Cправа № 2а-0770/3/11
Ряд стат. звіту № 5.1.2
Код - 03
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2011 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шешеня О.М. за участю секретаря судового засідання Сочка О.Я. та сторін, які беруть участь у справі:
позивача: Відкрите акціонерне товариство "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття", представник-Олійник Р.Б.;
відповідача: Державна податкова інспекція у м. Ужгороді Закарпатської області, представник - Барановська В.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Відкритого акціонерного товариства "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття" до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області про визнання частково протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 4554/23-3/02574001/10577 від 30 грудня 2010 року, в частині накладення на позивача штрафних санкцій за несвоєчасне роздрукування фіскальних чеків денного Z - звіту на суму 4420, 00 грн., -
встановив :
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 13 липня 2011 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано протягом 18 липня 2011 року.
Відкрите акціонерне товариство "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області про визнання частково протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 4554/23-3/02574001/10577 від 30 грудня 2010 року, в частині накладення на позивача штрафних санкцій за несвоєчасне роздрукування фіскальних чеків денного Z - звіту на суму 4420, 00 грн..
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві та наголосив на наступному.
Державною податковою адміністрацією у Закарпатській області проведено перевірку ВАТ «ГТК Інтурист Закарпаття»(далі - позивач) з питань дотримання вимог законодавства, що регулює застосування реєстраторів розрахункових операцій.
За наслідками перевірки було складено акт (довідку) від 14.12.2010 року № 007677 відповідно до якого встановлено порушення п. 4, 9, 13 ст. З Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг".
На основі вищевказаного акту перевірки, державною податковою інспекцією у м. Ужгород було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №4554/23-3/02574001/10577 від 30 грудня 2010 року на суму 4 910,00 грн. (30 грн. X 5=150 грн. - штраф за невідповідність готівки; 13 X 340 грн. = 4 420,00 грн. - штраф за не роздруковані чеки; 340 грн. - штраф за відсутність пломби), з них 4 420,00 грн., на думку позивача, нараховані неправомірно.
У всіх випадках вимога щодо роздрукування і зберігання фіскального звітного чеку була виконана на початку наступного робочого дня з урахуванням того, що у вихідні дні каса підприємства не працює.
Представник позивача також наголосив на тому, що навіть якщо припустити, що позивач дійсно порушив вимоги п. 9 ст. З Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" в частині обов'язку щоденного роздрукування денних Z -звітів, відповідач усе одно безпідставно нарахував позивачеві штрафні санкції, які у кілька разів перевищують розмір штрафних санкцій визначених законом.
Невиконання обов'язку - єдине порушення, незалежно від кількості днів чи разів, а тому санкція повинна застосовуватися у єдиному розмірі - 340 грн.
Відповідно, позивач вважає неправомірним застосування до нього фінансових санкцій, застосованих рішенням №4554/23-3/02574001/10577 від 30 грудня 2010 року у розмірі в 13 разів вищому, ніж передбачений Законом.
Представник відповідача заперечила проти задоволення позову з підстав, які зазначені у запереченні наголосивши на наступному.
ДПА у Закарпатській області проведено перевірку дотримання Позивачем вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", в результаті якої складено Акт №0418/07 від 14.12.2010 року. За наслідками проведеної перевірки та складеного акта прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004382303 від 30.12.2010 року в розмірі 4 910,00 грн.
Відповідно до п.9 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п.4 ст.17 Закону №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), а рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
ДПА України листом від 22.12.2008р. №26818/7/23-7017 роз'яснила, що у разі становлення факту невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку на реєстраторі розрахункових операцій, або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єкта господарювання застосовується фінансова санкція за кожне порушення згідно п.4 сг.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг".
Представник відповідача також просила врахувати судом в якості письмового доказу постанову Ужгородського міськрайонного суду, від 28 лютого 2011 року № 3-741/11 про притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера позивача за незабезпечення щоденного роздрукування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Відповідачем було проведено перевірку Позивача з питань дотримання вимог законодавства, що регулює застосування реєстраторів розрахункових операцій.
За наслідками перевірки було складено акт (довідку) від 14.12.2010 року № 007677 відповідно до якого встановлено порушення п. 4, 9, 13 ст. З Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг", а саме:
1) «невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі зазначеній у денному звіті РРО з фіскальним №5101003845 складає 30,00 грн.»;
2) «не роздрукування щоденно фіскальних звітних чеків (Z -звітів), а саме по КОРО №5101003843 не роздруковано Z -звіти за робочі дні 09.07.2010 та 12.12.2010 р., а по КОРО №5101003847 Z -звіт за 05.02.2010 роздруковано 08.02.2010, Z -звіт за 12.02.2010 роздруковано 15.02.2010 р., Z -звіт за 16.02.2010 роздруковано 17.02.2010, Z -звіт за 24.02.2010 роздруковано 26.02.2010, Z -звіт за 23.03.2010 роздруковано 24.03.2010, Z -звіт за 30.03.2010 роздруковано 31.03.2010 р., Z -звіт за 27.04.2010 роздруковано 28.04.2010, Z - звіт за 12.05.2010 роздруковано 13.05.2010, Z -звіт за 27.05.2010 роздруковано 28.05.2010, Z -звіт за 16.07.2010 роздруковано 19,07.2010, Z -звіт за 07.10.2010 роздруковано. 08.10.2010»;
3) «на РРО з фіскальним №5101003843 відсутній один засіб контролю, тобто порушено порядок опломбування РРО».
