ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 серпня 2011 р. (15:18) Справа №2а-5028/11/0170/5 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В., за участю представників:
прокуратури Єрьоменко А.М., посвідчення № 11118;
позивача ОСОБА_2, довіреність № 61 від 11.09.2010 року,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора м. Феодосії, діючого в інтересах держави в особі Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим
до Малого приватного підприємства «Альбіція»
про стягнення заборгованості в сумі 18318,13 грн.,
Обставини справи: Заступник прокурора м. Феодосії, діючий в інтересах держави в особі Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Малого приватного підприємства «Альбіція» заборгованості у розмірі 18318,13 грн. з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем несвоєчасно проводиться сплата узгодженого податкового зобовязання з орендної плати за 2009-2011 роки.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.05.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Прокурором у судовому засіданні 04.08.2011 року заявлено клопотання про уточнення позовних вимог, в якому він просив суд стягнути з відповідача 17368,18 грн. заборгованості.
Представник позивача заявлене прокурором клопотання не підтримав та просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Враховуючи те, що позивач, в інтересах якого подано позов, заяву про уточнення позовних вимог не підтримав, суд вважає, що відсутні підстави для прийняття вказаного уточнення та розглядає позовні вимоги в межах, заявлених в адміністративному позові.
Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином шляхом направлення на його адресу судової повістки. Однак, документи повернулись до суду з відміткою УДППЗ «Укрпошта»: адресат вибув.
Згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає, що відповідача належним чином повідомлено про дату, час та місце судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності на час виникнення спірних правовідносин було визначено Законом України «Про державну податкову службу в України», відповідно до ст.4 якого Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в АРК .
Відповідно до ст.8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» Державна податкова адміністрація України здійснює функції, зокрема щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів; обліком платників податків, інших платежів; виявленням і веденням обліку надходжень податків, інших платежів.
Враховуючи обсяг повноважень, наданих державній податковій службі законодавством, суд дійшов висновку, що Феодосійська міжрайонна державна податкова інспекція АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами є субєктом владних повноважень та даний спір належить до розгляду у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради АР Крим 24.11.1994 року проведено державну реєстрацію юридичної особи Малого приватного підприємства «Альбіція», що підтверджується витягом з ЄДРПОУ серії АБ № 761002 станом на 05.04.2011 року.
Згідно з довідкою № 686 від 20.09.2002 року відповідач з 18.02.1994 року взятий на облік як платник податків та зборів за № 54.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є, зокрема, платником орендної плати за земельні ділянки державно і комунальної власності.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», чинному на момент виникнення спірних правовідносин, платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинному на момент виникнення спірних правовідносин (далі по тексту Закон № 2181) було передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» було встановлено, що платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за землю на час виникнення спірних правовідносин були передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ (далі по тексту Закон № 2535).
Відповідно до ст. 2 Закону № 2535 використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 14 Закону № 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Враховуючи вимоги чинного податкового законодавства, відповідачем до Феодосійської МДПІ АР Крим 28.01.2009 року була представлена податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 1272 на 2009 рік, відповідно до якої сума орендної плати за 2009 рік становить 10764,42 грн., у тому числі 897,03 грн. щомісячно, починаючи з січня по листопад 2009 року, та 896,99 грн. за грудень 2009 року.
У звязку з несвоєчасною сплатою самостійно визначених сум орендної плати за відповідачем у творилась заборгованість за період з серпня по грудень 2009 року в сумі 4082,49 грн.
Посадовими особами Феодосійської МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку МПП «Альбіція» з питань своєчасності сплати податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки.
За результатами перевірки складено акт № 2668/15-3/2074607 від 03.11.2009 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем ст. 17 Закону України «Про плату за землю», п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що виявилось у несвоєчасній сплати узгодженої суми податкових зобовязань з орендної плати за квітень-червень 2009 року.
На підставі даних акту перевірки позивачем 16.11.2009 року прийняті податкові повідомлення-рішення:
№ 0009001503/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 335,60 грн.;
№ 0009011503/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 326,50 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 16.11.2009 року, про що свідчать відмітки про отримання на корінцях цих рішень.
Посадовими особами Феодосійської МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку МПП «Альбіція» з питань своєчасності сплати податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки.
За результатами перевірки складено акт № 64/15-3/2074607 від 21.01.2010 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем ст. 17 Закону України «Про плату за землю», п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що виявилось у несвоєчасній сплати узгодженої суми податкових зобовязань з орендної плати за червень-серпень 2009 року.
На підставі даних акту перевірки позивачем 02.02.2010 року позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000471503/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1090,73 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем 02.02.2010 року, про що свідчать відмітка про отримання на корінці цього рішення.
