Постанова № 18131092, 11.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2011
Номер справи
2а-5158/11/1270
Номер документу
18131092
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 липня 2011 року Справа № 2а-5158/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Ірметової О.В.

при секретарі: Мосійчук О.А.

за участю:

представника позивача:Болото О.О.

представника відповідача:Купцова О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Альянсмашторгтранс» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання дій протиправними, зобовязання прийняти податкові декларації -

ВСТАНОВИВ :

20 червня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Альянсмашторгтранс» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання недійсним та скасування рішення відповідача щодо не визначення податкової звітності з податку на додану вартість за січень-березень 2011 року та зобовязання відповідача прийняти та вважати подані податкову звітність.

До початку розгляду справи по суті позивач подав заяву, якою змінив предмет позову та просив:

- визнати протиправними дії Ленінської МДПІ у м. Луганську щодо неприйняття податкових декларацій з ПДВ за період січень-березень 2011 року;

- зобовязати прийняти Ленінську МДПІ у м.Луганську та вважати прийнятою податкові декларації з ПДВ за січень, лютий, березень 2011 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підприємством 30.03.2011 на адресу відповідача були надіслані податкові декларації з податку на додану вартість за січень, лютий, березень 2011 року, які згідно поштового повідомлення були отримані відповідачем 30.05.2011 Відповідач вказані декларації не визнав податковими звітностями, посилаючись на п.184.5 та п.184.6 ст. 184 Податкового кодексу, а також зазначила, що реєстрація позивача як платника податку на додану вартість анульовано 04.05.2011, а декларації надійшли 31.05.2011. На думку позивача висновок податкового органу щодо порушення позивачем вимог ст. 48, 184 Податкового кодексу України є протиправним, оскільки навіть при наявності рішення про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість, підприємство має право подати звітність за період, до прийняття такого рішення.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що надіслані позивачем поштою податкові декларації за січень, лютий, березень 2011 року були заповнені всупереч визначеному Податковому кодексу, а саме подано звітності не платником податку на додану вартість. Тому відповідач вважає, позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що Приватне підприємство «Альянсмашагротранс» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 15.04.2010, про що зроблено реєстраційну запис №13821020000017241 (а.с.9).

ПП «Альянсмашагротранс» перебуває на податковому обліку у Ленінській МДПІ у м. Луганську з 16.04.2010, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 16.04.2010 №436 (а.с.11).

ПП «Альянсмашагротранс» був платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом №100293413 від 16.07.2010 (а.с.12).

Рішенням №214 від 04.05.2011, зареєстрованого 06.05.2011 за №13191/10, було анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість ПП «Альянсмашагротранс».

30 травня 2011 року позивач за допомогою поштового звязку цінним листом було направлено на адресу Ленінської МДПІ у м. Луганську податкові декларації з податку на додану вартість за січень, лютий, березень 2011 року, розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту за вказаний період (а.с.13-32).

02.06.2011 за №23275/28-517 Ленінська МДПІ у м. Луганська надіслала на адресу ПП «Альянсмашагротранс» повідомлення про не визнання податкових декларацій з ПДВ за січень, лютий, березень 2011 року податковими звітностями, оскільки вони подані особо, реєстрацію платника ПДВ якого анульовано, при цьому в своєму повідомленні Ленінська МДПІ у м. Луганську посилається на вимоги п.184.5 та п.184.6 ст.184 Податкового кодексу.

Спірне питання полягає в тому, що на думку відповідача у позивача відсутнє право подавати податкову декларацію з ПДВ, оскільки у відношенні позивач на день подання такої звітності було прийнято рішення про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п.48.1 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обовязкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Згідно з п.48.3 ст.48 ПК України податкова декларація повинна містити такі обовязкові реквізити:

тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);

звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;

звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);

повне найменування (прізвище, імя, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

місцезнаходження (місце проживання) платника податків;

найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;

дата подання звіту (або дата заповнення залежно від форми);

ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;

підписи платника податку фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Відповідно до п.48.4 ст.48 ПК України у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обовязкові реквізити:

відмітка про звітування за спеціальним режимом;

код виду економічної діяльності (КВЕД)

код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;

індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.

Відповідно до п.48.7 ст.48 ПК України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.

Згідно з п. 49.8 ст.49 ПК України прийняття податкової декларації є обовязком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобовязана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обовязкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Відповідно до п.49.9 ст. 49 ПК України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобовязана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.

З податкових декларацій з ПДВ за період січень-березень 2011 року вбачається, що ці податкові звітності подані за той період, коли ПП «Альянсмашагротранс» було платником податку на додану вартість, що не супернечить вимогам п.48.4 ст. 48 ПК України.

Посилання відповідача на вимоги п.184.5 та п. 184.6 ст. 184 Податкового кодексу, як на підстави не визнання податкових декларацій як звітності, є незмістовними з наступних підстав.

Відповідно до вимог п.184.5 ст. 184 Податкового кодексу з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, виписку податкових накладних.

Згідно з вимогами п.184.6 ст. 184 Податкового кодексу у разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.

З системного аналізу зазначених норм Податкового кодексу вбачається, що у платника податку є право подавати податкові декларації за період за останнім днем попереднього податкового періоду до дня анулювання реєстраці. В подальшому після анулювання реєстрації платника податку такий платник податку позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, виписку податкових накладних.

Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У судовому засіданні достовірно було встановлено, що позивач ПП «Альянсмашагротранс» подало податкові декларації з ПДВ за період січень-березень 2011 року, коли воно було платником податку та мало право формувати податковий кредит та формувати податкові зобовязання, та податні податкові декларації не перевищують період, коди відносно нього було прийнято рішення про анулювання свідоцтва платника податку, кірм того, при прийнятті рішення про невизнання податкових декларацій, як податкових звітностей, Ленінська МДПІ у м. Луганську чітко не визначило підставу для не визнання податкової звітності, які зазначені в п.48.3, 48.4, 48.5 ст. 48 Податкового кодексу України, та відповідач під час розгляду справи не довів правомірність своїх дій, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог ПП «Альянсмашагротранс».

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги позовом Приватного підприємства «Альянсмашагротранс» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання дій протиправними задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську щодо неприйняття у Приватного підприємства «Альянсмашагротранс» податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року, лютий 2011 року та березень 2011 року.

Зобов'язати Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську прийняти та вважати поданою податкову звітність Приватного підприємства «Альянсмашагротранс» податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2011 року, лютий 2011 року, березень 2011 року.

Зобов'язати Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську надати звіт про виконання постанови суду протягом місяця з дня набрання законної сили рішення у справі.

Стягнути на користь Приватного підприємства «Альянсмашагротранс» (код за ЄДРПОУ 37057712) з Державного бюджету України судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову в повному обсязі складено та підписано 15 липня 2011 року.

СуддяО.В. Ірметова