Рішення № 17857765, 14.07.2011, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
14.07.2011
Номер справи
09/13/151
Номер документу
17857765
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2011 рокуСправа № 09/13/151

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М., при секретарі - Мирошниченко Б.В., за участю військового прокурора - Лук'яненко А.В. посвідчення № 496, представника позивача - ОСОБА_1. за довіреністю, представників третьої особи Черкаського регіонального управління Державної спеціалізованої установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" - ОСОБА_2. за довіреністю, ОСОБА_3. за довіреністю, представника третьої особи Міністерства оборони України - ОСОБА_4. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси справу за позовом військового прокурора Черкаського гарнізону м. Черкаси в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, від імені якого діє позивач - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Черкаси до Черкаської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Черкаське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву", на стороні позивача - Міністерство оборони України про визнання рішення нечинним, -

ВСТАНОВИВ:

01 лютого 2010 року військовим прокурором подано позовну заяву, у якій він просить визнати нечинним рішення Черкаської міської ради №8-622 від 27.10.2005 року "Про погодження Черкаському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному будівництву" місця розташування 4-секційного 10-12- поверхового житлового будинку по вул. Б.Вишневецького, 93 та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" (далі - спірне рішення).

Позовні вимоги мотивовані наступним: спірне рішення відповідача прийняте з порушенням чинного законодавства та з перевищенням повноважень, є незаконним та перешкоджає нормальній життєдіяльності і виконанню завдань та функцій, покладених на військові установи, оскільки земельна ділянка знаходиться на території військового містечка №1 (вул. Ільїна, 222) і на ній розташовані будівлі Міністерства оборони України, які перебувають на балансі КЕВ м.Черкаси (військова прокуратура Черкаського гарнізону, гаражі, гуртожиток Черкаського ЗВ ВСП); земельна ділянка згідно Державного акту на право користування землею серії Б №015211 надана Черкаській КЕЧ (правонаступником якої є КЕВ м.Черкаси) і використовується за її призначенням, тому надання третій особі - Черкаському регіональному управлінню ДСФУ "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" погодження місця розташування 4-секційного 10-12- поверхового житлового будинку порушує права та охоронювані законом інтереси держави, Міністерства оборони України і КЕВ м.Черкаси. (том 1 а.с.3-7).

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 21 грудня 2010 року припинено провадження у справі №13/151 на підставі п. 1 ст. 80 ГПК України, з посиланням на те, що між сторонами відсутні господарські правовідносини і спір є адміністративним (том 2 а.с.44).

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 15 лютого 2011 року (том 2 а.с.77-81), яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 18 травня 2011 року (том 2 а.с.125-128), скасовано ухвалу господарського суду Черкаської області від 21 грудня 2010 року щодо припинення провадження у справі №13/151 на підставі п.1 ст.80 ГПК України, а справу повернуто до господарського суду Черкаської області для подальшого розгляду, з посиланням на те, що спір не є адміністративним і підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Згідно протоколу автоматичного розподілу справи між суддями від 06 червня 2011 року, справу №13/151 направлено головуючому - судді Курченко Н.М.

Ухвалою від 07 червня 2011 року справа прийнята до провадження суддею Курченко Н.М. з присвоєнням номеру справі 09/13/151, розгляд призначено на 22 червня 2011 року (том 3 а.с.1-2).

Ухвалою від 22 червня 2011 року розгляд справи відкладено на 14 липня 2011 року у зв'язку із необхідністю витребування нових доказів та залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Міністерства оборони України (том 3 а.с.36-38).

Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав повністю, посилаючись на наступне: спірним рішенням не порушено права позивача, оскільки вказані прокурором будівлі та споруди зареєстровані по вул.Ільїна, 222/1, а не на земельній ділянці по вул.Б.Вишневецького, 93 (Ільїна, 222). Згідно кадастрової довідки станом на 01.01.2008 року за колишньою КЕЧ обліковуються земельні ділянки загальною площею 113,0146 га, а не 360,07 га, як вказано у Державному акті; позивачем не надано доказів на підтвердження того, що йому належить на праві користування земельна ділянка площею 0,761 га, яка передана третій особі. Окрім цього, нежитлові будівлі та споруди, які знаходяться на земельній ділянці колишньої Черкаської КЕЧ, безпідставно і самовільно розпродаються землекористувачем (Черкаським КЕВ) приватним підприємцям і юридичним особами. В рішенні виконкому Черкаської міської ради народних депутатів №454 від 11.08.1982 р. відсутня адреса земельної ділянки, яка була передана Черкаській КЕЧ, тому позивач не може довести місце знаходження цієї ділянки. Державний акт на право користування землею серії Б №015211 не зареєстрований у державній книзі реєстрації землекористувань, як того вимагалось на той час чинним законодавством (том 1 а.с.51-53).

Третя особа - Черкаське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" у письмових запереченнях на позовну заяву та письмових поясненнях по суті спору вважає, що позов не підлягає задоволенню, мотивуючи наступним: прокурором не обґрунтовано порушення інтересів держави і прокурор не може бути представником КЕВ у суді; позовні вимоги не відповідають змісту позову, оскільки його зміст виходить за межі розгляду предмету спору, позивачем не доведено, яке саме право позивача та держави було порушено прийняттям спірного рішення; Державний акт на право користування землею серії Б №015211 є незаповненим бланком і він не може бути доказом права КЕВ м.Черкаси на безстрокове й безоплатне користування земельною ділянкою площею 360,07 га; в рішенні виконкому Черкаської міської ради народних депутатів №454 від 11.08.1982 р. відсутня адреса земельної ділянки, яка була передана Черкаській КЕЧ, тому позивач не може довести місце знаходження цієї ділянки; державний акт не зареєстрований у державній книзі реєстрації землекористувань, як того вимагалось на той час чинним законодавством (том 1 а.с.54-58, том 3 а.с.7-11)).

Третя особа - Міністерство оборони України у письмових поясненнях позовні вимоги вважає такими, що підлягають задоволенню, посилаючись на те, що спірне рішення порушує інтереси держави, прокурор правомірно звернувся до суду з позовом про захист її інтересів; земельна ділянка площею 360,07 га згідно Державного акту за категорією земель відноситься до "спец.земель", за ціллю призначення "для державного використання" і відносяться до земель оборони; приймати рішення про відчуження земель оборони має право лише Міністр оборони України за рішенням Кабінету Міністрів України, отже, КЕВ м.Черкаси, як правонаступник Черкаської КЕЧ, є законним землекористувачем, спірним рішенням порушені його права (том 3 а.с.50-53).

Представник відповідача у судове засідання 14 липня 2011 року не з'явився, не повідомивши про причини, хоча був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, що підтверджується розпискою від 22.06.2011 року (том 3 а.с.32). Неявка представника відповідача у дане судове засідання не перешкоджає вирішенню спору по суті.

У судовому засіданні:

- прокурор підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві;

- представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві;

- представник третьої особи - Черкаського регіонального управління ДСФУ "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" заперечив проти позову та просив відмовити у його задоволенні, дотримуючись доводів, викладених у письмових запереченнях;

- представник третьої особи - Міністерства оборони України підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Згідно ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, судом встановлені наступні обставини.

11 серпня 1982 року виконавчий комітет Черкаської міської ради народних депутатів прийняв рішення №454 "Про видачу акту на право користування землею Черкаській КЕЧ району", згідно якого затверджено план закріплення меж землекористування Черкаської КЕЧ району, затверджено розмір землекористування в межах плану загальною площею 360,07 га, доручено інженеру-землевпоряднику т.Ткач О.Я. вручити Черкаській КЕЧ району акт на право користування землею та внести відповідно зміни в державну книгу реєстрації землекористувань (том 3 а.с.25).

