Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 6/15721.07.11 За позовом Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1»
До відповідача-1 Київської міської ради
До відповідача-2 Шевченківська районна у місті Києві ради
Третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, ОСОБА_1
Про визнання недійсним рішення
Суддя Ковтун С.А.
Представники учасників процесу:
від позивача ОСОБА_2. (за дов.); Кій О.Д (голова правління)
від відповідача-1 ОСОБА_3. за дов. № 225-КР-607 від 23.05.2011 р.
від відповідача-2 ОСОБА_4. за дов. № 36 від 08.07.2011 р.
від третьої особи ОСОБА_5. за дов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
До господарського суду міста Києва звернулося з позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1»до Київської міської ради про визнання недійсним рішення № 208/1642 від 27.12.2010 р., рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 31.10.2006 р. № 91 «Про приватизацію обєктів комунальної власності Шевченківського району міста Києва», рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 26.04.2007 р. № 204 «Про внесення змін до деяких рішень Шевченківської районної у м. Києві ради з питань приватизації обєктів комунальної власності»в частині включення до обєктів, що затверджені на приватизацію шляхом викупу орендарями нежилого приміщення загальною площею 125,5 кв.м. по АДРЕСА_1 в місті Києві.
Ухвалою суду від 16.05.2011 р. порушено провадження у справі № 6/157, розгляд останньої призначити на 06.06.2011 р..
Ухвалою суду від 06.06.2011 р. розгляд справи було відкладено на 07.07.2011 р. та витребувано у сторін додаткові докази до матеріалів справи.
До суду надійшло клопотання від позивача про залучення до участі у справі як іншого відповідача Шевченківську районну у місті Києві раду.
Відповідно до ч.1 ст. 24 ГПК України господарський суд за наявності достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача.
Оскільки рішення від 31.10.2006 р. № 91 «Про приватизацію обєктів комунальної власності Шевченківського району міста Києва»та рішення від 26.04.2007 р. № 204 «Про внесення змін до деяких рішень Шевченківської районної у м. Києві ради з питань приватизації обєктів комунальної власності»прийнято Шевченківською районною у місті Києві радою, яка на даний час не є припиненим, суд залучив останню як іншого відповідача.
Також до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про залучення його як третю особу на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Клопотання мотивоване тим, що ОСОБА_1 є власником спірного майна на даний час.
Частиною 1 ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права та обовязки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також зо клопотанням сторін, прокурора або з ініціативи господарського суду.
Рішення у справі може вплинути на права чи обовязки ОСОБА_1 щодо позивача, у звязку з чим, суд залучив його як третю особу на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Відповідачі позовні вимоги відхилили зазначивши, що він мав повноваження на прийняття спірного рішення, оскільки спірне майно є комунальною власністю.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
14.07.1986 р. листом №14-15/866-27 Держбуду УРСР спільно з держпланом УРСР, був наданий дозвіл Укрпрофраді (правонаступник обєднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок») на будівництво житлового будинку на АДРЕСА_1.
17.06.1987 р. рішенням Київської міської ради народних депутатів № 618 Київській міській раді профспілок (правонаступник - обєднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок») було відведено земельну ділянку в АДРЕСА_1, площею близько 0,16 га під будівництво житлового будинку для працівників профспілкових організацій. Також на Київську міську раду профспілок були покладені функції забудовника, яка здійснювала фінансування будівництва 28-ми квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями корисною площею 273,00 кв. м в АДРЕСА_1.
30.07.1990 р. рішенням виконавчого комітету Шевченківської районної ради народних депутатів № 483 будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1, був введений в експлуатацію та переданий на баланс експлуатуючим організаціям..
Відповідно до додатку до рішення виконкому Шевченківської ради народних депутатів № 483 від 30.07.1990 р. Київській міській раді профспілок, як забудовнику, було передано вбудовані приміщення корисною площею 188,00 кв. м., підручні приміщення площею 85,00 кв. м під гурток «Юний технік».
07.12.1990 р. Верховною Радою УРСР прийнято Закон «Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве самоврядування»№ 533-ХІІ, яким комунальну власність визначено як однією із складових фінансово-економічної бази місцевого самоврядування.
Статтею 7 даного Закону передбачено, що комунальна власність становить основу місцевого господарства і субєктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі сільських, селищних, міських, районних, обласних Рад народних депутатів. Перелік майна, що перебуває у комунальній власності, порядок передачі, купівлі, продажу, а також перелік державного майна, що безоплатно передається у власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць, порядок розгляду спорів, які виникають при цьому, визначаються законодавством України.
