Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.2.9
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 липня 2011 року Справа № 2а-5043/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ірметової О.В.,
при секретарі Мосійчук О.А.
за участю
представників позивача: Барабанщиков О.М., Шахов В.В.
представник відповідача:Цуцков І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація» в особі відокремленого підрозділу «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт», третя особа - ДВАТ «Луганськдіпрошахт» до Алчевської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 02 квітня 2008 року, -
ВСТАНОВИВ:
16 червня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду з Вищого адміністративного суду України після скасування постанови Луганського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 та постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.02.2009 надійшла адміністративна справа за позовом Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація» в особі відокремленого підрозділу «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт», третя особа - ДВАТ «Луганськдіпрошахт» до Алчевської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області про скасування податкових повідомлень-рішень.
Під час попереднього розгляду справи позивач уточнював позовні вимоги та на час повернення справи з Вищого адміністративного суду України позивач просив скасувати податкові повідомлення-рішення від 02 квітня 2008 року №0000092301/0 на суму 1274748,00 грн., №0000102301/0 на суму 22965,75 грн., №0000112301/0 на суму 34660,95 грн., №0000122301/0 на суму 12584,46 грн., №0000132301/0 на суму 4307,44 грн., прийняті Алчевською об'єднаною Державною податковою інспекцією Луганської області до Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», ідентифікаційний код 32449971, адреса місцезнаходження: 94000, Луганська область, м. Стаханов, вул. Дзержинського, 14, щодо визначення податкових зобов'язань з податку на землю згідно акту перевірки від 27.03.2008 року №225/23-32449971, складеного Стахановською ОДПІ в Луганській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що державне підприємство «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» було створено з метою організації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету без мети одержання прибутку, тому відповідно до п.3 частини 1 ст.2 Закону України «Про плату на землю» звільнено від плати земельного податку.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та надав пояснення, в яких звернув увагу суду на те, що згідно пункту 2.1 Статуту підприємство створено з метою організації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств без мети одержання прибутку, це підтверджується рішенням №22 від 22.07.2010 про внесення підприємства до реєстру не прибуткових підприємств. Згідно п.4.6 Статуту підприємство проводить екологічні заходи та роботи з рекультивації порушених та деградованих в процесі видобутку вугілля земель без права ведення господарської діяльності і отримання прибутку, це підтверджується висновком Донецького НДІ судових експертиз по постановою слідчого про припинення кримінальної справи.
Відповідач у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що позивача взято на податковий облік як платника податків на загальній системі оподаткування в якості суб'єкта підприємницької діяльності, який здійснює діяльність, направлену на отримання прибутку, систематично надає декларацію з податку на прибуток, а також зареєстрований як платник ПДВ. Згідно довідки від 16.08.2007 року №358 відділення державного казначейства м. Стаханова має статус «одержувача» та фінансується за рахунок коштів державного бюджету в частині субсидій та капітальних трансфертів, а п. 6 ст. 2 Бюджетного кодексу визначено, що за рахунок коштів державного бюджету повністю утримуються лише бюджетні установи. Розпорядником бюджетних коштів є лише бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважених на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету.
Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач - суб'єкт господарювання Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», зареєстроване на державній власності згідно з наказами Міністерства палива та енергетики України від 05 червня 2003 року №280 від 21.01.2004 року №32 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента України від 25.07.2005 року №1123 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю», від 05.10.2005 року №1417 «Питання Міністерства вугільної промисловості України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.10.2005 року №417-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств». Скорочена назва підприємства - ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація», адреса місцезнаходження: 94000, Луганська область, м. Стаханов, вул. Дзержинського, 14. Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32449971.
Згідно пункту 2.1. Статуту, затвердженого Міністром вугільної промисловості наказом №48 від 25.01.2006 року та зареєстрованого виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області 31.01.2006 року підприємство створено з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку.
Згідно довідки №358 від 16.08.2007 року ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» є клієнтом управління Державного казначейства у м. Стаханові, має статус одержувача коштів державного бюджету і повністю фінансується за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету України.
ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» припинило свою діяльність шляхом реорганізації - приєднання до державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» на підставі наказу Мінвуглепрому України №612 від 29.12.2007 року. Згідно цього наказу «Укрвуглеторфреструктуризація» є правонаступником усіх майнових прав та обов'язків ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація». Наказом ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» №9 від 15.02.2008 року створений відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт».
Стахановською ОДПІ Луганської області проведена позапланова виїзна тематична перевірка ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» з питань достовірності нарахування земельного податку та застосування пільги по земельному податку за період з 01.07.2005 року по 31.03.2007 року. Та складений акт №225/23-32449971 від 27.03.2008 року.
За висновками акту від 27.03.2008 року №225/23-32449971 Алчевською ОДПІ згідно з підпунктом 4.2.2. пункту 4.2. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000 року прийняті податкові повідомлення-рішення про визначення зобов'язання з земельного податку на загальну суму 1339266,6 грн. в тому числі штрафні санкції 449755,53 грн., а саме
0000092301/0 від 02 квітня 2008 року на суму 1274748,00 грн. в тому числі за основним платежем - 849832 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -424916 грн.
0000102301/0 від 02 квітня 2008 року на суму 22965,75 грн. в тому числі за основним платежем - 15310,5 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -7655,25 грн.