Посадовими особами Феодосійської МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку МПП «Альбіція» з питань своєчасності сплати податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки.
За результатами перевірки складено акт № 110/15-3/2074607 від 30.06.2010 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем ст. 17 Закону України «Про плату за землю», п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що виявилось у несвоєчасній сплати узгодженої суми податкових зобовязань з орендної плати за вересень 2009 року.
На підставі даних акту перевірки позивачем 14.07.2010 року позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000521503/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 80,52 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення розміщено на дошці податкових оголошень з 21.07.2010 року на підставі акту № 17/15-3 у звязку з неможливістю вручення.
Відповідачем до Феодосійської МДПІ АР Крим 28.01.2010 року була представлена податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 2063 на 2010 рік, відповідно до якої сума орендної плати за 2010 рік становить 11399,41 грн., у тому числі 949,96 грн. за січень 2010 року та 949,95 грн. щомісячно, починаючи з лютого по грудень 2010 року.
У звязку з несвоєчасною сплатою самостійно визначених сум орендної плати за відповідачем у творилась заборгованість за період з січня по грудень 2010 року в сумі 11399,41 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача (основний платіж та штрафні санкції) з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності становить за період 2009-2010 роки становить з урахуванням часткової сплати 15468,27 грн.
Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинному на момент виникнення спірних правовідносин, було передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На підставі зазначеного вище, позивачем на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога № 1/192 від 15.04.2009 року та друга податкова вимога № 2/251 від 28.10.2010 року, які не були отримані відповідачем у звязку з його відсутністю за місцем реєстрації, про що складено відповідні акти.
Підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було передбачено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем їх вручення.
Оскільки в такому випадку юридично день розміщення вважається днем вручення, то підлягає застосуванню підпункт 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону № 2181, який наголошує, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Враховуючи, що податкове зобовязання було визначено на підставі пункту 4.2. Закону № 2181, суд дійшов висновку, що в даному випадку день розміщення такого податкового повідомлення-рішення на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважатиметься не тільки днем його вручення, а й днем його узгодження.
На підставі зазначеного вище, першу та другу податкові вимоги було розміщено на дошці податкових обяв.
Податкові вимоги у встановленому законом порядку оскаржені відповідачем не були.
Станом на день розгляду справи заборгованість з орендної плати за період 2009-2010 роки в сумі 15468,27 грн. не сплачена, що підтверджується довідкою про стан розрахунків з бюджетом станом на 01.08.2011 року.
Приймаючи до уваги те, що відповідач не надав заперечення проти позову та, у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 15468,27 грн., позовні вимоги в зазаченій частині належить задовольнити.
Що стосується вимог позивача щодо стягнення з відповідача 2849,86 грн., у тому числі за грудень 2010 року в сумі 949,95 грн. (строк сплати 30.01.2011 року), за січень 2011 року в сумі 949,96 грн. (строк сплати 02.03.2011 року) та за лютий 2011 року в сумі 949,95 грн. (строк сплати 30.03.2011 року), то суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в порядку податкової зітності 28.01.2011 року до Феодосійської МДПІ було подано податокву декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), відповідно до якої сума орендної плати за 2011 рік становить 11399,41 грн., у тому числі 949,96 грн. за січень 2011 року та 949,95 грн. щомісячно, починаючи з лютого по грудень 2011 року.
Як зазначалось вище, згідно з відомостями, наданими податковим органом, відповідачем у визначені законодавством строки не сплачена сума податку за грудень 2010 року, січень-лютий 2011 року.
Порядок узгодження суми податкового боргу з 01.01.2011 року врегульовано нормами Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України).
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України).
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України).
Таким чином, несплачена платником податків сума податкового боргу за податковими деклараціями є узгодженою з моменту отримання ним податкової вимоги.
Проте, позивачем суду не було представлено доказів узгодження суми боргу відповідача, який виник у 2011 року, в розмірі 2849,86 грн., а саме: не було надано доказів напрвлення на адресу відповідача відповідних податкових вимог.
Враховуючи зазначене, суд вважає необгрунтованими вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості в сумі 2849,86 грн., у звязку з чим відмовляє у їх задоволенні.
Права органів державної податкової служби на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.
У судовому засіданні, яке відбулось 02.08.2011 року, оголошено вступну та резолютивну части постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанову оформлено та підписано 08.08.2011 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Малого приватного підприємства «Альбіція» (98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. Кірова, 4, кв. 5, ЄДРПОУ 20744607) заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності сумі 15468,27 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих Мале приватне підприємство «Альбіція» (код платежу 13050200, на р/р 33211812700024 в ГУ ДКУ в АРК, на користь державного бюджету м. Феодосії, ЕДРПОУ 34740709, МФО 824026).
3. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сидоренко Д.В.