Відповідно до ст. 19 Закону «Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве самоврядування»№ 533-ХІІ визначення переліку обєктів місцевого господарства, затвердження переліку обєктів комунальної власності та їх статус було віднесено до компетенції пленарних засідань Ради народних депутатів.
05.11.1991 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)», якою передбачено, що розмежування майна між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць провадиться виконкомами районних і міських Рад народних депутатів з участю виконкомів районних у містах, міських районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.
13.01.1992 р. виконавчим комітетом Київської міської ради народних депутатів було прийнято рішення № 26 «Про формування комунального майна міста та районів», яким затверджено перелік комунального майна, яке перебуває у власності міста (додаток 1) та вирішено передати до комунальної власності районів майно згідно з переліком (додаток 2-15).
Відповідно до п. 165 додатку 11 рішення Київської міської ради № 208/1642 від 27.12.2001 р. «Про формування комунальної власності територіальної громади районів м. Києва»до об'єктів комунальної власності Шевченківського району було включено житловий будинок АДРЕСА_1, загальною площею 1501,42 кв. м., в тому числі і спірне приміщення.
Балансоутримувачем будинку АДРЕСА_1, є комунальне підприємство «Керуюча дирекція», а обслуговується будинок експлуатуючою організацією комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора «Михайлівська», у складі якого знаходиться Житлово-експлуатаційна контора № 1005.
21.04.2006 р. протоколом установчих зборів власників квартир багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 було прийнято рішення про створення в зазначеному будинку обєднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) «АДРЕСА_1».
Законом України «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності»передбачено, що до комунальної власності передаються, зокрема, житлові будинки (разом із вбудованими нежитловими приміщеннями), що раніше перебували у державній власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»правовий статус місцевого самоврядування в місті Києві визначається Конституцією України та цим Законом з особливостями, передбаченими законом про місто Київ.
Відповідно до ч. 5 ст. 140 Конституції України питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Також в силу п. 41 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції міських рад належить прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»право комунальної власності, це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, зокрема, належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами ості інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без ї безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти міської ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно з п. 31 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.
Стаття 41 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначає, що питання організації управління районами в містах належать до компетенції міських рад. Районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об'єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах, а також здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, в обсягах і межах, що визначаються міськими радами.
Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах.
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», питання організації управління районами в місті Києві належать до компетенції Київської міської ради і вирішуються відповідно до Конституції, цього та інших законів України, рішень міської ради про управління районами міста. Київська міська рада може передавати районним у місті радам у власність або в управління обєкти комунальної власності міста Києва в порядку, передбаченому законами України.
Відповідно до ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Рішенням господарського суду міста Києва по справі № 30/128-2/300 від 25.12.2007 р., залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 28.05.2008 р. та постановою Вищого господарського суду України від 21.04.2009 р., визнано за Обєднанням профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок»право власності на вбудовані приміщення корисною площею 188,00 кв. м, підручні приміщення площею 85,00 кв. м, що знаходяться по АДРЕСА_1
Оскільки вбудовані приміщення корисною площею 188,00 кв. м, підручні приміщення площею 85,00 кв. м, що знаходяться по АДРЕСА_1 не належали до комунальної власності, Київська міська рада не мала повноважень на включення їх до обєктів комунальної власності Шевченківського району, тому позовні вимоги про визнання рішень недійсним в частині розпорядження спірним майном є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
31.10.2006 р. рішенням Шевченківської районної ради № 91 «Про приватизацію майна, що належить до комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва»в редакції рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 26.04.2007 р. № 204 «Про внесення змін до деяких рішень Шевченківської районної у м. Києві ради з питань приватизації обєктів комунальної власності»нежиле приміщення загальною площею 125,5 кв. м. по АДРЕСА_1 було затверджено на приватизацію.
Згідно з п. 2 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою. Допоміжні приміщення передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
Статтею 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»допоміжними приміщеннями багатоквартирного будинку є сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення. Частина допоміжних приміщень, яка забезпечує належне функціонування жилого будинку, є неподільним майном, яке згідно зі ст. 19 цього ж Закону перебуває у спільній частковій власності співвласників багатоквартирного будинку і не підлягає відчуженню.
