донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
01.07.2008 р. справа №12/91пн
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
Волкова Р.В.
суддів
Гези Т.Д. , Запорощенка М.Д.
за участю представників сторін:
від позивача:
не з'явився,
від відповідача-1:
від відповідача-2:
не з'явився
Головченко О.І. - довір. № 01/13-1514 від 17.03.2008р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Донецької міської ради, м. Донецьк
на рішення
господарського суду
Донецької області
від
13.05.2008 року
по справі
№ 12/91пн (Склярук О.І.)
за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю "Віннер Алекс Донецьк", м. Донецьк
до
1) Виконавчого комітету Донецької міської ради, м. Донецьк
2) Донецької міської ради, м. Донецьк
про
зобов'язання надати земельну ділянку для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Донецької області від 13.05.2008р. по справі № 12/91пн задоволено позов товариства з обмеженою відповідальністю „Віннер Алекс Донецьк”, м. Донецьк (далі-Товариство, позивач) до Донецької міської ради, м. Донецьк (далі-відповідач-2).
Вказаним рішенням суду, визнано право Товариства на оренду землі для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки орієнтовною площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м. Донецька шляхом підписання прямого договору оренди з Донецьким міською Радою в порядку, встановленому Земельним кодексом України та законом України “Про оренду землі” в редакції, яка діяла на час звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Віннер Алекс Донецьк” з заявою до Донецького міського голови
Зобов'язано Донецьку міську Раду надати Товариству з обмеженою відповідальністю “Віннер Алекс Донецьк” ( м. Донецьк, вул. Університетська, 95а ЗКПО 32610115) земельну ділянку для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки, площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м. Донецька в оренду строком на 49 років шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською Радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та законом України “Про оренду землі” в редакції яка діяла на час звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Віннер Алекс Донецьк” з заявою до Донецького міського голови.
В задоволені позовних вимог до Виконавчого комітету Донецької міської Ради (далі відповідач-1) відмовлено.
Відповідач-2, Донецька міська рада з рішенням суду першої інстанції не погодився та звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення господарського суду Донецької області від13.05.2008р. по справі № 12/91пн та прийняти нове, яким відмовити Товариству в задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своїх вимог заявник посилається на ст. 93, 116, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України „Про оренду землі” (із змінами внесеними п.8 розділу2 Закону України ”Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Апелянт зазначає, що з 01.01.2008р. набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах. Крім того, Донецька міська рада звертає увагу суду апеляційної інстанції на той факт, що позивач всупереч вимогам ст. 33 Господарського процесуального кодексу України не надав суду доказів офіційної відмови від Донецької міської ради, що на думку заявника, свідчить про відсутність предмету спору.
Відповідно до положень ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України здійснювалась фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів.
Вивчивши матеріали справи, доводи заявника скарги, вислухавши представника відповідача-2, суд встановив наступне:
07.04.2006 року позивач звернувся до Донецького міського голови з заявою про надання в оренду земельної ділянки для розміщення об'єкта –салона магазину з продажу автомобілів та СТО за адресою Ленінський проспект в Кіровському районі.
20.06.2007 року рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради за № 384/19 Позивачу було узгоджено місце розташування будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки на земельній ділянці загальною орієнтовною площею 0,2132 га по Ленінському проспекту ( навпроти торговельного центру “Метро Кеш єнд Кери” у Кіровському районі, надано дозвіл на проведення проектно-вишукувальних робіт для будівництва вищезазначених об'єктів.
Крім того позивач отримав інші і дозвільні документи державних органів та органів місцевого самоврядування на розміщення об'єкту забудови на спірній земельній ділянці
- висновок державної експертизи землевпорядної документації від 17.12.2007 року за № 1945
- висновок Головного управління містобудування і архітектури за № 01/14-6957 від 06.12.2007 року
- висновок Донецького міського управління земельних ресурсів за № 01/35-9012 від 04.12.2007р.
- висновок відділу культури Донецької міської Ради за № 01-1/2431з від 05.12.2007 року
- висновок Донецької міської санітарно-епідомологічної станції № 2330\07 від 14.12.2007 р.
- висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, відділ регуляторної політики від 12.12.2007р. за № 05-105.
- висновок Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства від 18.12.2007 року за № 02-411/лг
10.04.2007 року між виконавчим комітетом Донецької міської Ради та позивачем, укладено договір резервування земельної ділянки (погодження місця розташування об’єкту) № рс 7/501, згідно якого виконком зобов’язався не надавати зарезервовану земельну ділянку іншим особам, а позивач взяв на себе зобов’язання прийняти та сплачувати передбачені договором кошти, розробити за період резервування проект будівництва та звернутись до виконкому із клопотанням про надання цієї земельної ділянки.
Пунктом 4 цього договору термін резервування узгоджений сторонами на строк –з моменту прийняття виконкомом рішення про погодження місця розташування об’єкту до державної реєстрації договору оренди спірної земельної ділянки.
Разом з тим, згідно листа від 25.04.2008р. № 01/17-97 Донецькою міською радою фактично відмовлено позивачу в укладенні договору оренди з посиланням на неможливість передачі в оренду спірної земельної ділянки у зв’язку із внесенням змін до Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі", згідно яких отримання права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності з 01.01.2008р. відбувається виключно на аукціонах.
