Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 49/124-A22.08.11
За позовомПриватного акціонерного товариства «Рамбурс»
До 1) Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
2) Головного управління державного казначейства України у м. Києві
Про стягнення 1 777 348,40 грн. процентів
Суддя Митрохіна А.В.
Секретар судового засідання Цибульський Р.М.
Представники сторін:
Від позивача ОСОБА_1 за дов. № 5/11 від 11.04.2011р.
Від відповідача 1) ОСОБА_2. за дов. № 1919/9/10-114 від 23.04.2010р.
2) не зявилися
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Господарського суду м. Києва з позовом про стягнення процентів на суму бюджетної заборгованості на рівні 120 відсотків від облікової ставки НБУ у сумі 1777348,40 грн., крім того просить стягнути з відповідача-1 1700 грн. витрат по сплаті державного мита.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.04.2006 провадження у справі було відкрито та призначено попереднє судове засідання на 21.04.2006 р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.05.2006р. провадження у справі № 49/124-А було зупинено до затвердження положення про територіальні органи Державного казначейства України.
Відповідно до частини 5 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі поновлюється за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або за ініціативою суду, якщо відпадуть обставини, які були підставою для зупинення провадження. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій воно було зупинено.
07.02.2011 листом Господарського суду м. Києва було зобовязано сторони повідомити суд про вирішення питання, що зумовило зупинення провадження у справі № 49/124-А.
23.03.2011 на адресу Господарського суду міста Києва від Головного управління Державного казначейства України у м. Києві надійшло клопотання № 05-04/259-18593 від 22.02.2011 про поновлення провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 29.03.2011 було поновлено провадження у справі № 49/124-А та призначено до розгляду на 11.04.2011.
У звязку з перебуванням судді Митрохіної А.В. на лікарняному судове засідання призначене на 11.04.2011 не відбулося.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.04.2011 розгляд справи призначено на 11.05.2011.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.05.2011 розгляд справи відкладався на 23.05.2011.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.05.2011 зупинено провадження у справі №49/124-А до 15.06.2011.
15.06.2011 справа №49/124-А була знята зі складу призначених до слухання у звязку з відсутністю електричної енергії.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.06.2011 розгляд справи призначено на 22.06.2011.
У звязку з перебуванням судді Митрохіної А.В. на лікарняному судове засідання призначене на 22.06.2011 не відбулося.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.06.2011 розгляд справи призначено на 13.07.2011.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.07.2011 виключено зі складу відповідача-3 - Управління державного казначейства України у м. Києві, здійснено заміну відповідача-2 Відділення державного казначейства у Шевченківському районі м. Києві його правонаступником - Головним Управління державного казначейства України у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А), здійснено заміну позивача - Закритого акціонерного товариства «Рамбурс»його правонаступником - Приватним акціонерним товариством «Рамбурс»(03194, м. Київ, пр. Перемоги, 20, кв. 34, код ЄДРПОУ 22936378) та відкладено розгляд справи на 18.07.2011.
У звязку з перебуванням судді Митрохіної А.В. на лікарняному судове засідання призначене на 18.07.2011 не відбулося.
Розпорядженням в.о. голови Господарського суду міста Києва від 25.07.2011 справу було передано в провадження судді Пасько М.В.
Оскільки, 18.07.2011 розгляд справи не відбувся, наступне судове засідання має бути відкладено на іншу дату.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.07.2011 суддя Пасько М.В, прийняв справу до свого провадження та призначив до розгляду на 08.08.2011.
Розпорядженням Голови Господарського суду міста Києва від 01.08.2011 справу було передано в провадження судді Митрохіній А.В.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.08.2011, від 15.08.2011 розгляд справи відкладався.
Представник позивача у судове засідання 22.08.2011 зявився, надав пояснення по справі та повністю підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача -1 у судове засідання 22.08.2011 зявився, надав пояснення по справі.
Представник відповідача-2 у судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Закрите акціонерне товариство «Рамбурс»- далі Позивач є платником податку на додану вартість, якому встановлено звітний податковий період рівний одному звітному місяцю.
Відповідно до п. 7.7.3. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо за результатами звітного періоду при визначенні суми податку на додану що підлягає перерахуванню до бюджету, платник податку отримує від'ємне значення, сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету. Строки такого відшкодування додатково врегульовані Указом Президента № 857/98 від 07.08.98р. «Про деякі зміни в оподаткуванні», ст. 4 якого встановлює, що сума від'ємного значення об'єкту оподаткування і підлягає зарахуванню на зменшення податкових зобов'язань наступних трьох періодів.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку, що здійснює операції з вивозу товарів за межі митної території України (експорт) і надає експортного відшкодування має право на отримання такого відшкодування протягом 30 календарних днів з моменту надання такого розрахунку. Розрахунок подається до органів державної податкової служби разом з декларацією з податку на додану вартість.
Відповідно до п. п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягаю сплаті до бюджету або відшкодовується з бюджету, визначається як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.
