Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-4195/10/0770
рядок статзвіту 6.6.4.
код - 08
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2011 року 15 год. 20 хв. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванчулинця Д.В.,
при секретарі судового засідання Семаль Т.М.,
сторони у судове засідання не зявилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду позовну заяву Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції в Закарпатській області до державного підприємства «дослідне господарство агрофірми "Еліта"»про стягнення заборгованості в сумі 92021,52 грн,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція в Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до державного підприємства «дослідне господарство агрофірми "Еліта"», якою просить стягнути з державного підприємства «дослідне господарство агрофірми "Еліта"» заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у сумі 92021,52 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб станом на 20 жовтня 2010 року у зазначеному реєстрі знаходиться Державне підприємство "Дослідне господарство агрофірма "Еліта", а місцезнаходженням є: 89433, Ужгородський район, с. Ратовці, вул. Ракоці, буд. 43 та код ЄДРПОУ 00729400.
Відповідно до Довідки Ужгородської МДПІ про взяття на облік платника податків відповідача узято на облік як платника податків 12 червня 1992 року за №148.
Ужгородською МДПІ було проведено планову документальну перевірку ДП Дослідне господарство агрофірма "Еліта" з питань дотримання вимог податкового законодавства (в частині своєчасності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб) за період з 01.09.2007 р. по 31 08 2010 р. В результаті перевірки виявлено ряд порушень, про що складено Акт № 70/17-2/00729400 від 08.10.2010 року. Актом перевірки зафіксовано наявність у Відповідача простроченої кредиторської заборгованості до бюджету по податку з доходів фізичних осіб в сумі 92021,52 грн.
Відповідачем в період з 01.09.2007 р. по 31.08.2010 р. проводились нарахування та виплати доходів працівникам підприємства. Однак, щомісячне утримання та перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб відповідачем не здійснювалось. В результаті чого виникла заборгованість по нарахованому податку з доходів фізичних осіб в сумі 92021,52 грн. (кредитове сальдо станом на 01.09.2010р. з бюджетом по бухгалтерському рахунку №641).
У зв'язку з несплатою вказаної суми у відповідача виникла заборгованість в розмірі 92021,52 грн., а тому позивач просив позов задовольнити.
09грудня 2010 року представником позивача Закарнпатському окружному адміністративному суду надано клопотання, яким позивач просить розглянути справу за відсутності позивача.
У судові засідання, що відбулись 04 лютого 2011 року та 10 березня 2011 року, відповідач не забезпечив явку свого представника, хоча судом вживалися заходи щодо виклику відповідача, що передбачені Главою 3 Розділу II КАС України. Заперечення проти позову відповідачем суду не надано. Оскільки суд не має відомостей про причину неявки відповідача, то розглядає справу на підставі наявних у ній даних чи доказів.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов із наведених у ньому мотивів обґрунтований і його слід задовольнити з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб станом на 20 жовтня 2010 року у зазначеному реєстрі знаходиться "Дослідне господарство агрофірма "Еліта" Закарпатського інституту агропромислового виробництва української академії аграрних наук», місцезнаходженням є: 89433, вул. Ракоці, 43, с. Ратовці, Ужгородський район, Закарпатська область, ідентифікаційний код 00729400 (а.с. 9).
Відповідно до Довідки форми № 4-ОПП Ужгородської МДПІ № 333/29-00 від 16 травня 2008 року про взяття на облік платника податків, відповідача узято на облік як платника податків 12
червня 1992 року за №148, на дату видачі довідки ДП Дослідне господарство агрофірма "Еліта" перебуває на обліку у Ужгородській міжрайонній ДПІ (а.с. 10).
Ужгородською МДПІ було проведено планову документальну перевірку ДП Дослідне господарство агрофірма "Еліта" з питань дотримання вимог податкового законодавства (в частині своєчасності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб) за період з 01.09.2007 р. по 31 08 2010 р. В результаті перевірки виявлено ряд порушень, про що складено Акт № 70/17-2/00729400 від 08 жовтня 2010 року. Актом перевірки зафіксовано наявність у відповідача простроченої кредиторської заборгованості до бюджету по податку з доходів фізичних осіб в сумі 92021,52 грн. (а.с.а.с. 11-15).