При зверненні до суду з позовом позивач виходив з того, що Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” змін до земельного законодавства, скасовано, встановлений ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент звернення Товариства з заявкою (клопотанням) до Донецького міського голови) порядок надання земель комунальної власності в оренду, що в подальшому може завадити реалізації його переважного права на оренду спірної земельної ділянки.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено право особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Виходячи зі змісту уточнених позовних вимог, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання за ним права на оренду землі для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки орієнтовною площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м. Донецька шляхом підписання прямого договору оренди з Донецьким міською Радою в порядку, встановленому Земельним кодексом України та законом України “Про оренду землі” в редакції, яка діяла на час звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Віннер Алекс Донецьк” з заявою до Донецького міського голови.
Відповідно до діючого законодавства, земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Статтями 13, 41 Конституції України передбачено, що від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” питання регулювання земельних відносин, у тому числі надання земельної ділянки в оренду, вирішується відповідно до закону.
Ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 12, 122 Земельного кодексу України, передбачено, що міська рада, як суб’єкт прав комунальної власності на землю, має право володіння, користування і розпорядження землями комунальної власності.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі".
Стаття 124 Земельного кодексу України передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради, як це передбачено ст.123 Земельного кодексу України.
Відповідно до вимог ст.16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, що діяла на момент звернення позивача до Донецького міського голови також зазначено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.
Отже, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.
Як зазначалось раніше, позивач звернувся до відповідача з клопотанням про надання земельної ділянки в оренду на підставі ст. 124 Земельного кодексу України в редакції, що діяв до внесення змін. При цьому як позивачем так і відповідачем здійснено ряд юридично значущих дій, направлених на оформлення землекористування, що свідчить про беззаперечний намір сторін укласти договір оренди земельної ділянки.
Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Зазначена норма Земельного кодексу України кореспондується з вимогами ч. 3 ст. 16 Закону України “Про оренду землі”, відповідно до якої необхідною передумовою укладення договору оренди землі визначено згоду орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
Таким чином, як зазначалось раніше, відповідно до ст. 124 Земельного Кодексу України, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви і таке волевиявлення з боку позивача підтверджено матеріалами справи.
При цьому, матеріали справи не містять ані доказів прийняття рішення про надання чи відмову в наданні спірної земельної ділянки в користування позивачу, ані доказів повідомлення позивача про неможливість оформлення матеріалів для укладання договору оренди на протязі 2007 року. Відсутні також докази наявності повідомлень чи письмових зауважень від будь-яких управлінь, комісій або відділів Донецької міської ради та виконкому Донецької міської ради.
Законом України від 28.12.2007р. N107-VI до ст.16 Закону України "Про оренду землі" внесено зміни в Земельний кодекс України, внаслідок яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, має здійснюватись виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Прийняття Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким внесено зміни до ст. 124 Земельного кодексу України, та визначено виключно конкурсні засади передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, не є підставою, що позбавляє позивача пріоритетного права на укладання договору оренди визначеної та погодженої з органом місцевого самоврядування земельної ділянки, оскільки згідно встановленого ст. 5 ЦК України загальноправового принципу ретроактивності закону, гарантованого ст. 58 Конституції України, акти цивільного законодавства не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи. Згідно із зазначеною нормою, дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 норми ст.58 Конституції України можуть розповсюджуватись на юридичні особи.
Відповідно до п.34 ст.26, п.2 ст.77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку. Згідно ст. 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав.
Крім того, само по собі укладання договору резервування земельної ділянки, хоча і не є інститутами цивільного та земельного права, проте відповідно до ст. 11 ЦК України є підставою для виникнення цивільних прав та обов’язків та його зміст не суперечить законодавству, а однією із умов належного виконання взятих зобов’язань за Договором резервування є надання позивачу у користування вказаної земельної ділянки шляхом прийняття радою відповідного рішення.
З огляду на вищенаведене, господарський суд Донецької області вірно дійшов висновку про правомірність захисту цивільного права позивача у заявлений ним спосіб, визнавши за ним право на оренду землі для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки орієнтовною площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м. Донецька шляхом підписання прямого договору оренди з Донецьким міською Радою в порядку, встановленому Земельним кодексом України та законом України “Про оренду землі” в редакції, яка діяла на час звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Віннер Алекс Донецьк” з заявою до Донецького міського голови.
Місцевим господарським судом обгрунтовано відмовлено позивачу в задоволенні позову до Виконавчого комітету Донецької міської ради з огляду на те, що саме до повноважень сільських, селищних, міських рад належать вирішення питання у галузі земельних відносин, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності. Крім того, рішенням Донецької міської ради № 18/12 від 28.03.2008р. “Про відміну рішення міської ради від 24.06.2005р. № 20/16” виконавчий комітет Донецької міської ради не є органом уповноваженим укладати договори оренди земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, а і не є належним відповідачем у справі.
Зокрема, згідно норм ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та ст.ст. 12, 122 Земельного кодексу України, міська рада, як суб’єкт прав комунальної власності на землю, має право володіння, користування і розпорядження землями комунальної власності.
Виходячи з викладеного, судова колегія не вбачає підстав для скасування рішення місцевого господарського суду та задоволення вимог, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст. 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Донецької міської ради на рішення господарського суду Донецької області від 13.05.2008р. по справі № 12/91пн - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 13.05.2008р. по справі № 12/91пн - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд.
Результати розгляду апеляційної скарги оголошені в судовому засіданні.
Головуючий Р.В. Волков
Судді: Т.Д. Геза
М.Д. Запорощенко
Надруковано: 5 прим.
1- позивачу
2- відповідачу
1-у справу
1- ДАГС