Справа № 2а-2120/08
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
9 квітня 2008 р. Харківський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого – судді Присяжнюк О.В.
суддів: Ральченка І.М., Курило Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Макєєвої Г.О.,
за участю: представників позивача – Безуглого Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПК «БУДРЕСУРСИ 2006» до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання незаконною бездіяльності, зобов’язання вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ТОВ „Т-ПК „Будресурси 2006" звернулося до суду з адміністративним позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання незаконною бездіяльності, зобов’язання вчинення дій, в якому просить суд: визнати незаконно бездіяльність Міністерства охорони навколишнього природного середовища України; зобов'язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища України надати ТОВ „Т-ПК „Будсервіс 2006” спеціальний дозвіл (ліцензію) на право користування надрами з метою геологічного вивчення Петровської площі (пошук та розвідка родовища будівельних пісків), що розташована у 1,3 км у північно-східному напрямку від с. Петрівка Красноградського району Харківської області на термін 5 років за поданою заявою вх №7676 від 17 вересня 2007 р., обгрунтовуючи свої вимоги наступним.
10 вересня 2007 р. позивач надав до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України заяву з переліком документів, які додаються до заяви, на отримання спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами, а саме, на користування надрами з метою геологічного вивчення Петровської площі (пошук та розвідка родовища будівельних пісків), що розташована у 1,3 км у північно-східному напрямку від с. Петрівка Красноградського району Харківської області на термін 5 років за поданою заявою вх №7676 від 17 вересня 2007 р.
Разом із заявою, відповідно до «Переліку документів, які додаються до заяви на отримання спеціального дозволу на право користування надрами без проведення аукціону», який є Додатком 1 до «Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на право користування надрами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2007р. №480, позивачем надані всі необхідні документи, копії з яких додаються.
Відповідно п.7 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» заява про видачу ліцензії та документи, що додаються до неї, приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття документів органом ліцензування та підписом відповідальної особи.
10 вересня 2007р. відповідач прийняв надану заяву з доданими до неї документами, про що на «Переліку документів, які додаються до заяви на отримання спеціального дозволу на право користування надрами» є відмітка. Пакет документів був зареєстрований під вхідним номером 7676.
Порядок надання у 2007 році спеціальних дозволів на право користування надрами затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2007р. №480 (далі-Порядок). Відповідно до п.2 Порядку Дозволи надаються Мінприроди переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам у випадках, передбачених у пункті 7 цього Порядку.
Частиною 3 пункту 7 Порядку встановлено, що без проведення аукціону дозвіл на користування ділянкою надр надається у разі геологічного вивчення надр та видобування корисних копалин місцевого значення і торфу.
Відповідно до ст.. 6 Кодексу України «Про надра» корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного і місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 12 грудня "994р. №827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного і місцевого значення» встановлено вичерпний перелік корисних копалин загальнодержавного і місцевого значення, а копалини, які не входять до цього переліку - є копалинами місцевого значення.
Зазначеною постановою будівельні піски не віднесені до корисних копалин загальнодержавного значення, і відповідно є корисною копалиною місцевого значення.
Позивач зазначив, що з метою пошуків та розвідки будівельних пісків у 70-х роках на території Красноградського району проводилися Харківською геологорозвідувальною експедицією геологорозвідувальні роботи. В результаті вищеназваних робіт було виявлене, а потім розвідане Попівське родовище будівельних пісків. У 1988 р. розвідка цього родовища була закінчена. У 1989 р. підрахунок запасів Попівського родовища був затверджений на засіданні Української територіальної комісії по запасах корисних копалин. Піски Попівського родовища є типовими для родовищ даної місцевості. Враховуючи незначну відстань між Попівським родовищем та Петрівкою площею, яка складає 8,7 км, за аналогією з Попівським родовищем, на Петрівській площі прогнозується поклад пісковику з наступною характеристикою: пісок сірого кольору, тонкозернистий, глинистий з присутніми органічними залишками. Піски з такою характеристикою придатні для використання у виробництві будівельних матеріалів та для виготовлення будівельних розчинів, і відповідно до їх будівельного призначення, згідно з Постановою КМУ від 12 грудня 1994р. №827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного і місцевого значення» зі змінами від 25 червня 2006р. такі піски є корисною копалиною місцевого значення, а родовище корисних копалин Петрівської площі є родовищем корисної копалини місцевого значення.
Відповідно до ст. 11 Закону, орган ліцензування приймає рішення про видачу ліцензії або відмову у її видачі у строк не пізніше ніж десять робочих днів з дати надходження заяви про видачу ліцензії та документів, що додаються до заяви, якщо спеціальним законом, що регулює відносини у певних сферах господарської діяльності, не передбачений інший строк видачі ліцензії на окремі види діяльності.
