ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 6/16911.07.11 За позовом Київського прокурора захисту прав громадян та інтересів держави в екологічній сфері в інтересах держави в особі Київської міської ради
ДоФізичної особи підприємця ОСОБА_4
Третя особана стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, комунальне підприємство «Оболоньспецтранс»
Про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки
Суддя Ковтун С.А.
Представники учасників процесу:
від прокуратури ОСОБА_1 (за дов.)
від позивача ОСОБА_2 (за дов.)
від відповідача ОСОБА_3. (за дов.)
від третьої особине зявились
Обставини справи:
До господарського суду звернувся з позовом Київський прокурор захисту прав громадян та інтересів держави в екологічній сфері в інтересах держави в особі Київської міської ради до фізичної особи підприємця ОСОБА_4 про зобовязання останнього повернути Київській міські раді самовільно зайняту земельну ділянку площею 3,600 кв.м., що розташована на АДРЕСА_1, привівши її у придатний стан.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач самовільно займає земельну ділянку орієнтованою площею 3,600 кв.м., що розташована на АДРЕСА_1 у місті Києві для розміщення автостоянки. Обґрунтовуючи позовні вимоги заступник прокурора посилається на акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, 1563/3 від 20.08.2011 р. складений державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель у місті Києві, який став підставою для звернення з позовом до суду в результаті проведення прокурорської перевірки дотримання вимог земельного законодавства відповідачем.
Ухвалою суду від 19.05.2011 р. було порушено провадження у справі № 6/169, розгляд останньої призначено на 16.06.2011 р..
Відповідач позовні вимоги відхилив повністю, виклавши свої заперечення у поданому суду відзиві. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що земельна ділянка використовується ним на підставі договору від 15.05.2008 р. № 31 фінансово-господарської взаємодії про облаштування та експлуатацію місць відстою та зберігання автотранспорту, укладеного з комунальним підприємством «Оболоньспецтранс» (далі - КП «Оболоньспецтранс»).
Під час розгляду справи судом залучено до участі у справі як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, комунальне підприємство «Оболоньспецтранс».
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників процесу, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
20.08.2010 р. Головним управлінням Держкомзему у м. Києві проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами чого складено акт № А-1563/3 та акт обстеження земельної ділянки № 186/3. Перевіркою встановлений факт зайняття ФОП ОСОБА_4 земельною ділянкою площею 0,36 га, що розташована на АДРЕСА_1.
Використання земельної ділянки відповідачем здійснюється на підставі договору № 31 фінансово-господарської взаємодії про облаштування та експлуатацію місць відстою та зберігання автотранспорту (далі Договір), укладеного 15.08.2008 р. між комунальним підприємством «Оболоньспецтранс» (далі - КП «Оболоньспецтранс») та фізичною особою-підприємцем (далі - ФОП) ОСОБА_4.
27.11.2003 р. рішенням Київської міської ради VI сесії XXIV скликання № 216/1090 було вирішено рекомендувати районним у м. Києві радам створити комунальні підприємства по паркуванню та зберіганню транспортних засобів та дозволити районним у м. Києві комунальним підприємствам стягувати збір за паркування та здійснювати експлуатацію платних місць паркування відповідно до Правил паркування транспортних засобів в м. Києві, затверджених рішенням Київради від 26.09.2002 р. № 47/207 (п. 3 рішення № 216/1090 від 27.11.2003 р.).
28.04.2005 р. Оболонською районною у м. Києві радою було прийнято рішення № 29/13 «Про створення комунального підприємства «Оболоньспецтранс»та дозволено йому проведення заходів по координації та контролю за існуючими гаражними та автостояночними кооперативами, експлуатації та систематизації діючих майданчиків для відстою транспортних засобів на вулицях і на території земельних ділянок Оболонського району м. Києва, та організації нових паркінгів для автотранспорту, автостоянок всіх видів (довготермінових, сезонних, денних, нічних, відкритих, критих, змішаних та інших), відтворення і забезпечення історико-архітектурного та культурного середовища на території Оболонського району м. Києва, контролю за екологічним станом довкілля при зберіганні, та експлуатації транспортних засобів та місць їх технічного обслуговування, та отримання прибутку.