На підставі зазначеного рішення виконкому Черкаської міської ради народних депутатів, Черкаській КЕЧ району виданий Державний акт на право користування землею серії Б №015211, згідно змісту якого державний акт видано на спецземлі виконавчим комітетом Черкаської міської ради депутатів трудящих, закріплені за землекористувачем в безстрокове і безплатне користування 360,70 га, в межах згідно плану землекористування, земля надана для державного використання. До акту доданий план землекористування з визначенням меж земельних ділянок (том 1 а.с.12-14).

Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах, виданого Головним фінансово-економічним управлінням МО України, Черкаська квартирно-експлуатаційна частина району зареєстрована 02 червня 2003 року, реєстраційний номер №776, ідентифікаційний код у ЄДРПОУ - 07609715. Згідно вимог директиви Міністра оборони України №Д-322/1/010 від 20.04.2005 року та довідки ЄДРПОУ №111/05 від 08.12.2005 року Черкаська квартирно-експлуатаційна частина району змінила своє найменування на Квартирно-експлуатаційний відділ м.Черкаси (том 1 а.с.28).

КЕВ м.Черкаси (позивач) зареєстрований у Державному реєстрі підприємств та організацій України як юридична особа державної форми власності, ідентифікаційний код - 07609715, що підтверджується Довідкою №111/05 від 08.12.2005 року (том 1 а.с.29).

Згідно Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ міста Черкаси, затвердженого начальником Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління 16.05.2006 року, він створений з метою якісного утримання, обслуговування казарменно-житлового фонду, забезпечення військових частин, установ та організацій Міністерства оборони України, комунальними послугами енергоносіями та проведення розрахунків за них. КЕВ м.Черкаси є організацією Міністерства оборони України, фінансується з Державного бюджету по кошторису Міністерства оборони України по загальному та спеціальному фондам. Все майно КЕВ м.Черкаси є загальнодержавною власністю та надано йому на праві оперативного управління. КЕВ м. Черкаси є структурним підрозділом Міністерства оборони України та землекористувачем земель Міністерства оборони України, які розташовані в межах підпорядкування КЕВ по Черкаській області (том 1 а.с.30-35).

Рішенням господарського суду Черкаської області від 06 травня 2008 року у справі №12/1361, яке набрало законної сили, (з врахуванням ухвали від 31.10.2008 року про виправлення описки) визнано за державою в особі Верховної Ради України право власності на обєкти нерухомого майна, розташовані за адресою м. Черкаси, Соснівський район, вул. Ільїна 222/1 і складаються з будівель і споруд прокуратури літ. А-1, а, а, сховища техніки -гаражі з оглядовою ямою - літ. Д, огорожі №№1-2, замощення - І, площами згідно інвентарної справи з закріпленням права оперативного управління цим майном за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Черкаси, ідентифікаційний код 07609715 (том 1 а.с.124, том 3 а.с.26-29).

Згідно рішення про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 28.05.2008 року комунальним підприємством "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" за Державою в особі Верховної Ради України в оперативному управлінні квартирно-експлуатаційного відділу міста Черкаси на підставі рішення суду від 06.05.2008 року зареєстровано право власності на комплекс за адресою: м.Черкаси, вул.Ільїна, буд. 222/1 (том 1 а.с.36).

12 серпня 2003 року Черкаське регіональне відділення Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву звернулося до міського голови із заявою про пріоритетне, безкоштовне виділення земельних ділянок під забудову об'єктів житла для громадян, яким надані пільгові довготермінові кредити. Розглянувши звернення Черкаського регіонального відділення Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву служби міста, зокрема: Черкаське міське управління земельних ресурсів, управління містобудування та архітектури, Черкаське міська санітарно-епідеміологічна служба, відділ екології та раціонального природокористування виконавчого комітету Черкаської міської ради, археологічна інспекція управління культури надали позитивні висновки стосовно місця розташування 4-х секційного 10-12 поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями обслуговування по вул.Б.Вишневецького,93 на земельній ділянці площею 7610 кв. м за рахунок земель не наданих у власність чи користування (том 1 а.с.15- 26).

