ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
МЕНЕМ УКРАЇНИ
13.07.2011 Справа № 18/802/11
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_2 (адреса для листування : АДРЕСА_1, 36034)
до Державної акціонерної компанії "Національна мережа аукціонних центрів", вул. М.Раскової, 15, м. Київ, 02660
Виконавчого комітету Полтавської міської ради, вул. Жовтнева, 36, м. Полтава, 36000
Приватного підприємства "ПАЛАЦЦО", вул. Гоголя, 33, м. Полтава, 36011
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватного підприємства "ПАЛАЦЦО" - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дім 350", м. Харків, пров. 1-й Волочивський, 1, к. 22
Полтавської міської ради, вул. Жовтнева, 36, м. Полтава, 36000
Управління земельних ресурсів та земельного кадастру виконавчого комітету Полтавської міської ради, вул. Жовтнева, 36, к. 31, м. Полтава, 36000
про : (1) визнання недійсними результатів земельного аукціону, які викладені у формі протоколу № 2 від 23.07.2009 р., де продавцем права оренди земельної ділянки за адресою : АДРЕСА_3 є Полтавська міська рада, організатором аукціону Управління земельних ресурсів та земельного кадастру виконавчого комітету Полтавської міської ради, виконавцем аукціону Філія "Полтавський аукціонний центр" ДАК "Національна мережа аукціонних центрів";
(2) визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_3, який був укладений між орендарем Приватним підприємством "ПАЛАЦЦО" та орендодавцем Виконавчим комітетом Полтавської міської ради
Суддя Ківшик О.В.
Представники сторін:
від позивача : ОСОБА_2, довіреність № 2877 від 05.11.2009 р.;
від відповідача 1 : не зявилися;
від відповідача 2 : ОСОБА_3, довіреність № 02-17/2/2464 від 12.11.2010 р.;
від відповідача 3 : ОСОБА_4, довіреність № б/н від 02.04.2011 р.;
від третьої особи : ОСОБА_4, довіреність № б/н від 06.07.2011 р.;
від відповідача 4 : ОСОБА_3, довіреність № 02-17/2/2464 від 12.11.2010 р.;
від відповідача 5 : ОСОБА_5, довіреність № 01-14/2827 від 06.10.2010 р..
13.07.2011 р. у судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення, залучено її до матеріалів справи та повідомлено про термін виготовлення повного тексту судового рішення.
Суть спору : Розглядається позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про визнання недійсним результатів земельного аукціону, які викладені у формі протоколу № 2 від 23.07.2009 р., де продавцем права оренди земельної ділянки за адресою : АДРЕСА_3 є Полтавська міська рада, організатором аукціону Управління земельних ресурсів та земельного кадастру виконавчого комітету Полтавської міської ради, виконавцем аукціону Філія "Полтавський аукціонний центр" ДАК "Національна мережа аукціонних центрів" та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_3, який був укладений між орендарем Приватним підприємством "ПАЛАЦЦО" та орендодавцем Виконавчим комітетом Полтавської міської ради.
Предмет спору викладено в уточненій редакції за заявою позивача вх. № 6148д від 11.04.2011 р..
Відповідач 1 - ДАК "Національна мережа аукціонних центрів" - представництво у судове засідання не забезпечив, причин щодо цього суду не повідомив. Останній відповідно до пп. 3.5.10 Інструкції з діловодства в господарських судах України був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судових засідання, про що свідчить повідомлення № 3600108737792 про вручення поштового відправлення - ухвали суду від 21.06.201 р. у даній справі.
Відповідно до п. 3.6 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 р. № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" у разі нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи достатність у матеріалах справи доказів для розгляду спору по суті, приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифікована Законом України від 17.07.1997 р. № 475/97-ВР) щодо право кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку, закінчення строку вирішення спору з урахуванням ст. 24, ч. 3 ст. 69 ГПК України, суд не оцінює вказану обставину як підставу для подальшого відкладення розгляду справи.
Представник позивача на позовних вимогах в уточненій редакції за заявою позивача вх. № 6148д від 11.04.2011 р. наполягає за мотивами, викладеними у позовній заяві.
Відповідач 1 - ДАК "Національна мережа аукціонних центрів" - позов не визнає за мотивами відзиву № 85 від 11.05.2011 р. (вх. № 7900д від 12.05.2011 р.).
