Постанова № 18013148, 08.06.2011, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
08.06.2011
Номер справи
2а-11494/2011
Номер документу
18013148
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-11494/2011

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.2011 року. Автозаводський районний суд міста Кременчука в складі:

судді-Каліновської Е.І.

при секретарі- Кобеляцькій Н.П.

розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю « МіС» до Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправним і скасування окремих положень рішення суб»єкта владних повноважень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю « МіС» звернулось до суду з вказаним адміністративним позовом в якому просить суд про визнання протиправним і скасування окремих положень рішення суб»єкта владних повноважень в якому просив визнати протиправним та скасувати з моменту прийняття п. 29.1.3 та 29.1.4 пункту 29 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області « Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці від 29 червня 2010 року.

В судовому засіданні представник Позивача Сірачинська Я.І. позовні вимоги підтримала та просила задовольнити, суду пояснила, що 29 червня 2010 року Кременчуцькою міською радою Полтавської області було прийнято рішення «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці», пунктом 29 якого Товариству з обмеженою відповідальністю «МіС» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою для експлуатації та обслуговування кафе з сезонним майданчиком по вул. 60-річчя Жовтня, 7-А та будівлі комплексу автозаправної станції по вул. 60-річчя Жовтня, 7-Б, а також передано ТОВ «МіС» в оренду терміном на пятнадцять років земельну ділянку площею 3567 кв.м.

Згідно пп. 29.1.3. п. 29 вказаного рішення, ТОВ «МіС» зобовязано «в місячний термін після державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою, перерахувати та сплатити орендну плату за земельну ділянку площею 2442 кв.м до 10 % від грошової оцінки землі за період з 01.01.2008 року до 01.02.2010 року».

Згідно пп. 29.1.4. п. 29 вказаного рішення, ТОВ «МіС» зобовязано «в місячний термін після державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою, сплатити орендну плату за земельну ділянку загальною площею 3567 кв.м в розмірі 10 % від грошової оцінки землі за період з 01.02.2010 року до дня державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою».

ТОВ «МіС» не погоджується з пп. 29.1.3. та пп. 29.1.4. п. 29 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 29 червня 2010 року, вважає зазначені пункти рішення субєкта владних повноважень протиправними, прийнятими поза межами його повноважень та всупереч положенням Конституції України, Законам України «Про оренду землі», «Про плату за землю» та «Про місцеве самоврядування».

В судовому засіданні представник відповідача Кременчуцької міської ради Лазоренко С.М. проти задоволення позову не заперечувала.

Вивчивши матеріали справи та письмові докази, подані позивачем в обґрунтування власних вимог, заслухавши представника позивача, представника відповідача, повно та всебічно оцінивши надані докази, в сукупності із обставинами справи суд встановив наступне.

29 червня 2010 року Кременчуцькою міською радою Полтавської області було прийнято рішення «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці», пунктом 29 якого Товариству з обмеженою відповідальністю «МіС» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою для експлуатації та обслуговування кафе з сезонним майданчиком по вул. 60-річчя Жовтня, 7-А та будівлі комплексу автозаправної станції по вул. 60-річчя Жовтня, 7-Б, а також передано ТОВ «МіС» в оренду терміном на пятнадцять років земельну ділянку площею 3567 кв.м.

Згідно пп. 29.1.3. п. 29 вказаного рішення, ТОВ «МіС» зобовязано «в місячний термін після державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою, перерахувати та сплатити орендну плату за земельну ділянку площею 2442 кв.м до 10 % від грошової оцінки землі за період з 01.01.2008 року до 01.02.2010 року».

Згідно пп. 29.1.4. п. 29 вказаного рішення, ТОВ «МіС» зобовязано «в місячний термін після державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою, сплатити орендну плату за земельну ділянку загальною площею 3567 кв.м в розмірі 10 % від грошової оцінки землі за період з 01.02.2010 року до дня державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою».

ТОВ «МіС» не погоджується з пп. 29.1.3. та пп. 29.1.4. п. 29 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 29 червня 2010 року, вважає зазначені пункти рішення субєкта владних повноважень протиправними, прийнятими поза межами його повноважень та всупереч положенням Конституції України, Законам України «Про оренду землі», «Про плату за землю» та «Про місцеве самоврядування».