На основі вищевказаного акту перевірки, державною податковою інспекцією у м. Ужгород було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №4554/23-3/02574001/10577 від 30 грудня 2010 року на суму 4 910,00 грн. (30 грн. X 5=150 грн. - штраф за невідповідність готівки; 13 X 340 грн. = 4420,00 грн. - штраф за не роздруковані чеки; 340 грн. - штраф за відсутність пломби).
Позивач вважає частково протиправним рішення відповідача в частині застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4420, 00 грн.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпунктів 1, 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів) при продажу товарів (послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через реєстратори розрахункових операцій; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням; фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
На виконання вищенаведених норм Позивач здійснював роздрукування фіскальних звітних чеків, котрі містили інформацію про денні підсумки розрахункових операцій.
Підтвердженням даного факту є фіскальний чек за:
1)09.07.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 10.07.2010 р. об 00 год. 20 хв.;
2)12.12.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 13.12.2010 р. об 00 год. 01 хв.;
3)05.02.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 08.02.2010 р. об 09 год. 55 хв.;
4)12.02.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 15.02.2010 р. об 11 год. 17 хв.;
5)16.02.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 17.02.2010 р. об 09 год. 23 хв.;
6)24.02.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 26.02.2010 р. об 09 год. 25 хв.;
7)23.03.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 24.03.2010 р. об 14 год. 47 хв.;
8)30.03.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 31.03.2010 р. об 09 год. 01 хв.;
9)27.04.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 28.04.2010 р. об 08 год. 14 хв.;
10)12.05.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 13.05.2010 п. об 09 год. 20 хв.;
11)27.05.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 28.05.2010 р. об 08 год. 20 хв.;
12)16.07.2010 р., котрий фактично був роздрухований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 19.07.2010 р. об 08 год. 20 хв.;
13)07.10.2010 р., котрий фактично був роздрукований та підклеєний до книги обліку розрахункових операцій разом із Z -звітом 08.10.2010 р. об 08 год. 20 хв.;
Таким чином, вимога п. 9 ст. З Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг", хоч і через певний час після закінчення робочого дня, проте була виконана.
У всіх випадках вимога щодо роздрукування і зберігання фіскального звітного чеку була виконана на початку наступного робочого дня з урахуванням того, що у вихідні дні каса підприємства не працювала.
А отже таке не може вважатися порушенням позивачем обов'язку щоденно друкувати на реєстраторках розрахункових операцій фіскальні звітні чеки.
Крім того, згідно п. 4 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Що стосується пояснення представника Відповідача щодо врахування в якості письмового доказу постанови Ужгородського міськрайонного суду то воно не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 72 КАС України, вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
У постанові Ужгородського міськрайонного суду від 28.02.2011 року №3-741/11 суд на основі протоколу про адміністративне порушення від 14.12.2010 року серія АА №204336, вказує, що ОСОБА_2 не забезпечила щоденне роздрукування на РРО фіскальних звітних чеків. В свою чергу протокол був складений на основі акту перевірки від 14 грудня 2011 року в якому працівники ДПА у Закарпатській області вказали на те, що кілька фіскальних звітних чеків були роздруковані наступного дня.
Фактично постанова Ужгородського міськрайонного суду від 28.02.2011 року лише підтверджує, що кілька фіскальних чеків денних 2-звітів були роздрукуванні не у день за який роздруковується звіт, а у наступні дні.
Разом з тим до адміністративної відповідальності була притягнута головний бухгалтер позивача ОСОБА_2, а не забезпечили щоденне роздрукування на РРО фіскальних звітних чеків інші особи Позивача.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до переконання, що позов слід задовольнити.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 19, 94, 104-107, ч.6 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
1. Позов Відкритого акціонерного товариства "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття" до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області - задовольнити.
2. Визнати частково протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Ужгороді про застосування штрафних (фінансових) санкцій №4554/23- 3/02574001/10577 від 30 грудня 2010 року, в частині накладення на позивача штрафних санкцій за несвоєчасне роздрукування фіскальних чеків денного Z - звіту на суму 4 420,00 грн.
3. Стягнути із державного бюджету на користь позивача понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн. (три гривні 40 копійок).
4. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Шешеня О.М.