Рішення № 17872346, 22.08.2011, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
22.08.2011
Номер справи
9/5025/1074/11
Номер документу
17872346
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" серпня 2011 р.Справа № 9/5025/1074/11 За позовом Прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі

Чемеровецької районної державної адміністрації смт. Чемерівці

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест - Чемерівці"

с. Чорна Чемеровецького району Хмельницької області

про стягнення 33162,56 грн. заподіяної шкоди

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору,

на стороні позивача : 1. Чорнянська сільська рада с. Чорна,

Чемеровецького району

2. Головне управління Держкомзему у Хмельницькій

області м. Хмельницький

Суддя Олійник Ю.П.

Представники сторін:

Від позивача не з'явився

Від відповідача не з'явився

Від третьої особи Чорнянської сільської ради не з'явився

Від третьої особи Головного управління Держкозему у Хмельницькій області

ОСОБА_1 за дов. від 19.08.2011р.

Від прокуратури області - Гончар І.О.

У судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення згідно ст.85 ГПК України.

Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 33162,56грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного використання земельної ділянки. Позовні вимоги обгрунтовують тим, що відповідач у 2008 році використовував на вільному залишку резервного фонду земельну ділянку площею 3,9га без укаладання договору оренди з Чемеровецькою райдержадміністрацією, що є порушенням ст.ст. 124, 125 Земельного кодексу України. Звертається увага на наявність підтверджуючих доказів щодо зазначеного факту.

Представником прокуратури області у судовому засіданні пояснено, що шкоду просять стягнути на користь позивача для зарахування в бюджет Чорнянської сільської Ради. При цьому позовні вимоги підтримуються.

Відповідач, повідомлений належним чином про розгляд справи ( повідомлення про вручення від 13.08.11) не направив представника для участі у судовому засіданні, запропоновані судом докази не надав, причини не направлення і не подання суду не повідомив. При цьому адреса останнього та його правовий статус підтверджені витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно на цю адресу та адресу, зазначену у позовній заяві, направлялися ухвали суду. За таких обставин спір вирішується з врахуванням ст.75 ГПК України.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Головним управлінням Держкомзему у Хмельницькій області м. Хмельницький у письмових поясненнях та представником у судовому засіданні підтверджено фактичні обставини справи та надано копії справи визначення розміру шкоди, заподіяної відповідачем.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Чорнянською сільською радою подавалась відповідачу інформація про те, що останнім проведено посіви сільськогосподарських культур на площі 32,25га на землях померлих власників сертифікатів, спадщина по яких не переоформлена на спадкоємців, а також на площі 93,5га земель резервного фонду, у т.ч. на землях вільного залишку, не наданого працівникам сфери, а також на проектних дорогах, які не входять у площу земельних ділянок, наданих працівникам сфери, разом площа вільного залишку складає 3,9га.

Землевпорядником Чорнянської сільської ради видана довідка про те, що станом на 01.07.08 відповідачем використовується 32,35га розпайованих земель власників сертифікатів померлих осіб, спадщина яких ще не переоформлена, інформовано про необхідність заключення договорів оренди на дані площі та на 3,9га земель резервного фонду, які теж використовуються останнім.

Відповідачем 06.07.08 видана довідка в тому, що з квітня 2008 року на вільному залишку земель резервного фонду сільської ради ним використовується земельна ділянка площею 3,9га, на якій засіяно і вирощується викосуміш.

Сільським головою Чорнянської сільської ради, землевпорядником сільської ради та депутатом сільської ради складений акт від 10.07.08 перевірки дотримання вимог земельного законодавства відповідача, яким встановлено, що останнім здійснюється використання без договорів оренди землі вільного залишку резервного фонду площею 3,9га. та розпайовані землі померлих осіб, сертифікати по яких не переоформлені у спадщину, площею 32,25га, що є порушенням ст.125 Земельного кодексу України.

Чорнянською сільською радою видана довідка від 28.07.08 про те, що ТОВ "Герром Інвест- Чемерівці" використовує у 2008 році 93,50га земель резервного фонду, у т.ч. 3,9га на вільному залишку резервного фонду, а також використовує 32,25га земель померлих осіб, сертифікати по яких не переоформлені на спадкоємців, на які не укладені договори оренди.

06.08.08 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області складений акт обстеження земельної ділянки №9 за межами населенного пункту с. Чорна Чорнянської сільської ради з приводу самовільного зайняття земельної ділянки площею 3,67га, згідно якого виявлено 06.08.08 самовільне використання відповідачем земельної ділянки площею 3,67га із земель резервного фонду Чорнянської сільської ради, а саме, відповідач самовільно у квітні 2008 року обробив та засіяв вищезазначену земельну ділянку.

