Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/1089/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандичева Д.В.
при секретарі Сніховської О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас»
до управління Пенсійного фонду України в Будьонівському районі міста Донецька
про скасування рішення про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 1 630788, 52 грн. від 28 грудня 2010 року № 873,
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1, за довір. від 30.09.2010р.,
від відповідача: ОСОБА_2, за довір. від 19.08.2011р.,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» звернулось до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Будьонівському районі міста Донецька (надалі – Управління) про скасування рішення про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 1 630788, 52 грн. від 28 грудня 2010 року № 873.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідачем була проведена перевірка позивача з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов’язкое державне пенсійне страхування та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01 грудня 2007 року по 01 вересня 2010 року , яким встановлені порушення Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зокрема занижено розмір виплат, на які нараховуються та з яких утримуються страхові внески, в жовтні 2009 року на суму 1630788, 52 грн., внаслідок чого донараховано страхових внесків за жовтень 2009 року на загальну суму 540840, 24 грн. На підставі акту перевірки від 21 жовтня 2010 року № 58 була донараована сума 541421, 78 грн. та виставлена вимога про сплату боргу № Ю-10 від 25 жовтня 2010 року, яка була оскаржена позивачем в судовому порядку. Також, на підставі акту перевірки від 21 жовтня 2010 року № 58, згідно із пунктом 3 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відповідачем було прийняте рішення від 28 грудня 2010 року № 873 про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 1 630788, 52 грн.
На думку позивача, оскаржуване рішення є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки воно прийняте відповідачем на момент оскарження в судовому порядку вимоги про сплату боргу від 25 жовтня 2010 року № Ю-10 на суму 541421, 78 грн. та припис в частині зобов’язання ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» сплатити донараховані страхові внески по тарифу 33,2%, 4% у сумі 541421, 78 грн.
На підставі зазначеного просив задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним в позові. Просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надав пояснення аналогічні викладеним в запереченнях. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Так, необхідно зазначити, що дані правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03 № 1058-ІV (далі Закон № 1058) приписи якого були чинні на час прийняття оскаржуваного рішення.
Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» зареєстроване як юридична особа 12 січня 2004 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, внесене до ЄДРПОУ за номером 00174668.
Судом встановлено, що позивач, як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Будьонівському районі міста Донецька.
Відповідач, управління Пенсійного фонду України в Будьонівському районі міста Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2001 року № 121/2001.
Відповідно до п. 12 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно з п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2001 року № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно з п. 15 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Відповідності до пп. 5 п. 4 вказаного Положення Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; повного та своєчасного обліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Пунктом 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058 передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 1058 визначено, що страхувальниками відповідно до цього Закону, зокрема, є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Пунктом 14 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону установлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням вимог п. 1 ст. 14 та п. 6 ст. 20 цього Закону є календарний місяць.
Згідно із частиною 2 статті 106 Закону № 1058 суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Рішенням про списання № 1 від 08 липня 2010 року Управлінням було списано позивачеві суми неспачених страхових внесків, які виникли станом на о1 березня 2010 року 33, 2%, 4% у розмірі 77028983, 74 грн., фінансові санкції в розмірі 2559537, 23 грн., пеню в розмірі 1179363, 22 грн.
За результататми планової перевірки страхувальника публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за обліковий період з 01 грудня 2007 року по 01 вересня 2010 року, фінансовий період з 01 грудня 2007 року по 28 вересня 2010 року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період 01 січня 2007 року по 31 серпня 2010 року Управлінням складений акт від 21 жовтня 2010 року № 58.
Згідно із вищезазначеним актом Управлінням встановлено порушення частини 1 статті 19, частини 2 статті 20 Закону № 1058 занижено розмір виплат, на які нараховуються та з яких утримуються страхові внески в жовтні 2009 року на суму 1630788, 52 грн., внаслідок чого донараховано страхових внесків за жовтень 2009 року на загальну суму 541421, 78 грн.
У зв’язку з тим, що списання проводилось у липні 2010 року станом на 1 березня 2010 року суми, нараховані в акті перевірки від 21 жовтня 2010 року № 58 не увійшли у рішення про списання від 08 липня 2010 року.
25 жовтня 2010 року Управлінням винесена вимога № Ю-10 про сплату боргу, а саме недоїмки зі страхових внесків, фінансових санкцій (штрафів) та пені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 541421, 78 грн.
28 грудня 2010 року на підставі акту перевірки від 21 жовтня 2010 року № 58 Управлінням прийняте рішення про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески № 873, яким до позивача застосовані фінансові санкції в розмірі 1630788, 52 грн.
Під час судового розгляду справи позивач не заперечував щодо суми нарахування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, але вказував на те, що оскаржуване рішення неправомірне, оскільки прийняте в період, коли були оскаржені в судовому порядку вимоги про сплату боргу від 25 жовтня 2010 року № Ю-10 на суму 541421, 78 грн. та припис в частині зобов’язання ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» сплатити донараховані страхові внески по тарифу 33,2%, 4% у сумі 541421, 78 грн.
Судом не приймаються вищезазначені посилання позивача з огляду на те, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2010 року по справі № 2а-26280/10/0570 позов публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» до управління Пенсійного фонду України в Будьонівському районі міста Донецька про скасування вимоги та припису залишені без розгляду.
Згідно із частиною 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Частиною 4 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Судом встановлено, що на момент складання спірного рішення питання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2010 року по справі № 2а-26280/10/0570 не розглянуто, а тому вона набрала законної сили.
Окрім цього, необхідно зазначити, що вимога від 25 жовтня 2010 року № Ю-10 винесена щодо сплати недоїмки зі страхових внесків в сумі 541421, 78 грн., в той час як рішенням від 28 грудня 2010 року № 873 застосовані фінансові санкції за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 1 630788, 52 грн. за результатами акту перевірки на підставі пункту 3 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу).
Також, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2011 року по справі № 2а/0570/3753/2011 в задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» до управління Пенсійного фонду України в Будьонівському районі міста Донецька про скасування вимоги про сплату боргу № Ю-10 від 25 жовтня 2010 року та часткове скасування припису № 36 від 25 жовтня 2010 року про усунення порушень законодавства, встановлених актом перевірки відмовлено. Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2011 року по справі № 2а/0570/3753/2011 набрала законної сили.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно вимог пункту 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Вищезазначеною постановою встановлено правомірність винесення вимоги про сплату боргу № Ю-10 від 25 жовтня 2010 року, прийнятої на підставі акту перевірки від 21 жовтня 2010 року № 58.
З огляду на зазначене, на думку суду, рішення про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 1 630788, 52 грн. від 28 грудня 2010 року № 873 прийняте правомірно.
За приписами ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Норми ст. 69 цього ж Кодексу визначають, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
За нормами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд може збирати докази з власної ініціативи.
У відповідності до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У результаті вчинення заходів зі збору доказів, на виконання положень ст. ст. 11 та 71 КАС України, судом не отримано беззаперечних доказів, що підтверджували б неправомірність прийняття рішення Управлінням про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 1 630788, 52 грн. від 28 грудня 2010 року № 873.
З урахуванням вищезазначеного, позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» до управління Пенсійного фонду України в Будьонівському районі міста Донецька про скасування рішення про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 1 630788, 52 грн. від 28 грудня 2010 року № 873 не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» до управління Пенсійного фонду України в Будьонівському районі міста Донецька про скасування рішення про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 1 630788, 52 грн. від 28 грудня 2010 року № 873 – відмовити повністю.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 19 серпня 2011 року. Повний текст постанови виготовлений 23 серпня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Мандичев Д. В.