Редакцією Закону України «Про податок на додану вартість»від 23.05.2005 р., яка діяла на час подання декларацій з податку на додану вартість за березень та квітень 2004 року, а отже за періоди в яких виникло право Позивача на відшкодування податку на додану вартість з державного бюджету не передбачалось розмежування бюджетного та експортного відшкодування, яке було у попередніх редакціях Закону. Але у зв'язку з тим, що наказом ДПА України не було затверджено нову форму декларації з податку на додану вартість, Позивачем в деклараціях розмежовано бюджетне та експортне відшкодування, які фактично становлять бюджетну заборгованість з податку на додану вартість. Нова форма декларації була затверджена 15.06.2005 р. ДПА України, а отже з червня 2005 р. подавалася декларація без розмежування бюджетного та експортного відшкодування з розрахунком бюджетного відшкодування.
Для декларації, що подавалася за червень 2005 р. почали діяти нові правила відшкодування ПДВ з бюджету, які полягали у наступному:
Відповідно до п.п. 7.7.1 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.2. вищезазначеного закону встановлено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 Закону України «Про податок на додану вартість», має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Так, з матеріалів справи вбачається, що у липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді, грудні 2004 року Позивачем здійснювалися операції з вивозу товарів за межі митної території України.
Податкова декларація за серпень 2004 року була подана до ДПІ 20 вересня 2004 року, податкова декларація за вересень 2004 року була подана до ДПІ 20 жовтня 2004 року, податкова декларація за жовтень 2004 року була подана до ДПІ 22 листопада 2004 року, податкова декларація за листопад 2004 року була подана до ДПІ 20 грудня 2004 року, податкова декларація за грудень 2004 року була подана до ДПІ 20 січня 2005 року, податкова декларація за січень 2005 року була подана до ДПІ 21 лютого 2005 року, податкова декларація за лютий 20045року була подана до ДПІ 21 березня 2005 року, податкова декларація за березень 2005 року була подана до ДПІ 20 квітня 2005 року, податкова декларація за квітень 2005 року була подана до ДПІ 20 травня 2005 року, податкова декларація за травень 2005 року була подана до ДПІ 21 червня 2005 року, податкова декларація за червень 2005 року була подана до ДПІ 20 липня 2005 року, податкова декларація за липень 2005 року була подана до ДПІ 22 серпня 2005 року, податкова декларація за серпень 2005 року була подана до ДПІ 20 вересня 2005 року, податкова декларація за вересень 2005 року була подана до ДПІ 20 жовтня 2005 року, податкова декларація за жовтень 2005 року була подана до ДПІ 21 листопада 2005 року.
Разом з деклараціями було подано розрахунок експортного відшкодування, вантажні митні декларації, платіжні доручення за реєстром, які підтверджують сплату коштів іншому платнику податку.
Закон України «Про податок на додану вартість»(підпункт 7.7.3 пункту 7.7 статті 7) визначає, що у разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7, має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації. Підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період. За бажанням платника податку сума бюджетного відшкодування може бути повністю або частково зарахована в рахунок платежів з цього податку. Таке рішення платника податку відображається в податковій декларації. Відшкодування здійснюється шляхом перерахування відповідних грошових сум з бюджетного рахунку на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує, або шляхом видачі казначейського чека.
Відповідності до підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»суми податку на додану вартість зараховуються до Державного бюджету України та використовуються у першу чергу для бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно з цим Законом. За умови повного розрахунку щодо, бюджетного відшкодування податку на додану вартість з платником податку відповідно до цього Закону доходи, які надходитимуть до Державного бюджету України від сплати податку на додану вартість використовуються у порядку, визначеному бюджетним законодавством. У випадку коли сума бюджетних находжень від податку на додану вартість відповідного періоду покриває суму податків, що має бути відшкодована бюджетом, для такого бюджетного відшкодування використовуються доходи з інших джерел, які відповідно до законодавства зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 8 Закону України «„Про податок на додану вартість»(в редакції на час здійснення господарських операцій та подання декларацій з ПДВ) платник податку, що здійснює операції з вивозу товарів за межі митної території України (експорт) і надає розрахунок експортного відшкодування має право на отримання такого відшкодування протягом 30 календарних днів з моменту надання такого розрахунку. Розрахунок подається до органів державної податкової служби разом з декларацією з податку на додану вартість.
Зазначений розрахунок подається разом з такими документами:
а)митною декларацією, яка підтверджує факт вивезення (експортування) товарів за межі митної території України, відповідно до митного законодавства, або актом (іншим документом), який засвідчує передачу права власності на роботи (послуги) призначені для їх споживання за межами митної території України;
б)копіями платіжних доручень, завірених банком, про перерахування платником податку коштів на користь іншого платника податків, в оплату придбаних товарів(робіт, послуг), з урахуванням податків, нарахованих на ціну такого придбання, а при вивезенні (експортуванні) товарів, попередньо вивезених (імпортованих) таким платником податку, ввізною митною декларацією, що підтверджує факт митного оформлення товарів для їх вільного використання на митній території України.
Матеріали справи засвідчують, що на виконання пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про податок на додану вартість»(в редакції на час здійснення господарських операцій та подання декларацій з ПДВ) позивач при поданні до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва податкових декларацій за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2004 року та січень 2005 року надав усі необхідні документи.
