним відповідачем - Публічним акціонерним товариством «Полтаваобленерго»(далі ПАТ «Полтаваобленерго»).
Прокурор у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити.
Представника позивача у судовому засідання вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача вимоги позовної заяви не визнав, просив суд у їх задоволенні відмовити посилаючись на те, що відповідно до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, визначення кількості акцій, якими володіють посадові особи товариства, щодо яких необхідно подавати інформацію, у відсотках, а не поштучно, інформація повинна бути подана в електронному виді у форматі, визначеному Комісією, а в паперовому - не повинна відрізнятись від електронної версії, тоді як наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.02.2007 №168 затверджено структуру файлів, формат та опис полів електронної форми інформації, де відповідно до додатку до цього наказу таблиця 7 передбачено проставлення у імені поля VL_STAT після коми тільки трьох знаків. Отже, проставивши у графі кількість відсотків, які належать новообраним посадовим особам 0,000% товариством дотримано вимоги формату, визначеного Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та не порушено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Проведеною прокуратурою міста Полтави перевіркою встановлено, що уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при здійсненні повноважень, наданих Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, передбачених статтею 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та на підставі розгляду акту проведення планової перевірки провадження діяльності на ринку цінних паперів ВАТ "Полтаваобленерго" від 30 грудня 2010 року та листа незалежного реєстратора Товариства - ТОВ «Інтер-Сервіс-Реєстр»(вх. №02/66 від 14.01.2011) встановлено наступне.
Згідно особливої інформації ВАТ «Полтаваобленерго», розміщеної у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (стрічка новин) 26.03.2010, голова та члени спостережної ради товариства, а також голова ревізійної комісії, які були обрані на загальних зборах акціонерів товариства 24.03.2010, володіють у статутному капіталі емітента часткою 0%. Разом з тим, згідно інформації незалежного реєстратора товариства - ТОВ «Інтер-Сервіс-Реєстр»від 14.01.2011 голова та члени спостережної ради товариства, а також голова ревізійної комісії, які були обрані на загальних зборах акціонерів товариства 24.03.2010, володіють по 1 акції кожен.
У звязку з вищевикладеним Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та складено акт про порушення на ринку цінних паперів №8-ПО від 31 січня 2011 року.
01.02.2011 ВАТ «Полтаваобленерго»спростувало недостовірну інформацію розмістивши в загальнодоступній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку виправлену особливу інформацію.
Постановою про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №8-ПО від 08 лютого 2011 року на ВАТ "Полтаваобленерго" накладено штрафну санкцію у розмірі 5100,00 грн (300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), що передбачено пунктом 6 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Також, відповідно до особливої інформації ВАТ «Полтаваобленерго», опублікованої в газеті «Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку»№58 від 31.03.2010, голова та члени спостережної ради товариства, а також голова ревізійної комісії, які були обрані на загальних зборах акціонерів товариства 24.03.2010, володіють в статутному капіталі емітента часткою 0%. Разом з там, згідно інформації незалежного реєстратора товариства ТОВ «Інтер-Сервіс-Реєстр»від 14.01.2011 голова та члени спостережної ради товариства, а також голова ревізійної комісії, які були обрані на загальних зборах акціонерів товариства 24.03.2010 володіють по 1 акції кожен.
У звязку з вищевикладеним Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та складено акт про порушення на ринку цінних паперів №9-ПО від 31 січня 2011 року.
03.02.2011 ВАТ «Полтаваобленерго»спростувало недостовірну інформацію розмістивши у загальнодоступній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку виправлену особливу інформацію.
Постановою про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №9-ПО від 08 лютого 2011 року на ВАТ "Полтаваобленерго" накладено штрафну санкцію у розмірі 5100,00 грн (300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), що передбачено пунктом 5 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Крім того, згідно особливої інформації ВАТ «Полтаваобленерго» від 31.03.2010 поданої 02.04.2010 до Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, голова та члени спостережної ради товариства, а також голова ревізійної комісії, які були обрані на загальних зборах акціонерів товариства 24.03.2010, володіють в статутному капіталі емітента часткою 0%. Разом з тим, згідно з інформацією незалежного реєстратора товариства - ТОВ «Інтер-Сервіс-Реєстр»від 14.01.2011 голова та члени спостережної ради товариства, а також голова ревізійної комісії, які були обрані на загальних, зборах акціонерів Товариства 24.03.2010, володіють по 1 акції кожен.
Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №10-ПО від 31 січня 2011 року.
ВАТ «Полтаваобленерго»спростувало недостовірну інформацію подавши до Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку виправлену особливу інформацію.
Постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №10-ПО від 08 лютого 2011 року на ВАТ "Полтаваобленерго" накладено штрафну санкцію у розмірі 5100,00 грн. (300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Застосування та розміри санкції за опублікування недостовірної інформації передбачено пунктом 7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
08 лютого 2011 року відповідач отримав вищезазначені постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, але на час розгляду справи санкції у розмірі 15300,00 грн відповідачем у добровільному порядку не сплачено.
Постанови накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не оскаржувались.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулює Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок»№3480-IV від 23.02.2006.
Відповідно до частини другої статті 6 цього Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Статтями 1, 2 цього ж Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері; державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку;інтеграція в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Повноваження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлені статтею 8 названого Закону і передбачають, зокрема, право Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам (пункт 8); накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14).
Обовязок емітентів щодо розкриття інформації, зокрема особливої, встановлений частиною першою статті 39 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”.
Зміст особливої інформації про емітента, до якої відносяться у тому числі і відомості про зміну складу посадових осіб емітента, розкриває частина перша статті 41 зазначеного Закону.
Ця ж стаття встановлює також, що строки, порядок та форми подання особливої інформації про емітента встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги о розкриття особливої інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
До інформації про зміну складу посадових осіб емітента належить інформація про звільнення або призначення голови та членів наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізора акціонерного товариства, головного бухгалтера, а також голови та членів іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства.
У Повідомленні розкривається така інформація: назва уповноваженого органу емітента, який прийняв рішення про зміну складу посадових осіб, дата прийняття рішення, зміст такого рішення (звільнення, призначення посадової особи) із зазначенням підстав такого рішення; інформація про посадову особу із зазначенням прізвища, імені та по батькові, паспортних даних, повної назви посади, на яку призначено або з якої звільнено, частка, якою володіє в статутному капіталі емітента ; обґрунтування змін у персональному складі посадових осіб та інформація про наявність у посадових осіб емітента непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. У разі призначення посадової особи розкривається інформація про строк, на який призначено особу, інші посади, які обіймала ця особа протягом своєї діяльності, розмір пакета акцій емітента, які належать цій особі (пункт 6 глави 2 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 №1591).
На виконання наведених норм позивач розмістив інформацію що голова та члени спостережної ради Товариства, а також голова ревізійної комісії, які були обрані на загальних зборах акціонерів Товариства, володіють в статутному капіталі емітента часткою 0%.
Втім, згідно листа реєстроутримувача товариства ТОВ «Інтер-Сервіс-Реєстр»від 13.01.2011 №4163/АТ, направленого на запит територіального управління, зазначені особи володіють однією акцією, що у відсотковому співвідношенні складає не 0%, а 0,0000005% статутного фонду, про що також зазначено у вказаному листі.
Визначення позивачем частки, якою володіє особа у статутному капіталі емітента, рівної 0%, не відповідає дійсному розміру акцій такої особи, оскільки посилання на 0% однозначно свідчить про відсутність у особи будь-якого розміру акцій.
Крім того, пункт 6 глави 2 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів передбачає зазначення у додатку 6 до цього Положення не тільки частки, якою володіє особа у статутному капіталі емітента, (у відсотках), а й розміру пакету акцій емітента, які належать цій особі (кількість акцій).
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач опублікував, розмістив та подав недостовірну інформацію стосовно ТОВ «Полтаваобленерго», голови та членів спостережної ради товариства, а також голови ревізійної комісії, які були обрані на загальних зборах акціонерів товариства, за що до нього правомірно застосовано штрафи на підставі пунктів 5, 6, 7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у розмірах 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що не перевищують встановлені граничні розміри 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до положень статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Відповідно до статті 121 Конституції України, на прокуратуру покладено представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до положень статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадках встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатись до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадян або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до частини пятої статті 361 Закону України «Про прокуратуру»від 05.11.1991 №1789-ХІІ, прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законодавством.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго» про стягнення штрафних санкцій задовольнити.
Стягнути Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго» (вул. Старий Поділ, 5, м. Полтава, 36022, ідентифікаційний код 00131819) на користь Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Жовтнева, 45, м. Полтава, 36001) штраф у сумі 15 300 (пятнадцять тисяч триста) гривень 00 (нуль) копійок на рахунок одержувача: код за ЄДРПОУ ВДК 34698804 УДК у Полтавській обл. на р/р 31115106700002 в управлінні Державного казначейства у Полтавській області, МФО 831019 по коду бюджетної класифікації 21081100 символу 106 «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 25 липня 2011 року.
СуддяК.І. Клочко