ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" серпня 2011 р.Справа № 5013/1230/11 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Т. В. Макаренко, розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 5013/1230/11
за позовом: Головного управління Держкомзему у Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: комунального підприємства по управлінню будинками Кіровоградської обласної ради, м. Кіровоград
про стягнення 13105,16 грн.
Представник сторін:
від позивача - ОСОБА_1., довіреність № 4741/09/15-11 від 18.08.2011
від відповідача - ОСОБА_2 , довіреність № 6 від 05.01.11року;
Головне управління Держкомзему у Кіровоградській області звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з комунального підприємства по управлінню будинками Кіровоградської обласної ради зайво сплачених коштів у сумі 2265,2 грн за оренду нежитлових площ та 10839,96 грн за комунальні послуги, всього 13105,16 грн.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечив у повному обсязі. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що Позивачем орендувалась фактична площа визначена договорами оренди (з урахуванням змін).
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши усі обставини справи, керуючись ст.ст. 33,34,44,49, 82-85 ГПК України, господарський суд,
В С Т А Н О В И В:
01.01.2009 року між Комунальним підприємством по управлінню будинками Кіровоградської обласної ради (Орендодавець) та Головним управлінням Держкомзему у Кіровоградській області (Орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сул, селищ і міст області № 73.
Згідно умов вказаного договору відповідач передав, а Позивач прийняв, у строкове платне користування нерухоме майно загальною площею 714,00 м2, розміщене за адресою: м.Кіровоград, вул.Тімірязєва, 84 на 3 та 4 поверхах, вартість якого визначена на підставі балансу і становить балансову (залишкову) вартість у сумі 80080,40 грн, про що між сторонами підписано відповідний акт прийому-передачі.
Із 01.08.2009року Позивач відмовився від частини орендованої площі, зменшивши її до 597,18 м2, про що сторонами складено Зміни до договору оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сул, селищ і міст області № 73.
01.01.2010р. між сторонами було укладено договір оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ і міст області № 73 .
Згідно вказаного договору оренди нерухомого майна № 73 від 01.01.2010 року Відповідач передав, а Позивач прийняв, у строкове платне користування нерухоме майно загальною площею 597,18 кв.м., розміщене за адресою: м.Кіровоград, вул.Тімірязєва, 84 на 3 та 4 поверхах, вартість якого визначена на підставі балансу і становить балансову (залишкову) вартість у сумі 80080,40 грн, про що між сторонами підписано відповідний акт прийому-передачі.
Згідно Змін до Договору оренди № 73 від 01.01.2010року, з 01.02.2010року орендована площ була збільшена до 713,39 кв.м., про що між сторонами також підписано відповідний акт прийому-передачі.
Також сторонами були підписані Зміни до договору № 73 від 01.01.2010 року згідно яких було змінено з 01.01.2010 року реквізити відповідача у договорі.
В ході розгляду справи було встановлено, що обидва договори сторонами виконувались на протязі 2009, 2010 років.
У своїй позовній заяві позивач зазначає, що підставою для звернення з даним позовом до господарського суду слугувало наступне.
Відповідно до наказу Держкомзему від 17.02.2011 року № 106 "Про комплексну перевірку роботи головного управління Держкомзему у Кіровоградській області та окремих питань діяльності ДП "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", комісією Держкомзему з виїздом на місце проведено комплексну перевірку роботи головного управління Держкомзему у Кіровоградській області за період роботи з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року.
За результатами перевірки було складено акт комплексної перевірки роботи Позивача за період з 01.01.2009 року по 01.01.2011 року, у тому числі щодо питань відповідності дій керівництва головного управління вимогам чинного законодавства при виконанні Постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 року № 844 "Деякі питання реалізації права власності на землю громадянами України", цільового і ефективного використання бюджетних коштів, збереження державного майна, виконанні робіт з охорони земель, а також окремих питань діяльності ДП "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" від 04.03.2011 року.
В ході перевірки встановлено, що загальний розмір орендованої площі, визначений договором від 01.01.2009 році, складає 714,0 кв.м. розрахунок орендної плати визначений у розмірі 856,80 грн на місяць, з урахуванням ПДВ.
Загальний розмір орендованої площі, визначений договором № 73 від 01.01.2010 року, складає 597,18 кв.м, з 1 лютого 2010 року - 713,39 кв.м, який включає корисну орендну площу - 418,6 кв.м, допоміжну - 50,4 кв.м, місця загального користування - 244,39 кв.м. розрахунок орендної плати визначений в розмірі 829,39 грн. на місяць, з урахуванням ПДВ та з 1 лютого 2010 року - 899,93 грн. на місяць, з урахуванням ПДВ.
Співставленням площі загального користування, вказаної в розрахунку до договору орендної плати з площею, згідно поетажного плану встановлено, що площа загального користування, яка врахована до оплати, більше ніж фактично визначена поетажним планом на 65,45 кв.м у сумі 65.97 грн. на місяць, так, в розрахунку до договору орендної плати, вказана площа 244,39 кв.м на суму 246,35 грн. в місяць, тоді як поетажним планом вирахувано площу загального користування 178,94 кв.м на суму 180,37 грн. в місяць, таким чином, за період з 01.01.2009 року по 01.01.2010 року позивачем зайво сплачено комунальному підприємству по управлінню будинками обласної ради кошти у сумі 2265,20 грн.
Крім того, оплата за електроенергію, опалення, вивіз твердих побутових відходів, охорону, експлуатаційні витрати, згідно умов договору оренди, включалася Відповідачем із розрахунку загальної орендної площі 713,39 грн, в тому числі і площа загального користування 244,39 кв.м таким чином, Позивачем зайво сплачено Відповідачу за комунальні послуги на суму 10839,96 грн.
