Постанова № 18131342, 18.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2011
Номер справи
2а-10407/10/1270
Номер документу
18131342
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 липня 2011 року Справа № 2а-10407/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Кисельової Є.О.,

при секретарі: Гришиній О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов відкритого акціонерного товариства Трест «Луганськвуглеавтоматика» до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська про визнання протиправними дій та скасування повідомлень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська про визнання протиправними дій та скасування повідомлень.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська листами за період з 18.01.2010 р. по 23.04.2010 р. на адресу ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика» направлялися розрахунки фактичних витрат і доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Перехідних положень ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Вважають дії УПФУ в Ленінському районі м.Луганська протиправними з огляду на наступне.

Відповідачем на адресу керівника ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика» листом від 18.01.2010 р. № 539/031 надіслано розрахунок про фактичні витрати та доставку пенсій, який надійшов з управління Пенсійного фонду України в м.Єнакієве Донецької області. Як вбачається із даного розрахунку, він направляється на адресу «Краснодонського спецналагоджувального управління». Вважають, що цей документ направлений на адресу позивача неправомірно, оскільки адресований органом, що його видав, не позивачу - ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика», а іншому підприємству.

Крім цього зазначають, що розрахунок про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, надісланий на адресу позивача повідомленням від 29.01.2010 р. № 911/031. Цей розрахунок адресовано « Стаханівського шахто спецмонтажному управлінню».

Вважають, що відповідачем неправомірно, в порушення п.6.4 Інструкції, предявлялися до оплати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», які фактично адресувалися ліквідованим структурним підрозділам ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика».

Просять визнати протиправними дії УПФУ в Ленінському районі м.Луганська по предявленню позивачу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та скасувати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

Представник позивача в судовому засіданні 07.04.2011 р. подала заяву про уточнення позовних вимог, в якій зазначила, що УПФУ в Ленінському районі м.Луганська листами за період з 01.01.2010 р. по 01.06.2010 р. на адресу ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика» направлялися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на загальну суму 1049295, 87 грн.

Зазначає, що відповідачем не надані докази фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Відсутні докази отримання зазначеними в розрахунках пенсіонерами зазначених пенсій, а саме: довідки УПФУ про розміри фактично виплачених коштів по кожному пенсіонеру за списком керівника управління.

18.07.2011 р. представником позивача в судовому засіданні надано письмове пояснення, в якому вказано, що звірення розрахунків між позивачем та відповідачем можливе після надання відповідачем усіх довідок про розмір фактично виплачених коштів по пільговим пенсіям. Після ознайомлення з матеріалами справи зясувалось, що відповідачем надані довідки лише по 179 особам, тоді як в періоді, що оскаржується, значиться 261 особи, в підтвердження надала довідку за оскаржуваний період. Розрахунок складено представником відповідача та позивачем не підтверджується.

Крім цього, додатково пояснила, що згідно п.2 розділу ХV Перехідних положень ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Вважає, що тим особам, яким призначена пенсія до 01.01.2004 р., зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, який діяв до набрання чинності Законом України « Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав проти задоволення позову заперечував з наступних підстав.

ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика» як платник внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування зареєстроване в УПФУ в Ленінському районі м.Луганська 01.03.1991 р. за № 12.04.05-0361, відповідно до законодавства відшкодовує УПФУ витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених колишнім робітникам підприємства.

З 01.01.2004 р. набрав чинності Закон № 1058, який встановлює пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали, або працюють на роботах зі шкідливими умовами праці за списком № 2.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто, передбачений Законом «Про пенсійне забезпечення» (№1788-12).

Відповідно до Закону № 1058 та п.12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 р. №121 управління Пенсійного фонду України постановою від 19.12.2003 р. № 21-1:

1.Затвердило Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальникам та застрахованим особам внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

2. Визнало такою, що втратила чинність Інструкцію про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001 р. № 16-6.

Відповідно до п. 6.10. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, (реєстр. № 64/8663 від 16.01.04 р.) у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Як свідчить із розрахунків пенсії зазначеним пенсіонерам призначені не лише за місцем знаходження ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика» .

Строки надіслання розрахунку в такому випадку Інструкцією не передбачені.

Актами передачі від 30.07.2004 р. УПФУ в Артемівському районі м.Луганська до УПФУ в Ленінському районі м.Луганська передано заборгованість по пільгових пенсіях по підприємству Луганське шахтоспецналагоджувальне управління ВАТ «Трест « Луганськвуглеавтоматика». Передача здійснилась згідно заяви підприємства, у звязку з ліквідацією та приєднанням до правонаступника ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика». Також протоколом загальних зборів акціонерів ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика» від 24.04.2004 р. прийнято рішення про реорганізацію структури товариства за ліквідування філії.

Зазначив, що в газеті «Луганська правда» від 01.05.2004 р. №48 зроблено оголошення про ліквідацію філії ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика».

