Постанова № 18128481, 24.06.2011, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2011
Номер справи
0670/4238/11
Номер документу
18128481
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 0670/4238/11

категорія 8.2.1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2011 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Іваненко Т.В. ,

при секретарі - Духновській В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства "Толін"

до Державної податкової інспекції у м. Житомирі

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.04.2011 року №0000292304,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Житомирі від 13.04.2011 р. № 0000292304, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 125261,00 грн. Підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення стало встановлене перевіркою порушення п. 1.8 ст. 1, п.п. 7.2.3 п. 7.2 та п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме позивачем проведено ряд господарських операцій з контрагентами, постачальники яких, на думку відповідача, в ланцюгах постачання мають ознаки сумнівності у відповідності до бази даних інформаційних ресурсів ДПА України. Позов мотивує тим, що включення позивачем сум до бюджетного відшкодування в розмірі 125261,00 грн. здійснено у відповідності до норм Закону України "Про податок на додану вартість" та не залежить від діяльності постачальників контрагентів позивача.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просив задовольнити на підставі наявних матеріалів справи.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Заперечення обґрунтовував тим, що відсутні підтвердження того, що постачальники контрагентів ПП "Толін" у періоді з серпня 2009 р. по квітень 2010 року включили у звітність та сплатили ПДВ, оскільки вони мають ознаки сумнівності.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив, що працівниками ДПІ в м. Житомирі було проведено виїзну позапланову перевірку ПП "Толін" з питань правомірності обчислення та своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість та податку на прибуток за період з 01.01.2008 р. по 30.06.2010 р., про що складено акт від 01.11.2010 р. № 8369/23-1/34788720/0110 (а.с. 20-46).

Перевіркою встановлено порушення п. 1.8 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість", відповідно до якого завищено заявлену до відшкодування суму ПДВ в розмірі 2715,00 грн. та порушення пп. 7.2.3 п. 7.2, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", яким зменшується від"ємне значення р. 26 Декларації з податку на додану вартість за перевіряємий період, яке переноситься до складу наступних звітних періодів на суму 179686 грн.

До такого висновку податковий орган прийшов в зв"язку з тим, що в перевіряємому періоді позивачем придбані товари від ДП "Коростишівське лісове господарство", ТОВ "Житомир-Термінал-Сервіс", ТОВ "Абієс-Інвест", СПД ОСОБА_1, ВАТ "Меблевий комбінат "Стрий", ДП "Український інформаційно-координаційний центр аналізу ринку лісопродукції", ТОВ "Голденбаун", ПП ОСОБА_2, ЗАТ "Київське агентство повітряних сполучень "Кий Авіа", ПП "Лісо-Транс-Постач", СУАП у формі ТОВ "Інтернешенел Телеком"юнікешен компані", ДП "Холминське лісове господарство", ДП "Золочівське лісове господарство", ПП "Альянс", ТОВ ВТФ "Авіас", ПП "Житомиррадіоком", ДП "Олевський лісгосп АПК", ДП "Остерське лісове господарство", ДП "Червоноармійський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомиробленерголіс", ПП "Лісотранспостач", ПП "ФІО", ТОВ "фірма "Грас", ТОВ "Греко", ТОВ "Абієс Інвест". Відповідно до баз даних - інформаційних ресурсів ДПА України - системи обробки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів встановлено, що контрагенти постачальників ПП "Толін" першого або другого ланцюга постачання мають ознаки сумнівності (неподання податкової звітності, невідображення сум ПДВ у звітності, в базі інформаційних ресурсів ДПА України мають стан 23 - місцезнаходження не встановлено, 10- запит на встановлення місцезнаходження, 14- банкрутство або ліквідація). Це дало можливість податковому органу зробити висновок про відсутність підтвердження факту сплати податку до бюджету підприємствами-постачальниками. На думку відповідача, оскільки контрагентами постачальника позивача не підтверджено факт надмірної сплати ПДВ до бюджету, то у ПП "Толін" відсутнє право на бюджетне відшкодування. Отже, за наслідками перевірки зменшено бюджетне відшкодування за серпень 2009 р. в сумі 17779 грн., за вересень 2009 р. - 13570 грн., жовтень 2009 р. - 18320 грн., листопад 2009 р. - 10643 грн., грудень 2009 р. - 14350 грн., січень 2010 р.- 17900 грн., лютий 2010 р. - 5158 грн., березень 2010 р. - 27541 грн.