26.06.2007 р. рішенням Київської міської ради № 930/1591 «Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві»було визначено комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтранспарксервіс»єдиним оператором з паркуванням транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту. Також даним рішенням було внесено зміни до п. 3 рішення Київради «Про заходи щодо поліпшення роботи по організації дорожнього руху, розвитку мережі паркінгів, автостоянок, місць для паркування та інших обєктів дорожнього сервісу в м. Києві»від 27.11.2003 р. № 216/1090.
Відповідно до п. 1.1 Договору сторони зобов'язуються здійснювати фінансово- господарську взаємодію з метою організації та забезпечення стабільної експлуатації місць відстою та зберігання автотранспорту.
Згідно з п. 2.1 Договору загальна сума Договору визначається з розрахунку 45 грн. за 1 машино-місце на місяць, згідно з додатками до Договору про "Перелік паркувальних дільниць і місць відстою та зберігання автотранспорту", які є невід'ємною частиною цього договору.
Згідно з п. 3.2.1 Договору ФОП ОСОБА_4 здійснює експлуатацію майданчиків згідно з правилами, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.96р. № 115, а також рішенням Київської міської ради від 26.09.2002р. №47/207 "Про встановлення Правил благоустрою території, паркування транспортних засобів, тиші в громадських місцях, торгівлі на ринках у м. Києві" з дотриманням норм і правил пожежної безпеки, охорони праці і техніки безпеки, належного санітарного стану та благоустрою на території дільниць.
Статтями 11, 509 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору.
Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Отже, умови Договору врегульовують відносини сторін щодо експлуатації ФОП ОСОБА_4 майданчиків, зокрема, майданчика площею 0,36 га, що розташована на АДРЕСА_1 у Оболонському районі м. Києва та сплату ним коштів на користь КП «Оболоньспецтранс»за дану послугу.
Фактично предметом Договору є передача у користування (для розміщення та зберігання автотранспорту) земельної ділянки у м. Києві, а спірний договір за своєю правовою природою є договором про надання в користування (оренду) земельної ділянки.
Оскільки рішенням Київської міської ради № 930/1591 «Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві»від 26.06.2007 р. комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтранспарксервіс»визнано єдиним оператором з паркуванням транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту, КП «Оболоньспецтранс»не мало повноважень на укладення Договору.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Документи, що посвідчують право на земельну ділянку щодо права власності на земельну ділянку є державний акт. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Судом встановлено, що документів, що посвідчують право власності або право користування вказаною земельною ділянкою відповідач не отримував.
Згідно з ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України повноваження з надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності належать Київській міській раді, яка відповідно до п.12 перехідних положень Земельного кодексу України здійснює повноваження щодо розпорядження землями в межах міста Києва до розмежування земель державної та комунальної власності.
Оскільки земельна ділянка, площею 3,600 кв.м., що розташована на АДРЕСА_1 у м. Києві не передана у користування, вона належить до комунальної власності м. Києва.
Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування втрат, понесених за час користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і. споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Оскільки власником земельної ділянки площею 3,600 кв.м., що розташована на АДРЕСА_1 у м. Києві є територіальна громада м. Києва, в особі Київської міської ради, позовна вимога про звільнення земельної ділянки та повернення її позивачу є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги чи заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приймаючи рішення, суд зобовязаний керуватись наданими сторонами доказами.
Прокуратурою доведено, що дії відповідача є самовільним зайняттям земельної ділянки і порушують права позивача, що є підставою для задоволення вимог про звільнення земельної ділянки та передачу її позивачу.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 80, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_2, код НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 3,600 кв.м. за адресою: м. Київ, АДРЕСА_1, та передати Київській міській раді (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141).
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_3, код НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України 85 грн. державного мита, 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
СуддяС. А. Ковтун Рішення підписано 26.07.2011 р.