Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/187-35/20520.07.11 №11/187-35/205 20.07.2011
За позовом Рівненської міської ради
до Відкритого акціонерного товариства «Національна акціонерна страхова
компанія «Оранта»
про зобовязання оформити право користування земельною ділянкою та укласти
договір оренди
Суддя М.Є. Літвінова
Представники сторін:
Від позивача: не зявились;
Від відповідача: ОСОБА_1. предст. за довір.
Рішення прийняте 20.07.2011р., на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України, в звязку з оголошеними в судових засіданнях перервами з 06.07.2011р. по 13.07.2011р., з 13.07.2011р. по 20.07.2011р.
В судовому засіданні 20.07.2011р., на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Рівненської міської ради до Відкритого акціонерного товариства «Національна акціонерна страхова компанія «Оранта»про зобовязання оформити право користування земельною ділянкою та укласти договір оренди землі.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.09.2010, залишеним без змін Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.11.2010, позов задоволено повністю.
Постановою Вищого господарського суду України від 21.04.2011 рішення Господарського суду міста Києва від 03.09.2010 та постанова Київського апеляційного господарського суду від 24.11.2010 у справі №11/187 скасовані, справу №11/187 передано на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.05.2011 було прийнято справу №11/187 до провадження суддею М.Є. Літвіновою, та присвоєно номер 11/187-35/205. Розгляд справи призначено на 30.05.2011р.
В судовому засіданні 30.05.2011р., на підставі ст.. 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошувалась перерва до 15.06.2011р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.06.2011р., на підставі ст.. 77 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи було відкладено на 06.07.2011р.
В судовому засіданні 06.07.2011р., на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошувалась перерва до 13.07.2011р.
В судовому засіданні 13.07.2011р., на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошувалась перерва до 20.07.2011р.
Позивач в судове засідання 20.07.2011р. не зявився, своїх представників не направив, про поважність причин незявлення суд не повідомив, заяв та клопотань до суду не подавав.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив суд відмовити в задоволенні останніх.
Особи, які беруть участь у розгляді справи вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (див. Розяснення Президії ВАСУ від 18.09.1997р. №02-5/289 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»).
Про місце, дату та час судового засідання позивач був повідомлений належним чином, але в судове засідання 20.07.2011р. ані позивач, ані його представники не зявились.
За таких обставин, у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 111№І Господарського процесуального кодексу України, вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обовязковими для суду першої інстанції під час судового розгляду справи. В судовому засіданні 20.07.2011 з виходом в нарадчу кімнату, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Стаття 16 Закону України "Про оренду землі" визначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду і якщо їх розміщено на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Згідно до ч. 3 ст. 415 Цивільного кодексу України особа, до якої перейшло право власності на будівлі (споруди), набуває право користування земельною ділянкою на тих же умовах і в тому ж обсязі, що й попередній власник будівлі (споруди).
Частиною 1 ст. 120 Земельного кодексу України також передбачено, що при переході права власності на будівлю або споруду, які розміщені на наданій у користування земельній ділянці, до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Як вбачається з матеріалів справи, Відкрите акціонерне товариство Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" є власником частки у розмірі 46/100 адміністративного будинку, який знаходиться за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Міцкевича, 14, на підставі свідоцтва про право власності від 28.10.2005 ЯЯЯ№468833 (копія витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданого Комунальним підприємством Рівненським міським бюро технічної інвентаризації від 28.10.2005 № 8776084 є в матеріалах справи); частка у розмірі 54/100 адміністративного будинку, який знаходиться за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Міцкевича, 14 належить державі Україна, на підставі свідоцтва про право власності від 28.10.2005 ЯЯЯ№468834 (копія витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданого Комунальним підприємством Рівненським міським бюро технічної інвентаризації від 28.10.2005 № 8776322 є в матеріалах справи).
Рішенням Рівненської міської ради від 07.06.2007 №821 надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною орієнтовною площею 4190 кв.м на вул. Міцкевича, 14 для надання в оренду на сорок девять років Відкритому акціонерному товариству Національній акціонерній страховій компанії "Оранта" та Головному фінансовому управлінню Рівненської обласної державної адміністрації для обслуговування адміністративного будинку.
На підставі рішення від 07.06.2007 № 821, Приватним підприємством "Геопростір" розроблено завдання на виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років Відкритому акціонерному товариству Національній акціонерній страховій компанії "Оранта" та Головному фінансовому управлінню Рівненської обласної державної адміністрації для обслуговування адміністративного будинку на вул. Міцкевича, 14. Завдання на виконання робіт було затверджено 14.11.2007 Рівненською обласною дирекцією НАСК "Оранта", Головним фінансовим управлінням Рівненської обласної державної адміністрації та погоджено міським управлінням земельних ресурсів у м. Рівному Рівненської області.