Відповідно до статей 2 та 6 «Положення про вантажну митну декларацію», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №574 від 09.06.1997, вантажна митна декларація - це письмова заява встановленої форми, що подається митному органу і містить відомості про товари та транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування податків, зборів та інших платежів. Вантажна митна декларація застосовується під час декларування суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності товарів та інших предметів, що перевозяться через митний кордон України. У разі прийняття вантажної митної декларації для оформлення, їй присвоюється реєстраційний номер та проводиться реєстрація в журналі обліку вантажних митних декларацій.
Згідно зі статтею 8 вказаного Положення вантажна митна декларація вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах особистої номерної печатки інспектора митниці, що здійснив митне оформлення товару. Оформлена вантажна митна декларація є підтвердженням надання особі права на розміщення товарів або транспортних засобів у заявленому митному режимі і прав та обов'язків, зазначених у вантажній митній декларації осіб щодо здійснення ними відповідних фінансових, господарських та інших операцій.
Надані позивачем вантажно-митні декларації, копії яких знаходяться в матеріалах справи оформлені відповідно до вимог вищезазначеного положення.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2002 №243 «Про вдосконалення механізму відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за вартість за операціями з експорту продукції встановлено, що для відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість платник податку, який здійснює операції вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України (експорт), подає разом з іншими передбаченими законодавством документами оригінал п'ятого основного аркуша ("примірник для декларанта") вантажної митної декларації форми МД-2 (МД-3), що є її складовою частиною, оформленого митним органом під час здійснення митного оформлення експорту товарів, на якому зазначеним митним органом за зверненням платника податку вичиняється напис про фактичне вивезення експортованих товарів за межі митної території України, який засвідчується підписом відповідальної посадової особи і гербовою печаткою митного органу.
На виконання зазначеного пункту Постанови Кабінету Міністрів України 01.03.2002 № 243 «Про вдосконалення механізму відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за операціями з експорту продукції*" позивач, як було встановлено судом вище, подав відповідачу-1 вантажні митні декларації за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2004 року та січень 2005 року, які підтверджують факт вивезення товару за межі митної території України та копії платіжних доручень за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2004 року та січень 2005 року, завірені банком.
Крім того, платник податку в будь-який час після виникнення бюджетної заборгованості має право звернутися до суду з позовом про стягнення грошових коштів бюджету в рахунок погашення такої заборгованості (підпункт 7.7.3. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»).
Згідно з підпунктом 7.7.3 пункту 7.3 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»суми, що не відшкодовані платнику податку протягом визначеного у цьому пункті строку, вважаються бюджетною заборгованістю. На суму бюджетної заборгованості нараховуються проценти на рівні 120 відсотків від облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент її виникнення, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.
04.05.2006 року представником позивача було подано клопотання №2214/9/10-114 від 03.05.2006, відповідно до якого позивач просив закрити провадження у справі в частині нарахування процентів на суму бюджетної заборгованості з ПДВ у період з липня 2004 по січень 2005 включно, у звязку з тим, що вже існує рішення суду №32/139 від 21.04.2005р. з того самого спору і між тими самими сторонами.
Тому, провадження в цій частині підлягає закриттю на підставі п. 4 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом встановлено, що сума процентів, нарахованих на суму бюджетної заборгованості на рівні 120% від облікової ставки НБУ за період з лютого 2005 по жовтень 2005 року становить 775 875,67 грн.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення процентів на суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість та експортного відшкодування за період з лютого 2005 по жовтень 2005 року 775875,67 грн. обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідачами не спростовано надані позивачем розрахунки процентів, нарахованих на суми бюджетної, у тому числі експортної, заборгованості з ПДВ.
З наведеного визначення вбачається, що експортне відшкодування, яке підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених Законом України «Про податок на додану вартість», є різновидом бюджетного відшкодування. А тому нарахування на суму експортної заборгованості з ПДВ процентів відповідно до підпункту 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»визнається правомірним.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи Відповідачів, Позивач суду не надав.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, ч. 4 ст. 157, ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Провадження в частині стягнення з відповідачів процентів на суму бюджетної заборгованості з ПДВ у період з липня 2004 року по січень 2005 року у розмірі 1001472,73 грн. закрити.
2. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства у Шевченківському районі м. Києва (м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А, код ЄДРПОУ 24262621) на користь Приватного акціонерного товариства «Рамбурс»(м. Київ, пр-кт Перемоги, 20, кв. 34, п/р № 26005003041600 в АБ «ІНГ Банк Україна», МФО 300539, код ЄДРПОУ 22936378) 775 875,67 грн. процентів, нарахованих на суму бюджетної заборгованості з ПДВ за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2005 року.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства «Рамбурс»(м. Київ, пр-кт Перемоги, 20, кв. 34, п/р № 26005003041600 в АБ «ІНГ Банк Україна», МФО 300539, код ЄДРПОУ 22936378) 3,40 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 КАС України та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя А.В. Митрохіна
Дата підписання постанови 22.08.2011