ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" серпня 2011 р.Справа № 1/60/5022-969/2011 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопка Ю.О. судді <Довідник >, судді <заповнити при колегіальному розгляді >
Розглянув справу
за позовом Прокурора Шумського району в інтересах держави, <Текст >в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м.Тернопіль, 46000.
до Шумської міської ради, вул. Українська, 59, м.Шумськ, Шумський район, Тернопільська область,47100 в особі <Текст ><Текст ><Текст >
про стягнення 18370 грн. 76 коп. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок влаштування несанкціонованого сміттєзвалища, що призвело до засмічення землі.
За участю:
Прокурора: Марцун Алла Антонівна, прокурор відділу прокуратури Тернопільської області.
представників сторін:
від Позивача: Мазур Тетяна Василівна головний спеціаліст юрисконсульт.
Відповідача: не з"явився.
В судовому засіданні учасникам судового процесу розяснено процесуальні права та обовязки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.
Технічна фіксація судового процесу за відсутності відповідного клопотання не здійснювалась.
Суть справи:
Прокурор Шумського району звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль із позовом до Шумської міської ради про стягнення 18370 грн. 76 коп. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок влаштування несанкціонованого сміттєзвалища, що призвело до засмічення землі.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач допустив несанкціоноване скидання і розміщення відходів на території міста, чим здійснив правопорушення чинного законодавства України, зокрема у сфері поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров"я людини та економічних збитків.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 14.07.2011р. порушено провадження у даній справі та призначено її розгляд на 29.07.2011р. на 15 год. 15 хв., який відкладався на 26.08.2011р. на 14:30 год. згідно поданого клопотання позивача.
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав, участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений відповідно до ст. 64 ГПК України. Ухвалу про порушення провадження у справі та ухвалу про відкладення розгляду справи відповідач отримав 18.07.2011р. та відповідно 03.08.2011р., про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень.
Представниця прокуратури, за погодженням представниці позивача, заявила усне клопотання про розгляд справи по суті за відсутності представника відповідача.
Суд клопотання задовольняє, керуючись п.3.6. роз'яснення Вищого арбітражного суду України № 02-5/289 від 18.09.97р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" в якому, зокрема, зазначаються, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. Відтак право відповідача взяти участь у судовому засіданні судом забезпечено.
Представниця прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю. Представниця Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури та представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, господарський суд задовольняє позовні вимоги виходячи з наступного:
Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону. Обов"язком держави є, зокрема, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічнї рівноваги на території України. ( ст.16 Конституції України)
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Згідно ст. 20 Закону №1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
У відповідності до наказів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., № 540 від 12.12.2006р., Державна екологічна інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, зокрема і шляхом звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Перевіркою, проведеною 29.04.2009р. прокуратурою спільно з спеціалістами державної екологічної інспекції у Тернопільській області працівниками Державної екологічної інспекції у Тернопільській області щодо додержання Шумською міською радою додержання вимог природоохоронного законодавства, встановлено, що на території Шумської міської ради розташоване несанкціоноване сміттєзвалище твердих побутових відходів, яке розміщене поблизу вулиці Сонячна міста Шумськ. Земельна ділянка, на які виявлено несанкціоноване сміттєзвалище твердих побутових відходів займає площу 4950 м2 та відноситься до житлової та громадської забудови. Об"єм твердих побутових відходів становить 990,75 м3.
Факт порушення підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Шумської міської ради, в якому зафіксовано вищезазначене правопорушення. Акт перевірки складено 29.04.2009р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища тернопільської області Демків Я.А. у присутності ОСОБА_1. та ОСОБА_2.