В пенсійних справах знаходяться довідки, які уточнюють характер роботи або умов праці, які необхідні для призначення пільгової пенсії, видані філіями ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика». В цьому випадку в розрахунках про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій вказано підприємства, які видали довідки, тому як в пенсійних справах відсутні документи про ліквідацію філії та про правонаступництво. Розрахунки надсилаються до УПФУ, в якому знаходиться підприємство і вже це управління направляє розрахунки до підприємства з зазначенням в супровідному листі назву правонаступника.

Також зазначив, що позивач з 2004 р. по теперішній час приймав до відшкодування розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій і не заперечував проти того, що в них вказані їх філії. Жодна з них не була оскаржена у встановленому Законом порядку. Значним є той факт, що в 2005 р. відповідачем була подана позовна заява про стягнення заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій за списком №2, яка судом була задоволена.

Отримані позивачем розрахунки не були оскаржені у встановленому законом порядку. Це свідчить про згоду позивача з вимогами УПФУ.

Форма розрахунку сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій згідно з додатками 6 та 7 встановлені п.6.4 Інструкції. В формі, яка затверджена додатками до Інструкції передбачено вказання року, на який направляється розрахунок, також в графі 13 розрахунку вказується місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, з якого підприємство має можливість визначити розмір щомісячної сплати.

Термін надіслання розрахунків не впливає на дійсність розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки обовязок відшкодування позивачем повязаний виключно з фактом понесення витрат Пенсійним фондом, і не залежить від будь-яких інших обставин.

Правомірність формування зазначених розрахунків доводить безпідставність позовних вимог позивача, як стосовно їх недійсності, так і обумовлює відсутність підстав щодо визнання недійсними.

Крім цього, 18.07.2011 р. в судовому засіданні додатково пояснила, що різницю між виплаченою сумою пенсії відповідно до довідки та пенсією, зазначеною у розрахунках про відшкодування сум витрат на виплату та доставку пенсії, виникла в наслідок того, що розрахунки складались на підставі раніше виплачених коштів. Оскільки розмір пенсій росте, внаслідок індексації чи перерахунку пенсії, то підприємству надсилаються коригуючи розрахунки. Розрахунки предявлялись у відповідності із ЗУ «Про збір та загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

У задоволенні адміністративного позову просить відмовити у повному обсязі.

Розгляд справи неодноразово відкладався за клопотанням представника позивача ( т.1 а.с.61,72), клопотанням для ознайомлення з матеріалами справи (т.3 а.с.27) та для надання часу для підготовки додаткових доказів справи. Крім цього, за клопотанням представника позивача провадження у справі зупинялось для проведення акту звірки ( т.1 а.с. 55,66,239), що призвело до затягування розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов наступного.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV визначено поняття страхових внесків як коштів відрахувань на соціальне страхування та збір на обовязкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до страхових внесків (коштів, сплачених на загальнообовязкове державне пенсійне страхування) не відносить витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, і, в розумінні цього Закону, це є плата, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт і професій, посад і показників та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад із показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за умови досягнення пенсійного віку та наявності пільгового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форми власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Пунктом 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Таким чином, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах відшкодовуються Пенсійному фонду за рахунок відповідних підприємств.

Відповідно до пункту 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до п.6.10. зазначеної Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Статтею 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство Трест «Луганськвуглеавтоматика» має статус юридичної особи, код за ЄДРПОУ 00181970, юридична адреса: 91022, м. Луганськ, вул. Совєтська, 20, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська та є платником внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а.с.8).

В порушення вищевказаних норм підприємство не виконує зазначені вимоги у звязку з чим має заборгованість перед Пенсійним фондом України з відшкодування виплачених пільгових пенсій та витрат на їх доставку за період з 01.01.2010 року по 01.06.2010 року в розмірі 1049295, 87 грн. за списком №1, яка на теперішній час не погашена.

23 травня 2011 року ухвалою Луганського окружного адміністративного суду було зобовязано Відкрите акціонерне товариство Трест «Луганськвуглеавтоматика» та Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, провести звірку розрахунків по виплаті пільгових пенсій за списком № 1 за період з 01.01.2010 року по 01.06.2010 року.

Вищезазначену ухвалу суду сторони не виконали без поважних на те причин.

Наявність вказаної заборгованості також підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська ( т.1 а.с.33,35-36,38,40,42, т.3 а.с.30-116), які були надіслані відповідачу (т.1 а.с.32,34,37,39,41).

У судовому засіданні встановлено, що відповідачем сума заборгованості не сплачена, судом не визнано протиправність, недійсність розрахунків за період з 01.01.2010 року по 01.06.2010 року.

Отже, на відповідача покладено обовязок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій щодо громадян, яким пенсія призначена і виплачується відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується дослідженими в судовому засіданні належними та допустимими доказами.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в загальній сумі 1049295, 87 грн. обґрунтовані, документально підтверджені матеріалами справи.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також пункт 34 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнені, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 18 липня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 25 липня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства Трест «Луганськвуглеавтоматика» до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська про визнання протиправними дій та скасування повідомлень відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 липня 2011 року.

< Текст >

< Текст >

< Резолютивна частина >

< Текст >

< Текст >

Суддя Є.О. Кисельова