07 липня 2005 року восьма сесія Черкаської міської ради прийняла рішення №8-363 "Про припинення Черкаській квартирно-експлуатаційній частині права користування земельною ділянкою в межах вулиць Котовського, Ільїна, О.Дашковича", яким припинила Черкаській квартирно-експлуатаційній частині право користування земельною ділянкою площею 122,2888 га в межах вулиць Котовського, Ільїна, О.Дашковича та віднесла вказану земельну ділянку до земель Черкаської міської ради (том 1 а.с.111).

Постановою господарського суду Черкаської області від 27 жовтня 2005 року у адміністративній справі №11/3457, яка набрала законної сили, визнано нечинним рішення Черкаської міської ради №8-363 від 07.07.2005 року. Постанова мотивована тим, що Черкаська квартирно-експлуатаційна частина району правомірно використовувала спірну земельну ділянку на підставі Державного акту на право користування землею за її цільовим призначенням, добровільно не відмовлялася від права її використання, земельна ділянка у неї не вилучалась, діяльність Черкаської КЕЧ не припинялась, тому рішення міської ради №8-363 не відповідає приписам Конституції України та Земельного кодексу України (том 1 а.с.112-114).

27 жовтня 2005 року восьма сесія Черкаської міської ради прийняла рішення №8-622 "Про погодження Черкаському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному будівництву" місця розташування 4-секційного 10-12- поверхового житлового будинку по вул. Б.Вишневецького, 93 та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" (спірне рішення) (том 1 а.с.8), яке містить наступні положення:

"1. Погодити Черкаському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному будівництву" місце розташування 4-секційного 10-12-поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщення обслуговування по вул.Байди Вишневецького, 93 на земельній ділянці площею 7610 кв.м. за рахунок земель Черкаської міської ради зі знесенням старих одноповерхових будинків.

2. Надати Черкаському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному будівництву" дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 7610 кв.м. в оренду під розташування 4-секційного 10-12-поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщення обслуговування по вул.Байди Вишневецького, 93.

3. Черкаському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному будівництву":

3.1. Питання відведення земельної ділянки вирішити відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Приступити до використання земельної ділянки до встановлення її межі у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

3.2. Отримати вихідні дані на проектування та замовити в організаціях, що мають на це дозвіл, виконання проектних робіт щодо будівництва.

3.3. Будівництво виконувати після отримання дозволу у відділі-інспекції державного архітектурно-будівельного контролю управління містобудування та архітектури міськвиконкому.

4. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Назаренка О.І. та постійну комісію міської ради з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування" (примітка: у лапках дослівно до тексту спірного рішення).

Рішенням Черкаської міської ради від 21.12.2006 року №2-499 "Про надання Черкаському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" земельної ділянки в оренду по вул.Б.Вишневецького,93" затверджений проект відведення земельної ділянки площею 7610 кв. м по вул.Б.Вишневецького,93 та надано вказану земельну ділянку в оренду строком на 10 років під будівництво на подальшу експлуатацію 4-х секційного 10-12 поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями за рахунок земель Черкаської міської ради. За цільовим призначенням земля віднесена до земель громадської і житлової забудови. На виконання цього рішення виготовлений технічний звіт по перенесенню в натуру проекту відведення земельної ділянки Черкаському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" площею 7610 кв. м по вул. Б.Вишневецького,93 під будівництво та подальшу експлуатацію 4-х секційного 10-12 поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями обслуговування (том 3 а.с. 64-80).

