Постанова № 18128016, 14.07.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2011
Номер справи
2а/0570/9914/2011
Номер документу
18128016
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2011 р. справа № 2а/0570/9914/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10-00 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Стирана В.В.

при секретаріФранцевій -Щербаченко О.К.

за участю:

представника позивача - Поволоцької Н.М.,

представника відповідача Бондаренко Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Керуюча компанія «Українські продукти» до комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації міста Словянськ» про визнання неправомірною відмови в реєстрації права власності на будинок, готовністю 51 %, розташований по вул. Партизанської Комуни, буд. 6 у місті Словянську, скасування рішення від 16 травня 2011 року № 1575/084/сл. та зобовязання зареєструвати право власності,

ВСТАНОВИВ :

Позивач 14 червня 2011 року звернувся до суду із зазначеним позовом.

В обґрунтування позову зазначив, що позивач 06 травня 2011 року звернувся до відповідача із заявою про реєстрацію права власності на обєкт незавершеного будівництва, а саме, будинок, готовністю 51 %, що розташований за адресою: місто Словянськ, вул. Паризької Комуни, буд. 6

16 травня 2011 року відповідач прийняв рішення № 1575/084/сл. про відмову у реєстрації на зазначене майно за підстав невідповідності поданих документів вимогам, установленим Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно та іншим нормативно-правовим актам, бо неможливості установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.

Вважає, що прийняте рішення не відповідає вимогам чинного законодавства , порушує його права як власника майна, а також перешкоджає йому розпоряджатися належною йому нерухомістю.

Відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна, укладеного 04 березня 2011 року між ЗАТ «Словянськолія» (продавець) та ТОВ Керуюча компанія «Українські продукти» (покупець), посвідченого приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованого у реєстрі за № 454, ТОВ Керуюча компанія «Українські продукти» був придбаний у власність обєкт нерухомого майна обєкт незавершеного будівництва будинок, готовністю 51 %, що розташований за адресою: місто Словянськ, вул. Паризької Комуни, буд. 6.

Проданий обєкт належав ЗАТ «Словянськолія» на підставі договору купівлі продажу № 704, укладеного 25 січня 2001 року між ЗАТ «Масложир» та ЗАТ «Славолія», правонаступником якого є ЗАТ «Словянськолія», зареєстрованого 07 березня 2007 року КП «БТІ міста Словянськ», реєстраційний номер № 18080197, номер запису 5 в книзі 1н-10, згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 13816921, виданого 07 березня 2007 року.

Проданий обєкт розташований на земельній ділянці (кадастровий номер 141400000:01:008:0011), загальною площею 0,6570 га, яка була надана ЗАТ «Словянськолія» у постійне користування згідно Державного акту І-ДН № 006360, виданого 10 вересня 1999 року Словянською міською радою народних депутатів Донецької області, зареєстрованого в Книзі записів Державних актів на право постійного користування землею № 305.

Рішенням виконавчого комітету Словянської міської ради народних депутатів від 03 червня 1992 року № 249/10 масложиркомбінату дозволено будівництво чотирьох житлових будинків на раніше відведеній земельній ділянці. Листом Управління архітектури та містобудівництва № 3/2 від 29 червня 2005 року повідомлено, що 4-х поверховому житловому будинку на 32 квартири (будівний номер 4) надана поштова адреса: місто Словянськ, вул. Паризької Комуни, буд. 6.

Позивач просив визнати неправомірною відмову в реєстрації права власності ТОВ Керуюча компанія «Українські продукти» на обєкт незавершеного будівництва, а саме, будинок, готовністю 51 %, що розташований за адресою: місто Словянськ, вул. Паризької Комуни, буд. 6, скасувати рішення про відмову в реєстрації права власності № 1575/084/сл від 16 травня 2011 року та зобовязати зареєструвати за ТОВ Керуюча компанія «Українські продукти» право власності на обєкт нерухомого майна обєкт незавершеного будівництва, а саме, будинок, готовністю 51 %, що розташований за адресою: місто Словянськ, вул. Паризької Комуни, буд. 6.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позову, свої вимоги мотивував аналогічно викладеному у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, вказав, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, які приймали участь у розгляді справи, вважає встановленим наступне.

Позивач юридична особа товариство з обмеженою відповідальністю Керуюча компанія «Українські продукти», розташована за адресою: 83086, місто Донецьк, пр. Лагутенко, буд. 13, оф.31.

Відповідач 2 комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації у місті Словянську», є субєктом владних повноважень, якій у даних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому нормами пункту 5 Розділу У «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та пункту 1 наказу Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року № 7\5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за № 157/6445 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно», згідно яких до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація обєктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Згідно договору купівлі-продажу нерухомого майна, укладеного 04 березня 2011 року між ЗАТ «Словянськ олія» (продавець) та ТОВ Керуюча компанія «Українські продукти» (покупець), посвідченого приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованого у реєстрі за № 454, ТОВ Керуюча компанія «Українські продукти» був придбаний у власність обєкт нерухомого майна обєкт незавершеного будівництва будинок, готовністю 51 %, що розташований за адресою: місто Словянськ, вул. Паризької Комуни, буд. 6.