Наявність вини відповідача по справі - Шумської міської ради підтверджується зокрема доданою до позовної заяви копією протоколу №003092 від 29.04.2009р. про адміністративне правопорушення (за підписами посадової особи, яка склала протокол, особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, свідків). В графі вказаного протоколу "Пояснення порушника та його зауваження до змісту протоколу чи мотиви відмови від його підписання:" значиться, що сміття на сміттєзвалище вивозилося по вказівці міської ради в особі міського голови.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998р. (із змінами і доповненнями) органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території та ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Згідно норм статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно з п. б ч. 1 ст. 42 Закону України "Про відходи", особи винні у порушенні законодавства про відходи, несуть в тому числі цивільну відповідальність за порушення встановленого порядку провадження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища; самовільне розміщення відходів.
У відповідності до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни, зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи.
Як слідує з матеріалів справи, внаслідок невжиття міською радою Шумського району заходів щодо контролю та ліквідації стихійного сміттєзвалища твердих побутових відходів на її території засмічено землі і таким чином навколишньому природному середовищу завдано шкоду в розмірі 18 370 грн.76 коп.
Розрахунок розміру шкоди проведено у відповідності до "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997р. № 171 (у редакції наказу Мінприроди № 149 від 04.04.2007р.), зареєстрованої у Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007р.
Стаття 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (із змінами та доповненнями) передбачає, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність, яку несуть особи, винні у порушенні прав громадян на екологічно безпечне навколишнє природне середовище.
У відповідності до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” (із змінами та доповненнями) та ст.ст.42, 43 закону України "Про відходи" - за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело чи може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров"я людини та економічних збитків, а також самовільне розміщення, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Суб"єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов"язані відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров"ю та майну громадін, підприємств, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).
Факт порушення відповідачем вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища щодо несанкціонованого розміщення сміттєзвалища твердих побутових відходів підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 29.04.2009р., актом обстеження засміченої земельної ділянки від 29.04.2009р., протоколом №003092 від 29.04.2009р. про адміністративне правопорушення, постановою №003092 про накладання адміністративного стягнення від 29.04.2009р., розрахунком розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Шумською міською радою, зумовленою самовільним, без відповідного на те дозволу, влаштуванням звалища твердих побутових відходів на території Шумської міської ради в розмірі 18 370 грн.76 коп.
З метою досудового врегулювання спору позивачем направлено на адресу Шумської міської ради претензію № 1-1/1322 від 06.05.2009р. на суму 18370 грн.76 коп., яка залишена останнім без відповіді та задоволення.
Приймаючи до уваги, що в процесі судового розгляду спору відповідачем не подано, а судом не здобуто жодних доказів, які б свідчили про перерахування суми завданої шкоди в добровільному порядку, а тому позовні вимоги про стягнення з Шумської міської ради 18370 грн. 76 коп. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Шумською міською радою, зумовленою самовільним, без відповідного на те дозволу, влаштуванням звалища твердих побутових відходів на території Шумської міської ради підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності із ст. ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами.
Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального фонду місцевого бюджету Шумської міської ради Шумського району Тернопільської області, згідно вимог п. 35 ч.1 ст. 4 та ч. 1 ст. 20 Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, у відповідності до яких 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів, а 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році, в тому числі: сільських, селищних, міських бюджетів 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджетів Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя 70 відсотків.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Шумської міської ради, м. Шумськ Тернопільської області, вул.Українська, 59, (ідентифікаційний код 04396259):
- в дохід місцевого бюджету Шумської міської ради Шумського району Тернопільської області (р/р 3311133170061, ідент. код одержувача 23588763 в ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012) 18 370 (вісімнадцять тисяч триста сімдесят) гривень 76 коп. на відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення правил складування, розміщення та утилізації відходів.
- в дохід Державного бюджету України 183 (сто вісімдесят три) гривні рівно державного мита;
- в дохід Державного бюджету України (р/р 31210264700002 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код одержувача 23588119, код 22050003) 236 (двісті тридцять шість) грн. рівно витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3.Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
На рішення господарського суду сторони та прокурор мають право подати апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду через цей суд протягом десяти днів з дня підписання повного рішення.
Повний текст рішення складено 31.08.2011р.
Це поле друкуватися не буде !!! Інформацію НЕ ЗМІНЮВАТИ !!!переведено в чистовик -7712
СуддяЮ.О. Чопко