28 лютого 2008 року четверта сесія Черкаської міської ради прийняла рішення №4-357 "Про скасування рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів від 11.08.1982 року №454 "Про видачу акту на право користування землею Черкаській КЕЧ району", яким скасувала рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів від 11.08.1982 року №454 "Про видачу акту на право користування землею Черкаській КЕЧ району", припинила право користування Черкаській КЕЧ району земельною ділянкою площею 113,0146 га, доручила відділу правового забезпечення виконкому Черкаської міської ради звернутись до судових органів з позовом про визнання недійсним Державного акта на право користування землею серії Б №015211, зобов'язала Черкаський квартирно-експлуатаційний відділ в термін до 01 грудня 2008 року вчинити всі необхідні дії для оформлення права користування земельними ділянками, які фактично використовуються для потреб оборони (том 1 а.с.115).

Постановою Соснівського районного суду міста Черкаси від 30 листопада 2009 року у адміністративній справі №2а-1316/09, яка набрала законної сили, визнано нечинним рішення №4-357 від 28.02.2008 року "Про скасування рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів від 11.08.1982 року №454 "Про видачу акту на право користування землею Черкаській КЕЧ району" (том 1 а.с.116-117).

22 травня 2008 року четверта сесія Черкаської міської ради прийняла рішення №4-408 "Про скасування рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів від 11.08.1982 року №454 "Про видачу акту на право користування землею Черкаській КЕЧ району", яким скасувала рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів від 11.08.1982 року №454 "Про видачу акту на право користування землею Черкаській КЕЧ району", на підставі п. в) статті 141 Земельного кодексу України припинила право користування Черкаській КЕЧ району земельною ділянкою площею 360,07 га, доручила відділу правового забезпечення виконкому Черкаської міської ради звернутись до судових органів з позовом про визнання недійсним Державного акта на право користування землею серії В №015211, зобов'язала Черкаський квартирно-експлуатаційний відділ в термін до 01 грудня 2008 року вчинити всі необхідні дії для оформлення права користування земельними ділянками, які фактично використовуються для потреб оборони (том 1 а.с.118).

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року у адміністративній справі №2-а-670/08, рішення Черкаської міської ради від 22.05.2008р. №4-408 визнано не чинним з моменту його прийняття. Постанова мотивована тим, що орган місцевого самоврядування в порушення вимог закону припинив право Черкаської КЕЧ району на користування земельною ділянкою, яка відноситься до спеціальних земель - земель оборони, які є державною власністю та не належать до земель міської ради (том 1 а.с.119-121).

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2010 року у справі №22-а-5494/09 скасовано Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року та закрито провадження у справі з підстав, що спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства (том 1 а.с.122-123).

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 05 січня 2011 року у адміністративній справі №2а-5598/10/2370, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 березня 2011 року, визнано нечинним рішення Черкаської міської ради від 22.05.2008 року №4-408 "Про скасування рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів від 11.08.1982 року №454 "Про видачу акту на право користування землею Черкаській КЕЧ району", яким скасувала рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів від 11.08.1982 року №454 "Про видачу акту на право користування землею Черкаській КЕЧ району" (том 3 а.с.43-44, 47-49).

Таким чином, рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів від 11.08.1982 року №454 "Про видачу акту на право користування землею Черкаській КЕЧ району" та виданий на підставі вказаного рішення Державний акт на право користування землею серії Б №015211 в установленому порядку не скасовані і є чинними.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.

Предметом спору у справі є визнання нечинним рішення Черкаської міської ради - представницького органу територіальної громади міста Черкаси, стосовно погодження та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки під забудову багатоповерхового житлового будинку з вбудовано прибудованими приміщеннями для громадян, яким надані пільгові довготермінові кредити, згідно умов державної програми сприяння розвиткові молодіжного житлового будівництва.

З даним позовом звернувся військовий прокурор в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, позивача - Квартирно-експлуатаційного відділу міста Черкаси - землекористувача земель Міністерства оборони України, які розташовані в межах підпорядкування КЕВ по Черкаській області.

