ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2011 року <Текст >Справа № 2а-0870/3061/11
(11 год. 55 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Сподінової А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним підприємства обєднання громадян «Новий партнер» Запорізької громадської організації інвалідів «Оберіг» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя, Управління Державного казначейства у Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області та Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області про стягнення бюджетної заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений адміністративний позов.
В позовній заяві, яка надійшла до суду 4 травня 2011р. позивач просить стягнути з Державного бюджету України на його користь 110503, 59грн.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 10 червня 2011р. до участі у справі у якості другого відповідача Головне управління Державного казначейства України в Запорізькій області.
В судовому засіданні представником позивача подана заява про уточнення позовних вимог, сума позовних вимог була зменшена на 631, 53грн. Позивач просить стягнути з Державного бюджету України на його користь 109872, 06грн.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 20 липня 2011р. відмовлено представнику позивача в задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, позовну заяву підприємства обєднання громадян «Новий партнер» Запорізької громадської організації інвалідів «Оберіг» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя, Управління Державного казначейства у Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області та Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області про стягнення бюджетної заборгованості в частині позовних вимог про стягнення 55984, 47грн. залишено без розгляду.
Позовні вимоги, з урахуванням ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 20 липня 201р. про залишення позовних вимог в частині позовних вимог про стягнення 55984, 47грн. без розгляду, позивач обґрунтовує тим, що позивачем подавались до ДПІ в Ленінському районі м. Запоріжжя подавались декларації з ПДВ 01.10.2010р. за серпень 2010р., 20.10.2010р. за вересень 2010р., 19.11.2010р. за жовтень 2010р. відповідно. Згідно рядку 25 декларацій бюджетному відшкодуванню підлягали суми за серпень 2010р. - 77836грн., за вересень 2010р. - 3812грн., за жовтень 2010р. 22284грн.
Одночасно були подані розрахунки суми бюджетного відшкодування, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування, до відповідного органу державного казначейства копії декларацій з відміткою податкового органу.
ДПІ в Ленінському районі м. Запоріжжя були проведені відповідні позапланові перевірки.
Складено акт від 07.12.2010р. №3949/23-5/35924131, встановлено порушення в частині визначення бюджетного відшкодування на суму 49874грн., у зв'язку з чим прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.12.2010р. №0000522307/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за серпень 2010р. на суму 49874грн.
Перевіряючи не змогли підтвердити суму відшкодування за серпень 2010р. на суму 27952грн. у зв'язку з ненадходженням на час перевірки всіх матеріалів зустрічних перевірок.
Актом камеральної невиїзної перевірки від 19.11.2010р. №15 встановлено порушення в частині бюджетного відшкодування на суму 160, 41грн., підтверджено суму відшкодування за вересень 2010р. на суму 3651, 59грн.
Актом позапланової перевірки від 11.04.2011р. №1037/23-08/35924131 податковий орган не зміг підтвердити суму бюджетного відшкодування за вересень 2010р. на суму 3651, 59грн. у зв'язку з ненадходженням на час перевірки всіх матеріалів зустрічних перевірок.
Актом позапланової перевірки від 31.01.2011р. №158/23-08/35924131 податковий орган не зміг підтвердити суму бюджетного відшкодування за жовтень 2010р. на суму 22284грн. у зв'язку з ненадходженням на час перевірки всіх матеріалів зустрічних перевірок.
Таким чином, на думку позивача загальна сума по зазначеним правовідносинам з бюджетного відшкодування ПДВ складає 53887, 59грн. (27952грн. + 3651, 59грн. + 22284 грн.)
Посилаючись на ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» позивач просить стягнути з Державного бюджету України зазначену суму.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позові.
Представник Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя проти задоволення позову заперечував в повному обсязі.
Не заперечуючи проти фактичних обставин, викладених у позові, представник ДПІ в Ленінському районі м. Запоріжжя наполягав на тому, що Закон України «Про податок на додану вартість» не передбачає такого способу захисту права платника податку, як стягнення з бюджету належної суми бюджетного відшкодування. Звернення до суду з відповідною категорією позовів КАС України та діючим законодавством не передбачено.
Крім того, зазначив, що на чисельні запити про зустрічні перевірки відповіді не отримано.
Представники Управління Державного казначейства у Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області та Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області направили заяву про розгляд справи без їх участі.
Заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що підприємство обєднання громадян «Новий партнер» Запорізької громадської організації інвалідів «Оберіг» є зареєстрованим виконавчим комітетом Запорізької міської ради суб'єктом господарювання згідно свідоцтва про державну реєстрацію від 22.05.2008р. серії А01 №524128 і платником податку на додану вартість про що свідчить надана суду копія свідоцтва № 100121164, виданого ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя, індивідуальний податковий номер платника ПДВ 359241308286.
