Рішення № 18121676, 23.08.2011, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
23.08.2011
Номер справи
5023/6270/11
Номер документу
18121676
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" серпня 2011 р. Справа № 5023/6270/11

вх. № 6270/11

Суддя господарського суду Шатерніков М.І.

при секретарі судовогозасідання Вишневський О.В.

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1 (довіреність № 08-11/1005/2-11 від 08.04.2011р.);

1-го відповідача - не з'явився;

2-го відповідача - ОСОБА_2 (довіреність № 01-62юр/28 від 04.01.2011р.);

ОСОБА_3 (довіреність № 01-62юр/9700 від 07.12.2010р.);

ОСОБА_4 (довіреність № 01-62юр/350 від 17.01.2011р.);

3-ї особи <Текст >відповідача - <Текст >3-ї особи <Текст >

розглянувши справу за позовом

Харківської міської ради, м.Харків, 3-я особа <Текст >

до 1) Закритого акціонерного товариства "Теплоенергоцентраль-3", м.Харків ,

2) Акціонерної компанії "Харківобленерго", м.Харків, 3-я особа <Текст >

про визнання недійсним договору та визнання права власності

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Харківська міська рада, звернувся до господарського суду з позовною заявою про визнання права комунальної власності територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради на нежитлові приміщення виробничо-побутового корпусу: 1 поверху №№ 13-29, загальною площею 730,4 кв.м., що розташовані у літ. "А-2" та будівлю розчино-бетонного вузла (РБУ) літ. "Г-1", загальною площею 115,8 кв.м., які зареєстровані за адресою: м.Харків, вул.Енергетична, 3. Позивач також просить визнати недійсним Договір купівлі-продажу нежитлових будівель № 257/159, укладений 26.03.2002р. між АК "Харківобленерго" та ЗАТ "Теплоенергоцентраль-3". Судові витрати позивач просить покласти на відповідачів.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 01.08.2011р. за вищевказаним позовом було порушено провадження у справі № 5023/6270/11 та розгляд справи призначено на 17.08.2011р. об 11:00 год.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 17.08.2011р. розгляд справи було відкладено на 23.08.2011р. о 12:15 год. у зв'язку з неявкою у судове засідання представника 1-го відповідача та клопотанням представника 2-го відповідача.

У судовому засіданні, яке відбулося 23.08.2011р., представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Представники 2-го відповідача проти позову заперечували та звернулися до суду з клопотанням про залучення до участі у справі в якості відповідачів Фонду державного майна України та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, в задоволенні якого було відмовлено судом через необґрунтованість.

На вимогу суду представники 2-го відповідача надали відзив на позовну заяву, який було долучено судом до матеріалів справи.

Представник 1-го відповідача у судове засідання не зявився; витребувані судом документи не надав; про причину неявки суд не повідомив; про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та надання доказів покладений на сторони, тому суд, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, суд встановив наступне.

22.08.1995р. на підставі Указу Президента України № 282/95 від 04.04.1995р. "Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України" та наказу Міністерства економіки України № 75 від 14.06.1995р. "Про внесення змін та доповнень до переліків підприємств, що підлягають корпоратизації" Міністерством енергетики та електрифікації було видано наказ № 163 "Про створення Державної акціонерної енергопостачальної компанії "Харківобленерго" та затверджено акт оцінки цілісного майнового комплексу Виробничого-енергетичного об'єднання "Харківенерго".

На виконання вищезазначеного наказу, 23.11.2001р. Міністерством палива та енергетики України затверджено перелік нерухомого майна, переданого до статутного фонду Державної акціонерної компанії "Харківобленерго". Станом на 2002 рік державна реєстрація об'єктів нерухомого майна проводилася відповідно до вимог Цивільного Кодексу УРСР ( в редакції 1963р.) та Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002р.

Згідно п. 5.6. зазначеного Тимчасового положення, видачі витягу на нерухоме майно передувало проведення інвентаризаційних робіт.

Крім того, в обов'язковому порядку здійснювався опис нерухомого майна із зазначенням розмірів земельної ділянки, на якій розташований об'єкт; найменування будівель, споруд та їх літерівка; призначення майна; матеріали стін кожної будівлі та споруди; розміру житлової та нежитлової площі; проценту зношеності, вартості будівель і споруд за даними інвентаризації, у тому числі й самовільно збудованих, прибудованих чи реконструйованих, з урахуванням фізичного зносу та діючої індексації.