Відповідно до ст.2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, у позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Згідно Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ міста Черкаси він створений з метою якісного утримання, обслуговування казарменно-житлового фонду, забезпечення військових частин, установ та організацій Міністерства оборони України, комунальними послугами енергоносіями та проведення розрахунків за них. КЕВ м.Черкаси є структурним підрозділом Міністерства оборони України та землекористувачем земель Міністерства оборони України, які розташовані в межах підпорядкування КЕВ по Черкаській області.

У позовній заяві військовий прокурор, посилаючись на Закони України "Про прокуратуру", "Збройні Сили України", "Про оборону України", "Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями" (затверджене наказом МО України від 22.12.1997 р.), зазначив, що спірне рішення Черкаської міської ради перешкоджає нормальній життєдіяльності і виконанню завдань та функцій, поставлених військовим установам.

Суд погоджується з доводами військового прокурора, та вважає, що він правомірно звернувся з позовом до господарського суду з метою представництва інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах - Міністерства оборони України, в особі позивача - Квартирно-експлуатаційного відділу міста Черкаси.

Доводи відповідача та Черкаського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача) стосовно необґрунтованості прокурором порушення інтересів держави та відсутності у нього прав представляти інтереси держави в особі позивача суд вважає такими, що не відповідають чинному законодавству та фактичним обставинам справи.

У даному спорі, що стосується захисту прав землекористувача, сторони є рівноправними суб'єктами відносин. На них не поширюється юрисдикція адміністративних судів згідно п.2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України (скорочено - КАС України). Тому відповідно до ст.ст.1, 2, 12 ГПК України цей спір підлягає розгляду господарським судом в порядку господарського судочинства. При цьому суд враховує вказівки, що містяться у постанові Вищого господарського суду України від 18 травня 2011 року у даній справі, які згідно зі ст.111-12 ГПК України є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Спірне рішення прийнято Черкаською міською радою (відповідач). Відповідач є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади міста Черкаси, його повноваження визначені Конституцією України (ст.ст.140-146) та спеціальним Законом України "Про місцеве самоврядуванням в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі вживається скорочено - ЗУ "Про місцеве самоврядування"), із змінами і доповненнями.

При вирішенні даного спору чинне законодавство, зокрема: ЗУ "Про місцеве самоврядування", Земельний кодекс України застосовано судом в редакції на дату прийняття спірного рішення, тобто на 27.10.2005 року.

Виходячи зі змісту спірного рішення та норм, на підставі якого воно прийняте, суд вважає, що спірне рішення є актом органу місцевого самоврядування, прийняте в процесі здійснення ним повноважень у галузі земельних відносин.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Зі змісту спірного рішення вбачається, що відповідач, керуючись ст.26 ЗУ "Про місцеве самоврядуванням в Україні", ст.ст. 12, 151 Земельного кодексу України вирішив погодити Черкаському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" місце розташування багатоповерхового житлового будинку на земельній ділянці площею 7610 кв. м по вул. Байди Вишневецького,93 за рахунок земель Черкаської міської ради зі знесенням двох старих одноповерхових будинків, та надати йому дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду під розташування цього будинку.

Стаття 26 ЗУ "Про місцеве самоврядуванням в Україні", на яку посилання у спірному рішенні, визначає виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад. Частина 1 цієї статті містить 51 підпункт питань, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, серед яких, зокрема: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (підпункт 34), затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації (підпункт 42). Частина 2 статті 26 цього Закону встановлює питання, які вирішуються на пленарних засіданнях міських рад (міст з районним поділом), крім питань, зазначених у частині першій цієї статті.

Спірне рішення не містить посилання на відповідну частину та підпункт ст.26 ЗУ "Про місцеве самоврядування", що унеможливлює встановлення під ознаки яких питань, згідно зі ст.26 ЗУ "Про місцеве самоврядування", підпадає питання, з якого прийняте спірне рішення.