Позивач ТОВ «МіС» не погоджується з підпунктом 29.1.3. та підпунктом 29.1.4. пункту 29 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 29 червня 2010 року, вважає їх безпідставними, необґрунтованими, протиправними й такими, що підлягають скасуванню, виходячи з наступного:

При прийнятті рішення в оскаржуваній частині Відповідач вийшов за межі своїх повноважень, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування», взявши на себе функції Державної податкової служби України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 8) ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», плата за землю (у тому числі, і орендна плата за земельні ділянки комунальної власності) віднесена до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданням органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю», контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Усі вищенаведені норми діючого законодавства України підтверджують той факт, що Кременчуцька міська рада Полтавської області протиправно та безпідставно перебрала на себе функції органів державної податкової служби по контролю за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, внаслідок чого протиправно та поза межами наданих їй повноважень здійснила донарахування ТОВ «МіС» орендної плати за земельні ділянки за минулі періоди.

Більше того, питання правильності нарахування та перерахування ТОВ «МіС» земельного податку та орендної плати за землю за період з 01 січня 2007 року по 31 березня 2008 року вже було предметом перевірки Кременчуцькою обєднаною державною податковою інспекцією в Полтавській області (у тому числі, і стосовно правильності нарахування та сплати ТОВ «МіС» орендної плати за земельну ділянку загальною площею 3567 кв.м по вул. 60-річчя Жовтня, 7-Б).

Згідно п. 3.3.7. Акту № 1824/23-210/31194504 «Про результати виїзної планової перевірки ТОВ «МіС» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007р. по 31.03.2008р.» від 30 липня 2008 року, жодних порушень щодо нарахування та сплати ТОВ «МіС» орендної плати за земельні ділянки комунальної власності за період з 01 січня 2007 року по 31 березня 2008 року Кременчуцькою ОДПІ в Полтавській області не виявлено. Результати податкової перевірки не оспорювалися, з огляду на що вказані висновки акту перевірки являються чинними і на сьогоднішній день.

Тому, зважаючи на неправомірний вихід органу місцевого самоврядування за межі наданих законом повноважень та відсутність правових підстав для прийняття, рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 29 червня 2010 року в оскаржуваній частині (підпункти 29.1.3. і 29.1.4. пункту 29) являється протиправним та підлягає скасуванню.

Питання правильності нарахування та сплати ТОВ «МіС» плати за землю (земельного податку та орендної плати за землю) за період з 01 квітня 2008 року по 31 березня 2009 року вже було предметом перевірки Кременчуцькою ОДПІ в Полтавській області (у тому числі, і стосовно правильності нарахування та сплати ТОВ «МіС» орендної плати за земельну ділянку загальною площею 3567 кв.м по вул. 60-річчя Жовтня, 7-Б протягом періоду, що перевірявся).

Результати перевірки зафіксовані Кременчуцькою ОДПІ в Полтавській області в Акті № 2951/23-209/31194504 «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «МіС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008 р. по 31.03.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008р. по 31.03.2009р.» від 07 липня 2009 року.

За результатами перевірки Кременчуцькою ОДПІ в Полтавській області були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0003852301/0/2317 від 17 липня 2009 року за платежем «орендна плата» на загальну суму 23308,25 грн. та № 0003852301/1/3056 від 24 вересня 2009 року за платежем «орендна плата» на загальну суму 23308,25 грн.

Таким чином, ТОВ «МіС» вже притягнено до юридичної відповідальності з боку контролюючого податкового органу та до ТОВ «МіС» застосовані фінансові санкції у вигляді стягнення орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.

Тобто, прийняття рішення Кременчуцькою міською радою Полтавської області в оскаржуваній частині про стягнення орендної плати за земельні ділянки комунальної власності є нічим іншим, як притягненням ТОВ «МіС» двічі до юридичної відповідальності одного виду за одне і те саме порушення.

Отже, зважаючи на допущені Відповідачем порушення вимог ч. 1 ст. 61 Конституції України, наявні всі передбачені законом підставі для визнання протиправним та скасування рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 29 червня 2010 року в оскаржуваній частині (підпункти 29.1.3. і 29.1.4. пункту 29).

Судом встановлено, що рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області в оскаржуваній частині фактично має зворотну дію у часі та змінює правовідносини, що вже відбулись та припинились, внаслідок чого на ТОВ «МіС» покладаються додаткові нічим не передбачені грошові зобовязання зі сплати орендної плати за земельну ділянку за минулі періоди, які вже з боку ТОВ «МіС» оплачені.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

За аналогією закону, дане правило застосовується і до ненормативних актів індивідуальної дії (рішень) органів місцевого самоврядування, які не мають зворотної дії у часі та не можуть врегульовувати правовідносини, що вже відбулись, а також на минуле погіршувати становище субєктів цих правовідносин.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про місцеве самоврядування» і жодним іншим нормативним актом України не передбачено право органу місцевого самоврядування на власний розсуд вносити зміни до договорів оренди землі, строк дії яких закінчився, так само як і не передбачено право/повноваження донараховувати та стягувати податки (у т.ч., орендну плату за землю) за минулі періоди.