Відповідачі 2, 3 та 4 - Виконавчий комітет Полтавської міської ради, Приватне підприємство "ПАЛАЦЦО" та Полтавська міська рада - при вирішенні спору покладаються на розсуд суду.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватного підприємства "ПАЛАЦЦО" - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дім 350" - надала суду пояснення вх. № 11017д від 08.07.2011 р., відповідно до яких проти позову заперечує.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, оцінивши надані докази,
встановив :
24.11.2005 р. між Виконавчим комітетом Полтавської міської ради (орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі (том справи 1, а.с. 19-21), за умовами якого на підставі рішення Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 11.07.2001 р. № 216 "Про затвердження порядку розміщення малих архітектурних форм та інших об'єктів для дрібно-роздрібної торгівлі і сфери послуг в м. Полтаві" орендодавець зобов'язувався передати, а орендар - прийняти в оренду земельну ділянку площею 268,6 кв.м., яка знаходиться за адресою : АДРЕСА_3, для розміщення літнього майданчика за умов виконання реконструкції кіосків застарілого зразку. Згідно відмітки на останньому аркуші договору він зареєстрований у виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 19 грудня 2005 року № 704.
При цьому сторони узгодили, зокрема, наступне : договір оренди землі укладений терміном з 29.08.2005 р. по 29.08.2006 р.. По закінченню терміну договору оренди орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі орендарю необхідно повідомити письмово орендодавця про бажання щодо продовження права на оренду земельної ділянки на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до закінчення дії договору (п. 2.2 Договору оренди землі).
Відповідно до акту технічної комісії про прийняття стаціонарної малої архітектурної форми в експлуатацію, зареєстрованого 08.08.2006 р. за № 536 (том справи 1, а.с. 22-23), павільйон з літнім майданчиком та навісом по АДРЕСА_3 (поблизу кінотеатру "Колос") в м. Полтава прийнято в експлуатацію.
02.10.2006 р. між Виконавчим комітетом Полтавської міської ради (орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі (том справи 1, а.с. 24-25), за умовами якого на підставі рішення Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 26.07.2006 р. № 247 орендодавець зобов'язувався передати, а орендар - прийняти в оренду земельну ділянку площею 268,6 кв.м., яка знаходиться за адресою : АДРЕСА_3, для розміщення літнього майданчика та торгівельного павільйону. Згідно відмітки на останньому аркуші договору він зареєстрований у виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 19 жовтня 2006 року № 606.
При цьому сторони узгодили, зокрема, наступне : договір оренди землі укладений терміном з 26.07.2006 р. по 26.07.2007 р.. По закінченню терміну договору оренди орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі орендарю необхідно повідомити письмово орендодавця про бажання щодо продовження права на оренду земельної ділянки на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до закінчення дії договору (п. 2.2 Договору оренди землі).
27.09.2007 р. між Виконавчим комітетом Полтавської міської ради (орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі (том справи 1, а.с. 26-27), за умовами якого на підставі рішення Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 23.08.2007 р. № 214 орендодавець зобов'язувався передати, а орендар - прийняти в оренду земельну ділянку площею 268,6 кв.м., яка знаходиться за адресою : АДРЕСА_3 (поблизу кінотеатру "Колос"), для розміщення літнього майданчика та торгівельного павільйону. Згідно відмітки на останньому аркуші договору він зареєстрований у виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 03 жовтня 2007 року № 592.
При цьому сторони узгодили, зокрема, наступне : договір оренди землі укладений терміном з 23.08.2007 р. по 23.08.2008 р.. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення строку дії договору повідомити орендодавця про намір продовжити його дію (п. 3.1 Договору оренди землі).
Рішенням Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 17.07.2002 року № 224 (том справи 1, а.с. 104-122) затверджено Положення про земельний аукціон у м. Полтаві та Положення про проведення земельних конкурсів у м. Полтаві.