Стаття 12 Земельного кодексу України (далі вживається скорочено - ЗК України), в редакції чинній на дату прийняття спірного рішення (27.10.2005), на яку посилання у спірному рішенні, визначає повноваження сільських селищних, міських рад в галузі земельних відносин, серед яких ряд повноважень, перелічених у підпунктах а) - к). Зі змісту підпункту к) ст.12 ЗК України вбачається, що перелік повноважень міської ради у галузі земельних відносин на території міста не є вичерпним. До повноважень міської ради у галузі земельних відносин належить також вирішення інших питань в цій галузі відносин відповідно до закону.

Спірне рішення не містить посилань на конкретний підпункт ст.12 ЗК України та інші закони, що регулюють земельні відносини.

Суд вважає доведеним факт знаходження у м.Черкаси по вул. Ільїна військового містечка, КЕВ м.Черкаси, територія яких огороджена, мається окремий в'їзд та відповідна інформація на вивісках будівель. Вулиця Байди Вишневецького,93 у м.Черкаси, по якій за спірним рішенням погоджено місце розташування багатоповерхового житлового будинку на земельній ділянці площею 7610 кв. м, перетинає вул.Ільїна і проходить через військове містечко. Розміщення багатоповерхового житлового будинку спірним рішенням погоджено та надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, на землі, яка знаходиться у користуванні позивача.

Доводи відповідача про те, що земельна ділянка, яка в користуванні позивача не має адреси, а місце розташування багатоповерхового житлового будинку по вул.Байди Вишневецького,93 не на землі позивача, не відповідають наявним у справі доказам, зокрема, викопійовці з плану міста, Державному акту на право користування землею, матеріалам технічного звіту по перенесенню в натуру проекту відведення земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що землі, які були надані у користування Черкаській КЕЧ району, правонаступником якої є позивач, відносяться до земель оборони відповідно до їх цільового призначення, передбаченого п. ж) ст.19 ЗК України.

Відповідно до ст.77 ЗК України, в редакції станом на дату прийняття спірного рішення, землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності. Навколо військових та інших оборонних об'єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.

Правові засади і порядок використання земель оборони регулює спеціальний Закон України "Про використання земель оборони" від 27.11.2003 року №1345-ІУ, із змінами і доповненнями (скорочено - ЗУ "Про використання земель оборони").

Відповідно до ст.4 ЗУ "Про використання земель оборони", в редакції на дату прийняття спірного рішення, військові частини за погодженням з органами місцевого самоврядування або місцевими органами виконавчої влади і в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, можуть дозволяти фізичним і юридичним особам вирощувати сільськогосподарські культури, випасати худобу та заготовляти сіно на землях, наданих їм у постійне користування.

Законом України від 25.12.2008 №800-УІ ст.4 ЗУ "Про використання земель оборони" доповнена частиною другою, із змінами згідно Закону України від 04.11.2010 року № 2674-VI нормою наступного змісту: "Землі оборони можуть використовуватися для будівництва об'єктів соціально-культурного призначення, житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей, а також соціального та доступного житла без зміни їх цільового призначення".

Отже, доводи третьої особи на стороні відповідача про те, що землі оборони можуть використовуватися для будівництва доступного житла, відповідають ст.4 ЗУ "Про використання земель оборони". Однак на дату прийняття спірного рішення така можливість вказаним законом не передбачалась.

У Державному акті на право користування землею Б №015211, який виданий Черкаській КЕЧ району (правопопередник позивача) зазначено, що він виданий на спецземлі для державного використання.

Відповідач не надав належних доказів, які б свідчили про те, що на дату прийняття спірного рішення, змінилася категорія землі, що була надана Черкаській КЕЧ району (правопопередник позивача) та її цільове призначення.

Відповідно до ст.12 ЗК України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міста, серед інших, належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.

Таким чином, повноваження відповідача в галузі земельних відносин поширюються на землі територіальної громади, земельні ділянки комунальної власності.

З огляду на наведені обставини справи, суд вважає, що при прийнятті спірного рішення, відповідач діяв з порушенням, наданих йому повноважень у галузі земельних відносин на території міста.