Згідно Тимчасового положення, реєстрації підлягали виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим правовстановлювальним документам.

Вказаним Тимчасовим положенням встановлювався виключний перелік документів, на підставі яких проводилася реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.

Відповідно до пункту 15 даного переліку, такими документами вважалися: рішення засновника про створення державної (національної) акціонерної компанії, державної (національної) холдингової компанії, відкритого акціонерного товариства, створеного в процесі приватизації (корпоратизації), та акт приймання-передавання нерухомого майна або перелік зазначеного майна, наданий засновником чи державним органом приватизації.

Комунальним підприємством "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" спірні нежитлові будівлі були зареєстровані 10.04.2002р., у зв'язку з чим АК "Харківобленерго" видано реєстраційне посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належали товариству на праві колективної власності.

Перелік документів, наданий АК "Харківобленерго" до реєструючого органу щодо оформлення реєстраційного посвідчення на об'єкти нерухомого майна не відповідав вимогам законодавства, чинного на час здійснення реєстрації права власності на спірні нежитлові будівлі.

Матеріали свідчать про те, що на час укладання акту інвентаризації майна ВЕО "Харківенерго" від 01.07.1995р., та на час затвердження переліку майна Міністерством палива та енергетики від 25.11.2001р., АК "Харківобленерго" не мало технічних паспортів або будь-якої іншої технічної документації щодо спірних нежитлових будівель.

Затверджений Міністерством палива та енергетики України перелік від 25.11.2001р., не відповідав вимогам Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 158 від 02.03.1993р. і чинного на час проведення корпоратизації АК "Харківобленерго".

Відповідно до п. 16 зазначеного вище Положення, при інвентаризації основних засобів перевіряється наявність технічних паспортів або іншої технічної документації, документів на основні засоби, що здані або прийняті підприємством в оренду, на зберігання, та у тимчасове користування.

В порушення вимог чинного Положення, у переліку відсутні інвентаризаційні номери нежитлових будівель, проданих ЗАТ "ТЕЦ-3", та не зазначена адреса їх місця розташування, що є порушенням Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 24.05.2001р. № 127 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.07.2001р. за № 582/5773.

Під час здійснення реєстрації права власності, АК "Харківобленерго" керувалося, зокрема, листом Міністерства палива та енергетики України від 23.11.2001р. № 26/12-1619, який не може вважатися належним правовстановлюючим документом, оскільки стосується передачі нерухомого майна до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства "Харківобленерго", тоді, як в свою чергу, у реєстраційному посвідченні від 10.04.2002р. власником нерухомого майна визначено іншу юридичну особу - Акціонерну компанію "Харківобленерго".

Судом встановлено, що 26.03.2002р. між Акціонерною компанією "Харківобленерго" (продавець) та Закритим акціонерним товариством "Теплоелектроцентраль-3" (покупець) було укладено Договір № 257/159 купівлі-продажу нежитлових приміщень та нежитлової будівлі, які знаходяться за адресою: м.Харків, вул.Енергетична, 3. За умовами даного договору у власність покупця перейшло майно: нежитлові приміщення першого поверху виробничо-побутового корпусу №№ 13-29, загальною площею 730,4 кв.м., що розташовані у літ. "А-2" та нежитлова будівля розчинно-бетонного вузла (РБУ), літ. "Г-1", загальною площею 115,8 кв.м. Загальна вартість проданого майна складала 73440,00 грн.

Другий відповідач вважає, що він, як продавець за спірним Договором купівлі-продажу від 25.03.2002 р. №267/161 отримав право власності на нерухоме майно в процесі корпоратизації АК "Харківобленерго" на базі Виробничого енергетичного об'єднання "Харківенерго", яке припинило свою діяльність.

Проте, цей факт не підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до Указу Президента "Про корпоратизацію підприємств" від 15.06.1993 р. №210/93 корпоратизація як форма перетворення підприємств у відкриті акціонерні товариства здійснюється з метою реформування управління державним сектором економіки. Відкрите акціонерне товариство, створене у процесі корпоратизації, змінює організаційно-правову форму діяльності, однак не змінює сектора економіки. Держава, як єдиний акціонер корпоратизованого підприємства, управляє товариством через органи нею уповноважені.

