Рішення № 17884736, 23.08.2011, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
23.08.2011
Номер справи
17/50/5022-899/2011
Номер документу
17884736
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" серпня 2011 р.Справа № 17/50/5022-899/2011

Господарський суд Тернопільської області у складі

судді Андрусик Н.О.

Розглянув справу

за позовом Прокурора Бережанського району в інтересах держави Міністерства охорони навколишнього приридного середовища України, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль

до відповідача: Бережанської центральної районної комунальної лікарні, м. Бережани Тернопільської області

про стягнення 12360,64 грн. збитків, заподіяних внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря

За участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1., головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність№ 1-1/1867 від 11.05.11р.;

відповідача: ОСОБА_2., уповноважена, дорученнябез номеру від 17.08.11р.;

прокурор: Олійник А.Д., прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах, посвідчення№ 39 від 04.08.09р., представник прокуратури Тернопільської області

В розпочатому судовому засіданні представникам сторін та прокурору розяснено їх права та обовязки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.

За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу судом не здійснювалася.

Прокурор Бережанського району в інтересах держави Міністерства охорони навколишнього приридного середовища України, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль, звернувся 23.06.2011р. до господарського суду Тернопільської області з позовом до Бережанської центральної районної комунальної лікарні, м. Бережани Тернопільської області про стягнення 12360,64 грн. збитків, заподіяних внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Позов обґрунтовується копією акту перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 18.03.2011р.; копією протоколу про адміністративне правопорушення №006976 від 17.03.2011р.; копією постанови про накладення адміністративного стягнення №006976 від 17.03.2011р.; копією довідки №302 від 17.03.2011р.; розрахунком розміру збитків; копіями пояснень відповідального за природоохоронну роботу працівника лікарні Пришляка П.М. від 18.04.2011р. та державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Шеметовського В.А.; іншими матеріалами.

Ухвалою господарського суду від 24.06.2011р. порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 18.08.2011р. В судовому засіданні в порядку ст. 77 ГПК України оголошувалася перерва на 23.08.2011р. для надання можливості сторонам подати додаткові документи

Представник позивача та прокурор в судових засіданнях підтримали позовні вимоги повністю з підстав, наведених у позовній заяві, просили позов задоволити.

Крім того, прокурором надано клопотання №05/1-714 від 23.08.2011р., згідно якого просить збитки в сумі 12360,64 грн. просить стягнути на користь спеціального фонду місцевого бюджету Бережанської міської ради (р/р 31521005001273, код ЄДРПОУ 04058491, банк УДК у Тернопільській області, МФО 838012, надходження коштів від викидів забруднюючих речовин).

Відповідач в судовому засіданні та згідно наданих письмових пояснень проти позову не заперечує. Вказує, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в лікарні закінчився 30.03.2009р. У звязку з цим лікарня звернулася в Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області про продовження терміну дії дозволу, однак згідно листа №3-2/1503 від 06.05.2010р. було отримано відмову з посиланням на лист Мінприроди №5230/10/10-03 від 21.04.2009р. та закінчення термінів отримання субєктами господарювання дозволів на 2009 рік. Крім того, вказує, що лікарнею проводилась робота по виготовленню нового дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, сплачувалися відповідні збори за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, пояснення представника відповідача, думку прокурора, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України “Про прокуратуру”, ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст.20, 36-1 Закону України “Про прокуратуру” при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Згідно ст. 20 Закону України №1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Відповідно до чинного законодавства спеціально уповноваженими органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, контролю за використанням коштів, отриманих від користування чи забруднення природних ресурсів є Міністерство екології і природних ресурсів України.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 р. №2707-XII відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.

Підставою для звернення прокурора та позивача до суду з позовною заявою став факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства, яке виражається у незаконному викиді забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з порушенням порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферу від спалювання природного газу в газових котлах, що є порушенням вимог ст.ст.11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України №2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Як свідчать матеріали справи, протягом 16-18 березня 2011р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Шеметовським В.А. на підставі направлення на проведення перевірки №433 та згідно доручення Прокуратури Бережанського району №565 від 09.03.2011р. було здійснено перевірку відповідача на предмет дотримання лікарнею природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки, в якому зафіксовано факт здійснення лікарнею викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від двох стаціонарних джерел викидів (котельні та пральні) за відсутності відповідного дозволу уповноважених органів, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Даний акт підписаний зі сторони відповідача посадовою особою відповідальним за природоохоронну роботу Пришляком П.М. без зауважень та заперечень.

Вказане додатково підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими поясненнями Пришляка П.М. від 18.04.2011р. та державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Шеметовського В.А.

