Постанова № 18128015, 29.06.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2011
Номер справи
2а/0570/5615/2011
Номер документу
18128015
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2011 р. справа № 2а/0570/5615/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Стойки В.В.

при секретаріБарковій В.Ю.

за участю

представника позивачаТкачук А.І.

представника відповідачане з*явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за адресою: 83052, місто Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Оперативного воєнізованого гірничорятувального загіну до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Донецька про зобов*язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Оперативний воєнізований гірничорятувальний загін звернувся до суду з уточненою під час судового розгляду позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Донецька про зобов*язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивує тим, що в ході розгляду адміністративної справи № 2а-13149/10/0570 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Донецька до позивача про стягнення витрат на виплати та доставку пенсій за списком № 1 за період з 01.04.2011 по 25.08.2011 позивач дізнався, що у наданих відповідачем розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком № 1 знаходяться 8 працівників, які набули право отримувати пільгову пенсію до 01.01.2004р. часу початку дії Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Оскільки Закон зворотної сили не має, на думку позивача розмір незаконно виставленої грошової суми по 8-ми особам, які набули статус пенсіонера і їм призначено пенсію до 01.01.2004р. становить 13659,27 грн. (з урахуванням стажу в днях). 1 категорія. Крім того, у порушенні п.6.2 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до якого при визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці), у розрахунках розмір незаконно виставленої грошової суми де враховувались і дні по 6-ти особам становить 29,46 грн. 2 категорія. Розмір помилково виставленої грошової суми по ОСОБА_3, або по ОСОБА_4 складає 759,30 грн. У підсумку за квітень 2010р. незаконно виставлена сума складає 14448,03 грн. У розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №1 УПФУ в Київському районі м. Донецька (вих. б/н, без дати за березень 2010р) нарахування за квітень 2010р. в графі 16 (місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій) в рядку (Всього) повинна значитись сума 24 856,80 грн., а не 39 304,83 грн. Розмір незаконно виставленої грошової суми по 8-ми особам, які набули статус пенсіонера і їм призначено пенсію до 01.01.2004р. становить 13712,67 грн. (з урахуванням стажу в днях). 1 категорія. Розмір незаконно виставленої грошової суми де враховувались і дні по 7-ми особам становить 35,89 грн. 2 категорія. У підсумку за травень 2010р. незаконно виставлена сума складає 13748,56 грн. У розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №1 УПФУ в Київському районі м. Донецька (вих. б/н, без дати за травень 2010р) нарахування за травень 2010р. в графі 16 (місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій) в рядку (Всього) повинна значитись сума 25 741,35 грн., а не 39 489,91 грн. Розмір незаконно виставленої грошової суми по 8-ми особам, які набули статус пенсіонера і їм призначено пенсію до 01.01.2004р. становить 13851,61 грн. (з урахуванням стажу в днях). 1 категорія. Розмір незаконно виставленої грошової суми де враховувались і дні по 7-ми особам становить 34,14 грн. 2 категорія. У підсумку за червень 2010р. незаконно виставлена сума складає 13885,75 грн. У розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №1 УПФУ в Київському районі м. Донецька (вих. б/н, без дати за червень 2010р) нарахування за червень 2010р. в графі 16 (місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій) в рядку (Всього) повинна значитись сума 29 124,89 грн., а не 43 010,64 грн. Розмір незаконно виставленої грошової суми по 8-ми особам, які набули статус пенсіонера і їм призначено пенсію до 01.01.2004р. становить 13961,07 грн. (з урахуванням стажу в днях). 1 категорія. Розмір незаконно виставленої грошової суми де враховувались і дні по 7-ми особам становить 36,15 грн. 2 категорія. У підсумку за липень 2010р. незаконно виставлена сума складає 13997,22 грн. У розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №1 УПФУ в Київському районі м. Донецька (вих. б/н, без дати за липень 2010р) нарахування за липень 2010р. в графі 16 (місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій) в рядку (Всього) повинна значитись сума 29 131,55 грн., а не 43 128,77 грн. Розмір незаконно виставленої грошової суми по 8-ми особам, які набули статус пенсіонера і їм призначено пенсію до 01.01.2004р. становить 13404,15 грн. (з урахуванням стажу в днях). 1 категорія. Розмір незаконно виставленої грошової суми де враховувались і дні по 7-ми особам становить 36,71 грн. 2 категорія. У підсумку за серпень 2010р. незаконно виставлена сума складає 13440,86 грн. У розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №1 УПФУ в Київському районі м. Донецька (вих. б/н, без дати за серпень 2010р) нарахування за серпень 2010р. в графі 16 (місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій) в рядку (Всього) повинна значитись сума 29 226,03 грн., а не 42 666,89 грн. Всього: за квітень - серпень 2010р. сума, яка була незаконно виставлена у розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій (призначених за списком №1) УПФУ в Київському районі м. Донецька складає 69 520,42 грн. із загальних 207 601,04 грн. Таким чином, УПФУ в Київському районі м. Донецька своїх розрахунках за квітень-серпень 2010р. незаконно збільшили частку плати О ВГРЗ щодо фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 на загальну суму 69520,42 грн.

