ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 липня 2011 р. Справа №2а-4168/11/0170/6 (16 г. 31 хв.) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Латиніна Ю.А.,
при секретарі Усковій О.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,довіреність від 01.03.11р.,
представника відповідача ОСОБА_2, довіреність №94/10 від 16.04.10р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СФК-Промстройторг»
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправним та скасування рішення
Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «СФК-Промстройторг» як платника ПДВ № 138/15-2 від 18.03.2011 року. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.03.2011 року Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим прийняла рішення № 458/15-2, яким анулювала реєстрацію платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «СФК-Промстройторг» на підставі п. "б" - "и" пункту 184.1 статті 184 розділу V ПК України у зв'язку з порушенням позивачем вимог, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання - відсутність за юридичною адресою. Позивач вважає, що рішення від 18.03.2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є незаконним, оскільки відсутні встановлені законодавством підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, а висновки відповідача про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням не відповідають дійсності.
У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав викладених у запереченнях на адміністративну позовну заяву (вих. від 01.06.2011 року № 8474/9/10-0). У судовому засіданні представник ДПІ в м. Сімферополі просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач за юридичною адресою не знаходиться, у зв'язку з чим рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 138/15-2 від 18.03.2011 р. є законним, а підстави для його скасування відсутні.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч.1,2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, у тому числі на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При вирішенні справи суд повинен зясувати, чи використане повноваження, надане відповідачу, як це передбачено положеннями ч.3 ст.2 КАС України.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СФК-Промстройторг» субєкт господарювання, що здійснює свою діяльність на підставі нової редакції Статуту (а.с.8-15), ідентифікаційний код юридичної особи 35736431, зареєстрована юридичною особою Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим, 11.02.2008р. за адресою: 95004, АР Крим, м.Сімферополь, вул.Красна, будинок, 15, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
16.03.11р. Комісією відповідача проведено необхідні та достатні заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків, за результатами яких місцезнаходження платника податків не встановлено, про що відповідно до Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків складено довідку №893/26-34.
17.03.11р. відповідно до порядку обліку платників податків і зборів за формою №18-ОПП складено повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням №97/29-0.
Комісією відповідача відносно ТОВ «СФК-Промстройторг», ЄДРПОУ 35736431, зареєстрованої згідно п.2.2. ст.2, п.9.4. ст.9 Закону України від 03.04.97р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість", індивідуальний податковий номер 306893601097, Свідоцтво №479888, дата реєстрації платником податку на додану вартість 11.02.10р., внаслідок внесення до Єдиного державного реєстру запису про відсутність за місцезнаходженням, що підтверджено відомістю з ЄДР про внесення запису про відсутність за місцезнаходженням №18821430007016088 від 17.03.11р., виявлення відповідно до повідомлення від 16.03.11р. №893/26-34 факту відсутності платника податків за місцезнаходженням, прийнято рішення від 18.03.11р. №138/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України від 02.12.10р. №2755-VI, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Стаття 183 ПК України визначає порядок реєстрації платників податку на додану вартість. Випадки анулювання реєстрації платника податку на додану вартість передбачені статтею 184 ПК України, зокрема відповідно до пп."ж" реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Розроблене відповідно до розділу V "Податок на додану вартість" Податкового кодексу України (далі - Кодекс), Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та інших нормативно-правових актів, Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене Наказом Державної податкової Адміністрації України від 22.12.10р. №978, визначається порядок реєстрації платників податку на додану вартість, анулювання реєстрації платників податку на додану вартість, ведення реєстру платників податку на додану вартість, присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість, оприлюднення даних з Реєстру, перереєстрації платників податку на додану вартість та заміни свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість, ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість, засвідчення копій свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість.
Згідно п.1 Розділу V зазначеного Положення реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Податкового Кодексу України.
Так, пункту 5 Положення передбачає Анулювання реєстрації за ініціативою відповідного податкового органу, яке може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "и" пункту 184.1 статті 184 розділу V ПК України (підпункти "б" - "и" пункту 1 цього розділу Положення).
У відповідності до пп.5.2.11. п.5.2. рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
За приписами пп.3.2.2. розділу V Положення про анулювання реєстрації платника податку податковий орган письмово повідомляє особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.
Крім того, з положень пп.5.4.3. розділу V Положення протягом трьох робочих днів після дня анулювання один примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, вказаним у Свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) такої особи - за місцезнаходженням комісії. Примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається надісланим (врученим) платнику ПДВ, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податку чи Представнику платника.
Судом встановлено, що місцезнаходженням позивача є адреса: 95004,АРКрим, м.Сімферополь, вул.Красна, б.15, про що свідчать Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Статут (а.с.8-15), Копія договору оренди нежитлових приміщень від 01.04.10р. №55, додаткова угода до договору оренди нежитлових приміщень від 01.04.10р. №55.
З метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами - підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів державної податкової служби, до функцій яких входить ведення обліку платників податків, за приписами п.12.1. Наказу Державної податкової служби України від 22.12.10р. №979 "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України", повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців органами державної податкової служби після здійснення їх державної реєстрації, перереєстрації, реорганізації та внесення змін до реєстраційних чи установчих документів.
У відповідності до п.12.2 Порядку у рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.
Згідно п.12.5. Порядку якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП (додаток 21) для вжиття заходів, передбачених частиною восьмою статті 19 Закону України від 15.05.03р. №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців".
Згідно з довідкою про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 16.03.11р. №893/26-34, пунктом 3 місцезнаходження платника податків не встановлено. Сам акт перевірки достовірності юридичної адреси, наявність якого вимагають положення п.12.2 Порядку, суду не надано.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є адреса її органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи або закону виступають від її імені.
Як зазначено вище місцезнаходженням позивача відповідно до реєстраційних документів є саме: 95004, АРКрим, м.Сімферополь, вул.Красна, б.15. Крім того, вказана адреса міститься у Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, про що свідчать Витяг та Довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Під час розгляду справи доводи відповідача про ведення господарської діяльності позивачем за іншою адресою ніж та що визначена установчими документами не знайшли свого підтвердження.
На вимогу положень частин першої, другої статей 71 Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З матеріалів справи навпаки вбачається, що позивач не змінював адресу свого фактичного місцезнаходження та продовжує там знаходитися.
Відповідно до пункту 6. Наказу Державної податкової служби України від 22.12.10 №978 "Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (Форми № 1-ПДВ, 2-ПДВ, 2-РК, 2-РЖ, 3-ПДВ, 6-РПДВ, 6-РЖ, 1-РС, 2-РС, 3-РС, 6-РРС, 6-РЖС)" рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу може бути оскаржене відповідно до чинного законодавства.
Так, згідно пп.6.2. вказаного Положення підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування свого рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що, при складанні 18.03.11р. рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №138/15-2 відповідач діяв при неповному зясуванні обставин, в умовах відсутності інформації щодо ведення підприємницької діяльності за адресою, за якою проводилась перевірка факту його знаходження органами податкової міліції.
З огляду на зазначене вище, суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 18.03.11р. №138/15-2 підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Позивач при зверненні до суду сплатив 3,40 грн. судового збору, який і підлягає поверненню.
Під час судового засідання, яке відбулось 14.07.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 18.07.2011 року.
Керуючись статтями 159,160,161,162,163,186,254КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим від 18.03.11р. №138/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «СФК-Промстройторг».
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СФК-Промстройторг», в рахунок відшкодування понесених витрат зі сплати судового збору, - 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Латинін Ю.А.