Позивач 06 травня 2011 року звернувся до КП «БТІ у місті Словянську» із заявою про проведення державної реєстрації права власності на вказаний обєкт нерухомого майна.

Рішенням 16 травня 2011 року № 1575/084/сл. відповідач відмовив у реєстрації права власності зазначеного майна за підстав невідповідності поданих документів вимогам, установленим Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно та іншим нормативно-правовим актам, або неможливості установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.

Позивач із рішеннями відповідача не погоджується та вважає, що відповідачем порушуються його права, у звязку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Згідно із частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність свого рішення з огляду на наступне.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються нормами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».

Статтею 2 Закону встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно підпункту 1 частини 1 статті 4 Закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщені на території України, що належить, зокрема, юридичним особам.

На підставі статті 15 Закону державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться згідно встановленого порядку.

Таким порядком є Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затверджене Наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року N 7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.07.2010 N 1692/5), зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за N 157/6445. Згідно норм пунктів 2.1, 2.2 Тимчасового положення для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1.

До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням.

У судовому засіданні встановлено та підтверджено окрім пояснень представників сторін, заявою про державну реєстрацію прав № Р1206-11/сл. від 06 травня 2011 року, що ТОВ «Українські продукти» додано до заяви про реєстрацію прав договір купівлі-продажу від 04 травня 2011 року, технічний паспорт, копію паспорту та ідентифікаційного коду, а також сплачено квитанцію за проведення державної реєстрації.

Тобто, позивачем надано реєстратору документи згідно із вичерпним переліком за вимогами глави 2 Тимчасового положення.

Частина 4 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та пункт 3.5 Тимчасового положення зобовязують реєстратора БТІ відмовити у проведенні державної реєстрації прав, якщо, зокрема, подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.

Відповідач у спірному рішенні посилається на те, що позивач просив зареєструвати права власності на обєкт незавершеного будівництва, а особливості проведення державної реєстрації права власності на об'єкти незавершеного будівництва закріплені у главі 4 Тимчасового положення.

Зокрема, у відповідності до пунктів 4.1, 4.2 Тимчасового положення державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться реєстратором БТІ відповідно до вимог Положення та з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. У разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку, та дозвіл на виконання будівельних робіт, їх копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав, видачу витягу про державну реєстрацію прав та надання витягу з Реєстру прав, а також інші документи, визначені Положенням.

Тобто, на думку відповідача, подані позивачем документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, позивач звертався до БТІ з питання реєстрації права власності на обєкт незакінченого будівництва.

Проте, суд не приймає зазначені доводи відповідача з огляду на наступне.

Судом встановлено,що у якості правовстановлюючого документу ТОВ Керуюча компанія «Українські продукти» надала реєстратору БТІ договір купівлі продажу нерухомого майна, тобто позивач згідно договору придбав нерухоме майно, а не обєкт незакінченого будівництва.

Суду не надано доказів визнання вказаного договору недійсним.

Згідно із пунктом 3.8 Тимчасового положення реєстратору БТІ забороняється тлумачити права або самостійно вносити зміни до відомостей про заявлені права.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами ч. 3 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, державній реєстрації підлягають права на нерухоме майно на підставі право встановлювального документу в порядку, встановленому Законом, та відсутні законодавчі норми, яки б надавали реєстратору право тлумачити правовстановлюючи документи, зокрема, договір купівлі-продажу нерухомого майна.

Отже, у спірних правовідносинах у реєстратора не було достатньо підстав для відмови, оскільки він діяв на підставі та у межах делегованих йому повноважень, але не і у спосіб, що передбачений діючим законодавством України про реєстрацію, у звязку із чим достатньо підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Позов товариства з обмеженою відповідальністю Керуюча компанія «Українські продукти» до комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації міста Словянськ» про визнання неправомірною відмови в реєстрації права власності на будинок, готовністю 51 %, розташований по вул. Партизанської Комуни, буд. 6 у місті Словянську, скасування рішення від 16 травня 2011 року № 1575/084/сл. та зобовязання зареєструвати право власності, задовольнити повністю.

Визнати неправомірною відмову комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації міста Словянськ» в реєстрації права власності товариства з обмеженою відповідальністю Керуюча компанія «Українські продукти» на обєкт нерухомого майна - будинок, готовністю 51 %, що розташований за адресою: місто Словянськ, вул. Паризької Комуни, буд. 6.

Скасувати рішення комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації міста Словянськ» про відмову в реєстрації права власності № 1575/084/сл від 16 травня 2011 року.

Зобовязати комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації міста Словянськ» зареєструвати за товариством з обмеженою відповідальністю Керуюча компанія «Українські продукти» право власності на обєкт нерухомого майна - будинок, готовністю 51 %, що розташований за адресою: місто Словянськ, вул. Паризької Комуни, буд. 6.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 14 липня 2011 року у присутності представників сторін.

Повний текст постанови виготовлено 18 липня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.2 ст.186 КАС України.

Суддя Стиран В.В.