Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 липня 2011 року Справа № 2а-1527/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Агевича К.В.
при секретарі: Чуванові А.С.,
за участю
представника позивача: не зявився,
представника відповідача: не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м.Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В :
21 лютого 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу, в якому зазначив, що за Державним підприємством «Первомайськвантажтранс» станом на 17.02.2011 обліковується податковий борг на загальну суму 83369,70 грн., у ому числі недоїмка 79317,78 грн., пеня 4051,91 грн.
Зазначає, що Актами опису активів від 26.04.2010 №7 та від 15.09.2010 №20 було описане належне платнику податків майно, майно (металобрухт) згідно експертної оцінки на суму 19126,00 грн. передано для реалізації на Українську універсальну товарну біржу, про що складено додаткову угоду №17 від 23.11.2010. Активи боржника не реалізовано.
На підставі викладеного, позивач просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу Державного підприємства «Первомайськвантажтранс», який виник у звязку з несплатою грошових зобовязань шляхом продажу активів боржника, які перебувають у податковій заставі в сумі 19126,00 грн.
Представники сторін у судове засідання не зявилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися судом належним чином, від представників сторін надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Судом встановлено, що Державне підприємство "Первомайськвантажтранс" (далі - ДП „Первомайськвантажтранс") зареєстроване виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 28.12.2006 за №13881020000000409, згідно довідки Головного управління статистики у Луганській області від 08.01.2007 відповідача внесено до Єдиного реєстру підприємств і організацій України за кодом 26402902. В Державній податковій інспекції в м.Первомайську Луганської області відповідача взято на облік платником податків 10.01.2007 за №899.(а.с.5,8)
Конституцією України (ч.1 ст.67) визначено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 09.04.1999 р. № 588-ХІУ відповідач, як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до підпункту 168.4.3. пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
Станом на 17.02.2011 за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати податків на суму 83369,70 грн., яка складається з податку на додану вартість 50578,36 грн., із земельного податку 32791,34 грн., яка виникла на підставі декларацій та розрахунків податкових зобовязань, які визначені платником податків самостійно до сплати.
Оскільки податкові зобовязання відповідача виникли до прийняття Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р., тому згідно з п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до ст. 16 Закону № 2181 на суму податкового боргу нараховується пеня, яка входить до складу податкового боргу, оскільки відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону 2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 та з метою погашення податкового боргу відповідача, податковим органом були прийняті заходи, а саме, особисто вручені
- перша податкова вимога від 02.07.2008 № 1/67 (а.с.10);
- друга податкова вимога від 04.08.2008 № 2/72 (а.с.10), але прийняті позивачем заходи, спрямовані на погашення відповідачем податкового боргу, результатів не дали.
Матеріалами справи підтверджено, що 29.04.2011 податковим керуючим ДПІ в м.Первомайську було описане належне платнику податків майно, що підтверджується Актом опису активів №7 від 26.04.2011 та Актом опису активів №20 від 15.09.2010. (.с.13,14). Майно (металобрухт) згідно експертної оцінки на суму 19126,00 грн. передано для реалізації на Українську універсальну товарну біржу, про що складено додаткову угоду №17 від 23.11.2010. Активи боржника виставлені на біржі та надано оголошення брокерською конторою №132 ТОВ «ЛОТ», з якою укладено договір доручення на продаж майна (від 23.11.2010 №12).(а.с.15-22)
Не погодившись зі змістом вищезазначеного, відповідач звернувся з позовом до Луганського окружного адміністративного суду до відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції Луганської області до відділу Державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції Луганської області про визнання протиправними дій, скасування акту опису та арешту майна від 20.01.2011 та звільнення майна з-під арешту.
15 березня 2011 року Луганським окружним адміністративним судом винесено постанову, відповідно до якої у задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Первомайськвантажтранс» відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2011 року, постанова Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2011 року була залишена без змін.
На теперішній час постанова Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2011 року набрала законної сили.
Відповідно до вимог п. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На підставі ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п5 4.3 ст. 54 Податкового кодексу України, Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: 54.3.1. платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; 54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; 54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; 54.3.4. рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків; 54.3.5. дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом; 54.3.6. результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
Згідно п. 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України, незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податків податкової вимоги.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до п. 95.4 та 95.5 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою органу державної податкової служби до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним органом державної податкової служби.
Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а потім, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
До матеріалів адміністративної справи позивачем долучено докази відсутності грошових коштів у боржника для погашення податкового боргу.
З огляду на вищенаведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в м.Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу задовольнити у повному обсязі.
Надати дозвіл Державній податковій інспекції в м.Первомайську Луганської області на погашення усієї суми податкового боргу Державного підприємства «Первомайськвантажтранс» (код ЄДРПОУ 26402902, місцезнаходження: 93200, Луганська область, м.Первомайськ, вул..Тельмана,9), шляхом продажу активів Державного підприємства «Первомайськвантажтранс», які перебувають у податковій заставі в сумі 19126,00 грн. (девятнадцять тисяч сто двадцять шість грн. 00 коп.)
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяК.В. Агевич