Постанова № 17889005, 18.08.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2011
Номер справи
2а/0570/13172/2011
Номер документу
17889005
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/13172/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Загацької Т.В.

при секретаріТелешові В.О.

представника позивача Максимчука С.П.,

представника відповідача Удода М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства “Селидіввугілля” до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 22 липня 2011 року №0000951840 та від 22 липня 2011 року №0000961840,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, державне підприємство “Селидіввугілля”, звернувся до суду з позовом до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 22 липня 2011 року №0000951840 та від 22 липня 2011 року №0000961840.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 14 липня 2011 року посадовими особами Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області проводилась документальна невиїзна перевірка позивача з питання щодо своєчасності сплати суми самостійно визначеного грошового зобовязання за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за 2010 рік та за перший квартал 2011 року. За результатами перевірки складений акт №613/15-33426253 від 14.07.2011 року, в якому відповідачем встановлено порушення позивачем п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна сплата суми самостійно визначеного грошового зобовязання за користування надрами для видобування корисних копалин за 2010 рік та за перший квартал 2011 року.

На підставі вищезазначеного акту відповідачем були складені податкові повідомлення-рішення:

- №0000951840 від 22.07.2011 року, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 18846,27 грн. за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення;

- №0000961840 від 22.07.2011 року, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 148762,84 грн. за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

Позивач не погоджується за з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями відповідача з наступних підстав.

Відповідачем в акті перевірки зроблено висновок про порушення підприємством позивача п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України у вигляді несвоєчасної сплати позивачем узгоджених сум податкового зобовязання з плати за користування надрами за 2010 рік та перший квартал 2011 року.

Позивач вказує, що відповідно до приписів Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства за період з 01 січня 2011 року по 30 червня 2011 року застосуванню підлягають штрафні санкції не більше 1 грн. за кожне порушення.

З акту перевірки вбачається, що відповідачем встановлено три факти порушення податкового законодавства в частині несвоєчасної сплати податкових зобовязань, а саме:

- за податковим розрахунком за 2010 рік (вх. №9006667249 від 02 лютого 2011 року);

- за податковим розрахунком за перший квартал 2011 року (вх..№13402 від 07 травня 2011 року);

- за податковим розрахунком за перший квартал 2011 року (вх.№13403 від 07 травня 2011 року).

Отже, на думку позивача, за вказані три порушення податкового законодавства відповідачем повинні бути прийняті три податкових повідомлення-рішення про зобовязання відповідача сплатити штраф в розмірі 1,00 грн. за кожне.

Посилаючись на вказані обставини просить визнати недійсними податкові повідомлення рішення від 22 липня 2011 року №0000951840 та від 22 липня 2011 року №0000961840.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення складені податковим органом відповідно до вимог діючого податкового законодавства, а тому просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши представників сторін, дослідивши та проаналізував матеріали справи, суд встановив наступне.

В судовому засіданні встановлено, що позивач, державне підприємство “Селидіввугілля”, зареєстроване виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 06 червня 2005 року, ідентифікаційний код 33426253.

Позивач знаходиться на податковому обліку в Красноармійській обєднаній державній податковій інспекції Донецької області та є платником плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

14 липня 2011 року відповідачем була проведена документальна невиїзна перевірка державного підприємства “Селидіввугілля” з питання щодо своєчасності сплати суми самостійно визначеного грошового зобовязання за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за 2010 рік та за перший квартал 2011 року.

За результатами камеральної перевірки був складений акт №613/15-33426253 від 14 липня 2011 року, в якому податковим органом встановлено порушення позивачем п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме: позивачем несвоєчасно сплачено суму самостійно визначеного грошового зобовязання за користування надрами для видобування корисних копалин за 2010 рік та за перший квартал 2011 року.

На підставі вищезазначеного акту відповідачем були складені податкові повідомлення-рішення:

- №0000951840 від 22.07.2011 року, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 18846,27 грн. за платежем «плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення»;

- №0000961840 від 22.07.2011 року, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 148762,84 грн. за платежем «плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення».

У відповідності до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно зі ст. 338 Податкового кодексу України, порядок, ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин та умови її сплати під час виконання угод про розподіл продукції визначаються такими угодами.

Ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин не повинні бути меншими, ніж установлені розділом XI цього Кодексу на момент укладення угоди про розподіл продукції.

Облік нарахованих і сплачених інвестором сум плати за користування надрами для видобування корисних копалин на умовах угоди про розподіл продукції ведеться в порядку, визначеному угодою.

Відповідно до ст. 46 вказаного Кодексу податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до вимог ст. 262 Податкового кодексу України плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді: плати за користування надрами для видобування корисних копалин; плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Також п п. 263.1.1 п. 263.1 ст. 263 Податкового кодексу України визначено, що платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Статтею 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

На підставі п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах, а саме, при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Між тим, Податковий кодекс України набрав чинності тільки з 01.01.2011 року. Спірні податкові повідомлення-рішення були прийняті відповідачем на підставі ст.126 Податкового кодексу України.

Разом з тим, що стосується визначення штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати податкових зобовязань, то суд зазначає, що відповідачем було проігноровано приписи пунктів 5, 7 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу ХХ Податкового кодексу України, якими встановлено, що у зв'язку з набранням чинності цим Кодексом штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального податкового органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію.

Штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачем встановлено три факти порушення позивачем податкового законодавства в 2011 році в частині несвоєчасної сплати податкових зобовязань, а саме:

- за податковим розрахунком за 2010 рік (вх. №9006667249 від 02 лютого 2011 року) з граничних терміном сплати 19.02.2011 року;

- за податковим розрахунком за перший квартал 2011 року (вх..№13402 від 07 травня 2011 року) з граничним терміном сплати 20.05.2011 року;

- за податковим розрахунком за перший квартал 2011 року (вх.№13403 від 07 травня 2011 року) з граничним терміном сплати 20.05.2011 року;

Враховуючи викладене, а також те, що приписами ст. 56 Податкового кодексу України передбачена можливість визнання недійсними податкових повідомлень-рішень податкового органу, суд задовольняє позовні вимоги та визнає недійсними податкові повідомлення-рішення від 22 липня 2011 року №0000951840 та від 22 липня 2011 року №0000961840.

Відповідно до ст. 94 КАС України суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов державного підприємства “Селидіввугілля” до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 22 липня 2011 року №0000951840 та від 22 липня 2011 року №0000961840 - задовольнити.

Визнати недійним податкове повідомлення рішення Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 22 липня 2011 року №0000951840 на суму 18846,27 грн.

Визнати недійним податкове повідомлення рішення Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 22 липня 2011 року №0000961840 на суму 148762,84 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства “Селидіввугілля” судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 18 серпня 2011 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови буде виготовлено 23 серпня 2011 року.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Загацька Т. В.