Таким чином, зважаючи на грубі порушення відповідачем положень Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування», наявні всі передбачені КАС України підстави для визнання протиправним та скасування підпунктів 29.1.3. та 29.1.4. пункту 29 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області ««Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 29 червня 2010 року.

Рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 29 червня 2010 року взагалі не містить мотивувальної частини, що позбавляє можливості зрозуміти підстави та причини внесення підпунктів 29.1.3. та 29.1.4. до п. 29 рішення.

Окрім цього, рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 29 червня 2010 року в оскаржуваній частині суперечить імперативним нормам матеріального права, а саме положенням Закону України «Про оренду землі» та Закону України «Про плату за землю».

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю», підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).

Відповідно ж до п. 9 укладеного Кременчуцькою міською радою Полтавської області та ТОВ «МіС» договору оренди земельної ділянки від 21 березня 2005 року, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 10 ставок земельного податку за земельну ділянку площею 1125 кв.м (операторна, мийка автомобілів та кафе) та 1,5 ставки земельного податку земельну ділянку площею 2442 кв.м (підїзди) щорічно.

Будь-які зміни, у тому числі, і зміни розміру орендної плати, до згаданого договору оренди землі сторонами не вносились, додаткові угоди не укладались.

У звязку із закінченням 01 лютого 2010 року строку дії договору оренди землі та відсутністю заперечень будь-якої із сторін договору щодо його продовження, нарахування та сплата орендної плати проводилась ТОВ «МіС» самостійно, своєчасно та в повному обсязі на підставі вищевказаних положень п. 9 договору оренди земельної ділянки, що закінчився. При цьому, ТОВ «МіС» безперервно оформлювало всю необхідну документацію для укладення нового договору оренди земельної ділянки.

Правомірність вказаного порядку нарахування та сплати орендної плати за землю підтверджено і самим виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області, у наданому ним розясненні щодо проведення нарахування орендної плати за земельні ділянки, по яких закінчилися терміни дії договорів оренди (вих. № 01-19/3472 від 19 червня 2009 року), де зазначено «… нарахування орендної плати проводиться самостійно за умовами договорів, що закінчилися.».

Отже, враховуючи допущені органом місцевого самоврядування порушення Законів України «Про плату за землю» та «Про оренду землі», ТОВ «МіС» обґрунтовано вважає, що наявні всі передбачені законом підстави для скасування підпунктів 29.1.3. та 29.1.4. пункту 29 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 29 червня 2010 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

Всупереч закріпленим КАС України принципам, Відповідачем Кременчуцькою міською радою Полтавської області рішення ««Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 29 червня 2010 року в оскаржуваній частині (підпункти 29.1.3. та 29.1.4. пункту 29) було прийняте з порушенням ст.ст. 19, 58, 144 Конституції України та всупереч Законам України «Про плату за землю» і «Про оренду землі», з перевищенням наданих Законом України «Про місцеве самоврядування» повноважень, необґрунтовано та без урахування всіх обставин справи та наявних документів, допускаючи дискримінацію добросовісного орендаря та платника податків ТОВ «МіС», що, в свою чергу, підтверджує законність та обґрунтованість позовних вимог.

Таким чином, зважаючи на порушення відповідачем положень Конституції України та Закону України « По місцеве самоврядування» суд приходить до висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю « МіС» підлягає задоволенню.

Керуючисьі ч. 2 ст. 19, ст. 58, ч. 1 ст. 61, ч. 2 ст. 144 Конституції України, ст.ст. 13, 27 Закону України «Про плату за землю», ст.ст. 21, 33 Закону України «Про оренду землі», ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» та ст.ст. 2, 4, 6, 17-20, 49, 50, 56, 99, 104-106, 162 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю « МіС» до Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправним і скасування окремих положень рішення суб»єкта владних повноважень задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати з моменту прийняття підпункти 29.1.3. та 29.1.4. пункту 29 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 29 червня 2010 року наступного змісту:

«29.1.3. В місячний термін після державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою, перерахувати та сплатити орендну плату за земельну ділянку площею 2442 кв.м до 10 % від грошової оцінки землі за період з 01.01.2008 року до 01.02.2010 року.

29.1.4. В місячний термін після державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою, сплатити орендну плату за земельну ділянку загальною площею 3567 кв.м в розмірі 10 % від грошової оцінки землі за період з 01.02.2010 року до дня державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою.»

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду в порядку передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України шляхом подачі в десятиденний термін апеляційної скарги через Автозаводський районний суд м. Кременчука з одночасним направленням примірника скарги безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Каліновська Е.І.