Згідно із п. 4 ст. 33 Закону України №2707-XII особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність, згідно із законом.

Стаття 68 Закону України №1264-ХІІ передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та poзмipax, встановлених законодавством України, яка кореспондуються зі ст. 34 Закону України №2707-XII.

Згідно довідки №302 від 17.06.2011р., виданої Бережанською центральною районною комунальною лікарнею, вбачається, що за період з 30.03.2009 р. по 15.03.2011р. було використано 179012 кубічних метри газу котельнею та 1571,65 кг. прального порошку та 1539 шт. господарського мила, - пральнею.

Згідно поданого позивачем розрахунку розміру відшкодування збитків, проведеного у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064), внаслідок порушення відповідачем вимог діючого природоохоронного законодавства, а саме здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від спалювання 179012 метрів кубічних природного газу при відсутності відповідного дозволу уповноважених органів державі заподіяно збитків на суму 12360,64 грн. Факт відсутності дозволу відповідачем не заперечується, однак з моменту закінчення терміну дії дозволу (30.05.2009р.) останнім вчинялися дії, спрямовані на отримання нового дозволу, зокрема адміністрація лікарні зверталася в ВАТ "Техінмаш" (лист №252 від 27.04.2010р.) з проханням виготовити проект викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (договір №97 від 30.07.2010р., №170-2011-1 від 15.08.2011р.). Крім того, відповідачем направлено звернення в редакцію газети "Бережанське віче", Бережанську райдержадміністрацію, проведено налагоджувальні роботи на паливовикористовувальному обладнанні з оформленням "Технічного звіту за результатами проведення інвентаризаційно-режимно-налагоджувальних випробувань" для визначень оптимальних еколого-технічних режимів роботи котельні (лист №466 від 27.08.2010р.).

Методика встановлює єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців.

За наслідками правового аналізу наведених вище приписів законодавства, яке регламентує спірні правовідносини, у п.1.2. Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду від 27.06.2001р. № 02-5/744 (з подальшими змінами та доповненнями) зазначено, що відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних викидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до ст. 11, 1166 ч. 1 ЦК України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки; підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За порушення природоохоронного законодавства 17.03.2011р. державним інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення №006976; 17.03.2011р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №006976, згідно якої на гр. Пришляка П.М. за вчинення ним адміністративного правопорушення (порушення правил викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря) накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду доказів погашення заподіяних державі збитків, як і доказів наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу, тому позовні вимоги прокуратури щодо стягнення з Бережанської центральної районної комунальної лікарні, м. Бережани Тернопільської області, 12360,64 грн. завданих державі збитків суд визнає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Заперечення відповідача щодо вжиття заходів на виготовлення нового дозволу не можуть слугувати підставою для звільнення останнього від відповідальності у вигляді відшкодування збитків.

Відповідно до вимог п. 35 ст. 4 та ч. 1 ст. 20 Закону України “Про Державний бюджет на 2011 рік” джерелом формування спеціального фонду державного бюджету у 2011 році є частина доходів 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів 2011 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду,заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до місцевих бюджетів згідно із статтею 46 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, в тому числі до сільських селищних та міських бюджетів 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджетів міст Києва і Севастополя 70 відсотків.

Грошові стягнення за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища та шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності є джерелом формування спеціального фонду місцевого бюджету Бережанської міської ради Тернопільської області і повинні стягуватись у примусовому порядку на р/р 31521005001273, код ЄДРПОУ 04058491, банк УДК у Тернопільській області, МФО 838012.

Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито покладається на відповідача у справі в розмірі 123,61 грн. та підлягає стягненню в доход державного бюджету, оскільки прокурор від сплати держмита звільнений на підставі ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”. На відповідача також покладається оплата інформаційно-технічних послуг по забезпеченню судового процесу в розмірі 236,00 грн.

В судовому засіданні 23.08.2011р. відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення господарського суду.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 22, 29, 33, 43, 44, 49, 81-1, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Бережанської центральної районної комунальної лікарні, м. Бережани Тернопільської області, вул. Ст. Бандери, 21, ідент. код 02000435:

- 12360,64 грн. збитків в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Бережанської міської ради (р/р 31521005001273, код ЄДРПОУ 04058491, банк УДК у Тернопільській області, МФО 838012, надходження коштів від викидів забруднюючих речовин);

- 123,61 грн. державного мита в доход Державного бюджету України;

- 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в дохід Державного бюджету України (р/р 31210264700002 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код 23588119).

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони та прокурор мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення "26" серпня 2011 року через місцевий господарський суд.

Це поле друкуватися не буде !!! Інформацію НЕ ЗМІНЮВАТИ !!!переведено в чистовик -7699

СуддяН.О. Андрусик