У статутах акціонерних товариств, що створюються на базі майна державних підприємств, зміна державної форми власності майна, переданого до їх статутного фонду, передбачається лише після завершення приватизації (виконання плану приватизації), тому передбачають інший порядок та підстави набуття права власності на майно, внесене державою для формування їх статутного фонду.

Частиною 1 ст. 15 Закону "Про приватизацію державного майна" визначено вичерпний перелік способів приватизації державного майна. Зміна державної форми власності (приватизація) майна (єдиного майнового комплексу) корпоратизованого державного підприємства може відбуватися тільки шляхом застосування передбачених законом способів приватизації, а саме: шляхом продажу на конкурсній основі єдиного майнового комплексу корпоратизованого державного підприємства. Передання державою майна до статутного фонду акціонерного товариства, створеного шляхом корпоратизації державного підприємства, не є підставою для зміни державної форми власності такого майна.

Відповідно до приватизаційного законодавства, під час формування статутного фонду корпоратизованого акціонерного товариства, засновником виступає державний орган приватизації або державний орган, уповноважений керувати майном підприємства та надавати згоду на його відчуження.

Другий відповідач не надав доказів того, що Міністерство палива та енергетики надавало згоду на відчуження спірного нерухомого майна.

На момент купівлі-продажу нежитлових будівель АК "Харківобленерго" не мало правовстановлюючих документів на майно, оскільки реєстрація права власності акціонерного товариства на спірні об'єкти нерухомого майна (реєстровий № 4407) була здійснена 10.04.2002р., а спірний Договір купівлі-продажу укладено з ЗАТ "ТЕЦ-3" раніше, а саме 26.03.2002р.

Таким чином, спірний договір не можна вважати підтвердженням наявності у позивача права власності на майно, зазначене в позовній заяві, чи підставою виникнення такого права.

Позивач вважає, що територіальна громада міста Харкова є законним власником нежитлових приміщень, розташованих на першому поверсі виробничо-побутового корпусу літ. "А-2" №№ 13-29, загальною площею 730,4 кв.м., та нежитлової будівлі розчинно-бетонного вузла (РБУ) літ. "Г-1", загальною площею 115,8 кв.м., які знаходяться за адресою: м.Харків, вул.Енергетична, 3.

Перелік нерухомого майна Акціонерного товариства "Харківобленерго", складений під час корпоратизації, не містить нежитлових приміщень, тотожних приміщенням, які є предметом спірного Договору купівлі-продажу від 25.03.2002 року №267/161.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України", майно та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, є державною власністю України.

Згідно ст. 4 Цивільного кодексу Української РСР, який діяв станом на 10.09.1991р., цивільні права і обов'язки виникають з підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР, а також з дій громадян і організацій, які хоч і не передбачені законом, але в силу загальних начал і змісту цивільного законодавства породжують цивільні права і обов'язки. Відповідно до цього, цивільні права і обов'язки виникали також з адміністративних актів; внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання цивільно-правових наслідків.

Відповідно до п. 4 ст. 2 Закону України "Про власність", який був чинним на час виникнення спірних відносин та втратив чинність згідно із Законом України від 27.04.2007р. № 997-У), на території України існувала приватна, колективна та державна власність і законодавство забезпечувало власникам рівні умови захисту права власності. До державної належали загальнодержавна та комунальна власність, суб'єктами права на які була відповідно держава в особі Верховної Ради України і адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних та сільських Рад народних депутатів (ст. 32 Закону України "Про власність").

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" визначалося, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.

Перелік державного майна України, що передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1995 року №311 та містить посилання на те, що до власності областей у житлово-комунальному господарстві передається майновий комплекс підприємств та обєкти виробничих обєднань теплового господарства (підприємства теплових мереж, котельні, бойлерні тощо), ремонтно-будівельні (РБУ), автотранспортні та інші підприємства й організації, що обслуговують або повязані з організацією виробничої діяльності підприємств теплового господарства.

Згідно ст. 1 Закону України від 05.03.1992р. "Про Представника Президента України", в редакції 14.05.1992р., Представник Президента України є найвищою посадовою особою державної виконавчої влади - главою місцевої державної адміністрації відповідно в областях, містах Києві, Севастополі, районі, районі м.Києва і Севастополя.