Згідно з п. 41 Положення про порядок передачі квартир (будинків) у власність громадян, затвердженого наказом Державного комітету України по житлово- комунальному господарству № 56 від 15.09.1992 р., не підлягають приватизації допоміжні приміщення житлових будинків, які призначені для забезпечення експлуатації та обслуговування будинку (приміщення теплопунктів, котельних, сміттєзбірників, колясочних, приміщення, через які прокладені мережі комунікації, а також приміщення, які використовуються для розміщення обслуговуючого будинок персоналу, та складські приміщення). Власником перелічених приміщень після приватизації квартир будинку є товариство власників квартир. Вільні підвальні приміщення за згодою власників квартир будинку переобладнуються під кладові і передаються їм у власність безкоштовно у встановленому порядку.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 4-рп від 02.03.2004 р. з моменту приватизації житла допоміжні приміщення є спільною власністю мешканців будинку, а тому орган місцевого самоврядування без згоди мешканців не може розпоряджатися допоміжними приміщеннями (здавати в оренду, передавати у користування, перебудовувати тощо), а тим більше відчужувати їх.
Постановою окружного адміністративного суда міста Києва по справі 8/129 від 04.10.2010 р. встановлено, що по спірному приміщенню проходять інженери мережі, а саме: загально будинкові мережі тепло- водо - електропостачання, каналізаційний провід (в лівій частині підвалу знаходяться три ревізійних доступи до каналізаційного каналу), ливневий стік з єдиним технологічним ревізійним доступом до каналу стоку спускні системи води котрі знаходяться під кожним стояком системи опалення (з ліво частини будинку їх налічується сім), вузол вводу холодного водопостачання з лічильниками та системою водозапірної арматури аварійного чи профілактичного перекриття водопостачання, поливна система з виходом на вулицю Велика Житомирська, ввід в будинок силових кабелів (один основний, другий резервний та два обладнаних пустих каналів на випадок виходу з ладу двох інших), розводка всіх електричних і слаботочних проводів від основної електрощитової будинку на першому поверсі з технологічними канальцями і комутаційними металевими шафами через підвал на всі поверхи в усі напрямки будинку, підвальна електрощитові, в цій частині підвалу знаходиться два стояки електричних каналів - перший на поверхове освітлення сходової клітини будинку, а другий розводки по будинку електричного постачання до лічильника і електромережі кожної із 28 квартир.
Оскільки всі перелічені вище комунікації призначення для забезпечення нормального та безперебійного функціонування всього будинку і комфортного проживання в ньому мешканців, доступ до підвалу має бети безперешкодний.
Таким чином, спірне підвальне приміщення згідно є допоміжним приміщенням (технічним підпіллям) і призначене для розміщення загальної будинкових комунікацій, а тому не може бути відчужено за рішенням орган місцевого самоврядування без згоди мешканців.
Отже, допоміжні приміщення є спільною власністю мешканців будинку, що ще є однією підставою для визнання недійсним рішенням Шевченківської районної ради від 31.10.2006 р № 91 «Про приватизацію майна, що належить до комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва»в редакції рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 26.04.2007 р. № 204 «Про внесення змін до деяких рішень Шевченківської районної у м. Києві ради з питань приватизації обєктів комунальної власності»в частині приватизації нежилого приміщення загальною площею 125,5 кв. м. по АДРЕСА_1
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідачів в рівних частинах.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 80, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення Київської міської ради № 208/1642 від 27.12.2001 р. «Про формування комунальної власності територіальних громад районів м. Києва»(п. 165 додатку 11) в частині включення до об'єктів комунальної власності Шевченківського району житлового будинку АДРЕСА_1 загальною площею 1501,42 кв. м..
Визнати недійсним рішення Шевченківської районної ради № 91 від 30.10.2006 р. «Про приватизацію майна, що належить до комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва»в редакції рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 26.04.2007 р. № 204 «Про внесення змін до деяких рішень Шевченківської районної у м. Києві ради з питань приватизації обєктів комунальної власності»в частині затвердження на приватизацію нежилого приміщення загальною площею 125,5 кв. м. по АДРЕСА_1
Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) на користь Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» (01025, м. Київ, АДРЕСА_1, код 34429571) 42,5 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Шевченківської районної у м. Києві ради (01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 24) на користь Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» (01025, м. Київ, АДРЕСА_1, код 34429571) 42,5 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
СуддяС. А. Ковтун
Рішення підписано 29.07.2011 р..