Постанова № 18131674, 14.07.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2011
Номер справи
2а-6062/11/1370
Номер документу
18131674
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2011 р. № 2а-6062/11/1370

12 год. 32 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Качур Р.П.,

за участю секретаря судового засідання - Подібки М. З.

представника позивача Бальмича В. О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Маркет Матс»до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова та Відділення державного казначейства у Галицькому районі м. Львова про стягнення суми бюджетного відшкодування,

В С Т А Н О В И В:

26 травня 2011 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Маркет Матс»до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова та Відділення державного казначейства у Галицькому районі м. Львова про стягнення суми бюджетного відшкодування в розмірі 688970 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно п. п. 7.7.5. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задоволити в повному обсязі.

Відповідач-1 явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового засідання був належним чином повідомлений, про що свідчить розписка представника відповідача; заперечень проти позову не подав.

Відповідач-2 явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, заперечень проти позову не подав.

Дослідивши надані суду докази в межах заявлених вимог, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Маркет Матс»зареєстровано 20.09.1995 р., що підтверджено Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 9984004 від 19.05.2011 року.

Позивачем подано до ДПІ у Галицькому районі м. Львова податкову декларацію з ПДВ за листопад 2009 року та додатка № 3 до декларації «Розрахунок суми бюджетного відшкодування», відповідно до якої позивачем задекларовано до бюджетного -відшкодування суму податку в розмірі 331786 грн. та податкову декларацію з ПДВ за лютий 2010 року та додатка № 3 до декларації «Розрахунок суми бюджетного відшкодування», відповідно до якої якої позивачем задекларовано до бюджетного -відшкодування суму податку в розмірі 357184 грн.

З метою оцінки правильності відображення суми ПДВ, заявленої до відшкодування в деклараціях в період з 09.04.2010 року по 15.04.2001 року Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова проведено позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Маркет Матс», про що складено Довідку № 1715/23-409/23275120 від 20.04.2010 року про результати виїзної позапланової перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2009 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період жовтень 2009 року; лютий 2010 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період грудень 2009 року.

Згідно висновків вказаної довідки, за результатами перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2009 року, лютий 2010 року порушень не встановлено.

Згідно Довідки про загальну інформацію щодо ТзОВ «Маркет Матс»та результати його діяльності сума бюджетного відшкодування виникла за рахунок імпорту обладнання для подальшого виробництва устаткування та його реалізації. На момент перевірки обладнання знаходиться в стадії комплектування. При здійсненні аналізу цін придбання та реалізації основних видів товарів (послуг), реалізація яких відбулася у періоді, що перевірявся, порушень не встановлено.

Згідно Реєстру перевірених показників поданої Довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, частина залишку відємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобовязаннями попередніх податкових періодів за жовтень 2009 року становить 331786 грн., за грудень 2009 року становить 357184 грн.

Приймаючи рішення суд виходив з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Згідно п. 1.7. ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість»в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

Згідно п. 1.8. ст. 1 цього ж Закону, бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Згідно п. 4.1. ст. 4 цього ж Закону, база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Згідно п. 4.3. ст. 4 цього ж Закону, для товарів, які імпортуються на митну територію України платниками податку, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менша митної вартості, зазначеної у ввізній митній декларації з урахуванням витрат на транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону України, сплати брокерських, агентських, комісійних та інших видів винагород, пов'язаних з імпортом таких товарів, плати за використання об'єктів інтелектуальної власності, що належать до таких товарів, акцизних зборів, ввізного мита, а також інших податків, зборів (обов'язкових платежів), за винятком податку на додану вартість, що включаються у ціну товарів (робіт, послуг) згідно з законами України з питань оподаткування. Визначена вартість перераховується в українські гривні за валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на кінець операційного дня, що передує дню, в якому товар (товарна партія) вперше підпадає під режим митного контролю відповідно до митного законодавства.

Згідно п. 7.1. ст. 7 цього ж Закону, поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість.

Згідно п. п. 7.4.1. п. 7.4. ст. 7 цього ж Закону податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг).

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно п. п. 7.5.2. п. 7.5. ст. 7 цього ж Закону, датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається для операцій із імпорту товарів (супутніх послуг) та по поставці послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати податку по податкових зобов'язаннях згідно з підпунктом 7.3.6 цієї статті.

Згідно п. п. 7.7.1. п. 7.7., ст. 7 цього ж Закону, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п. п. 7.7.2. п. 7.7. ст. 7 цього ж Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п. п. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 цього ж Закону, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Згідно п. п. 7.7.5. п. 7.7. ст. 7 цього ж Закону, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно п. п. 7.7.6. п. 7.7. ст. 7 цього ж Закону, на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Згідно п. 4.1. Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Державного казначейства України від 02.07. 1997 року N 209/72, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.

Згідно п. 4.2. цього ж Порядку, висновки подаються не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення терміну відшкодування податку на додану вартість, установленого чинним законодавством.

Згідно п. 4.3. цього ж Положення, на підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість органи Державного казначейства України протягом п'яти днів своїми платіжними дорученнями перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, указаний у висновку чи рішенні суду.

Згідно 6.2. цього ж Положення, платник податку має право в будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.

Зазаначені норм закону встановлюють право позивача на отримання бюджетного відшкодування, яке виникає протягом строку, встановленого законодавством, після отримання податкової декларації з податку на додану вартість податковим органом.

По деклараціях позивача з податку на додану вартість за листопад 2009 року та лютий 2010 року пройшов встановлений законодавством строк на здійснення бюджетного відшкодування за висновком податкового органу.

Вищевказані суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, підтверджені в порядку, встановленому законодавством, позивачу на даний час не відшкодовані, відповідно позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що викладені позивачем в позовній заяві обставини по суті не спростовуються відповідачами, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підтверджені належним і допустимими доказами, а саме копіями: податкових декларацій з податку на додану вартість за листопад 2009 року та лютий 2010 року; заяв про повернення суми бюджетного відшкодування; контракту про поставку обладнання з додатками; вантажно-митних декларацій; зведених меморіальних ордерів; платіжних доручень; виписок з банку та висновками ДПІ у Галицькому районі м. Львова, викладеними у Довідці за наслідками проведеної перевірки, які підтверджують правомірність заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми ПДВ, а відтак адміністративний позов належить задовольнити.

Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є субєктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркет Матс»(м. Львів, вул. І. Франка, 7, ЄДРПОУ 23275120) суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2009 року у розмірі 331786 (триста тридцять одна тисяча сімсот вісімдесят шість) грн. 00 коп. та за лютий 2010 року у розмірі 357184 (триста пятдесят сім тисяч сто вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю " Маркет Матс " (м. Львів, вул. І. Франка, 7, ЄДРПОУ 23275120) 1700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп. судового збору.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 19 липня 2011 року.

Суддя Качур Р.П.