Постанова № 18131234, 25.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2011
Номер справи
2а-5145/11/1270
Номер документу
18131234
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 липня 2011 року Справа № 2а-5145/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - суддіІрметової О.В.

при секретарі Мосійчук О.А.

за участю сторін:

представника позивача: ОСОБА_1 (дов. від 04.01.2011 №07/10)

відповідач:не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 5579,60 грн., -

ВСТАНОВИВ:

20 червня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 5579,60 грн.

В позовній заяві позивач зазначив, що відповідача зареєстрований виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради 18.11.2004, як фізична особа-підприємець. Відповідачем самостійно не сплачено до бюджету узгоджену суму податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 5579,60 грн.

Позивачем з метою погашення податкового боргу здійснювались заходи передбачені законодавством, а саме 05.02.2010 відповідачу особисто вручена перша податкова вимога від 05.02.2010 №1/18 та 09.03.2010 друга податкова вимога від 09.03.2010 №2/20.

Сума податкового боргу підтверджується податковими деклараціями, перерахунками, податковими-повідомленнями-рішеннями. Сума податкового боргу добровільно не сплачена в повному обсязі відповідачем.

У звязку з чим позивач просив стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом в сумі 5579,60 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідача у судове засідання не зявився, про час, дату та місце повідомлений належним чином, заперечення на позовну заяву не надав.

Відповідно до ст.. 128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

За таких обставин та з врахування клопотання позивача, суд вважає можливим розглянути справу за наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Згідно довідки з єдиного державного реєстру відповідач ОСОБА_2 виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області 18.11.2004, ідентифікаційний код НОМЕР_1, як фізична особа-підприємець.

Відповідач з 02 листопада 1995 року перебуває на обліку за №1121 в Рубіжанській обєднаній державній податковій інспекції, як платник податків, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 27.05.2011 №1121 .

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

Оскільки на момент виникнення податкового боргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 перед бюджетом з орендної плати на землю діяв Закон України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 04.12.2000 № 2181-ІІІ (надалі Закон №2181)), тому суд вважає за можливе до правовідносин, які виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України застосовувати також норми Закону № 2181.

Згідно з п. 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Пунктом 5.1. ст..5 вказаного Закону встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.1. вказаного Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Пунктом 4.2 Законну №2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:

а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;

б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;

в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.

Підпунктом 5.4.1. п.5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

З матеріалів справи вбачається наступне.

Відповідно до Договору оренди №040542000118 від 20.10.2005 відповідач є орендатором земельної ділянки загальною площею 0,0649 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно умов договору орендна плата вноситься щомісяця не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним.

Згідно податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності відповідачем самостійно нараховано орендну плату на 2009 рік у розмірі 3783,72 грн. за рік, з щомісячним платежем у розмірі 315,31 грн.

У звязку зукладенням відповідачем додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки №040542000118 від 20.10.2005, з 01.01.2009 розмір орендної плати збільшено, та складає 363,25 грн. за місяць, що за рік становить 4359 грн.

Тому відповідачем 25.03.2009 подано перерахунок податкового зобовязання орендної плати за земляні ділянки державної та комунальної власності, відповідно до якого, орендна плата з урахуванням уточнень за 2009 рік склала 4359грн., з щомісячним платежем 363,25 грн.

Відповідно до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності від 27.01.2010 відповідачем самостійно нараховано орендну плату на 2010 рік у розмірі 4479,78 грн. за рік, з щомісячним платежем у розмірі 373,32 грн.

Актом перевірки дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання з оренди землі за період з 20.12.2008 по 15.02.2010 від 17.02.2010 №000182-1702-2542400014 встановлено несвоєчасність сплати податку у сумі 3577,79 грн.

На підставі вищевказаного акту було винесено податкове повідомлення-рішення від 17.02.2010 №0001161702/0 на суму 158,98 грн., податкове повідомлення-рішення від 17.02.2010 №0001151702/0 на суму 259,29 грн. та податкове повідомлення-рішення від 17.02.2010 №0001141702/0 на суму 345,77 грн., які вручено під підпис відповідачу 25 лютого 2010 року.

У встановленому чинними законодавством порядку податкові повідомлення-рішення винесені позивачем, відповідачем оскаржено не було.

Проте станом на час розгляду у відповідача існує заборгованість перед бюджетом з орендної плати на землю у розмірі 5576,60 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки та розрахунком податкового боргу станом на 26.05.2011.

Згідно з п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно п.п. 5.4.1. п.5.4. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5 цього закону визначається сумою податкового боргу платника податків.

Статтею 17 Закону №2181 встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу (пп.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181).

Відповідно до п. 6.1 ст.6 Закону №2181 у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Підпунктом 6.2.1. п. 6.2. ст.. 6 Закону № 2181 встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до ст.. 6 Закону №2181 та з метою погашення податкового боргу позивачем винесено та вручено особисто відповідачу під підпис першу податкову вимогу від 05.02.2010 №1/18.

09 березня 2010 року позивачем винесено другу податкову вимогу №2/20, яку цього дня отримано особисто відповідачем під підпис.

Податкові вимоги відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржені та є чинними на час розгляду даної справи

Внаслідок того, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 станом на дату розгляду справи у добровільному порядку податковий борг з орендної плати за землю не сплатив в повному обсязі, позовні вимоги Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до відповідача, вважаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 5579,60 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідент код НОМЕР_1, АДРЕСА_2) податковий борг з орендної плати за землю сумі 5579,60 (пять тисяч пятсот сімдесят девять гривень 60 коп) грн. з розрахунків у банках, обслуговуючих платника податків, яку перерахувати до місцевого бюджету: код 24046780, УДК у Луганській області, р/р 33213815700071, код платежу 13050500, МФО 804013.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяО.В. Ірметова