Відповідно до розрахунку ДП Дослідне господарство агрофірма "Еліта" повноти і своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум прибуткового податку за весь період перевірки, заборгованість відповідача становить 92021,52 грн. (а.с.а.с. 16-17).
Згідно положень п.1.3 ст.1 та пп. 3.2.1.П.3.2 ст. З Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. №2181 із змінами та доповненнями (далі - Закон №2181), податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно, узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені. На кошти бюджетного фонду, визначеного підпунктом 3.2.1 цього пункту, не може бути накладено стягнення за причинами, відмінними від стягнення такого податку, збору (обов'язкового платежу).
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб, а також обов'язок податкових агентів (підприємств, установ., організацій та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), зокрема, щодо своєчасного і в повному обсязі нарахування, утримання та його сплати (перерахування) до бюджету передбачено статтями Закону України від 22 травня 2003 року №8 89-1 V "Про податок з доходів фізичних осіб".
Згідно з вказаним законодавчим актом суб'єкти господарювання, які виплачують громадянам доходи, зобов'язані утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб, прибутковий податок з громадян, тобто повинні самостійно визначати суму податкового зобов'язання з податку, який вважається бюджетним фондом.
Так, підпунктом 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»чітко визначено: «Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду».
Відповідачем в період з 01 вересня 2007 року по 31 серпня 2010 року проводились нарахування та виплати доходів працівникам підприємства. Однак, щомісячне утримання та перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб відповідачем не здійснювалось. В результаті чого виникла заборгованість по нарахованому податку з доходів фізичних осіб в сумі 92021,52 грн. (кредитове сальдо станом на 01 вересня 2010 року з бюджетом по бухгалтерському рахунку №641)
Законні підстави для неперерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб та право розпоряджатися на власний розсуд зазначеними коштами у відповідача відсутні. Тобто, утримані суми податку, у визначений законом строк, відповідач повинен перерахувати до бюджету в повному обсязі, оскільки такі суми є бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді.
Податкове зобов'язання, самостійно визначене суб'єктом господарювання не вважається узгодженим, оскільки існуюче податкове законодавство не передбачає встановлення форми податкової декларації по податку з доходів фізичних осіб та строків її подання.
Діючим законодавством не передбачено надсилання платникам податків податкових повідомлень-рішень про сплату самостійно нарахованих, але не перерахованих до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб , прибуткового податку з громадян, тобто самостійно визначених, але не узгоджених сум податкових зобов'язань та застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб у відповідні бюджети .
В той же час, органи державної податкової служби, у відповідності з пунктом 11 статті 10 Закону України від 04.12.90 N 509-ХЇ1 " Про державну податкову службу в Україні" повинні виконувати, зокрема, функції щодо подачі в суди позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону №2181 визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
У відповідності з пунктом 11 статті 10 Закону України від 04.12.1990 р. N 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби зобов'язані здійснити необхідні заходи щодо подачі в суди позовів до підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб з числа роботодавців (платників податків), на яких згідно із законами з питань оподаткування покладено обов'язок формувати (створювати) бюджетний фонд, а також нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету прибутковий податок з громадян, про стягнення з них заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами (сум бюджетного фонду) за рахунок їх майна.
Враховуючи обставини встановлені у судовому засіданні, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства, і, зважаючи на це, такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції в Закарпатській області до державного підприємства «дослідне господарство агрофірми "Еліта"»про стягнення заборгованості в сумі 92021,52 грн задовольнити.
Стягнути з державного підприємства «дослідне господарство агрофірми "Еліта"»(89433, вул. Ракоці, 43, с. Ратовці, Ужгородський район, Закарпатська область, ідентифікаційний код 00729400) по податку з доходів фізичних осіб у сумі 92021 (девяносто дві тисячі двадцять одну) гривень 52 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Іванчулинець Д.В.