Рішення № 17868446, 09.08.2011, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
09.08.2011
Номер справи
5023/4997/11
Номер документу
17868446
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" серпня 2011 р. Справа № 5023/4997/11

вх. № 4997/11

Суддя господарського суду Прохоров С.А.

при секретарі судовогозасідання Кононенко О.М.

за участю представників сторін:

прокурора - Дмитрієв І.Ф., посв.НОМЕР_1 від 22.02.2011 року.

позивача - не з*явився.

відповідача - ОСОБА_1, за дов.

розглянувши справу за позовом Прокурора Жовтневого району м. Харкова в особі Харківської міської ради, м. Харків

до АТЗТ "Гея" м. Харків

про стягнення коштів у розмірі 35 626,73 грн.

ВСТАНОВИВ:

Розглядається вимога прокурора Жовтневого р-ну м.Харкова про стягнення з АТЗТ "Гея" на користь Харківської міської ради заборгованості по орендній платі за землю у сумі 35 626,73 грн.

Прокурор в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача в призначене судове засідання не зявився, витребуваних судом документів не надав, про час та місце слухання справи був повідомлений, про причини неявки суду не повідомив.

Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що дійсно має заборгованість по орендній платі за землю у сумі 35 626,73 грн., а тому позовні вимоги прокурора визнає у повному обсязі.

Справа розглядається на підставі ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.

Суд, розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Відповідно до положень Конституції України одним з основних завдань прокуратури як правозахисного органу є захист приватних та публічних інтересів. Це одна з важливіших гарантій захисту прав і свобод громадянина та інтересів держави.

Державні інтереси прокурор представляє за наявності їх порушення або загрози порушення економічних, політичних і інших аспектів таких інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних та юридичних осіб.

При цьому, прокурор самостійно визначає підстави і форму для представництва у суді інтересів держави та зобов'язаний вживати передбачених законом заходів до усунення порушень закону, хоч би від кого вони виходили.

Однією з форм прокурорського представництва інтересів громадянина або держави є звернення до суду.

Наведені повноваження органів прокуратури закріплені безпосередньо у ст. 121 Конституції України, рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999р. № З-рп/99, ст. 29 ГПК України, ст. ст. 35, 36і, 37 Закону України „Про прокуратуру".

Відповідно до ч.1 ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Земельна ділянка є державною власністю та відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України перебуває у віданні Харківської міської ради.

Згідно ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно - територіальними одиницями.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно з п. б п.п. 1ч. 1 ст. 33 зазначеного Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.

Ст. 80 Земельного Кодексу України відноситься до суб'єктів права власності на землі комунальної власності територіальних громад, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Таким чином, органи місцевого самоврядування в особі сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі охоронні (контрольні) функції та функції суб'єкта права власності з усіма притаманними йому правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності.

Відповідно до ст. 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства та інші.

Стосовно заявлених позовних вимог, то слід зазначити наступне:

Відповідно до договору оренди землі, укладеного між Харківською міською радою (Позивач) та акціонерним товариством закритого типу «Гея» (відповідач) 22.04.2004 року, зареєстрованого 30.04.2004 року у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», Харківська міська рада надала, а акціонерне товариство закритого типу «Гея» прийняло у строкове платне користування земельну ділянку за адресою: місто Харків, вул.. Службова, 107, загальною площею 0, 4797 га. Відповідно до п.2.1 вищевказаного Договору відповідач зобов'язався вносити орендну плату за землю на рахунок відділу державного казначейства у м.Харкові.

Відповідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як вбачається з матеріалів справи, Орендар (відповідач) систематично допускає порушення вимог Договору, ст. 24 закону України «Про оренду землі», ст. 19 Закону України «Про плату за землю», відповідно до яких орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про плату за землю», ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Стаття 19 Закону України «Про плату за землю» передбачає, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про плату за землю» платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю. Стаття 13 вказаного Закону передбачає, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 01 січня і до 01 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місцями.

Відповідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Прокурор наданими до матеріалів справи документами довів заборгованість відповідача в частині стягнення суми заборгованості по орендній платі за землю у розмірі 35 626,73 грн., що утворилась станом на 31.05.2011 року, а тому позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню та стягненню.

Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позову, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на сторони, пропорційно розміру задоволених вимог. Тобто суд вважає за необхідне покласти на відповідача витрати по сплаті державного мита в сумі 356,26 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн., оскільки з його вини справу було доведено до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. 526 ЦК України, ст.22, 33, 43, 44 - 49, 75, 82-85 ГПК України,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги прокурора задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу «Гея» (61052, місто Харків, вул. Гордієнківська, 23, код ЄДРПОУ 14103904) на користь Харківської міської ради (61003, м.Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) суму заборгованості по орендній платі за землю у сумі 35 626,73 грн.

Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу «Гея»(61052, місто Харків, вул. Гордієнківська, 23, код ЄДРПОУ 14103904) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) державне мито в сумі 356,26 грн.

Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу «Гея» (61052, місто Харків, вул. Гордієнківська, 23, код ЄДРПОУ 14103904) на користь держбюджету України 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31219264700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 264).

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Прохоров С.А.

рішення підписано судом 15.08.2011 року