Приватним підприємством "Геопростір" на підставі договору від 08.09.2006 №60908-1 на замовлення Відкритого акціонерного товариства Національної акціонерної страхової компанії "Оранта" та Головного фінансового управління Рівненської обласної державної адміністрації розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років Відкритому акціонерному товариству Національній акціонерній страховій компанії "Оранта" та Головному фінансовому управлінню Рівненської обласної державної адміністрації для обслуговування адміністративного будинку на вул. Міцкевича, 14, витяг з якого є в матеріалах справи.
Вказаний проект землеустрою погоджений Управлінням культури і туризму (лист 2007 року № 1082); Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області (висновок від 07.08.2007 № 246); міською санітарно епідеміологічною станцією (лист від 14.08.2007 № 3043); Управлінням містобудування та архітектури (висновок від 12.07.2007 № 01-22/455). В матеріалах справи також наявний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 21.12.2007 №1860, відповідно до якого проект землеустрою в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно після виправлення зауважень.
Також в матеріалах справи наявний протокол погодження земельних часток земельної ділянки, яка надається в оренду строком на 49 років загальною площею 0,4190 га., в якому визначено, що площа (частка) земельної ділянки Головного фінансового управління Рівненської обласної державної адміністрації складає 0,2232 га, Відкритого акціонерного товариства НАСК "Оранта" складає 0,1958 га.
Відкрите акціонерне товариство Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" та Головне фінансове управління Рівненської обласної державної адміністрації звернулось до секретаря Рівненської міської ради з листом від 17.03.2008, в якому просили розглянути та затвердити на сесії міської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років для обслуговування адміністративного будинку на вул. Міцкевича, 14 загальною площею 4190 кв.м, у тому числі 4161 кв.м за рахунок земель, наданих у постійне користування ВАТ Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" (в минулому міська інспекція держстраху); ділянку площею 29 кв.м за рахунок земель житлової та громадської забудови міста. Вказаний лист зареєстрований 18.03.2008 за № 05-1383. Також, вказаний лист зареєстровано в управлінні земельних відносин 25.03.2008 № 01-8/173.
26.06.2008 Рівненською міською радою прийнято рішення №1644, яким (п. 7, п. 7.1, п. 7.2): затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Адама Міцкевича, 14 Відкритому акціонерному товариству Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" та Головному фінансовому управлінню Рівненської обласної державної адміністрації для обслуговування адміністративного будинку; припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 4486 кв.м на вул. Адама Міцкевича, 14, яка за матеріалами інвентаризації обліковується за міською інспекцією держстраху, на підставі п."в" статті 141 Земельного кодексу України; надано в оренду на 49 років земельну ділянку площею 4190 кв.м на вул. Міцкевича, 14 для обслуговування адміністративного будинку, в т.ч. ділянку площею 4161 кв.м за рахунок земель, вилучених відповідно до цього рішення; ділянку площею 29 кв.м за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови, з яких: площею 1958 кв.м (умовна частка) Відкритому акціонерному товариству Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" (на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 28.10.2005 № 468833); площею 2232 кв.м (умовна частка) - Головному фінансовому управлінню Рівненської обласної державної адміністрації (на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 28.10.2005 № 468834); решту земельної ділянки площею 325 кв.м віднести до земель запасу житлової та громадської забудови міста.
На виконання рішення від 26.06.2008 № 1644 між Рівненською міською радою, як орендодавцем, та Відкритим акціонерним товариством Національна акціонерна страхова компанія "Оранта", як орендарем, в особі директора Рівненської обласної дирекції НАСК "Оранта" Кедрук Т.Д.16.02.2009 укладений договір оренди №59, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1958 кв.м для обслуговування адміністративного будинку, яка знаходиться в м. Рівне на вул. Міцкевича, 14 строком на 49 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Згідно ст. 18 "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Договір оренди зареєстровано у Рівненському міськрайонному відділі Рівненської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах", про що вчинено запис від 12.03.2009 за № 040958300059.
12.03.2009 між орендодавцем та орендарем складено акт приймання передачі земельної ділянки в оренду.
Відкрите акціонерне товариство Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" листом від 25.05.2009 №0808-04/02/13712 звернулось до Управління земельних відносин у м. Рівному та до Рівненського регіонального відділу Центру державного земельного кадастру, в якому повідомлялося про відсутність у директора Рівненської обласної дирекції НАСК "Оранта" права на підписання договору оренди від 16.02.2009, який був зареєстрований 12.03.2009 за № 040958300059, та ставилося питання про скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, оскільки такий договір є нікчемним.
