Постанова № 18131375, 19.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2011
Номер справи
2а-941/11/1270
Номер документу
18131375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №5.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 липня 2011 року Справа № 2а-941/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Ірметової О.В.,

при секретарі судового засідання: Мосійчук О.А.

за участю сторін:

представника позивача: Бєліковій М.Ю.

представника відповідача:не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тройка» про стягнення суми економічної санкції, -

ВСТАНОВИВ:

27 січня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тройка» про стягнення суми економічної санкції у розмірі 4814,22 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що було здійснено перевірку ТОВ «Тройка» з питань дотримання діючого порядку формування цін на окремі види продовольчих товарів. Під час перевірку було встановлено порушення порядку застосування цін, що призвело до одержання необґрунтованої виручки. Рішенням від 16.12.2010 №367 застосовані економічні санкції у розмірі 4814,22 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні поясненням адміністративного позову.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, заперечення на позов не надав.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Законом України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обовязки та відповідальність субєктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Дія цього Закону поширюється на відносини, повязані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державним наглядом (контролем) є діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно із статтею 12 Закону України від 03 грудня 1990 року № 507-ХІІ «Про ціни та ціноутворення» координацію роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюється відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами.

Цей Закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.

В народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Так, стаття 8 Закону України від 03 грудня 1990 року № 507-ХІІ «Про ціни та ціноутворення» передбачено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:

- державних фіксованих цін (тарифів);

- граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Державний контроль за цінами відповідно до статті 13 Закону України від 03 грудня 1990 року № 507-ХІІ «Про ціни та ціноутворення» здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Згідно з Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.

Основними завданнями Державної інспекції з контролю за цінами є:

- організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, субєктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів);

- проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках.

Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого:

- у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування;

- надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, субєктів господарювання обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів;

- вживає відповідно до законодавства заходів за порушення субєктами господарювання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами;

- застосовує відповідно до законодавства адміністративно-господарські санкції за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Відповідно до підпунктів 5 та 12 пункту 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має право приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) та звертатись до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобовязання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Абзацом першим пункту 6 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, передбачено, що начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної субєктом господарювання виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.

Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи- державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення, відповідно до абзацу першого пункту 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819.

Відповідно до статті 14 Закону України від 03 грудня 1990 року № 507-ХІІ «Про ціни і ціноутворення» та пункту 1.3. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.

Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема:

- нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються;

- застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання;

- застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний;

- застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обовязкового декларування їх зміни;

- завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обовязкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється;

- включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри;

- включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт);

- застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір;

- застосування цін (тарифів) субєктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг;

- застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Пунктом 2.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що необґрунтовано одержана субєктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється:

- при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами,- як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства;

- при неправомірному застосуванні вільних цін замість фіксованих або регульованих (декларованих)- як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) і вартістю від реалізації продукції (послуг, робіт) за цінами, які повинні застосовуватись згідно з вимогами законодавства;

- при неправомірному застосуванні цін (тарифів) субєктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг,- уся сума незаконно стягнутих коштів;

- при включенні у вартість продукції та послуг, ціни на які регулюються, фактично не виконаних послуг (робіт) або виконаних не в повному обсязі- як різниця між одержаною виручкою від реалізації і вартістю продукції та послуг, визначеною відповідно до нормативів, з урахуванням фактичних обсягів виконання.

Пунктом 3.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.

Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

В судовому засіданні встановлені та підтверджуються наступні обставини справи.

З 25 листопада 2010 року по 26 листопада 2010 року та з 13 грудня 2010 року по 14 грудня 2010 року на підставі наказів від 24 листопада 2010 року № 997-Н, від 26 листопада 2010 року № 1007-Н, від 13 грудня 2010 року № 1042-Н на виконання урядової телеграми від 27 серпня 2010 року № 8/3208 та листа Державної інспекції з контролю за цінами від 27 серпня 2010 року № 200-5-24/4965 відповідно до посвідчень від 24 листопада 2010 року № 685 та від 13 грудня 2010 року № 685/1 посадовими особами Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області проведено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Тройка» з питань дотримання діючого порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів відповідно до вимог розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 08 листопада 2007 року № 1411 «Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів» із змінами, прийнятого на виконання пункту 12 абзацу 29 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», за період з 03 січня 2010 року по 21 листопада 2010 року (вибірково, по предявленим документам).

За результатами позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Тройка» Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області складено акт від 14 грудня 2010 року № 685.

