ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" серпня 2011 р.Справа № 22/5025/1130/11 За позовом: Прокурора Деражнянського району м. Деражня в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Україна" м. Хмельницький
про повернення коштів, виділених з резервного фонду Державного бюджету в сумі 211800,0 грн.
Суддя Заверуха С.В.
За участю представників:
позивача: ОСОБА_1 по довіреності № 403 від 06.07.2011р.
відповідача: ОСОБА_2 по довіреності б\н від 01.01.2011р.
прокуратури: Шкадько В.В. прокурор відділу прокуратури області
Рішення приймається 23.08.2011 року, оскільки в судовому засіданні 11.07.2011 року оголошувалась перерва.
Повне рішення складено та підписано 23.08.2011р.
Суть спору: Прокурор Деражнянського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Герром Інвест-Україна” м. Хмельницький про повернення коштів у сумі 211800,00 грн. виділених з резервного фонду Державного бюджету.
В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на те, що на підставі розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 18.08.2008 року № 303/2008-р вирішено відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненський та Хмельницькій областях” виділити кошти з резервного фонду Державного бюджету для часткової компенсації витрат сільськогосподарського підприємства ТзОВ „Герром Інвест-Україна”, які платіжним дорученням № 152 від 22.08.2008р. були перераховані відповідачу.
Зазначає, що розпорядженням голови Деражнянської райдержадміністрації від 16.03.2010р. № 108/2010-р внесено зміни до розпорядження голови Деражняської районної державної адміністрації № 303/2008-р від 18.08.2008р. та доповнено словами „на умовах повернення”.
Звертає увагу, що відповідно до п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. № 415 „Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду державного бюджету” субєктам господарської діяльності недержавної форми власності або субєктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51%, кошти резервного фонду бюджету виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
Листами за № 73 від 12.03.2009р. та № 387 від 28.07.2010р. позивач вимагав повернення коштів у сумі 211800,00грн. до Державного бюджету України, однак станом на 23.05.2011р. дані кошти відповідачем не повернуті.
Враховуючи зазначене, прокурор звернувся з позовом до суду про стягнення 211800,00грн. в примусовому порядку.
Представник позивача в засіданні суду підтримав позовні вимоги прокурора та наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обємі.
Відповідач у відзиві на позов, а також його представник у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації № 428/2008-р від 12.08.2008р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України” було затверджено перелік підприємств та суми коштів, які виділяються з резервного фонду державного бюджету України, як компенсація втрат, а розпорядженням Деражнянської райдержадміністрації було визначено розпорядника коштів з резервного фонду Державного бюджету України. Частиною 1 п.11 постанови Кабінету Міністрів України № 415 визначено що кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Частиною другою даного пункту Постанови КМУ №415 передбачено, що кошти із резервного фонду бюджету субєктам господарської діяльності недержавної форми власності або субєктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
Також зазначає, що ч.3 постанови Кабміну від29.03.2002р. №415 постановлено, що Міністерство фінансів надає роз'яснення щодо застосування Порядку використання коштів резервного фонду бюджету.Листом від 20.03.2009р. №31-16040-3-8/1765 Мінфін проінформував Мінекономіки, що рішення щодо повернення до бюджету коштів, виділених з резервного фонду держбюджету відповідно до зазначеного розпорядження призведе до погіршення ситуації в агропромисловому комплексі зазначених регіонів.
Крім того, відповідач звертає увагу суду на тому, що згідно постанови Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4283/09/2670 від 27.11.2009р. встановлено, що спірне розпорядження Кабінету міністрів України №1010-р від 28.07.2008р. прийнято в межах його компетенції і відповідно до вимог законодавства. Фактично суд визнав, стверджує відповідач, що Кабінет Міністрів України, прийнявши розпорядження 1010-р, та не вказавши умов повернення коштів, діяв в межах своєї компетенції, так як кошти, що виділялись з резервного фонду виділялись як компенсація втрат від погодних умов, що не залежали від людських факторів.
Також, на думку відповідача, факт надання коштів резервного фонду Державного бюджету України, як компенсація втрат не належить до жодної з підстав, що визначені ст. 11 Цивільного кодексу України. Зважаючи на те, що правовідносини, що виникли в 2008р. між Управлінням агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації та ТОВ "Герром Інвест-Україна" не належить до цивільних правовідносин, а тому до них не можуть бути застосовані норми Цивільного кодексу України. На думку відповідача зобов'язання, що виникло у ТОВ "Герром Інвест-Україна" за своєю природою є бюджетним, адже управління агропромислового розвитку Деражнянської РДА, відповідно до розпоряджень Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008р. та Деражнянської районної державної адміністрації №303/2008-р від 18.08.2008р. діяло, як розпорядник коштів резервного фонду державного бюджету України.