Статтею 14 зазначеного Закону передбачалось, що Представник Президента України в межах своїх повноважень видає розпорядження. Розпорядження Представника Президента України, прийняті в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання органами місцевого і регіонального самоврядування, всіма розташованими на відповідній території підприємствами, організаціями і установами, громадськими об'єднаннями, а також посадовими особами і громадянами.

Судом встановлено, що 30.12.1992р. на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 577 від 13.10.1992р. "Про передачу майна, яке перебуває у загальнодержавній власності, до комунальної власності областей та м.Севастополя" Представником Президента України по Харківській області прийнято розпорядження № 622 "Про передачу майна, яке перебуває у загальнодержавній власності до комунальної власності області".

Рішенням Харківської обласної ради від 28.04.1998р. Харківській обласній державній адміністрації були делеговані повноваження управління майном, яке є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області.

На виконання Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" Харківською обласною державною адміністрацією було видано розпорядження № 212 від 26.03.1999р. щодо делегування Управлінню житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації повноважень по управлінню майном Обласного виробничого об'єднання "Харківтеплокомуненерго".

Рішенням Харківської обласної ради від 11.05.1999р. у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області було прийнято цілісний майновий комплекс Державного підприємства "Харківські теплові мережі", розташований за юридичною адресою: м.Харків, вул.Енергетична, 11.

Розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації № 749 від 13.09.1999р. затверджено акт прийому-передачі ЦМК Державного підприємства "Харківські теплові мережі" у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області.

10.09.1999р., відповідно до вимог ст. 3 Закону України "Про підприємства в Україні" (в редакції Закону № 82/95 від 02.03.1995р.), між Державним ОВО "Харківтеплоенерго" та Обласним підприємством "Харківські теплові мережі" було укладено засновницький договір, за умовами якого, Державне підприємство "Харківські теплові мережі" з відповідним ЦМК, увійшло до складу ОВО "Харківтеплоенерго", із збереженням права юридичної особи із самостійним балансом та правом виходу із складу об'єднання за згодою представника власника майна - Харківської обласної ради.

Відповідно до Положення "Про управління майном комунальної власності обласної державної адміністрації", затвердженого Розпорядженням голови Харківської облдержадміністрації від 22.02.2001р. № 108, між Управлінням майном комунальної власності Харківської обласної державної адміністрації та ЗАТ "Теплоелектроцентраль-3" 26.04.2001р. було укладено Договір № 6 оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу ТЕЦ-3 Харківського обласного виробничого об'єднання теплових мереж "Харківтеплоенерго", розташованого за юридичною адресою: вул.Енергетична, 3 м.Харкова. Вартість переданого в оренду майна станом на 01.04.2001р. становила 11504694,43 грн.

На виконання рішення XI сесії Харківської обласної ради ХХІV скликання від 19.08.2003р. "Про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області цілісних майнових комплексів підприємств, що забезпечують теплопостачання споживачів м.Харкова до комунальної власності територіальної громади м.Харкова" та рішення ХVІ сесії Харківської міської ради ХХІV скликання від 24.09.2003р. № 191/03 "Про комунальну власність міста Харкова" до комунальної власності міста Харкова прийнято цілісний майновий комплекс у кількості 1055 одиниць, що знаходилися за Договором оренди № 6 від 26.04.2001р. у користуванні ЗАТ "ТЕЦ-3" та посвідчено актом прийому - передачі майна від 24.09.2003р.

Рішенням VIII сесії ХХIII скликання Харківської міської ради від 29.11.2000р. затверджено Статут територіальної громади м.Харкова, в якому зазначено, що територіальна громада є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій та повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", однією із форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Статтею 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд.

Таким чином, органи місцевого самоврядування в особі сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі охоронні (контрольні) функції та функцію суб'єкта права власності з усіма притаманними йому правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності.

Право власності на майно цілісного майнового комплексу належить територіальної громади м.Харкова в особі Харківської міської ради, та підтверджується наступними документами:

1. Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданим на підставі розпорядження Харківського міського голови № 2471 від 03.10.2006р. власником нежитлових приміщень та будівель по вул. Енергетичній, 3 у м.Харкові зареєстровано право власності за територіальною громадою м.Харкова в особі Харківської міської ради.

2. Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданим на підставі розпорядження Харківського міського голови № 1755 від 26.07.2006р. нежитлова будівля по вул.Біологічна, 4-А у м.Харкові зареєстрована за територіальною громадою м.Харкова в особі Харківської міської ради.

3. Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданим на підставі розпорядження Харківського міського голови № 1757 від 26.07.2006р. право власності на нежитлову будівлю по вул.Енергетичній, 5 у м.Харкові зареєстровано за територіальною громадою м.Харкова в особі Харківської міської ради.

25.09.2003р., у зв'язку з прийняттям у комунальну власність міста цілісного майнового комплексу, на виконання вимог ст. 287 ГК України, Управлінням комунального майна та приватизації Харківської міської ради Договір оренди цілісного майнового комплексу № 6 від 26.04.2001р. було переукладено, та укладено Договір оренди № 1192 ЦМК із ЗАТ "ТЕЦ-3", викладений у новій редакції Додатковою угодою від 19.11.2003р., на підставі розпорядження начальника Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради № 1297 від 19.11.2003р.

Строк дії Договору оренди № 1192 встановлено до 26.04.2011р., тобто на 10 років.

Пунктом 1.3 вищезазначеного Договору передбачалося передачу ЦМК для виробництва, передачі, розподілу та реалізації теплової та електричної енергії.

Рішенням господарського суду Харківської області у справі № 66/184-10 від 26.04.2010р., залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 11.08.2010р., задоволено позов Харківської міської ради до ЗАТ "ТЕЦ-3" та Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради про розірвання договору оренди та стягнення заборгованості.

Рішенням господарського суду Харківської області від 18.10.2010р. у справі № 47/250-10, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 15.02.2011р., задоволено позов прокурора м.Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради щодо витребування майна та виселення ЗАТ "ТЕЦ-3" із нежитлових приміщень та будівель, що входять до складу ЦМК.

На цей час судові рішення набрали чинності.

На підставі Розпорядження Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради № 242 від 15.02.2011р. та наказу № 230 від 01.03.2011р. на виконання вищезазначених судових рішень витребуваний цілісний майновий комплекс внесений до складу Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" та зобов'язано провести інвентаризацію рухомого та нерухомого майна ЗАТ "ТЕЦ-3", що розташовано за адресою: м.Харків, вул.Енергетична, 3.

Під час проведення інвентаризації та передачі Управлінню комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради цілісного майнового комплексу структурного підрозділу ТЕЦ-3 Харківського обласного виробничого об'єднання теплових мереж "Харківтеплоенерго", позивачу стало відомо, що нежитлові приміщення 1-го поверху виробничо-побутового корпусу №№ 13-29 площею 730,4 кв.м., які розташовані у літ. "А-2" та нежитлова будівля РБУ літ. "Г-1", площею 115,8 кв.м., що зареєстровані за адресою: м.Харків, вул.Енергетична, 3, належать на праві власності ЗАТ "ТЕЦ-3" на підставі Договору купівлі-продажу, укладеного з АК "Харківобленерго".

Оскільки вказані нежитлові будівлі знаходилися в постійному користуванні ОВО "Харківтеплоенерго", за своїми функціональними ознаками були залучені до промислового циклу по виробництву теплової енергії, знаходилися на території, що належить комунальній власності, суд дійшов висновку, що майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати.

Обставини щодо знаходження спірного майна у комунальній власності та розміщення на постійному місці розташування, підтверджуються листом Фрунзенської районної ради №791 від 08.04.2002 р. Із цього листа вбачається, що приміщення складу РБУ-2, складу для фарб та будівлі ремонтно-будівельного цеху знаходяться на території, закріпленій за ЗАТ "ТЕЦ-3", тобто по вул. Енергетичній, 3 у м. Харкові.

Відповідно до ст. 31 Закону України "Про власність" (що діяв на час укладання угоди), до державної власності належить загальнодержавна власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність). Суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів (ст.32 Закону). Захист права власності здійснюється судом (ст.48). Тобто, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється.

Як визначено в ч. 1 п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про визнання угод недійсними" № 3 від 28.04.1978р., за правилами ст. 48 Цивільного кодексу угода визнається недійсною при невідповідності її не тільки закону, а й іншим актам, виданим органами державної влади, чи управління в межах наданої їм компетенції.