Позивачем до ДПІ в Ленінському районі м. Запоріжжя подавались декларації з ПДВ 01.10.2010р. за серпень 2010р., 20.10.2010р. за вересень 2010р., 19.11.2010р. за жовтень 2010р. відповідно.
Згідно рядку 25 декларацій бюджетному відшкодуванню підлягали суми за серпень 2010р. - 77836грн., за вересень 2010р. - 3812грн., за жовтень 2010р. 22284грн., про що свідчать надані копії декларацій
Одночасно були подані розрахунки суми бюджетного відшкодування, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування, до відповідного органу державного казначейства копії декларацій з відміткою податкового органу.
ДПІ в Ленінському районі м. Запоріжжя були проведені відповідні позапланові перевірки.
Складено акт позапланової виїзної перевірки від 07.12.2010р. №3949/23-5/35924131, встановлено порушення в частині визначення бюджетного відшкодування на суму 49874грн., у зв'язку з чим прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.12.2010р. №0000522307/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за серпень 2010р. на суму 49874грн.
Перевіряючи не змогли підтвердити суму відшкодування за серпень 2010р. на суму 27952грн. у зв'язку з ненадходженням на час перевірки всіх матеріалів зустрічних перевірок, про що свідчить надана суду копія акту від 07.12.2010р. №3949/23-5/35924131 ( том 1 а.с. 91).
Актом камеральної перевірки від 19.11.2010р. №15 встановлено порушення в частині бюджетного відшкодування на суму 160, 41грн., підтверджено суму відшкодування за вересень 2010р. на суму 3651, 59грн., про що свідчить копія акту ( том 1 а.с. 112).
Актом позапланової виїзної перевірки від 11.04.2011р. №1037/23-08/35924131 податковий орган не зміг підтвердити суму бюджетного відшкодування за вересень 2010р. на суму 3651, 59грн. у зв'язку з ненадходженням на час перевірки всіх матеріалів зустрічних перевірок, про що свідчить копія акту (т. 1 а.с. 118).
Довідкою за результатами позапланової виїзної перевірки від 31.01.2011р. №158/23-08/35924131 податковий орган не зміг підтвердити суму бюджетного відшкодування за жовтень 2010р. на суму 22284грн. у зв'язку з ненадходженням на час перевірки всіх матеріалів зустрічних перевірок, про що свідчить надана суду копія довідки (том 1 а.с. 133).
У відповідності до пп. 7.7.4 п. 7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в редакції, чинній на час виникнення правовідносин, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
П. 7.7.5 п. 7 ст. 7 зазначеного Закону передбачено, що Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно з пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Пунктами 200.7- 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
З вказаних вище фактичних обставин вбачається, що позивачем дотримано зазначених вимог Закону України «Про податок на додану вартість» щодо визначення суми податку на додану вартість, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, за серпень 2010р. на суму 27952грн., за вересень 2010р. на суму 3651, 59грн., за жовтень 2010р. на суму 22284грн.
Суд не приймає до уваги доводи ДПІ щодо правомірності ненадання висновку у звязку із наступним. Несплата постачальниками платника по ланцюгу не є підставою для позбавлення такого платника права на відшкодування податку на додану вартість у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
З матеріалів справи вбачається, що податкові накладні, на підставі яких позивачем здійснено розрахунок суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню з ПДВ оформлені у відповідності до приписів чинного законодавства, будь-яких зауважень з приводу неналежного їх заповнення податкових накладних з боку відповідача не зроблено, а тому суд вважає, що позивачем правомірно заявлено зазначену суму до бюджетного відшкодування.
В зв'язку з цим, посилання податкового органу на те, що право позивача на відшкодування не підтверджено результатами зустрічних перевірок постачальника позивача визнається судом необґрунтованим, оскільки Закон України «Про податок на додану вартість» не передбачає отримання результатів зустрічних перевірок контрагентів суб'єкта оподаткування у якості обов'язкової умови відшкодування податку на додану вартість.
Таким чином, суд погоджується з доводами позивача про наявність у останнього права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість у сумі 53887грн. 59 коп.
Обов'язок, передбачений Закон України «Про податок на додану вартість», не був виконаний ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя, чим були порушені права позивача.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя не доведена правомірність своїй дій, у звязку із чим позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
< Текст >
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь підприємства обєднання громадян «Новий партнер» Запорізької громадської організації інвалідів «Оберіг» суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість у розмірі 53887грн. 59 коп. (пятдесят три тисячі вісімсот вісімдесят сім гривень пятдесят дев'ять копійок).
Стягнути з Державного бюджету України на користь підприємства обєднання громадян «Новий партнер» Запорізької громадської організації інвалідів «Оберіг» судові витрати в сумі 538 грн. 88 коп. (пятсот тридцять вісім гривень вісімдесят вісім копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення виготовлене 26 липня 2011 року.
Суддя А.А. Щербак