Таким чином, повноваження управління агропромислового розвитку Деражнянської РДА, як розпорядника бюджетних коштів, реалізується через владні управлінські функції цього суб'єкта владних повноважень, який діє в межах бюджетної програми та бюджетного асигнування.
Зважаючи на те, що відносини, які виникли між Управлінням агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації та ТОВ "Герром Інвест-Україна" під час виконання управлінням розпорядження КМУ №1010-р є бюджетними, враховуючи норми ч.1 ст. 4 ГПК України та адміністративні норми, адже управління діяло від імені держави та є органом державної влади, відповідач вважає, що позивачем було порушено правила підвідомчості справ, які підвідомчі господарським судам, що закріплені ст. 12 ГПК України.
За таких обставин, на думку відповідача, зазначений позов прокурора підлягає відхиленню, оскільки не підвідомчий господарському суду Хмельницької області та порушує п.1 ч.1 ст. 12 ГПК України.
Відповідачем в судовому засіданні 23.08.2011 року подано клопотання про залучення у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору : Хмельницьку обласну державну адміністрацію та Головне управління державного казначейства України у Хмельницькій області.
Прокурор та позивач ( в судовому засіданні) категорично заперечили проти задоволення вказаних клопотань.
Приймаючи до уваги матеріали справи, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні вказаних клопотань відповідача (про залучення третіх осіб), оскільки рішення господарського суду по справі №22/5025/1130/11 жодним чином не вплине на їх права та обов'язки щодо однієї із сторін. При цьому судом враховано, що кошти перераховувались саме позивачем та із резервного фонду бюджету. Крім того, звертається увага відповідача на строки розгляду спору передбачені ст. 69 ГПК України (позовна заява надійшла до суду 20.06.2011 року).
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 18.05.2011р. товариство з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Україна" зареєстровано як юридична особа за адресою: Хмельницька область, Деражнянський район, с. Кальня, код 34175746.
Проведеною прокуратурою Деражнянського району перевіркою встановлено, що 18.08.2008р. розпорядженням №303/2008-р Деражнянської районної державної адміністрації, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України № 1010-р від 28.07.2008 р. „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, спрямовано кошти, виділені з резервного фонду державного бюджету для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась на території Деражнянського району.
Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації № 428/2008-р від 12.08.2008 р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 р. на території Хмельницької області” визначено спрямувати кошти, виділені з резервного фонду державного бюджету, райдержадміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області. Зобовязано голови відповідних райдержадміністрацій визначити розпорядника по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, відповідно до розподілу.
Розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації № 303/2008-р від 18.08.2008 р. призначено розпорядником по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, відповідно до розподілу управління агропромислового розвитку райдержадміністрації.
Згідно додатків до розпоряджень № 428/2008-р від 12.08.2008 р., №303/2008-р від 18.08.2008р. „Розподіл коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії" відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків від стихії, що сталася в Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях в розрізі підприємств та культур Хмельницької області для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садивного матеріалу, міндобрив, гербіцидів, пестицидів, протруйників” ТОВ "Герром Інвест-Україна" визначено суму на компенсацію витрат у розмірі 211 800,00 грн.
Платіжним дорученням № 152 від 22.08.2008 р. грошові кошти в сумі 211 800,00 грн. були перераховані управлінням агропромислового розвитку на рахунок ТОВ "Герром Інвест-Україна" .
З наявного в матеріалах справи гарантійного листа відповідача №360 від 13.10.2008р. вбачається, що ТОВ "Герром Інвест-Україна" усвідомлює, що виділені із резервного фонду державного бюджету України кошти, отримані ним на часткову компенсацію збитків, які сталися внаслідок стихії, згідно розпорядження КМУ №1010-р від 28.07.2008р., є коштами, виділеними на умовах повернення (згідно абз.2 п.1 Постанови КМУ №415 від 29.03.2002р.). ТОВ "Герром Інвест-Україна" даним листом гарантує, що воно поверне зазначені кошти до державного бюджету України у строки та на умовах, визначених відповідним розпорядженням КМУ, як це передбачено абз.1 п.11 Розпорядження КМУ №415 від 29.03.2002р.
В подальшому Розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації №108/2010-р від 16.03.2010р. "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 18.08.2008р. №303/2008-р" внесено зміни в п.1 даного розпорядження, зокрема, після слів "державного бюджету" доповнено словами "на умовах повернення" та після слів "сільськогосподарських підприємств" доповнено словами "недержавної форми власності".