В ході розгляду адміністративної справи № 2а-13149/10/0570 вищезазначені обставини не розглядались, тому просить суд зобовязати УПФУ в Київському районі м. Донецька вчинити дії щодо приведення своїх розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком №1 за період з 01.04.2010р. по 25.08.2010р. у відповідність до чинного законодавства і діючих нормативних документів, а саме: вилучити з вищезазначених розрахунків 8 колишніх працівників О ВГРЗ, які набули статусу пенсіонера і мали особовий рахунок пенсіонера до 01.01.2004р.; в своїх розрахунках відповідачеві стаж роботи працівника на даному підприємстві визначати тільки шляхом переводу років у місяці, а саме в повних роках та місяцях, виключити з графи 8 розрахунків дні, або відсотки днів до місяця і зробити відповідний перерахунок в графах 13 та 16 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 за період квітень-серпень 2010р.; виключити з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 за березень 2010р. пенсіонера ОСОБА_3 (№ 16 в розрахунках без вих. та дати), так як в ОВГРЗ така особа ніколи не працювала і не працює.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з*явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Суду надано письмове заперечення на позов, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу.

Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон».

Заслухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне.

Позивач Оперативний воєнізований гірничорятувальний загін 10 січня 2003 року зареєстрован як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 00159441 /а.с. 95/.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Донецька є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами і доповненнями, внесеними Законами України, що діяли на момент виявлення правопорушення.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент правопорушення.

Статтею 1 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” визначено поняття страхових внесків як коштів відрахувань на соціальне страхування та збір на обовязкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Закон України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” до страхових внесків (коштів, сплачених на загальнообовязкове державне пенсійне страхування) не відносить витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, і в розумінні цього Закону, це є плата, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення ”.

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Отже, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 IV від 09 липня 2003р., який набув чинності з 01 січня 2004р. зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Як було встановлену у судовому засіданні та визнано сторонами у розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №1 УПФУ в Київському районі м. Донецька 8 осіб колишніх працівників О ВГРЗ набули статусу пенсіонера і мали номер особового розрахунку пенсіонера до 01 січня 2004р.

Згідно з п.16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону №1058 IV від 09 липня 2003р., до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугою років.

При цьому, за вищезазначеним Законом не встановлювався обовязок позивача відшкодовувати витрати УПФУ на виплату і доставку пенсій призначених за списом № 1, тому суд вважає позовні вимоги позивача в цієї частині обґрунтованими.

Пункт 6.2 абз. 6 «Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 21-1 від 19.12.2003р., затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 яку розроблено відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV і Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР, передбачає, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).

Як було встановлено судом у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1 УПФУ в Київському районі м. Донецька всупереч вимогам п.6.2, п.6.4 Інструкції та додатку № 7 зазначає стаж роботи працівників у роках та місяцях, шляхом переведення днів у місяці.

На підставі наданих позивачем розрахунків суд дійшов до висновку, що в результаті перерахування відповідачем днів у місяці збільшується суми витрат на виплату та доставку пенсій, чим порушуються права та інтереси позивача.

Так за підрахунками позивача у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за квітень 2010 в рядку (Всього) повинна значитись сума 24856,80 грн., а значиться 39304,83 грн.; за травень 2010 повинно значиться сума 25741,35 грн., а не 39489,91 грн.; за червень 2010 повинно значитись 29124,89 грн., а не 43010,64 грн.; за липень 2010 повинно значитись 29131,55 грн., а не 43,128.77 грн.; за серпень 2010 повинно значитись 29226,03 грн., а не 42666,89 грн.

Відповідач, заперечуючи проти позову вказує про те, що оскільки дні він перераховує у місяці вимоги п.6.2 Інструкції ним не порушуються.

Суд вважає таку позиціє не обґрунтованою, оскільки чинне законодавство України не передбачає перерахунків днів у місяці для розрахунку витрат на виплату та доставку пенсій.

Отже, суд вважає, що оскільки чинним законодавством не передбачено здійснювати перерахунки днів у місяці при розрахунку витрат на виплату та доставку пенсій позовні вимоги позивача в цієї частини підлягають задоволенню.

Крім того, суд задовольняє позовні вимоги в частині виключення з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 за березень 2010р. пенсіонера ОСОБА_3 (№ 16 в розрахунках без вих. та дати), оскільки в ОВГРЗ така особа ніколи не працювала і не працює.

При цьому, суд не приймає доводів відповідача про те, що в розрахунок було помилково внесено невірне імя та по-баткові ОСОБА_3 в результаті технічної описки, оскільки відповідачем в ході розгляду справи не було надано доказів на підтвердження своїх заперечень, також на пропозицію суду відповідачем не було зроблено відповідних виправлень у зазначений розрахунок.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.

З огляду на зазначене та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Оперативного воєнізованого гірничорятувального загіну до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Донецька про зобов*язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобовязати УПФУ в Київському районі м. Донецька вчинити дії щодо приведення своїх розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком №1 за період з 01.04.2010р. по 25.08.2010р. у відповідність до чинного законодавства і діючих нормативних документів, а саме:

1.Вилучити з вищезазначених розрахунків 8 колишніх працівників О ВГРЗ, які набули статусу пенсіонера і мали особовий рахунок пенсіонера до 01.01.2004р.;

2. В своїх розрахунках відповідачеві стаж роботи працівника на даному підприємстві визначати тільки шляхом переводу років у місяці, а саме в повних роках та місяцях, виключити з графи 8 розрахунків дні, або відсотки днів до місяця і зробити відповідний перерахунок в графах 13 та 16 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 за період квітень-серпень 2010р.

3. Виключити з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 за березень 2010р. пенсіонера ОСОБА_3 (№ 16 в розрахунках без вих.. та дати), так як в О ВГРЗ така особа ніколи не працював і не працює.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому 29 червня 2011 року.

Повний текст постанови виготовлено 04 липня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Стойка В. В.