Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.08.11 Справа № 18/93пд/2011(27/2пд/2011)
Суддя Корнієнко В.В., розглянувши матеріали справи за позовом Луганської міської ради, м. Луганськ
до товариства з обмеженою відповідальністю «ПКЛ ЛТД», м. Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1 за дов. від 24.11.2010;
від відповідача: ОСОБА_2 за дов. від 23.05.2011.
Суть спору: позивачем заявлено вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 21.07.2005 (зареєстрований 05.09.2005 за № 040540200384), який укладено між сторонами за позовом, зокрема:
- про викладення пункту 8 договору в наступній редакції:
«8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду у гривнях»;
- про зміну слів у підпункті 28.1. зі слів «…Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин…;»на слова «…Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або до іншого органу, уповноваженому Орендодавцем…;».
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд
В С Т А Н О В И В:
21.07.2005 між сторонами за позовом укладено договір оренди землі (який зареєстрований 05.09.2005 за № 040540200384) згідно якому, позивач передав відповідачу в оренду строком до 14.06.2054 земельну ділянку загальною площею 4,1000 га, для розміщення розсадника квітково-декоративного насіння та садівницького матеріалу, яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Фрунзе (в районі перехрестя з вул. Бєломорская).
Спірним пунктом 8 вказаного договору оренди встановлено, що розмір річної орендної плати дорівнює розміру земельного податку (річного), збільшеного на коефіцієнт 2,5. Річна орендна плата сплачується на підставі довідки, яка видається Управлінням Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин.
Спірним пунктом 28.1. вказаного договору оренди встановлено, що орендар зобовязаний для обчислення розміру орендної плати в тижневий термін з моменту державної реєстрації договору оренди, а у подальшому звертатися щороку не пізніше місячного терміну, після проведення у встановленому законодавством порядку індексації грошової оцінки землі до Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин для отримання відповідної довідки.
Листом від 17.08.2010 № 01/03-13/3856/0/2-10 позивач запропонував відповідачу внеси зміни до вказаного договору оренди, зокрема:
- викласти пункт 8 договору в наступній редакції:
«8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду у гривнях.».
- змінити слова у підпункті 28.1.: «…Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин…;»на слова «…Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або до іншого органу, уповноваженому Орендодавцем…;».
Одночасно з вказаним листом позивач направив відповідачу проект договору про внесення змін до договору оренди землі від 21.07.2005.
Листом від 16.09.2010 № 26 відповідач відмовився від внесення цих змін до договору.
Враховуючи, що відповідач відмовився вносити зміни у договір оренди землі, позивач предявив до нього позов з вимогами внеси вищевказані зміни у договір у судовому порядку.
Щодо зміни пункту 8 договору, позивач обґрунтовує свої вимоги змінами у земельному законодавстві, якими встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку (договором була встановлена орендна плата у розмірі земельного податку (річного), збільшеного на коефіцієнт 2,5).
Тобто позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що законом збільшено мінімальний розмір орендної плати, тому, положення договору оренди слід привести у відповідність з законом встановити орендну плату у мінімальному розмірі, встановленому законом.
Щодо зміни підпункту 28.1., позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що вказане у цьому пункті управління було перейменоване Луганською міською радою в Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав:
Згідно ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»(в редакції, яка діяла на дату предявлення позову) річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;
для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Аналогічні положення закріплені у ст. 288 Податкового кодексу України, який діє на день розгляду справи.
Відповідно до п. 2 рішення Луганської міської ради від 14.06.2005 № 33/121 (на підставі якого відповідачу передана в оренду земельна ділянка та укладено договір оренди щодо якого заявлено позовні вимоги) земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду за вищевказаним договором, віднесена до земель сільськогосподарського призначення.
Згідно ст. 20 Земельного кодексу України
1. Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
2. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Судом встановлено, що зміна цільового призначення земельної ділянки (з земель сільськогосподарського призначення на інші), яка орендується відповідачем, Луганською міською радою не здійснювалася.
Таким чином, виходячи з положень вищенаведеного законодавства, річна орендна плата за земельну ділянку, яку орендує відповідач, не може бути меншою одного розміру земельного податку.
Договором оренди землі, щодо якого заявлено позовні вимоги, встановлено, що розмір річної орендної плати дорівнює розміру земельного податку (річного), збільшеного на коефіцієнт 2,5.
Тобто умови договору в цій частині відповідають діючому законодавству (оренда плата складає 2,5 розміру земельного податку).
Враховуючи вищевикладене, доводи позивача якими він обґрунтовує позовні вимоги (про те, що законом збільшено мінімальний розмір орендної плати, що є підставою для внесення змін у договір оренди), не приймаються судом до уваги в звязку з їх безпідставністю (ці доводи спростовуються вищенаведеними положеннями законодавства).
За таких обставин, у задоволенні вимог про внесення змін у п. 8 договору оренди землі слід відмовити в звязку з необґрунтованістю та безпідставністю цих вимог.
Вимоги про внесення змін до підпункту 28.1. договору оренди землі підлягають задоволенню, так як рішенням Луганської міської ради від 11.11.2010 № 1/11 Управління нерухомим майном Луганської міської ради (яке здійснювало повноваження Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин, про яке вказано у договорі) перейменоване в Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати на державне мито в сумі 42,50 грн. (пропорційно кількості задоволених вимог; було заявлено дві вимоги, задоволено одну) та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. (пропорційно кількості задоволених вимог) покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити частково.
2.Внести змінити до договору оренди землі від 21.07.2005 (посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_3, реєстровий номер 2130, державна реєстрація 05.09.2005 за № 040540200384), який укладено між Луганською міською радою (м. Луганськ) та товариством з обмеженою відповідальністю «ПКЛ ЛТД»(м. Луганськ), зокрема, змінити слова у підпункті 28.1. договору з: «…Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин…»на слова: «…Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або до іншого органу, уповноваженому Орендодавцем…;».
3.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ПКЛ ЛТД», м. Луганськ, вул. Совєтская, 54/505, ідентифікаційний код 24047992, на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, витрати на державне мито в сумі 42,50 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.; наказ видати.
4.В решті позову відмовити.
25 серпня 2011 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 30 серпня 2011 р. і може бути оскаржене протягом 10 днів з цієї дати.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя В.В. Корнієнко