Рішенням 40 сесії Полтавської міської ради п'ятого скликання від 11.06.2009 року "Про проведення земельного аукціону у м. Полтаві" (том справи 1, а.с. 125) вирішено :
- провести земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок за додатком № 1 до цього рішення (в тому числі і земельну ділянку площею 282 кв.м., яка знаходиться за адресою : АДРЕСА_3, цільове призначення - для будівництва закладу громадського харчування, річна ставка орендної плати - відповідно до порядку розрахунку ставок орендної плати за користування земельними ділянками, затвердженими рішенням десятої сесії міської ради четвертого скликання від 20.12.2003 р., термін оренди - п'ять років, стартова ціна лоту - 110 590,00 грн.), у порядку, визначеному Положенням про земельний аукціон у м. Полтаві, що затверджене рішенням міськвиконкому № 224 від 17.07.2002 р.;
- доручити Полтавському міському управлінню земельних ресурсів та земельного кадастру визначити місце, дату та час проведення земельного аукціону з урахуванням вимог ст. 137 Земельного кодексу України;
- погодити укладення договору на проведення аукціонних торгів з філією "Полтавський аукціонний центр" Державної акціонерної компанії "Національна мережа аукціонних центрів".
01.07.2009 р. між Полтавською міською радою в особі Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру (замовник) та Державною акціонерною компанією "Національна мережа аукціонних центрів" в особі філії "Полтавський аукціонний центр" (виконавець) було укладено договір № 48 про надання послуг з проведення земельного аукціону (том справи 2, а.с. 5-6), за умовами якого замовник доручив, а виконавець зобов'язувався надати послуги щодо проведення земельного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки : лот № 2 - земельна ділянка площею 282 кв.м., адреса : АДРЕСА_3.
При цьому відповідно до цього договору виконавець, зокрема, зобов'язувався :
- надати послуги з реєстрації учасників аукціону в день його проведення, веденні аукціону, розв'язанні суперечок під час аукціону, фіксуванні остаточної суми продажу права оренди земельної ділянки та номеру переможця, веденні протоколу аукціону та його підписанні (пп. 2.3.1 договору);
- провести аукціон у порядку, визначеному Положенням про земельний аукціон ум. Полтаві, яке затверджено рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 17.07.2002 р. № 224 "Про затвердження документів, які регламентують підготовку та проведення земельних аукціонів та конкурсів" (пп. 2.3.2 договору)
19.06.2009 р. в газеті "Полтавський вісник" № 25 (1040) (том справи 2, а.с. 29) оприлюднене оголошення про проведення земельного аукціону з набуття права оренди yа земельні ділянки. В даному оголошенні зазначено, зокрема, час та місце проведення земельних торгів, а також умови продажу.
Із заявами на участь в аукціоні звернулося чотири особи : Приватне підприємство "Палаццо", фізична особа - підприємець ОСОБА_6, фізична особа - підприємець ОСОБА_1, фізична особа - підприємець ОСОБА_7 (реєстраційні №№ 888-891, том справи 2, а.с. 42).
23 липня 2009 року виконавцем аукціону - Державною акціонерною компанією "Національна мережа аукціонних центрів" в особі філії "Полтавський аукціонний центр" - було проведено земельний аукціон з продажу права оренди земельної ділянки, складено протокол № 2 земельного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки (том справи 2, а.с. 7). Відповідно до протоколу № 2 земельного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки від 23.07.2009 р. переможцем стало Приватне підприємство "Палаццо".
Рішенням сорок другої сесії Полтавської міської ради п'ятого скликання від 13.08.2009 року (том справи 1, а.с. 126) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою : АДРЕСА_3 та надано переможцю земельного аукціону Приватному підприємству "Палаццо" в оренду строком на 5 років земельну ділянку земельну ділянку площею 282 кв.м. по АДРЕСА_3 для будівництва закладу громадського харчування шляхом укладання відповідного договору оренди.
25.08.2009 р. між Полтавською міською радою (орендодавець) та приватним підприємством "Палаццо" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (том справи 1, а.с. 127-128), за умовами якого на підставі рішення сорок другої сесії Полтавської міської ради п'ятого скликання від 13.08.2009 року орендодавець зобов'язувався передати, а орендар - прийняти в оренду земельну ділянку площею 282 кв.м., яка знаходиться за адресою : АДРЕСА_3, для будівництва закладу громадського харчування. Згідно відмітки на останньому аркуші договору він зареєстрований у виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 03 вересня 2009 року № 430-П.