Відповідно до п.7 Порядку рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 90 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.11 Закону повідомлення про прийняття рішення про видачу ліцензії або про відмову у видачі ліцензії надсилається (видається) заявникові в письмовій формі протягом трьох робочих днів з дати прийняття відповідного рішення. У рішенні про відмову у видачі ліцензії зазначаються підстави такої відмови. Однак на момент подачі адміністративного позову відповідач не надав позивачу повідомлення про результати розгляду заяви для отримання дозволу.
У судовому засіданні представник позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПК «БУДРЕСУРСИ 2006» - Безуглий Є.В.- позовні вимоги підтримав і просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач Міністерства охорони навколишнього природного середовища України свого представника в судове засідання не направив, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав до канцелярії суду заперечення на адміністративний позов та доповнення до нього, в якому просив відмовити позивачу у задоволені позовних вимог, вказав, що відповідно до поданої до Мінприроди 10 вересня 2007р. заяви та доданих до неї документів позивач претендує на отримання спеціального дозволу на користування надрами відповідно до підпункту 3 пункту 7 Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2007р. №480 (далі – Порядок), яким передбачено можливість отримання спеціального дозволу без аукціону у разі геологічного вивчення та видобування корисних копалин місцевого значення.
Зазначений випадок без аукціонного продажу передбачає обов’язкове попереднє опублікування інформації про ділянку надр з метою перевірки наявності інших претендентів.
Зокрема, відповідно до абзацу 2 підпункту 3 пункту 7 Порядку інформацію про ділянки надр, які пропонується надати без проведення аукціону, Мінприроди не пізніше ніж за 30 днів до прийняття рішення про надання спеціального дозволу розміщує у газеті «Урядовий кур'єр» та на свєму веб-сайті в Інтернеті із зазначенням назви ділянки надр, її місцезнаходження, виду корисних копалин, виду користування надрами, початкової ціни продажу дозволу, вартості геологічної інформації та адреси, за якою необхідно надсилати заяву на отримання спеціального дозволу. У разі коли до Мінприроди у зазначений строк надійшли заяви разом з документами, зазначеними у додатку 1 Порядку, на отримання спеціального дозволу на користування однією і тією ж ділянкою надр від декількох претендентів, проводиться аукціон.
Відповідно до встановленого порядку Мінприроди займається збором інформації, передбаченої абзацом 2 підпункту 3 пункту 7 Порядку.
Зокрема, Мінприроди було направлено запит від 3 жовтня 2007р. №29/06-2355 до Українського Державного геологорозвідувального інституту для визначення початкової ціни продажу спеціального дозволу на користування надрами Петрівської площі. З невідомих причин відповідь щодо розрахунку на адресу Мінприроди станом на 18 січня 2007р. не надійшла. З огляду на це Мін природи не має можливості розмістити необхідну публікацію в «Урядовому кур'єрі».
Окрім того, починаючи з 1 січня 2008р. до моменту формування необхідної нормативно-правової бази Мінприроди не має права приймати будь-які рішення щодо надання спеціального дозволу на користування надрами.
Дія Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2007 р. № 480, обмежена у часі одним роком та відповідно може застосовуватися лише з моменту прийняття до 31 грудня 2007р.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» Кабінет Міністрів України має розробити та затвердити порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами на 2008 рік.
Що стосується надання спеціального дозволу у 2008 р., то зазначена процедура визначена Порядком надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008р. №273.
Пункт 7 Порядку надання у 2008 р. спеціальних дозволів на користування надрами передбачає вичерпні підстави надання дозволів без проведення аукціону.
Такий перелік не містить підстав без проведення аукціону надання спеціального дозволу у разі геологічного вивчення та видобування корисних копалин місцевого значення, що відповідно робить неможливим задоволення вимог позивача, так як це буде грубим порушенням вимог діючого законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, установив такі обставини.
10 вересня 2007 р. ТОВ „Т-ПК „Будресурси 2006" подав до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України заяву з переліком документів, які додаються до заяви, на отримання спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами, а саме, на користування надрами з метою геологічного вивчення Петровської площі (пошук та розвідка родовища будівельних пісків), що розташована у 1,3 км у північно-східному напрямку від с. Петрівка Красноградського району Харківської області на термін 5 років.
Разом із заявою, відповідно до «Переліку документів, які додаються до заяви на отримання спеціального дозволу на право користування надрами без проведення аукціону», який є Додатком 1 до «Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на право користування надрами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2007р. №480, позивачем надані всі необхідні документи, що відповідають вимогам вищезазначеного Порядку та, копії з яких, знаходяться в матеріалах справи.
Відповідно п. 7 ст.10 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» (в подальшому – Закон), заява про видачу ліцензії та документи, що додаються до неї, приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття документів органом ліцензування та підписом відповідальної особи.
10 вересня 2007 р. відповідач прийняв надану заяву з доданими до неї документами, про що є відмітка про прийняття на переліку документів.
Відповідно до п. 5 ст. 9 Закону, ліцензуванню підлягає видобування корисних копалин із родовищ, що мають загальнодержавне значення та включені до Державного фонду родовищ корисних копалин.