0000112301/0 від 02 квітня 2008 року на суму 34660,95 грн. в тому числі за основним платежем - 23107,3 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -11553,65 грн.
0000122301/0 від 02 квітня 2008 року на суму 12584,46 грн. в тому числі за основним платежем - 8389,64 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -4194,82 грн.
0000132301/0 від 02 квітня 2008 року на суму 4307,44 грн. в тому числі за основним платежем - 2871,63 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -1435,81 грн.
Суд критично ставиться до твердження відповідача як на підставу прийняття зазначених повідомлень-рішень той факт, що позивач систематично подавав декларацію з податку на прибуток, а також зареєстрований як платник ПДВ, а згідно довідки від 16.08.2007 року №358 відділення державного казначейства м. Стаханова має статус «одержувача» та фінансується за рахунок коштів державного бюджету в частині субсидій та капітальних трансфертів то він не користується пільгами на плату земельного податку.
Вирішуючи дану справу суд виходить з того, що Закон України від 21.12.2000 року №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон №2181-111), якій діяв під час виникнення спірних правовідносин, є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п.2.1. ст. 2 Закону №2181-111 контролюючими органами є податкові органи - стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1 -2.1.3 цього пункту.
Статтею 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» (далі - Закон №509-ХП) передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленими законами, мають право:
здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів, незалежно від способу їх подачі).
застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів суми недоїмки, пені, у випадках та у розмірах, встановлених законами України.
Проте, статтею 12 Закону України «Про плату на землю» №2535-ХІІ від 03.07.1992 року із змінами та доповненнями, встановлені пільги окремим категоріям платників земельного податку. Зокрема, п.3 частини 1 статті 12 цього закону від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.
У судовому засіданні встановлено, що ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» зареєстровано як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, фінансується виключно за рахунок коштів державного бюджету.
Організація основного виду діяльності, тобто виконання всього комплексу робіт по закриттю та ліквідації шахт, рекультивація промислових площ, охороні навколишнього середовища та екологічної безпеки, здійснюються в межах проектних завдань, розроблених державними інститутами з проектування та будівництва підприємств вугільної промисловості.
Згідно листа №17673/15-314 від 24.11.2004 року ДПА в Луганській області на за дорученням ДПА України від 01.11.2004 року №21100/7/15-3417 щодо питань, повязаних зі сплатою земельного податку повідомило головного інженера ДВАТ «Луганськдіпрошахт» про те, що зокрема до складу ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» згідно наказів Міністерства палива та енергетики передані на ліквідацію основні фонди і земельні ділянки 35 шахт ліквідованих, або які знаходяться в стадії ліквідації. Зазначене підприємство зареєстровано як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, що підтверджується довідкою №37979 від 11.03.2004 року з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
У листі також розяснюється, що статтею 12 Закону України «Про плату на землю» №2535-ХІІ від 03.07.1992 року встановлено пільги окремим категоріям платників. Зокрема пунктом 3 частини першої ст. 12 Закону звільнені від сплати земельного податку органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.
Таким чином, згідно роз'яснення ДПА в Луганській області, ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» користується пільгою по земельному податку та надає розрахунки на земельні ділянки шахт, які входять до складу підприємства до відповідних податкових служб.
Відповідно до пункту «а» підпункту 4.4.2 пункту 4.4. ст. 4 Закону №2181-111 встановлено, що роз'яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України "Про систему оподаткування", та економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), який розглядається.
Відповідно до пункту «д» цього ж підпункту не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.
Також на підтвердження наявності пільг на сплату земельного податку представниками позивача надав висновок повторної комісійної судово-економічної експертизи від 17.09.2010 №2828/24/5191/25 та постанову про припинення кримінальної справи №08/07/8005 у відношенні ОСОБА_4 по ст. 212 ч.3 КК України.
Згідно з висновком повторної комісійної судово-економічної експертизи відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про плату за землю» та ст.27 Закону України «Про охорону земель» ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» звільняється від сплати податку за землю.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частина 1 ст. 70 КАС України встановлює поняття належних доказів.
З урахуванням ст. 70 КАС України суд вважає, що висновок повторної комісійної судово-економічної експертизи від 17.09.2010 №2828/24/5191/25 є належним доказом у справі та підтверджує відсутність право позивача на пільги при сплаті земельного податку.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності зі ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень субєктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене суд вважає, що податковий орган безпідставно прийняв податкові повідомлення-рішення щодо визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на землю, а тому позовні вимоги вважаються обгрунтованими.
Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», третя особа -ДВАТ «Луганськдіпрошахт» до Алчевської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області задовольнити повністю.
Скасувати податкові повідомлення-рішення від 02 квітня 2008 року №0000092301/0 на суму 1274748,00 грн., №0000102301/0 на суму 22965,75 грн., №0000112301/0 на суму 34660,95 грн., №0000122301/0 на суму 12584,46 грн., №0000132301/0 на суму 4307,44 грн., прийняті Алчевською об'єднаною Державною податковою інспекцією Луганської області до Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», ідентифікаційний код 32449971, адреса місцезнаходження: 94000, Луганська область, м. Стаханов, вул. Дзержинського, 14, щодо визначення податкових зобов'язань з податку на землю згідно акту перевірки від 27.03.2008 року №225/23-32449971, складеного Стахановською ОДПІ в Луганській області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» державне мито у сумі 3 грн. 40 коп.
< Текст >
СуддяО.В. Ірметова