Зазначеним Управлінням складено також акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06.08.08, згідно якого встановлено, що 06.08.08 виявлено самовільне зайняття відповідачем земельної ділянки площею 3,67га. із земель резервного фонду Чорнянської сільської ради, а також самовільного у квітні 2008р. оброблення та засіяння земель площею 3,67га, що є порушенням ст.125, 126 Земельного кодексу України. З актом перевірки ознайомлений виконавчий директор відповідача. При цьому Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області видано Припис від 6.08.2008р. про усунення в 30-ти денний термін порушень земельного законодавства.

Головою Чорнянської сільської ради Добером С.Л. та землевпорядником сільської ради Григор'євим Г.С. надані письмові пояснення від 6.08.2008р. прокуратурі Чемеровецького району з підтвердженням вищезазначеного. Крім того, 6.08.2008р. пояснення також надані виконавчим директором відповідача Солоненко В.М. у тому, що з другої декади квітня 2008р. відповідачем використовувалась без договорів оренди землі вільного залишку резервного фонду на площі 3,9 га.

За результатами перевірки 7.08.2008р. визначений розмір заподіяної самовільним використанням відповідачем землі у розмірі 33162,56грн., з яким ознайомлений виконавчий директор відповідача.

При цьому Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення від 6.08.2008р. на виконавчого директора відповідача.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Головним управлінням Держкомзему у Хмельницькій області м. Хмельницький у письмових поясненнях та представником у судовому засіданні підтверджено фактичні обставини справи.

У зв'язку з цим прокурором в інтересах позивача поданий позов до суду.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Згідно з ст. 83, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку посвідчується відповідним державним актом. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Положеннями ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” встановлено, що будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними визначаються як самовільне зайняття земельної ділянки.

Факт самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем підтверджується актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 10.07.08 та від 06.08.08, актом обстеження земельної ділянки від 6.08.2008р, протоколом про адміністративне правопорушення від 6.08.2010р. та приписом від 6.08.2010р. При цьому останні відповідачем у встановленому порядку не оскаржені. Підтверджується зазначене також довідкою станом на 1.07.08 землевпорядника Чорнянської сільської ради та довідкою відповідача від 06.07.08 про те, що з квітня 2008 року на вільному залишку земель резервного фонду сільської ради відповідачем використовується земельна ділянка площею 3,9га. Натомість відповідачем не надано суду будь-яких правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності чи право користування земельною ділянкою площею 3,67га земель резервного фонду, або доказів, які спростовують вищезазначене.

Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Згідно з ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Розмір шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963»підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, останній є підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.

Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції. Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 7.08.2008р. проведено відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затв.постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007р., шкода склала 33162,56 грн.

Зважаючи на вищевикладене та враховуючи приписи ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню. При цьому сума заподіяної шкоди згідно ст.69 Бюджетного кодексу України зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову шляхом стягнення їх у доход Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД

В И Р І Ш И В:

Позов Прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі Чемеровецької районної державної адміністрації смт. Чемерівці до Товариства з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест - Чемерівці" с. Чорна Чемеровецького району Хмельницької області про стягнення 33162,56 грн. заподіяної шкоди задоволити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест - Чемерівці" с.Чорна Чемеровецького району Хмельницької області (вул.Леніна, 22, код 34222759) на користь Чемеровецької районної державної адміністрації смт. Чемерівці (вул. Центральна, 28, код 04404237) для зарахування в бюджет Чорнянської сільської ради с.Чорна Чемеровецького району 33162,56 грн. (тридцять три тисячі сто шістдесят дві гривні 56 коп.) шкоди внаслідок самовільного використання землі. Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест - Чемерівці" с.Чорна Чемеровецького району Хмельницької області (вул. Леніна,22, код 34222759) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м.Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) 331,63грн. (триста тридцять одна гривня 63 коп.) державного мита та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, одержувач УДК у м.Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225, код бюджетної класифікації доходів 22050003, за символом звітності 264) 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процессу. Видати наказ, який надіслати державній податковій інспекції.

СуддяЮ.П. Олійник

Повне рішення складено та підписано 22.08.2011р.

Віддрук: 7 прим.:

1 до справи,

2 позивачу,

3- відповідачу ( с. Чорна Чемеровецького району, вул.Леніна,22),

4,5 прокуратурі обл. і і р-ну

6 Чорнянській сільській раді (с. Чорна, Чемеровецького району)

7 Головному управлінню Держкомзему у Хмельницькій області м. Хмельницький (вул. Інститутська, 4/1)