В листі Міністерства економіки України від 19.11.2010р. №2704-25/820 зазначено, що повноваження щодо контролю за повернення коштів резервного фонду державного бюджету, виходячи з форми власності суб'єкта господарювання (частки корпоративних прав держави), належать головним розпорядникам коштів. За інформацією Голів КРУ Контрольно-ревізійним управлінням в Хмельницькій області були здійснені контрольні заходи щодо перевірки питань дотримання чинного законодавства при використанні коштів резервного фонду державного бюджету, виділених сільгосптоваровиробникам області у 2008р. Враховуючи позицію Голів КРУ, кошти резервного фонду державного бюджету, отриманні сільгосппідприємствами недержавної форми власності Деражнянського району Хмельницької області, підлягають поверненню до державного бюджету.
Листами від 12.03.2009р. №73, від 28.07.2010р. №387 управління агропромислового комплексу звернулось до відповідача з проханням повернути грошові кошти в сумі 211 800,00 грн., отримані для часткової компенсації витрат товариства, яке зазнало збитків внаслідок стихії.
Таким чином, у зв'язку з неповерненням відповідачем коштів із резервного фонду бюджету в розмірі 211 800,00 грн. прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся з позовом до суду про примусове стягнення заборгованості.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Пунктом 3 статті 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обовязковими до виконання.
Абзацом 18 підпункту 2 частини 1 статті 20 Закону України „Про Кабінет Міністрів України” передбачено, що Кабінет Міністрів України у сферах соціальної політики, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій: забезпечує здійснення заходів, передбачених державними програмами ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, приймає рішення з питань ліквідації наслідків інших аварій, а також пожеж, катастроф, стихійного лиха.
Відповідно до абзаців 10, 14 підпункту 1 частини 1 статті 20 Закону України „Про Кабінет Міністрів України” Кабінет Міністрів України утворює згідно із законом державні резервні фонди фінансових і матеріально-технічних ресурсів та приймає рішення про їх використання; приймає рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Бюджетного кодексу України резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 п. 11 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 р. № 415, кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
З огляду на викладене, визначений Кабінетом Міністрів України порядок використання коштів з резервного фонду бюджету передбачає, що кошти із резервного фонду бюджету субєктам господарської діяльності недержавної форми власності виділяються лише на умовах повернення.
Як встановлено судом, ТОВ "Герром Інвест-Україна" засноване на приватній власності (витяг з ЄДРПОУ), тому отримані останнім грошові кошти в розмірі 211 800,00 грн. підлягають поверненню позивачу. При цьому відсутність у відповідних актах розпорядників цих коштів умов щодо строку та умов їх повернення не може вважатись умовою неповернення таких коштів та підставою для відмови у їх стягненні, оскільки в такому випадку застосовуються загальні положення п. 11 Постанови КМУ від 29.03.2002 р. № 415 (аналогічна позиція викладена в постанові Львівського апеляційного господарського суду від 21.10.2010 р., яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 22.12.2010 р.).
При цьому судом враховано, що представник відповідача не заперечує факту отримання коштів в сумі 211 800,00 грн. згідно розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації № 628/2008-р від 12.08.2008 р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 р. на території Хмельницької області”
Вказані вище нормативні акти спростовують позицію відповідача, викладену у відзиві на позов.
Відповідачем доказів повернення грошових коштів в розмірі 211 800,00 грн. не надано.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, позовні вимоги прокурора в частині стягнення 211 800,00 грн., виділених з резервного фонду Державного бюджету обґрунтовані матеріалами справи, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню судом.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу стягуються з відповідача в доход бюджету.
Керуючись ст. 44, ст. 49, ст. 82, ст. 84-85, ст. 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Прокурора Деражнянського району м. Деражня в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня до Товариства з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Україна" м. Хмельницький про повернення коштів, виділених з резервного фонду Державного бюджету в сумі 211800,0 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Україна" (Хмельницька область, Деражнянський район, с. Кальня, код 34175746) на користь Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації (32200, Хмельницька область, м.Деражня, вул. Миру, 13, код 00734794) 211800,00 грн. (двісті одинадцять тисяч вісімсот гривень 00 копійок) заборгованості.
Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Україна" (Хмельницька область, Деражнянський район, с. Кальня, код 34175746) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 2118,00 грн. (дві тисячі сто вісімнадцять гривень 00 копійок), а також в доход Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, Банк ГУДКУ у Хмельницькій області, отримувач УДК м. Хмельницький, МФО 815013, ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).
Видати наказ.
Суддя С.В. Заверуха
Віддрук. 5 прим.: 1. до справи, 2. позивачу, 3. відповідачу, 4,5. прокурору.
Повне рішення складено та підписано 23.08.2011р.
Помічник судді Гураль Л.Л.