13.04.2011 р. ДПІ в м. Житомирі винесено податкове повідомлення-рішення № 0000292304 (а.с. 7), яким ПП "Толін" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 125261 грн.

Суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення щодо зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість є протиправним та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Закон України "Про податок на додану вартість" визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Пунктом 7.7 статті 7 цього Закону передбачений порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету та строки розрахунків з бюджетом.

Зокрема, суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.

Сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду є податковим кредитом.

Згідно підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду

Підпунктом 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 цього Закону, не дозволяється включати до податкового кредиту будь-які витрати по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг).

За змістом підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 вказаного Закону, датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Відповідно до п.п.7.2.1. п. 7.2 ст. 7 Закону про ПДВ, платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками: порядковий номер податкової накладної; дату виписування податкової накладної; повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; податковий номер платника податку (продавця та покупця); місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм); повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах отримувача; ціну поставки без врахування податку; ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Проаналізувавши наведені норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що в даному випадку єдиними та достатніми підставами для формування податкового кредиту та визначення суми бюджетного відшкодування є наявність податкової накладної, що засвідчує факт сплати отримувачем товару (робіт, послуг) їх вартості з урахуванням податку на додану вартість.

Судом встановлено, що між ПП "Толін" та контрагентами укладені господарські договори, а саме: з ДП "Український інформаційно-координаційний центр аналізу ринку лісопродукції" - договір № 06-119-С від 02.02.2009 р., з ДП "Олевський лісгосп АПК" - договір № 73 від 02.12.2009 р., з СПД ОСОБА_1 - договір 01.06.2009 р., з ДП "Золочівське лісове господарство" - договір № 471 від 16.09.2009 р. та № 287 від 15.01.2009 р., з ТОВ "Житомир-Термінал-Сервіс" - договір № 87 від 03.02.2009 р., з ПП "Лісо-Транс-Постач" - договір від 27.04.2009 р., з ДП "Холминське лісове господарство" - договір № 41-ХЛ від 14.09.2009 р., з ДП "Коростишівське лісове господарство" - договір № 01/01-09 від 01.01.2009 р., з ПП "Альянс" - договір № 10/2008 від 01.10.2008 р., з СУАП у формі ТОВ "Інтернешенел Телеком"юнікешен компані" - договір № 1056155 від 04.01.2007 р. (а.с. 81-93).