При вирішенні спорів, пов'язаних з оцінкою правомірності передачі або продажу майна, суди застосовують законодавство, яке діяло на момент вчинення зазначених дій.

Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України (2004р.) встановлено, що до позовів про визнання заперечуваного правочину недійсним, право на пред'явлення якого виникло до 01.01.2004р., застосовується позовна давність, встановлена для відповідних позовів законодавством, що діяло раніше.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваний Договір купівлі-продажу нерухомого майна було укладено до набрання чинності Цивільним кодексом України в редакції 2003р., тому до них повинні застосовуватися положення Цивільного кодексу Української РСР в редакції 1963р.

Частиною 1 ст. 48 Цивільного кодексу УРСР (1963р.) передбачено, що угода, яка не відповідає вимогам закону, є недійсною.

Згідно ст. 59 ЦК УРСР, угода, визнана недійсною, вважається недійсною з моменту її укладення та її дія припиняється на майбутнє.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Харківської міської ради є обґрунтованими, такими, що відповідають вимогам законодавства, та підлягають задоволенню у повному обсязі.

За правилами ст. 71 ЦК УРСР до позовів про визнання угод недійсними було встановлено трирічний строк позовної давності. Згідно ст. 76 ЦК УРСР, перебіг строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов. Право на позов виникає з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

Як свідчать матеріали справи, позивачу стало відомо про порушене право з часу виконання підпорядкованим Департаментом наказу № 230 від 01.03.2011р. про проведення інвентаризації рухомого та нерухомого майна ЗАТ "ТЕЦ-3", що розташовано за адресою: м. Харків, вул. Енергетична, 3.

Тобто, з урахуванням вимог ст. 79 ЦК УРСР, встановлений законом строк позовної давності починає перебіг з 01.03.2011р.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем з поважних причин пропущено строк позовної давності та вважає за можливе його поновити.

Відповідно до ст.ст. 44-49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 48, 59, 71, 79, п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України (у редакції від 1963р.), ст.ст. 2, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 26.03.1991р. з відповідними змінами та доповненнями, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 27, 33, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд - <Текст >

ВИРІШИВ:

В задоволенні клопотання 2-го відповідача про залучення до участі у справі в якості відповідачів Фонду державного майна України та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України відмовити.

Поновити строк позовної давності.

Визнати право комунальної власності територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради (61003, м.Харків, майдан Конституції, 7; код ЄДРПОУ: 04059243) на нежитлові приміщення виробничо-побутового корпусу 1-го поверху №№ 13-29, загальною площею 730,4 кв.м., що розташовані у літ. "А-2", та будівлю розчинно-бетонного вузла (РБУ) літ. "Г-1", загальною площею 115,8 кв.м., які зареєстровані за адресою: м.Харків, вул.Енергетична, 3.

Визнати Договір купівлі-продажу нежитлових будівель № 257/159, укладений 26.03.2002р. між Акціонерною компанією "Харківобленерго" (код ЄДРПОУ: 00131954) та Закритим акціонерним товариством "Теплоелектроцентраль-3" (код ЄДРПОУ: 30657701) недійсним.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Теплоелектроцентраль-3" (61036, м.Харків, вул.Енергетична, 3; поштова адреса: м.Харків, вул.О.Яроша, 16-б; код ЄДРПОУ: 30657701; рахунок № 26006310558 в Першій Харківській філії АКБ "Базис" м.Харкова, МФО 351599) на користь Харківської міської ради (61003, м.Харків, майдан Конституції, 7; код ЄДРПОУ: 04059243; рахунок № 33213612800002 в УДК у Харківській області, МФО 851011) - 85,00 грн. витрат з оплати державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Стягнути з Акціонерної компанії "Харківобленерго" (61037, м.Харків, вул.Плеханівська, 149; код ЄДРПОУ: 00131954; рахунок № 260053011272 в Першій Харківській філії АКБ "Базіс", МФО 351599) на користь Харківської міської ради (61003, м.Харків, майдан Конституції, 7; код ЄДРПОУ: 04059243; рахунок № 33213612800002 в УДК у Харківській області, МФО 851011) - 85,00 грн. витрат з оплати державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя (підпис< Текст >Шатерніков М.І.

Повне рішення складено "26" серпня 2011 року.