Стаття 151 ЗК України, на яку посилання у спірному рішенні, як на підставу його прийняття, в редакції на дату прийняття спірного рішення, регулює порядок погодження питань, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок. Зазначена стаття істотно змінювалась. В редакції чинній на 27.10 2005 року (дата прийняття спірного рішення), ст.151 ЗК України, зокрема, передбачала, що юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України і Верховною Радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля. Вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів проводиться юридичними особами, зацікавленими у їх відведенні. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування зобов'язані в порядку, визначеному законодавством України, надавати інформацію юридичним особам, зацікавленим у відведенні земельних ділянок, щодо можливих варіантів розміщення об'єктів відповідно до затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів встановлюється Кабінетом Міністрів України. Погодження місць розташування об'єктів, розмірів передбачуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення цих ділянок, а також Верховною Радою України.

Позивач являється землекористувачем земельної ділянки, на якій відповідач вирішив погодити Черкаському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" місце розташування багатоповерхового житлового будинку та надати йому дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду під розташування цього будинку.

Право землекористування позивача підтверджується Державним актом на право користування землею Б №015211 та іншими матеріалами справи.

Відповідно до ст.35 ГПК України право землекористування позивача не підлягає доказуванню у даній справі, оскільки даний факт встановлений рішеннями судів, які набрали законної сили, а саме: постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 05 січня 2011 року у адміністративній справі №2а-5598/10/2370, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 березня 2011 року; постановою Соснівського районного суду міста Черкаси від 30 листопада 2009 року у адміністративній справі №2а-1316/09; рішенням господарського суду Черкаської області у справі №11/3457 та іншими.

Доводи відповідача та третьої особи на його стороні, стосовно неналежності Державного акту на право користування землею, відсутності права землекористування позивача спростовуються наявними доказами у справі, вищенаведеними рішеннями судів, які набрали законної сили, у адміністративних, господарських справах.

Зі змісту ст.151 ЗК України, на яку посилання у спірному рішенні, вбачається, що Черкаське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву", як юридична особа, зацікавлена у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язана до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та міською радою, місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля.

Черкаське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" (третя особа) не отримало згоду (погодження) позивача, як землекористувача, місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки, умови її вилучення, на що не звернув увагу відповідач, приймаючи спірне рішення. Відсутність такого погодження є порушенням ст.151 ЗК України та права позивача на користування земельною ділянкою, на якій розміщено майно позивача.

Відповідно до п. 2 ст. 20 Господарського кодексу України (ГК України) кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права і законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, у тому числі, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів.

Згідно зі ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, у тому числі, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Обраний позивачем спосіб захисту порушених прав та законних інтересів відповідає п.2 ст.20 Господарського кодексу України, ст.152 Земельного кодексу України, оскільки слова "недійсний" і "нечинний" є синонімами. При цьому суд враховує правові позиції Верховного Суду України щодо способів захисту порушених прав на земельні ділянки, викладені, зокрема, у постанові від 23.12.2008 та інших.

З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, спірне рішення таким, що прийняте з порушенням ст.ст.19, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 77, 151 Земельного кодексу України, порушує права і охоронювані законом інтереси держави в особі Міністерства оборони України та права позивача, як законного землекористувача, отже підлягає визнанню нечинним, як просять прокурор та позивач.

При поданні позову позивач судові витрати не поніс, оскільки за позовами прокурора державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, не сплачуються. На підставі п.11 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 "Про державне мито" відповідач звільняється від сплати державного мита, відповідно, від витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Визнати нечинним з моменту прийняття рішення Черкаської міської ради від 27.10.2005 року № 8-622 "Про погодження Черкаському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" місця розташування 4- секційного 10-12-поверхового житлового будинку по вул.Байди Вишневецького, 93 та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки".

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом 10 днів з дня складення повного рішення.

СуддяН.М. Курченко

Повне рішення складено 20 липня 2011 року.