На виконання вказаних та інших договорів здійснювались господарські відносини з вищепереліченими постачальниками, що підтверджуються податковими накладними № 623 від 04.09.2009 р. на суму ПДВ - 1633,33 грн., № 628 від 16.09.2009 р. на суму ПДВ - 1666,67 грн., № 621 від 02.09.2009 р. на суму ПДВ - 666,67 грн., № 626 від 09.09.2009 р. на суму ПДВ - 666,67 грн., № 624 від 08.09.2009 р. на суму ПДВ - 583,33 грн., № 629 від 17.09.2009 р. на суму ПДВ - 1500,00 грн., № 627 від 15.09.2009 р. на суму ПДВ 1666,67 грн., № 630 від 18.09.2009 р. на суму ПДВ - 833,33 грн., № 172 від 21.09.2009 р. на суму ПДВ- 3949,16 грн., № 933 від 30.09.2009 р. на суму ПДВ - 1666,67 грн., № 1516 від 04.09.2009 р. на суму ПДВ - 116,67 грн., № 1497 від 02.09.2009 р. на суму ПДВ - 116,67 грн., № 1552 від 10.09.2009 р. на суму ПДВ 116,67 грн., № 1558 від 11.09.2009 р. на суму ПДВ 116,67 грн., № 1585 від 17.09.2009 р. на суму ПДВ 116,67 грн., № 1595 від 18.09.2009 р. на суму ПДВ 116,67 грн., № 1616 від 23.09.2009 р. на суму ПДВ 233,33 грн., № 173/01557 від 18.09.2009 р. на суму ПДВ - 377,52 грн., № 47 від 03.09.2009 р. на суму ПДВ - 200,00 грн., № 46 від 31.08.2009 р. на суму ПДВ - 200,00 грн., № 17092 від 10.09.2009 р. на суму ПДВ - 42,13 грн., № 17092 від 10.09.2009 р. на суму ПДВ - 42,13 грн., № 22937 від 21.08.2009 р. на суму ПДВ - 1,22 грн., № 22861 від 21.08.09 р. на суму ПДВ - 11,73 грн., № 22859 від 20.08.2009 р., № 22858 від 21.08.2009 р. на суму ПДВ - 22,42 грн., № 561 від 30.01.2010 р. на суму ПДВ - 50,00 грн., № 552 від 18.01.2010 р. на суму ПДВ - 40,00 грн., № 17 від 25.01.2010 р. на суму ПДВ - 148,50 грн., № 21 від 26.01.2010 р. на суму ПДВ - 246,00 грн., № 20 від 26.01.2010 р. на суму ПДВ - 103,25 грн., № 24 від 26.01.2010 р. на суму ПДВ - 205,00 грн., № 1282 від 02.12.2009 р. на суму ПДВ - 177,94 грн., № 68 від 18.01.2010 р. на суму ПДВ - 1666,67 грн., № 47 від 20.01.2010 р. на суму ПДВ - 116,67 грн., № 102374 від 31.12.2009 р. на суму ПДВ - 233,33 грн., № 90 від 27.01.2010 р. на суму ПДВ - 116,67 грн., № 36335 від 18.01.2010 р. на суму ПДВ - 38,00 грн., № 95926 від 31.01.2010 р. на суму ПДВ - 15,43 грн., № 85 від 11.01.2010 р. на суму ПДВ - 20,00 грн., № 22587 від 03.12.2009 р. на суму ПДВ - 20,00 грн., № 659 від 20.01.2010 р. на суму ПДВ - 20,00 грн., № 23604 від 14.12.2009 р. на суму ПДВ - 40,00 грн., № 22857 від 07.12.2009 р. на суму ПДВ - 20,00 грн., № 24034 від 21.112.2009 р. на суму ПДВ - 20,00 грн., № 24219 від 24.12.2009 р. на суму ПДВ - 20,00 грн., № 24535 від 29.12.2009 р. на суму ПДВ - 20,00 грн., № 0000099 від 19.01.2010 р. на суму ПДВ - 74,17 грн., № 20 від 25.01.2010 р. на суму ПДВ - 2597,37 грн., № 1 від 11.01.2010 р. на суму ПДВ - 200,00 грн., № 28 від 22.12.2009 р. на суму ПДВ - 2186,92 грн., №646 від 24.12.2009 р. на суму ПДВ - 200,00 грн., № 540 від 28.08.2009 р. на суму ПДВ - 1440,00 грн., №515 від 03.08.2009 р. на суму ПДВ 1666,67 грн., № 533 від 11.08.2009 р. на суму ПДВ - 590,02 грн., № 51 від 26.08.2009 р. на суму ПДВ - 4250,00 грн., № 52 від 26.08.2009 р. на суму ПДВ - 7508,33 грн., № 538 від 20.08.2009 р. на суму ПДВ - 750,00 грн., № 14448 від 20.08.2009 р. на суму ПДВ - 20,00 грн., № 22/07/09-1 від 22.07.09 р. на суму ПДВ - 400,00 грн., № 113 від 03.07.2009 р. на суму ПДВ - 816,67 грн., № 529 від 04.08.2009 р. на суму ПДВ - 1666,67 грн., № 531 від 05.08.2009 р. на суму ПДВ - 1500,00 грн., №0001344 від 06.08.2009 р. на суму ПДВ - 203,50 грн., № 125 від 06.08.2009 р. на суму ПДВ - 816,67 грн., № 13684 від 07.08.2009 р. на суму ПДВ - 40,00 грн., № 1420 від 25.08.2009 р. на суму ПДВ - 116,67 грн., № 1436 від 27.08.2009 р. на суму ПДВ - 116,67 грн., №1409 від 21.08.2009 р. на суму ПДВ - 116,67 грн., № 1360 від 14.08.2009 р. на суму ПДВ - 116,67 грн., № 1326 від 06.08.2009 р. на суму ПДВ - 248, № 1345 від 11.08.2009 р. на суму ПДВ - 116,67 грн., № 13 від 05.08.2009 р. на суму ПДВ - 3220,00 грн., № 480 від 11.06.2009 р. на суму ПДВ - 197,81 грн., № 703 від 05.08.2009 р. на суму ПДВ - 96,77 грн., № 22937 від 21.08.2009 р. на суму ПДВ - 1,23 грн., № 22861 від 21.08.2009 р. на суму ПДВ - 11,73 грн., № 22859 від 20.08.2009 р. на суму ПДВ - 38,16 грн., № 22858 від 21.08.2009 р. на суму ПДВ - 22,42 грн., № 1097 від 03.06.2009 р. на суму ПДВ - 170,29 грн., № 136 від 14.08.2009 р. на суму ПДВ - 816,67 грн., № 0001486 від 27.08.2009 р. на суму ПДВ - 103,00 грн., № 17/08/09 від 17.08.2009 р. на суму ПДВ - 400,00 грн., № 10/08/09 від 10.08.2009 р. на суму ПДВ - 400,00 грн., № 14195 грн. від 17.08.2009 р. на суму ПДВ - 40,00 грн., № 13434 від 05.08.2009 р. на суму ПДВ - 20,00 грн., № 14550 від 21.08.2009 р. на суму ПДВ - 20,00 грн., № 23007 від 14.07.2009 р. на суму ПДВ - 85,90 грн., № 30071 від 18.08.2009 р. на суму ПДВ - 76,40 грн., № 1391 від 19.08.2009 р. на суму ПДВ - 116,67 грн., № 1338 від 10.08.2009 р. на суму ПДВ - 116,67 грн. Всі вищезазначені податкові накладні містяться в реєстрах отриманих та виданих податкових накладних (а.с. 94-95,131, 144-145, 156-157, 192-194, 203, 230-231 т. 1 )

