Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.08.11р.Справа № 14/5005/7949/2011 За позовом В.о. прокурора м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, 51925, м.Дніпродзержинськ, вул. Губи, 2, в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, 51931, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про внесення змін до п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 24.03.2004 року
Суддя Панна С.П.
Представники:
Від позивача ОСОБА_2 - головний спеціаліст відділу з правових питань, довіреність № 43-мр від 24.01.2011 року
Від відповідача не з'явився
За участю Барчук А.Б. - прокурор відділу прокуратури області, посвідчення № 78 від 18.05.2010 року
СУТЬ СПОРУ:
В.о. прокурора м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом з врахуванням уточнень до нього в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про зміну п. 3.1 договору оренди землі від 24.03.2004 року (№ 01362 від 07.04.2004 року) шляхом викладення його в наступній редакції: "п. 3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.".
Позовні вимоги обґрунтовано наступним: відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки, тобто умови спірного договору суперечать вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.
Відповідач мотивований відзив на позовну заяву не надав, в судове засідання 09.08.2011 року, 30.08.2011 року не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та прокурора відділу прокуратури області, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
Справа, згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, розглядається за наявними в ній матеріалами.
Ухвалою суду від 09.08.2011 року на підставі ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, строки вирішення спору у справі № 14/5005/7949/2011 були продовжені терміном на 15 днів, а саме до 30.08.2011 року.
24.03.2004 року між Дніпродзержинською міською радою, як орендодавцем, та Фізичною особою - Підприємцем ОСОБА_1, як орендарем, було укладено договір землі, згідно п. 1.1 якого, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,0124 га (частка земельної ділянки багатоповерхового будинку в спільному користуванні), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, згідно з планом ділянки (кадастрові номери: 1210400000:01:011:0128; 1210400000:011:0129; 1210400000:01:011:0130), що додається.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.02.2004 року № 283-13/ХХІУ (п. 1.2 договору оренди).
Категорія земельної ділянки: землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг (1.11.3) (п. 1.3 договору оренди).
Грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору становить 88461 грн. (п. 1.4 договору оренди).
Пунктом 1.5 договору оренди сторони визначили, що земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання для фактичного розміщення об'єкта торгівлі (магазин, бар, літній майданчик).
Договір укладається на строк до 27.02.2014 року (п. 2.1 договору оренди).
Пунктом 3.1 договору оренди сторони встановили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1326,92 грн. / рік, що становить 110,58 грн./міс, і вноситься у розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту.
Відповідно до п. 3.3 договору оренди, розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Згідно з п. 8.6 договору оренди, у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої сторони та інші спори вирішуються в судовому порядку.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачає, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Приписами ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за користування земельними ділянками, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Рішенням Дніпродзержинської міської ради № 116-08/VI від 27.05.2011 року затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада, згідно з додатком, та встановлено для земель житлової та громадської забудови підрозділу 03.07 крім торгівлі: посередництво в торгівлі) пальним, паливом, спеціалізована торгівля тютюновими виробами та алкогольними напоями коефіцієнт 4 (п. 1 рішення та п. 2 додатку до рішення).
Відповідачем не надано доказів скасування вищевказаного рішення Дніпропетровської міської ради.
Згідно приписів ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового Кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 288 Податкового Кодексу України встановлено, що:
288.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
288.5.2. не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Приймаючи до уваги викладене, розмір річної орендної плати щодо спірної земельної ділянки не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Як вбачається з матеріалів справи, сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанова Верховного Суду України від 27.12.2010 року у справі № 27/15-10).
За таких обставин, господарський суд зазначає, що встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, позивач вправі був вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін (постанови Вищого господарського суду України у справах № 11/14-ПД-10 від 28.09.2010 року, № 1/125пд від 15.11.2010 року, № 19/132пд від 17.11.2010 року, № 54/91-10 від 25.11.2010 року, № 11/171-10 від 23.12.2010 року).
Позивач направляв відповідачу лист за № 785 від 29.10.2009 року з вимогою укласти додаткову угоду до спірного договору оренди земельної ділянки від 24.03.2004 року, підтвердженням направлення якого відповідачу є реєстр згрупованих поштових відправлень та список № 355 від 22.02.2011 року.
Відповідач на звернення позивача (вищезазначений лист № 785 від 29.10.2009 року) не відреагував, відповіді не надав, додаткову угоду не уклав.
Необхідно зауважити, що обрання правового засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує (рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 року № 15-рп/2002 у справі № 1-2/2002).
Крім того, внесення змін до договору здійснюється судом не за умови з'ясування додержання стороною процедурного порядку запропонування змін, а в разі наявності відповідних підстав, передбачених законодавством (постанова Вищого господарського суду України від 02.02.2010 року у справі № 32/175-09).
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, необхідно покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 651, 652, 653 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Внести зміни до п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 24.03.2004 року, (№ 01362 від 07.04.2004 року) укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції:
"п. 3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м.Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200) 85 (вісімдесят п'ять) грн. - витрат на держмито, про що видати наказ.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050003 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченко, 7, код ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31217264700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.
СуддяС.П. Панна Повне рішення складено -