Не погоджуючись з правомірністю вказаного земельного аукціону, позивач звернувся до суду з даним позовом (в уточненій редакції за заявою позивача) з вимогою про визнання недійсним результатів земельного аукціону, які викладені у формі протоколу № 2 від 23.07.2009 р., де продавцем права оренди земельної ділянки за адресою : АДРЕСА_3 є Полтавська міська рада, організатором аукціону Управління земельних ресурсів та земельного кадастру виконавчого комітету Полтавської міської ради, виконавцем аукціону Філія "Полтавський аукціонний центр" ДАК "Національна мережа аукціонних центрів", та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_3, який був укладений між орендарем Приватним підприємством "ПАЛАЦЦО" та орендодавцем Виконавчим комітетом Полтавської міської ради.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Статтею 116 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла під час виникнення спірних правовідносин, далі - Земельний кодекс України) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
В свою чергу, частина друга, третя ст. 134 Земельного кодексу України містить перелік випадків, коли земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах). Як вбачається з матеріалів справи, зазначений перелік не стосується спірної земельної ділянки, а тому проведення земельних торгів в даному випадку є обов'язковим.
За приписами ст. 6 Закону України від 06.10.1998 р. № 161-XIV "Про оренду землі" (в редакції, що діяла під час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України "Про оренду землі") орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.
Згідно із ч. 5 ст. 137 Земельного кодексу України земельні торги проводяться в порядку, передбаченому законом.
За Основним Законом Україна є правовою державою (ст. 1 Конституції України). Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (ст. 8 Конституції України).
Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову (ст. 6 Конституції України), єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України (ст. 75 Конституції України).
За приписами ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України). Інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом (ст. 146 Конституції України).
Сільські, селищні, міські ради згідно із ст. 25 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997 р. "Про місцеве самоврядування" (в редакції на момент прийняття вказаних рішень, далі - Закон України "Про місцеве самоврядування") правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Зокрема, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин (п. 34 ст. 26 Закон України "Про місцеве самоврядування"). Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища визначені ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування".
Проте ні Конституцією України, ні Законом України "Про місцеве самоврядування", ні будь-якими іншими законодавчими актами ні міські ради, ні їх виконавчі органи не наділені повноваженнями щодо затвердження порядку проведення земельних аукціонів.
Таким чином, рішенням органу місцевого самоврядування можуть бути врегульовані відносини лише у випадках, передбачених законом, отже виконавчий комітет Полтавської міської ради при затвердженні Положення про земельний аукціон у м. Полтаві та Положення про проведення земельних конкурсів у м. Полтаві (рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 17.07.2002 року № 224 (том справи 1, а.с. 104-122) діяв у спосіб, не передбачений Конституцією та законами України, чим порушив наведені вище норми права.
При цьому судом враховано те, що наведеної правової позиції щодо недопустимості врегулювання підзаконним нормативно-правовим актом певних правовідносин, які мають регулюватися тільки законом, дотримується також і Конституційний суд України, який, зокрема, рішенням від 11.11.2008 р. № 25-рп/2008 (справа про земельні аукціони) визнав неконституційним положення п. 1 постанови Кабінету міністрів України № 394 від 17.04.2008 р. "Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів", оскільки ч. 5 ст. 137 земельного кодексу України передбачено, що земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.
За приписами ст. 4 ГПК України господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
Відповідно до п. 58 ст. 9 Закону України від 01.06.2000 р. № 1775-III "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (в редакції ЗаконуУкраїни від 11.12.2003 р. № 1377-IV) ліцензуванню підлягає такий вид господарської діяльності, як проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт та земельних торгів. У разі запровадження ліцензування нового виду господарської діяльності суб'єкт господарювання, який здійснює цей вид господарської діяльності, зобов'язаний подати протягом 30 робочих днів з дня визначення органу ліцензування заяву та відповідні документи, передбачені цією статтею, для отримання ліцензії на провадження цього виду господарської діяльності. Ліцензія в цьому випадку видається в порядку, визначеному цим Законом. Відсутність ліцензійних умов на провадження певного виду господарської діяльності, щодо якого запроваджується ліцензування, не є підставою для відмови у видачі ліцензії.
Пунктом 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.11.2000 р. № 1698 "Про затвердження переліку органів ліцензування" Держкомзем визначений як орган ліцензування щодо виду діяльності "проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт та земельних торгів", п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.07.2001 р. № 756 "Про затвердження переліку документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду господарської діяльності" визначено відповідний перелік документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для виду господарської діяльності "Проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт та земельних торгів".