В подальшому Державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" державну реєстрацію договору оренди, укладеного між позивачем та відповідачем 16.02.2009 та зареєстрованого 12.03.2009 за № 040958300059, скасовано, що підтверджується інформацією, наданою Рівненською регіональною філією Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" у відповідь на запит суду (лист від 25.06.2010 №5347).
Скасування державної реєстрації вищевказаного договору оренди слугувало підставою для ініціювання позивачем питання стосовно укладення нового договору оренди.
Рівненська міська рада звернулась до Відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" з листом від 15.12.2009 № 08-2007 про підписання договору оренди земельної ділянки площею 1958 кв.м в м. Рівне на вул. Міцкевича, 14. Разом з листом на адресу відповідача надіслано проект договору оренди. Лист отриманий відповідачем 21.12.2009, належні докази чого є в матеріалах справи.
Відповідач відповідь на лист не надав, договір оренди не підписав. Представник відповідача в судовому засіданні заперечує проти наявності підстав для підписання договору оренди земельної ділянки.
Позивач вважає, що відмова відповідача від підписання договору оренди земельної ділянки є незаконною, а тому просить суд зобовязати відповідача укласти договір.
Також в письмових поясненнях, наданих позивачем з урахуванням вимог викладених в Постанові Вищого господарського суду України від 21.04.2011р., останній посилався на те, що Міська інспекція Держстраху не набула прав на земельну ділянку в порядку встановленому Земельним кодексом України. Відсутнє рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування чи у власність інспекції, а також правовстановлюючий документ на право власності чи користування землею.
Матеріали інвентаризації не є правовстановлюючими документом, що посвідчують право на земельну ділянку. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1993р. №709 «Про створення НАСК «Оранта»встановлено, що НАСК «Оранта»є правонаступником щодо майнових прав та обовязків Української державної страхової комерційної організації, а не інспекції Держстраху.
Крім того, ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України встановлено виключний перелік організацій та установ, які набувають права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності. Відповідно до чинного законодавства, надати в постійне користування земельну ділянку НАСК «Оранта»неможливо.
Враховуючи вищевикладене, на розгляд сесії Рівненської міської ради підготовлено проект рішення про надання в оренду земельної ділянки НАСК «Оранта», згідно клопотання організації.
Пунктом 7.1 рішення Рівненської міської ради від 26.06.2008р. №1644 припинено право користування земельною ділянкою площею 4486 кв.м. по вул.. А. Міцкевича, 14 у м. Рівне, яка за матеріалами інвентаризації обліковувалась за Міською інспекцією Держстраху, на підставі пункту «в»ст. 141 Земельного кодексу України.
Пунктом 7 вищевказаного рішення затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а пунктом 7.2. рішення Відкритому акціонерному товариству Національній акціонерній страховій компанії «Оранта»надано в оренду земельну ділянку площею 1958 кв.м. (умовна частка) для обслуговування адміністративного будинку, який знаходиться на вул. Міцкевича, 14 у м. Рівне.
Пунктом 16 вказаного Рішення ВАТ НАСК «Оранта», зобовязано укласти договір оренди в тримісячний термін з дня ухвалення цього рішення, про що відповідач неодноразово повідомлявся листами.
Відповідач одержавши підписаний позивачем договір оренди земельної ділянки, зобовязаний був у 20 денний термін забезпечити його підписання або надати позивачу два примірники протоколу розбіжностей з підписаним договором; однак ВАТ НАСК «Оранта»не виконано вимоги вказаної статті, не надано заперечень до договору та повернуто проект договору на адресу Рівненської міської ради (лист від 15.01.2010р. за вих. №08-04-07/530).
Позивач також зазначив, що твердження відповідача про те, що ВАТ НАСК «Оранта»не зверталась до Рівненської міської ради із відповідним клопотанням про оформлення права на оренду земельної ділянки, спростовується довіреністю від 24.12.2004р. №10-16/159д-04, якою директора Рівненської обласної дирекції НАСК «Оранта»Ярощака П.Д. уповноважено представляти інтереси Компанії в органах місцевого самоврядування, а згідно ст. 239 Цивільного кодексу України правочин, вчинений представником створює, змінює, припиняє цивільні права та обовязки особи, яку він представляє.
Твердження відповідача про те, що лист з інформацією про правочини, вчинені представником компанії не досліджувався спростовується тим, що сам лист було тільки надіслано до Рівненської міської ради 02.09.2010р., а рішення у справі №11/187 було прийнято 03.09.2010р.
