Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.2.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 серпня 2011 року Справа № 2а-5397/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Свергун І.О.,
при секретарі Липовій К.С.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1 (довіреність від 19.08.2011 № 03/5-358),
представника відповідача № 1 ОСОБА_2 (довіреність від 08.06.2011 № 4231/0910),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Словяносербська» Державного підприємства «Луганськвугілля» до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Управління Пенсійного фонду України в Словяносербському районі Луганської області про скасування рішення від 20.05.2011 № 50 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені та рішення від 06.06.2011 № 4148/09-10 про результати розгляду скарги,
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Словяносербська» Державного підприємства «Луганськвугілля» (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач № 1), Управління Пенсійного фонду України в Словяносербському районі Луганської області (далі відповідач № 2) про скасування рішення від 20.05.2011 № 50 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені та рішення від 06.06.2011 № 4148/09-10 про результати розгляду скарги.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається, що 20.05.2011 УПФУ в Словяносербському районі Луганської області винесено рішення № 50 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до ДП ГЗФ «Словяносербська», яке було направлено для виконання за адресою ВП «ГЗФ «Словяносербська» ДП «Луганськвугілля». Підрозділ не є юридичною особою. Правонаступником прав і обовязків ДП «ГЗФ «Словяносербська» є ДП «Луганськвугілля». Таким чином, вказаним рішенням застосовано штрафні санкції до вже неіснуючого підприємства.
Вказане рішення було оскаржене позивачем до ГУ ПФУ в Луганській області. Своїм рішенням від 06.06.2011 № 4148/09-10 ГУ ПФУ в Луганській області залишило скаргу без задоволення, а рішення УПФУ в Словяносербському районі Луганської області без змін.
Позивач не згоден з цими рішеннями відповідачів та просить їх скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві, просив скасувати рішення УПФУ в Словяносербському районі Луганської області від 20.05.2011 № 50 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та рішення ГУ ПФУ в Луганській області від 06.06.2011 № 4148/09-10.
Представник відповідача № 1 в судовому засіданні надав заперечення на адміністративний позов, які обґрунтовує наступним. Як свідчить картка особового рахунку, позивач перераховував єдиний внесок з порушенням строку, встановленого законом. Нараховані за рішенням від 20.05.2011 № 50 штрафні санкції та пеня були застосовані до позивача у звязку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску в розмірі 10% своєчасно не сплачених сум. Таким чином, доводи, наведені в позовній заяві, не спростовують підстав для застосування штрафних санкцій. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача № 2 в судове засідання не прибув, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких посилається, що нараховані за рішенням від 20.05.2011 № 50 штрафні санкції та пеня були застосовані до позивача у звязку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску в період з 21.02.2011 по 30.03.2011 у розмірі 10% своєчасно не сплачених суд, про що свідчать картки особового рахунку позивача. Просить суд відмовити в задоволенні позову та розглянути справу без участі його представника.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача № 1, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до наступного.
Постановою Правління пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 затверджено Положення про управління пенсійного фонду.
Згідно з вказаним Положенням управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ (надалі Закон № 2464).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообовязкового державного соціального страхування в обовязковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування.
У відповідності до п. 1. ч. 1. ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є: роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Одним із обовязків платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно з ч. 8 ст. 9. Закону № 2464 платники єдиного внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Судом установлено, що 20.05.2011 Управлінням пенсійного фонду України в Словяносербському районі винесено рішення № 50 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до ДП ГЗФ «Словяносербська» (арк. справи 14). Відповідачем не оспорюється той факт, що зазначене рішення було направлено позивачу.
Позивач, не погодившись з цим рішенням, оскаржив його до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (арк. справи 15).
Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 06.06.2011 № 4148/09-10 винесено рішення про результати розгляду скарги позивача, яким рішення від 20.05.2011 № 50 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення (арк. справи 16).
Згідно Статуту ДП «Луганськвугілля» підприємство зареєстроване на державній власності та має повну назву Державне підприємство «Луганськвугілля» (арк. справи 5-8).
Згідно довідки Головного Управління статистики у Луганській області серії АА № 29053 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України ДП «Луганськвугілля» (ід. код 32473323) є юридичною особою (арк. справи 9).
Відповідно до положення ВП «ГЗФ «Словяносербська» ДП «Луганськвугілля» є відокремленим підрозділом ДП «Луганськвугілля», підрозділ не є юридичною особою, представляє інтереси і реалізує свої цілі і задачі в межах Положення та Статуту Підприємства (арк. справи 10-11).
Відповідно до довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 430644 ВП «ГЗФ «Словяносербська» ДП «Луганськвугілля» (ід. код 36090220) правовий статус субєкта «без права юридичної особи» (арк. справи 12).
Як вбачається з матеріалів справи, рішення № 50 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20.05.2011 винесено відносно ДП ГЗФ «Словяносербська» (ід. код 36009220).
На момент винесення рішення від 20.05.2011 № 50 на підставі наказу Мінвуглепрому України від 13.09.2010 № 341 «Про припинення діяльності ДП «ГЗФ «Словяносербська» з 11.03.2011 ДП «ГЗФ «Словяносербська» було реорганізовано в ВП «ГЗФ «Словяносербська» (арк. справи 36-38). Підрозділ не є юридичною особою. Правонаступником прав і обовязків ДП «ГЗФ «Словяносербська» є ДП «Луганськвугілля».
Також судом установлено, що 10.03.2011 до Єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій України було внесено запис № 1375112 0006 000528 про припинення юридичної особи ДП «ГЗФ «Словяносербська» (арк. справи 48-49).
Також суд зазначає, що з 15.03.2011 на обліку в УПФУ в Словяносербському районі Луганської області як платник єдиного внеску перебуває ВП «ГЗФ «Словяносербська» ДП «Луганськвугілля» (арк. справи 13).
Таким чином, рішення № 50 було винесено відносно особи, яка вже була виключена з ЄДРПОУ та не була платником єдиного внеску.
На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Словяносербському районі Луганської області від 20.05.2011 № 50 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимог про скасування рішення Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області від 06.06.2011 № 4148/09-10 про результати розгляду скарги, суд вважає, що позов в цій частині не підлягає задоволенню, оскільки вказане рішення не тягне за собою жодних негативних наслідків для позивача та не порушує його законних прав та інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, судові витрати зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню на користь позивача відповідно до задоволеної частини вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Словяносербська» Державного підприємства «Луганськвугілля» до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Управління Пенсійного фонду України в Словяносербському районі Луганської області про скасування рішення від 20.05.2011 № 50 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені та рішення від 06.06.2011 № 4148/09-10 про результати розгляду скарги задовольнити частково.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Словяносербському районі Луганської області від 20.05.2011 № 50 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Словяносербська» Державного підприємства «Луганськвугілля» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 грн. 70 коп. (одна грн. 70 коп.).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову складено в повному обсязі 23 серпня 2011 року.
СуддяІ.О. Свергун