Таким чином, спірний земельний аукціон з продажу права оренди земельної ділянки від 23.07.2009 року проведений за відсутності законодавчо встановленого порядку проведення земельних аукціонів особою, яка не мала відповідної ліцензії.
Господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині (ст. 207 Господарського кодексу України).
За статтею 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, тобто, зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасника правочину має бути вільним та відповідати його внутрішній волі, правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 2, п. 7 та п. 8 Постанови від 06.11.2009 р. № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними", зміст правочину не повинен суперечити положенням також інших, крім актів цивільного законодавства, нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до Конституції України (статті 1, 8 Конституції України). Відповідність чи невідповідність правочину вимогам законодавства має оцінюватися судом відповідно до законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину. Правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом. Відповідно до частини першої ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені ст. 203 Цивільного кодексу України, саме на момент вчинення правочину.
Беручи до уваги те, що :
- спірний договір оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_3, був укладений між Виконавчим комітетом Полтавської міської ради (орендодавцем) та Приватним підприємством "ПАЛАЦЦО" (орендарем) як переможцем земельного аукціону, результати якого набрали форму протоколу № 2 від 23.07.2009 р.;
-за наведеним вище мотивуванням суд дійшов висновку про правомірність позовних вимог в частині визнання недійсними результатів земельного аукціону, які викладені у формі протоколу № 2 від 23.07.2009 р.,
- результати проведеного аукціону та спірний договір оренди землі є пов'язаними юридичними фактами,
суд дійшов висновку про суперечність договору оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_3, який був укладений між орендарем Приватним підприємством "ПАЛАЦЦО" та орендодавцем Виконавчим комітетом Полтавської міської ради чинному законодавству. Відтак, в силу положень ч.1 ст.203Цивільного кодексу України та ч.1 ст.215Цивільного кодексу України договір є недійсним.
За викладеного, позовні вимоги за наведеними вище підставами підтверджені як нормами права, так і поданими доказами, а тому позов підлягає задоволенню.
Інші посилання позивача в обґрунтування позовних вимог суд не оцінює як правомірні, оскільки останні стосуються недотримання відповідачами при підготовці та проведенні аукціону вимог Положення про земельний аукціон у м. Полтаві та Положення про проведення земельних конкурсів у м. Полтаві.
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Заперечення відповідачем 1 позовних вимог спростовуються наведеним вище.
Оскільки спір виник внаслідок неправомірних дій Державної акціонерної компанії "Національна мережа аукціонних центрів" в особі філії "Полтавський аукціонний центр" та Виконавчого комітету Полтавської міської ради, понесені позивачем при подачі даного позову судові витрати покладаються відповідно до ст. 49 ГПК України на відповідача 1 та відповідача 2 пропорційно.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним результати земельного аукціону, які викладені у формі протоколу № 2 від 23.07.2009 р., де продавцем права оренди земельної ділянки за адресою : АДРЕСА_3 є Полтавська міська рада, організатором аукціону Управління земельних ресурсів та земельного кадастру виконавчого комітету Полтавської міської ради, виконавцем аукціону Філія "Полтавський аукціонний центр" ДАК "Національна мережа аукціонних центрів".
3. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою : м. Полтава, АДРЕСА_3, який був укладений між орендарем Приватним підприємством "ПАЛАЦЦО" та орендодавцем Виконавчим комітетом Полтавської міської ради.
4. Стягнути з Державної акціонерної компанії "Національна мережа аукціонних центрів" (вул. М.Раскової, 15, м. Київ, 02660), код ЄДРПОУ 20064284 на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2), ідентифікаційний номер НОМЕР_1 - 42,50 грн. витрат по сплаті державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.
5. Стягнути з Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Жовтнева, 36, м. Полтава, 36000), код ЄДРПОУ 05384689 на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2), ідентифікаційний номер НОМЕР_1 - 42,50 грн. витрат по сплаті державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.
6. Рішення надіслати сторонам та третій особі за адресами, зазначеними у його вступній частині.
СУДДЯ О.В.КІВШИК
Повне рішення складене 14.07.2011 р..
Примітка : Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу. Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня прийняття рішення, а у разі якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення - з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.