Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корп. 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 серпня 2011 року № 2а-6080/11/2670
14:35
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я. І. , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Адмірал Трейдінг Компані"
до Державної податкової інспекції у Солом"янському районі міста Києва
проскасування податкового повідомлення-рішення №0051711504/0 від 19.10.2010 р.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, НОМЕР_1
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 92 від 12.08.2011 р.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Адмірал Трейдінг Компані" (далі - Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Солом"янському районі міста Києва (далі - Відповідач), яким просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.10.2010 р. № 0051711504/0.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.04.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.06.2011 р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. В судовому засіданні представник Позивача позов підтримав та пояснив, що позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідачем упереджено та безпідставно прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки суми узгоджених податкових зобов"язань сплачені Позивачем в установлені законодавством граничні терміни їх сплати. Представник Відповідача проти позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем правомірно з врахування всіх обставин.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.
19.10.2010 р. Державною податковою інспекцією у Солом"янському районі м. Києва проведено перевірку дотримання платіжної дисципліни Позивача.
За результатами зазначеної перевірки складено Акт № 16195/15-2-33540568 від 19.10.2010 р. (надалі Акт).
Перевіркою встановлено що ТОВ "Адмірал Трейдінг Компані" в порушення вимог пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон) несвоєчасно подано до установи банку платіжні доручення про сплату узгодженої суми податкового зобов"язання на перерахування податку на додану вартість за квітень, червень та серпень 2010 р. з граничним строком сплати 31.05.2010 р., 30.07.2010 р. та 30.09.2010 р. відповідно. Зазначено, що фактично сплата відбулась 01.06.2010 р., 02.08.2010 р. та 01.10.2010 р., тобто із затримкою до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов"язання.
На підставі вказаного Акту, Відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 19.10.2010 р. № 0051711504/0, яким до Позивача на підставі пп.17.1.7 п 17.1 ст. 17 вказаного Закону визначено суму штрафних санкцій у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу у розмірі 1231,18 грн.
Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням, Позивач скористався процедурою апеляційного оскарження податкового повідомлення-рішення.
За результатами розгляду скарг позивача, рішенням Державної податкової адміністрації України від 06.04.2011 р. № 6578/6/25-0215 скаргу позивача залишено без задоволення.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі Закон) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) платниками податків зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до статті 9 Закону України "Про систему оподаткування", платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно із статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування", відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
Пунктом 1.2 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно з підпунктом 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), -протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до підпункту 5.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Разом з тим, пп. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, якщо останній день зазначених у цьому пункті строків припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем кожного з таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.
Судом встановлено, що граничний строк сплати Позивачем податку на додану вартість за квітень, червень та серпень 2010 р. є, відповідно, 31.05.2010 р. (враховуючи, що 30.05.2010 р. був вихідним днем), 30.07.2010 р. та 30.09.2010 р. відповідно.
З наданих Позивачем квитанцій з призначенням платежу: сплата ПДВ (оригінали яких оглянуті судом в судовому засіданні), вбачається, що сплата податкового зобов"язання з ПДВ за квітень 2010 р. згідно квитанції № ПН1395 здійснена Позивачем 31.05.2010 р. на суму 65,00 грн.; за червень 2010 р. згідно квитанції № ПН1187 здійснена 02.08.2010 р. на суму 4331,00 грн., а за серпень 2010 р. згідно квитанції № ПН 1252 - 30.09.2010 р. на суму 7968,00 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Позивачем несвоєчасно сплачена сума узгодженого зобов"язання з податку на додану вартість лише за червень 2010 р.
Відповідно до вимог пп. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф, зокрема, при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як субєкт владних повноважень, не довів правомірності застосування ним штрафних (фінансових) санкцій до Позивача за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов"язань з податку на додану вартість за квітень та серпень 2010 р.
З приводу застосування належного способу захисту порушених прав позивача, а саме, стосовно вимоги позивача про скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд зазначає, що, такий спосіб захисту порушеного права як скасування акту індивідуальної дії, яким є податкове повідомлення-рішення, може бути застосовано щодо податкових повідомлень-рішень, про що вказано, зокрема, в ухвалі ВАСУ від 11.02.2010 р. у справі № К-7280/08.
При цьому, у тих випадках, коли спірний акт не породжує правових наслідків від моменту його прийняття, застосовується такий спосіб захисту порушеного права позивача, як визнання акта субєкта владних повноважень протиправним, про що вказано, зокрема, у листі ВАСУ від 27.07.2010 р. № 1145/11/13-10.
Відтак, суд вважає за необхідне на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає повноваженням суду, передбаченим ч. 2 ст. 162 КАС України, відповідає фактичним обставинам справи та відновлює порушене право позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково, а саме визнати протиправним та скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині нарахування 798,08 грн. штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов"язань з податку на додану вартість за квітень та серпень 2010 р., в іншій частині позову, - відмовити повністю.
Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м.Києва №0051711504/0 від 19.10.2010, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Адмірал Трейдінг Компані" (ідентифікаційний код 33540568) застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1231,18 грн. (одна тисяча двісті тридцять одна грн. вісімнадцять коп.) в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 798,08 грн. (семисот девяносто восьми гривень восьми коп.).
3.В іншій частині позову відмовити.
4. Судові витрати в сумі 1,70 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Адмірал Трейдінг Компані" (ідентифікаційний код 33540568) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 31.08.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 05 вересня 2011 р.
Суддя Ю.Т. Шрамко