Порядок надання у 2006 році спеціальних дозволів на користування надрами затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2006 року № 168 (в подальшому - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку, дозволи надаються Міністерством охорони навколишнього природного середовища України переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам у випадках, передбачених у пункті 8 цього Порядку.
Частиною 4 пункту 8 Порядку встановлено, що без проведення аукціону дозвіл на користування ділянкою надр надається у разі геологічного вивчення надр і видобування корисних копалин місцевого значення та торфу.
Відповідно до ст. 6 Кодексу України «Про надра», корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 12 грудня 1994 р. N 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» встановлено вичерпний перелік корисних копалин загальнодержавного значення, а копалини, які не входять до цього переліку - є копалинами місцевого значення. Зазначеною постановою будівельні піски не віднесені до корисних копалин загальнодержавного значення, і відповідно є корисною копалиною місцевого значення.
Згідно екологічної карти №34/07, затвердженої в.о. першого заступника начальника державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області від 4 вересня 2007 р., зазначено, що запаси будівельних пісків оцінені орієнтовно. Детальна розвідка на родовищі не проводилася. Корисна копалина (піски) придатні для виробництва будівельних розчинів різних марок.
Відповідно до ст. 11 Закону, орган ліцензування приймає рішення про видачу ліцензії або про відмову у її видачі у строк не пізніше ніж десять робочих днів з дати надходження заяви про видачу ліцензії та документів, що додаються до заяви, якщо спеціальним законом, що регулює відносини у певних сферах господарської діяльності, не передбачений інший строк видачі ліцензії на окремі види діяльності.
Відповідно із ч. 3 п. 8 Порядку, рішення про отримання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 60 днів після надходження від заявника документів в повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.11 Закону, повідомлення про прийняття рішення про видачу ліцензії або про відмову у видачі ліцензії надсилається (видається) заявникові в письмовій формі протягом трьох робочих днів з дати прийняття відповідного рішення. У рішенні про відмову у видачі ліцензії зазначаються підстав такої відмови.
Однак, на момент подачі адміністративного позову, відповідач не надав позивачу повідомлення про результати розгляду заяви для отримання дозволу.
Відповідно до ст. 42 Конституції України кожному гарантується право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо визнання незаконною бездіяльності відповідача щодо несвоєчасного розгляду заяви з пакетом документів від 10 вересня 2007р. на отримання спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами, оскільки повідомлення про результати розгляду заяви до теперішнього часу відсутні, тобто порушені вищезазначені строки розгляду заяви.
Перевіривши документи, що були надані позивачем, разом із заявою про отримання спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами відповідачу, суд дійшов висновку що вони відповідають вимогам Порядку та Переліку, у зв’язку з чим, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо зобов’язання Міністерства охорони навколишнього природного середовища України надати ТОВ „Т-ПК „Будресурси 2006" за заявою з пакетом документів вх. № 7676 від 10 вересня 2007 р. спеціальний дозвіл (ліцензію) на право користування надрами з метою геологічного вивчення Петровської площі (пошук та розвідка родовища будівельних пісків), що розташована у 1,3 км у північно-східному напрямку від с. Петрівка Красноградського району Харківської області.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем, як суб’єктом владних повноважень не доведені підстави правомірності дій і бездіяльності.
Відповідно до ст. 94 КАС України, суд стягує з державного бюджету на користь позивача, судові витрати в розмірі 03 гривні 40 копійок.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 9, 10, 11 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», ст. 6 Кодексу України «Про надра», ст. ст. 8-14, 71, 86, 94, 159, 160-164, 167, 185, 186 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПК «БУДРЕСУРСИ 2006» задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконною бездіяльність Міністерства охорони навколишнього природного середовища України щодо не розгляду заяви з пакетом документів за вх. № 7676 від 10 вересня 2007 р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПК «БУДРЕСУРСИ 2006» на отримання спеціального дозволу на право користування надрами.
Зобов’язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (03035, м. Київ, вул. Урицького, 35, код 00013735) надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Т-ПК «БУДРЕСУРСИ 2006» (63340, Харківська область, Красноградський район, с. Петрівка, вул. Леніна, 1) спеціальний дозвіл (ліцензію) на право користування надрами з метою геологічного вивчення Петрівської площі (пошук та розвідка родовища будівельних пісків), що розташована в 1,3 км у північно-східному напрямку від с. Петрівка Красноградського району Харківської області терміном на 5 років.
Стягнути з державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПК «БУДРЕСУРСИ 2006» (63340, Харківська область, Красноградський район, с. Петрівка, вул. Леніна, 1) витрати по оплаті судового збору в розмірі 03 (три) гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Постанову в повному обсязі виготовлено 16 квітня 2008 р.
Головуючий-суддя О.В. Присяжнюк
Судді: І.М. Ральченко
Л.В. Курило