Постанова № 18113860, 15.08.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.08.2011
Номер справи
2а-8204/11/2670
Номер документу
18113860
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 серпня 2011 року № 2а-8204/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Українська Мультисервісна Мережа"

до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва

провизнання протиправним рішення про стягнення штрафних (фінансових) санкцій № 0000512305 від 16.02.2011 за участю :

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 63 від 07.06.2011)

представника відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 4157/9/10-008 )

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська Мультисервісна Мережа" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва, Державної податкової адміністрації у місті Києві про визнання протиправним рішення про стягнення штрафних (фінансових) санкцій № 0000512305 від 16.02.2011 та рішення про результати розгляду скарги № 1199/10/25-214 від 09.02.2011.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до позивача відповідно до вимог статті 250 Господарського кодексу України не може бути застосовано адміністративно - господарську санкцію у вигляді штрафу за порушення пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки з моменту вчинення правопорушення минуло більше одного року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2011 позовну заяву було залишено без руху. У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 15.08.2011.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.08.2011 було закрито провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової адміністрації у місті Києва про результати розгляду скарги № 1199/10/25-214 від 09.02.2011.

У судовому засіданні 15.08.2011, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Представник позивача у судовому засіданні 15.08.2011 підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просила суд задовольнити позов.

У судовому засіданні 15.08.2011 представник відповідача заперечила проти позовних вимог та просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірку було встановлено, що позивачем не було забезпечено роздрукування фіскальних чеків за 19.03.2009, 20.03.2009, 23.03.2009, 24.03.2009. 25.03.2009, 26.03.2009, 27.03.2009, 30.03.2009, 31.03.2009, 01.04.2009, 03.04.2009, чим було порушено пункт 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", у зв'язку з чим винесено рішення про стягнення штрафних (фінансових) санкцій № 0000512305 від 16.02.2011.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська Мультисервісна Мережа" зареєстровано, як юридичну особу Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією 29.10.2007.

28.09.2010 Державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - офісу, що розташований за адресою м. Київ, вул. П. Лумумби, 6/1, суб'єкта господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Мультисервісна Мережа".

За результатами перевірки встановлено порушення пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме, на підприємстві в КОРО № 26544005075 не забезпечено друкування фіскальних звітних чеків за 19.03.2009, 20.03.2009, 23.03.2009, 24.03.2009. 25.03.2009, 26.03.2009, 27.03.2009, 30.03.2009, 31.03.2009, 01.04.2009, 03.04.2009.

За результатами перевірки складено акт № 0881/26/54/23/35523832 від 28.09.2010 на підставі якого Державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва винесено податкове повідомлення - рішення № 0007542305 від 11.10.2010, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Мультисервісна Мережа" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 020,00 грн.

06.01.2011 позивачем подано до Державної податкової адміністрації у місті Києві скаргу на рішення про застосування (фінансових) санкцій № 0007542305 від 11.10.2010, яку рішенням про результати розгляду скарги № 1199/10/25-214 від 09.02.2011 залишено без задоволення, а суму фінансових санкцій по рішенню № 0007542305 від 11.10.2010 збільшено на суму 3 060,00 грн.

16.02.2011 Державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва було винесено податкове повідомлення - рішення № 0000512305, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Мультисервісна Мережа" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3 060,00 грн.

18.02.2011 позивачем подано до Державної податкової адміністрації України скаргу на рішення про застосування (фінансових) санкцій № 0007542305 від 11.10.2010 та рішення про результати розгляду скарги № 1199/10/25-214 від 09.02.2011, яку рішенням про результати розгляду скарги № 4841/6/25-0415 від 11.03.2011 залишено без задоволення, а рішення без змін.

12.03.2011 позивачем подано до Державної податкової адміністрації у місті Києві скаргу на податкове повідомлення - рішення № 0000512305 від 16.02.2011, яку рішення про залишення скарги без розгляду № 4151/10/25-214 від 19.04.2011 залишено без розгляду.

04.05.2011 позивачем подано до Державної податкової адміністрації України скаргу на податкове повідомлення - рішення № 0000512305 від 16.02.2011, яку рішенням про залишення скарги без розгляду № 8919/6/25-215 від 13.05.2011 залишено без розгляду.

Не погоджуючись з винесеним Державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва податковим повідомленням - рішенням № 0000512305 від 16.02.2011 та вважаючи його протиправним Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська Мультисервісна Мережа" звернулось до адміністративного суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 238 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Відповідно до частини першої статті 239 Господарського кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, до яких, зокрема, відноситься адміністративно-господарський штраф.

Частинами першою та другою статті 241 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

З аналізу зазначених норм права можна дійти висновку про те, що одним з видів адміністративно-господарських санкцій є адміністративно-господарський штраф, який є заходом організаційно-правового або майнового характеру, спрямованим на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків та дістає своє зовнішнє вираження у грошовій сумі, яка сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Пунктом 4 статті 17 зазначеного Закону встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.

Тобто, у випадку якщо суб'єкт господарювання, який здійснює розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг не забезпечує щоденного друку фіскального звітного чеку або не забезпечує його зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, то до нього застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на викладене можна дійти висновку про те, що фінансові санкції за порушення пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», передбачені пунктом 4 статті 17 зазначеного Закону підпадають під законодавче визначення адміністративно-господарської санкції та є такою санкцією за своєю юридичною сутністю.

Частиною першою статті 250 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Штрафні (фінансові) санкції за незабезпечення друкування звітних чеків за 19.03.2009, 20.03.2009, 23.03.2009, 24.03.2009. 25.03.2009, 26.03.2009, 27.03.2009, 30.03.2009, 31.03.2009, 01.04.2009, 03.04.2009 були застосовані до позивача рішенням № 0007542305 від 11.10.2010, тобто вже після сплину одного року з дня порушення позивачем правил здійснення господарської діяльності.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про те, що відповідачем було порушено строки застосування до суб'єкта господарювання адміністративно-господарських санкцій встановлених статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. При поданні адміністративного позову позивачем було сплачено судовий збір у сумі 3,40 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Мультисервісна Мережа" до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва про визнання протиправним рішення про стягнення штрафних (фінансових) санкцій № 0000512305 від 16.02.2011 - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва № 0000512305 від 16.02.2011.

3.Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Мультисервісна Мережа" за рахунок Державного бюджету України.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя О.П. Огурцов

Повний текст постанови складено 22.08.2011