Перевіркою порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів встановлено завищення граничного рівня торговельних надбавок, затверджених розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 08 листопада 2007 року № 1411 «Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів» із змінами, прийнятим на виконання пункту 12 абзацу 29 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», а саме: на хліб і хлібобулочні вироби (загальна сума необґрунтовано одержаної виручки від реалізації хліба та хлібобулочних виробів склала 991,44 грн., що відображено у довідці про суму необґрунтовано одержаної виручки); на макаронні вироби (загальна сума необґрунтовано одержаної виручки від реалізації макаронних виробів склала 6,18 грн., що відображено у довідці про суму необґрунтовано одержаної виручки); на крупи (пшенична, вівсяна, гречана, манна, пшоняна, перлова та рис (загальна сума необґрунтовано одержаної виручки від реалізації круп склала 29,59 грн., що відображено у довідці про суму необґрунтовано одержаної виручки); на борошно пшеничне (загальна сума необґрунтовано одержаної виручки від реалізації борошна пшеничного склала 9,07 грн., що відображено у довідці про суму необґрунтовано одержаної виручки); на ковбасні вироби варені (загальна сума необґрунтовано одержаної виручки від реалізації ковбасних виробів варених склала 356,32 грн., що відображено у довідці про суму необґрунтовано одержаної виручки); на молоко та молочні продукти (загальна сума необґрунтовано одержаної виручки від реалізації молока та молочних виробів склала 135,57 грн., що відображено у довідці про суму необґрунтовано одержаної виручки); на цукор (загальна сума необґрунтовано одержаної виручки від реалізації цукру склала 5,40 грн., що відображено у довідці про суму необґрунтовано одержаної виручки); на олію соняшникову (загальна сума необґрунтовано одержаної виручки від реалізації олії соняшникової склала 13,47 грн., що відображено у довідці про суму необґрунтовано одержаної виручки); на яйця курячі (загальна сума необґрунтовано одержаної виручки від реалізації яєць курячих склала 14,40 грн., що відображено у довідці про суму необґрунтовано одержаної виручки); на мясо птиці (загальна сума необґрунтовано одержаної виручки від реалізації мяса птиці склала 43,30 грн., що відображено у довідці про суму необґрунтовано одержаної виручки) (арк. справи 54-58).

Загальна сума необґрунтовано отриманої товариством з обмеженою відповідальністю «Тройка» виручки внаслідок порушення діючого порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів відповідно до вимог розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 08 листопада 2007 року № 1411 «Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів» із змінами, внесеними розпорядженнями голови Луганської обласної державної адміністрації від 21 листопада 2007 року № 1469 та від 14 листопада 2008 року № 1557, прийнятими на виконання пункту 12 абзацу 29 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», у період з 03 січня 2010 року по 21 листопада 2010 року склала 1604,74 грн.

На підставі акта перевірки від 14 грудня 2010 року № 685 Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області прийнято рішення від 16 грудня 2010 року № 367, яким до товариства з обмеженою відповідальністю «Тройка» за порушення державної дисципліни цін застосовані економічні санкції у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 1604,74 грн. та штрафу в сумі 3209,48 грн.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.04.2011 по справі №2а-495/11/1270, яке було залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.06.2011, за адміністративним позовом ТОВ «Тройка» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання протиправними та скасування рішення від 16 грудня 2010 року № 367 та припису від 16 грудня 2010 року № 393, позовні вимоги були задоволені частково: визнане протиправним та скасоване рішення Державної інспекції контролю за цінами в Луганській області від 16 грудня 2010 року № 367 в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Тройка» за порушення державної дисципліни цін економічних санкцій у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 2,90 грн. та штрафу в сумі 5,80 грн. В решті позовних вимог відмовлено.

Оскільки судовим рішенням у справі №2а-495/11/1270 було частково підтверджено правомірність застосування економічних санкцій у вигляді вилучення необгрунтованої виручки та штрафних санкцій, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтею 2, 11, 17, 18, 71, 87, 90, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тройка» про стягнення суми економічної санкції задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Тройка» (вул. Артема, 36-в, м. Луганськ, 91012, р/р 2600575049461, у ДОФ АКБ «Укрсоцбанк» м. Донецьк, МФО 334011, код за ЄДРПОУ 20177769) на користь Державного бюджету України (код виду платежу 21081100, МФО 804013, одержувач: державний бюджет Камянобрідського району м.Луганська, код 24046582, р/р 31116106700005) економічні санкції в сумі 4805,52 грн. (чотири тисячі вісімсот пять грн. 52 коп.).

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанову складено та підписано у повному обсязі 25 липня 2011 року.

СуддяО.В. Ірметова