Враховуючи вищевикладене, позивач стверджує, що відповідач неправомірно ухиляється від оформлення права користування земельною ділянкою та підписання надісланих позивачем примірників договорів оренди.
Відповідач заперечував проти позовних вимог та просив суд відмовити в задоволенні останніх. В письмових пояснення наданих з врахуванням обставин, зазначених у постанові Вищого господарського суду України від 21.04.2011р. відповідач пояснив наступне.
Колишнім директором Рівненської обласної дирекції НАСК «Оранта» ОСОБА_2., протягом 2005-2008 років без належних на те повноважень від імені Компанії було підписано та скріплено печаткою Рівненської обласної дирекції НАСК «Оранта»ряд документів, повязаних з розробкою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та оформлення договору оренди земельної ділянки по вул. Міцкевича, 14 у м. Рівному.
У відповідності до ст. 241 Цивільного кодексу України правочини, які вчинені представником НАСК «Оранта»ОСОБА_2. та повязані з розробкою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та укладанням договору оренди земельної ділянки по вул. Міцкевича, 14 у м. Рівне, є нікчемним та таким, що не створює, змінює, припиняє цивільні права та обовязки для НАСК «Оранта».
Лист з інформацією про нікчемність правочинів вчинених ОСОБА_2. було розіслано 02.09.2010 року на адреси Рівненської міської ради, ПП «Геопростір», Головного фінансового управління Рівненської обласної державної адміністрації, Управління земельних відносин у м. Рівне.
Рішенням Рівненської міської ради від 26.06.2008 року №1644 було припинено право користування земельною ділянкою міською інспекцією держстраху та передано ділянку в оренду НАСК «Оранта».
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Про створення Національної акціонерної страхової компанії «Оранта»від 07.09.1993 року №709 Національну акціонерну страхову компанію «Оранта»створено шляхом перетворення Української державної страхової комерційної організації у відкрите акціонерне товариство в порядку та на умовах, передбачених Указом Президента України від 15.06.1993 року «Про корпоратизацію підприємств».
Також, у даній Постанові вказано, що Національна акціонерна страхова компанія «Оранта»є правонаступником щодо майнових прав та обовязків Української державної страхової комерційної організації.
Право користування земельною ділянкою виникло у Міської інспекції держстраху на підставі рішення міськвиконкому №415 від 12.12.1984року.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території.
Згідно з пунктом 12 перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.
Згідно з частиною 5 статті 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам визначено статтею 123 Земельного кодексу України та здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою (ч. 1 ст 123 Земельного Кодексу України).
Відповідно до статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).
За відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.
Судом було встановлено, 26.06.2008 Міськрадою було прийнято рішення №1644, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Адама Міцкевича, 14 Страховій компанії та Головному фінансовому управлінню Рівненської обласної державної адміністрації для обслуговування адміністративного будинку; припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 4486 кв.м. на вул. Адама Міцкевича, 14, яка за матеріалами інвентаризації обліковується за міською інспекцією держстраху, на підставі п. «в»ст. 141 Земельного кодексу України; надано в оренду на 49 років земельну ділянку площею 4190 кв.м. на вул. Міцкевича, 14 для обслуговування адміністративного будинку, в т.ч. ділянку площею 4161 м. кв. за рахунок земель, вилучених відповідно до цього рішення; ділянку площею 29 кв.м. за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови, з яких: площею 1958 кв.м. (умовна частка) Страховій компанії (на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 28.10.05 №468833); площею 2232 кв.м. (умовна частка) Головному фінансовому управлінню Рівненської обласної державної адміністрації (на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 28.10.2005 №468834); решту земельної ділянки площею 325 кв.м. віднесено до земель запасу житлової та громадської забудови міста.
На виконання рішення від 26.06.2008 №1644 між Міськрадою (орендодавець) та Страховою компанією (орендар), особі директора Рівненської обласної дирекції НАСК «Оранта»Кедрук Т.Д. 16.02.2009 було укладено договір оренди №59, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1958 кв.м. для обслуговування адміністративного будинку, яка знаходиться в м. Рівне на вул. Міцкевича, 14 строком на 49 років. Такий договір оренди було зареєстровано у Рівненському міськрайонному відділі Рівненської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах», про що у відповідності з вимогами ст. 18 та ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оренду землі»було вчинено запис від 12.03.2009р. за №040958300059.
12.03.2009р. між сторонами було складено акт приймання передачі земельної ділянки в оренду.