Загальна сума зайво сплачених коштів Відповідачу згідно розрахунку Позивача складає 13105,16 грн, яку він і просить стягнути з відповідача.
Відповідач проти позову заперечив в повному обсязі виходячи з наступних підстав.
Розрахунки орендної плати та комунальних послуг здійснені на підставі Методики розрахунку, пропорції розподілу та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ і міст області, затвердженої рішенням Кіровоградської обласної ради від 04.11.2005 року № 501 (з наступними змінами та доповненнями) (далі - Методика), фактичних показників лічильників та тарифів, затверджених органами державної влади та місцевого самоврядування.
Як вбачається із розрахунків орендної плати, що є невід'ємною частиною договору та підписані уповноваженими представниками сторін, вказує відповідач, при визначені розміру базової орендної плати Відповідачем застосовано всі необхідні коефіцієнти визначені Методикою: коефіцієнт зональності (територіального місця розміщення об'єкта оренди); поверховості; окремого входу: складські, допоміжні приміщення та місць загального користування та застосовано відповідну базову орендну ставку.
Так згідно методики розмір орендної плати визначається за формулою: Ор. пл. = Базова ставка х (К1 + К2 + КЗ + К4 + К5) * 8
Для застосування понижуючого коефіцієнту 0,7 - складські, допоміжні приміщення, визначеного Додатком 2 до Методики, необхідно визначити яка саме частина орендованих площ відноситься до складських та допоміжних приміщень та місць загального користування.
Для визначення допоміжної площі та місць загального користування необхідно від загальної площі будівлі, що перебуває на балансі Відповідача відняти корисну площу.
Щоб визначити, скільки орендується кожним окремим орендарем місць загального користування необхідно всі місця загального користування поділити на всю корисну площу та помножити на корисну площу, що орендується окремим орендарем.
Загальна площа це сума корисної площі та місць загального користування.
Посилання Позивача на невідповідність орендованої площі визначеної договорами фактичним показникам є безпідставним та не ґрунтується на нормах закону.
При розгляді даного господарського спору суд виходить з наступного.
За змістом статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України. Зобов'язання має ґрунтуватись на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Статтею 67 Господарського кодексу України визначено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначені зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечить законодавству України.
Частиною 7 статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що господарські договору укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Статтею 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); орендна плата з урахуванням її індексації.
Відповідно до статті 19 вказаного Закону, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності.
За правилами ст. 21 Закону та ст. 286 Господарського кодексу України, розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Спори з питань зміни орендної плати вирішуються відповідно до чинного законодавства.
Господарський суд виходить з того, що в своїх письмових поясненнях № 4740/09/1511 від 18.08.2011 року позивач вказує на те, що вказана в Договорі оренди площа загального користування 244,39 кв. м., але фактично позивачем використовується 178,94 кв. м., різниця складає 65,45 кв.м.
Відповідач в судовому засіданні пояснив, що вказана площа складається з допоміжних приміщень та місць загального користування в яку входить: ліфт, міжповерхові сходи, тощо.
Проте, Інструкція про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна затвердженої наказом Держбуду України 24.05.2001 № 127 містить визначення основних та допоміжних приміщень громадських будівель та споруд. Відповідно до вказаної Інструкції допоміжними є приміщення, які виконують функцію допоміжного (другорядного) значення в громадських будинках. Найбільш характерними з них є вестибюлі, коридори, холи, гардероби, вбиральні, комори тощо.
Відповідно до умов Договору оренди п.п. 3.1, 3.5 розрахунки орендної плати та комунальних послуг здійснені на підставі Методики розрахунку, пропорції розподілу та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ і міст області, затвердженої рішенням Кіровоградської обласної ради від 04.11.2005 року № 501 (з наступними змінами та доповненнями) (далі - Методика).
Як вбачається із вказаної Методики та розрахунків орендної плати, що є невід'ємною частиною Договору оренди, при визначені розміру базової орендної плати Відповідачем застосовано всі необхідні коефіцієнти визначені Методикою: коефіцієнт зональності (територіального місця розміщення об'єкта оренди); поверховості; окремого входу: складські, допоміжні приміщення та місць загального користування та застосовано відповідну базову орендну ставку.
Як видно з поетажного плану будівлі по вул. Тімірязєва, 84, м. Кіровоград, наданого Позивачем та Відповідачем до матеріалів справи, Позивачем орендується фактична площа визначена умовами договору. Позивачем не заперечується факт оренди будь-якого приміщення.
Крім того, зазначає відповідач, Позивачем не оспорюється факт прийому орендованих площ визначених актами прийому передачі.
Твердження позивача про те, що останній не користується допоміжними приміщеннями та місцями загального користування не підтверджуються матеріалами справи.
Згідно статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивач не надав господарському суду доказів, які б спростовують доводи відповідача, а також розрахунку відповідно до якого головним управління Держкомзему у Кіровоградській області було вирахувано площу в розмірі 65,45, яку позивач вважає більшою ніж площа загального користування, яка фактично визначена поетажним планом.
З огляду на вищенаведене у господарського суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог про стягнення з комунального підприємства по управлінню будинками Кіровоградської обласної ради зайво сплачених коштів у сумі 2265,2 грн за оренду нежитлових площ та 10839,96 грн за комунальні послуги., а тому господарський суд відмовляє в задоволенні позовних повністю.
Оскільки у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено повністю, державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 32,33,34,44,49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Згідно ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя Т.В. Макаренко
Повне рішення складено 22.08.2011 року.