ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.08.2011 року Справа № 5005/4008/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Головка В.Г. (доповідач)
суддів: Павловського П.П., Стрелець Т.Г.
при секретарі: Ревковій Г.О.
прокурор: не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1., довіреність від 24.01.2011
від відповідача: ОСОБА_2., довіреність від 23.05.2011
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Дніпровагонмаш" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.05.2011р. по справі №5005/4008/2011
за позовом прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м.Дніпродзержинськ
до відкритого акціонерного товариства "Дніпровагонмаш", м. Дніпродзержинськ
про внесення змін до договору оренди
ВСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.05.2011р. по справі № 5005/4008/2011 (суддя Пархоменко Н.В.) уточнений позов прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради до відкритого акціонерного товариства "Дніпровагонмаш" про внесення змін до договору оренди задоволено.
Не погодившись з зазначеним рішенням господарського суду, відповідач звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив рішення суду скасувати, як прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, посилаючись на наступне:
-судом не враховано порушення позивачем норм ст.54 Господарського процесуального кодексу України, оскільки позивач не тільки не надав жодного обґрунтованого розрахунку нового розміру орендної плати, а й зовсім не зазначає суму нового розміру орендної плати. Тобто, навіть в позовній заяві позивач не зазначає, які саме зміни та до якого договору ці зміни мають бути внесені відповідачем;
-судом не було враховано порушення позивачем норм ст.188 Господарського кодексу України щодо умов зміни та розірвання господарських договорів, тощо.
Позивач відзив на апеляційну скаргу не надав, але його представник в судовому засіданні просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Прокурор в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, тому суд, враховуючи думку представників сторін, вважає можливим розглянути скаргу у його відсутності за наявними в матеріалах справи документами.
Вислухавши пояснення представників сторін , дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, судова колегія дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає .
Із матеріалів справи вбачається, що між Дніпродзержинською міською радою та відкритим акціонерним товариством «Дніпровагонмаш» 01 жовтня 2003 року було укладено договір оренди землі , а саме земельної ділянки загальною площею 3,4126га, що знаходиться за адресою:вул.Широка,205, кадастровий номер 1210400000:03:035:0066.
Договір укладено на термін до 27.08.2053р. (пункт 2.1. договору).
Згідно п.3.1 вказаного договору орендна плата вноситься «Орендарем»виключно у грошовій формі в розмірі: 23413,80грн./рік , що становить 1951,15грн./міс. і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту.
Відповідно до пункту 3.3 розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розміру ставки земельного податку, інших випадках передбачених законодавчими актами України.
Згідно ст.93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації, що передбачено ст.125 ЗК України.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008р. №309-УІ внесені зміни до ч. 4, 5 ст.21 Закону України “Про оренду землі”, а саме було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Попередня редакція наведеної норми визначала, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати.
Згідно з прикінцевими положеннями Закону України №309-VІ від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
З метою приведення рішень Дніпродзержинської міської ради та її виконавчого комітету у відповідність з вимогами чинного законодавства прийнято рішення виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 01.06.2009р. №274 «Про організацію роботи щодо збільшення надходжень коштів до місцевого бюджету від орендної плати за землю.
Дніпродзержинська міська рада направила на адресу відповідача вимогу про внесення відповідних змін до договору оренди землі щодо орендної плати (а.с.17-19).
Крім того, рішенням міської ради №708-39/У від 26.06.2009р. було зобовязано орендарів земельних ділянок переукласти (внести зміни) в управлінні земельних відносин міської ради чинні договори оренди землі, розмір орендної плати в яких менший, ніж визначений ст.21 Закону України “Про оренду землі”, з встановленою річною орендною платою на рівні 3-кратного розміру земельного податку.
У строк, визначений ст.188 Господарського кодексу України, відповідач відповідь міській раді не надав, що стало підставою для звернення з позовом до суду.
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
За статтею 30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
За таких обставин висновок суду про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати є повним та обґрунтованим.
Доводи апеляційної скарги, у тому числі з посиланням на відсутність правових підстав для змін договору оренди землі, укладеного до прийняття Податкового кодексу України, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки є помилковими і не впливають на вирішення справи по суті.
Враховуючи викладене, підстав для скасування рішення суду відповідно до ст.104 Господарського процесуального кодексу України не вбачається.
Керуючись ст.99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.05.2011р. у справі №5005/4008/2011 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий В.Г.Головко
Судді Т.Г.Стрелець
П.П.Павловський