Як вбачається з матеріалів справи в подальшому Страхова компанія звернулась до Управління земельних відносин у м. Рівному та до Рівненського регіонального відділу Центр державного земельного кадастру з листом від 25.05.2009р. №0808-04/02/13712 в якому повідомлялось про відсутність у директора Рівненської обласної дирекції НАСК «Оранта»компетенції на підписання договору оренди від 16.02.2009, та ставилося питання про скасування державної реєстрації такого договору оренди земельної ділянки, оскільки вказаний договір фактично є нікчемним.
Судом встановлено, що державну реєстрацію договору оренди, укладеного між сторонами 16.02.2009 та зареєстрованого 12.03.2009р. за №040958300059, було скасовано, у звязку з чим Міськрада ініціювала питання стосовно укладання нового договору оренди.
Позивач звернувся до відповідача з листом від 15.12.2009р. №08-2007 про підписання договору оренди земельної ділянки площею 1958 кв.м. в м. Рівне на вул. Міцкевича, 14., при цьому встановлено, що разом з листом на адресу відповідача було надіслано проект договору оренди, проте, відповідач відповіді на вказаний лист не надав, та договір оренди не підписав, своїх зауважень не висловив.
Станом на момент розгляду справи судом рішення Рівненської міської ради від 26.06.2008 № 1644 про надання відповідачу в оренду земельної ділянки строком на 49 років є чинним, однак договір оренди земельної ділянки між позивачем та відповідачем не укладено.
Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Стаття 641 Цивільного кодексу України встановлює, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Відповідь особи, відповідно до статті 642 Цивільного кодексу України, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до ч. 2 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Частиною 3 ст. 181 Господарського кодексу України встановлено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Згідно ч. 4 ст. 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у 20-ти денний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Передані позивачем відповідачу примірники договору оренди земельної ділянки, відповідачем не підписані та не були повернуті позивачу із зауваженнями. Ні протоколу розбіжностей до договору, ні заперечень щодо запропонованої позивачем редакції договору, відповідачем надано не було, зауважень щодо вказаного договору не наведено.
Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обовязковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач своєю бездіяльністю щодо вчинення дій по укладенню з позивачем договору оренди земельної ділянки, порушує право власника на отримання орендної плати за земельну ділянку, оскільки з боку позивача вчинено всі необхідні дії, передбачені чинним законодавством України, та спрямовані на надання в оренду вищезазначеної земельної ділянки.
Відносно тверджень відповідача відносно того, що правочини, які вчинені представником НАСК «Оранта»ОСОБА_2. та повязані з розробкою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та укладанням договору оренди земельної ділянки по вул.. Міцкевича, 14 у м. Рівному, є нікчемними та такими, що не створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обовязки для відповідача, слід вказати наступне.
Відповідно до ст. 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою третьою, пятою та шостою статті 203 цього кодексу.
Як вбачається з матеріалів відповідач направив позивачу лист з інформацією про нікчемність правочинів вчинених ОСОБА_2., лише 02.09.2010р., а саме під час розгляду судового спору.
Крім того, слід вказати, що рішення Рівненської міської ради від 26.06.2008р. №1644, яким відповідачу надано в оренду земельну ділянку площею 1958 кв.м., для обслуговування адміністративного будинку, який знаходиться на вул. Міцкевича, 14 у м. Рівне, є чинним, в судовому порядку не оскаржувалось.
Відповідно до приписів чинного законодавства та положень вказаного вище Рішення про надання земельної ділянки в оренду, останнє є обовязковим для виконання.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджується правомірність вимог позивача щодо зобовязання відповідача оформити право користування земельною ділянкою та укласти договір оренди земельної ділянки, оскільки відповідач є фактичним землекористувачем, земельну ділянку надано відповідачу на підставі чинного рішення Рівненської міської ради від 26.06.2008 № 1644 згідно розробленого на замовлення, у тому числі відповідача, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який був погоджений належним чином.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
У звязку із задоволенням позову судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобовязати Відкрите акціонерне товариство Національну акціонерну страхову компанію "Оранта" (01032, м. Київ, вул. Жилянська, 75, код 00034186) оформити право користування земельною ділянкою площею 1958 кв.м, розташованою по вул. Міцкевича, 14 в м. Рівне та укласти з Рівненською міською радою (33000, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А) договір оренди земельної ділянки площею 1958 кв.м, розташованої по вул. Міцкевича, 14 в м. Рівне.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Національної акціонерної страхової компанії "Оранта" (01032, м. Київ, вул. Жилянська, 75, код 00034186) на користь Рівненської міської ради (33000, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А) державне мито у розмірі 170 (сто сімдесят) грн. 00 коп., витрати на інформаційно технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження рішення оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, якщо апеляційну скаргу не подано.
5. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Суддя Літвінова М.Є.
Дата підписання
повного тексту рішення: 29.07.2011