Відповідно до наведеного переліку податкових накладних позивач здійснював господарські відносини і з такими постачальниками як ТОВ "Абієс-Інвест", ВАТ "Меблевий комбінат "Стрий", ТОВ "Голденбаун", ПП ОСОБА_2, ЗАТ "Київське агентство повітряних сполучень "Кий Авіа", ТОВ ВТФ "Авіас", ПП "Житомиррадіоком", ДП "Остерське лісове господарство", ДП "Червоноармійський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомиробленерголіс", ПП "ФІО", ТОВ "фірма "Грас", ТОВ "Греко", ТОВ "Абієс Інвест".

Розрахунки з постачальниками проведені в повному обсязі, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями банківських виписок, платіжних доручень, квитанцій до прибуткових касовиз ордерів, фіскальних чеків та актів звірки розрахунків.

Також факт взаємовідносин з постачальниками підтверджується копіями товарно-транспортних накладних (а.с. 58-61, 63-73), видатковими накладними № РН -173/1676 від 18.09.2009 р., № ТО - 0001705 від 18.09.2009 р. (а.с. 62), актами про надання послуг № 1966 від 11.09.2009 р., № 1997 від 17.09.2009 р., № 1871 від 02.09.20089 р., № 1946 від 10.09.2009 р., № 1892 від 04.092009 р., № 2040 від 23.09.2009 р., № 2010 від 18.09.2009 р. (а.с. 74-76, 78). Господарські операція з контрагентами відображаються і в виписках картки рахунку 63.1 та 37.1 "Розрахунки з постачальниками", оборотно-сальдових відомостях.

Вищевказані податкові накладні відповідають вимогам пункту 7.2 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", оскільки включають всі необхідні реквізити, а тому вказані у них суми правомірно віднесені позивачем до податкового кредиту.

Крім того, чинним законодавством України на покупця товару, послуг - платника податку не покладено обов"язку при формуванні податкового кредиту та заявленні суми від"ємного значення до бюджетного відшкдування перевіряти дотримання постачальниками товару у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства зі сплати податкових зобов"язань до бюджету.

Загальним принципом юридичної відповідальності є вина в порушенні законодавчо встановленого імперативного правила поведінки. Закон не передбачає відповідальності за винні дії іншої особи.

За таких обставин, суд вважає, що висновки ДПІ в м. Житомирі, викладені в акті перевірки, є передчасними та невмотивованими, що є підставою для задоволення позову та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в повному обсязі.

Згідно квитанції № 007200691 від 21.04.2011 р. (а.с. 2) позивачем сплачений судовий збір в розмірі 3,40 грн. Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Отже, витрати понесені позивачем в розмірі 3,40 грн. слід відшкодувати Державного бюджету України.

Керуючись Законом України "Про податок на додану вартість", ст.ст. 71, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 13.04.2011 року №0000292304.

Відшкодувати з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Толін" 3,40 грн. понесених судових витрат.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:Т.В. Іваненко

Повний текст постанови виготовлено: 29 червня 2011 р.