Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.08.11 Справа № 1/102пд/2011
За позовом прокурора м. Луганська, в інтересах держави в особі :
1-го позивача - Виконавчого комітету Луганської міської ради
2-го позивача - Луганської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле", м. Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі
С у д д я Зюбанова Н.М.
П р е д с т а в н и к и:
від позивачів ОСОБА_1., довіреність № И 01/03-30/5446/0/2-10 від 24.11.10; № И 01/03-30/5447/0/2-10 від 24.11.10;
від відповідача ОСОБА_2., довіреність № 04/12 від 03.01.11;
помічник прокурора Трофименко П.В.
Суть пору: про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 02.07.98 (держ. реєстрація 02.07.98 за № 2480), який укладений з відповідачем, відносно земельної ділянки площею 3,8102 га за адресою : м. Луганськ, вул. Гастелло, які запропоновані позивачем.
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечує факт одержання від Луганської міської ради листа з проектом договору про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею, тому пояснення щодо суті спору не надає.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та помічника прокурора, суд дійшов до наступного.
Так, ст. 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду із заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на правах оренди.
Як свідчать матеріали справи, 20.02.98 та 20.05.98 виконавчим комітетом Луганської міської ради були прийняті рішення відповідно № 74/22 та № 133/2 про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю компанії "Транспеле" в оренду земельних ділянок під будівництво споруд виробничого призначення та стоянки автомобілів за адресою: вул. Гастелло площею 2,0495 га та 1,7607 га під благоустрій території.
На підставі вказаних рішень 02.07.98 між виконавчим комітетом Луганської міської ради /позивачем/ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Транспеле" /відповідачем/ було укладено договір на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди), зареєстрований у встановленому законом порядку 02.07.98 за № 2480, за умовами якого відповідачу було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 3,8102 га.
Пунктом 2.1 укладеного договору встановлено, що плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку щомісячно рівними частками до 15 числа місяця наступного за розрахунковим.
Також сторони дійшли згоди, орендодавець має право змінювати орендну плату при зміні грошової оцінки земель та ставки земельного податку, визначати розмір орендної плати на наступний період у встановленому порядку. Договір оренди земельних ділянок укладений його сторонами до 20.05.47.
Як вбачається з матеріалів справи, прокурор звернувся до суду з урахуванням рішення Луганської міської ради від 29.04.10 № 65/150, яким Управлінню нерухомим майном Луганської міської ради було доручено провести ґрунтовний аналіз договорів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, які розташовані на території м. Луганська, на предмет відповідності їх вимогам діючого законодавства, та за результатами аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним землекористувачам про внесення змін до договорів, оскільки повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів згідно п. 12 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Тому на виконання положень цивільного законодавства, яке регулює порядок внесення змін до договору, позивач у встановленому порядку (з урахуванням рішень Луганської міської ради від 22.12.07 № 28/10 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська", від 25.04.08 № 33/13, від 27.05.11 № 9/12) надіслав на адресу відповідача проект договору про внесення змін до договору оренди землі, за змістом якого запропонував розділ "Орендна плата" договору доповнити або викласти в новій редакції наступні умови:
- викласти п. 2.1. розділу 2 "Орендна плата" договору у новій редакції : "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- доповнити розділ 2 "Орендна плата" п. 2.2 наступного змісту: "Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно на протязі 30 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця";
- доповнити розділ 2 "Орендна плата" п. 2.3 наступного змісту: "У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки на протязі строку дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін у договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє Орендаря або публікує про це оголошення у місцевих засобах масової інформації";
- виключити з абзацу 4 п.п. "а" п. 3.1 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" слова "и ставки земельного налога";
- викласти абзац 11 п. п. "б" п. 3.2 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" договору в новій редакції: "У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), з землекористувача стягується пеня у розмірі пені, передбаченому діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний прострочки".
Відповідачем заперечується факт одержання від Луганської міської ради листа від 21.04.11 № 01/03-13/2119/0/2-11 з вказаними вище пропозиціями про внесення змін до договору.
Позивач у якості належних доказів надіслання проекту надав реєстр рекомендованої пошти від 26.01.11, який свідчить про надіслання шести листів на адресу ТОВ "Компанія "Транспеле", а також повідомлення про вручення поштового відправлення з відмітками одержувача, які прийняті судом як належні докази.
З наведеного вбачається, що фактично предметом спору є внесення змін до договору оренди землі від 02.07.98 № 2480.
Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими частково, а позов таким, що підлягає задоволенню не повністю, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст.16 Закону України "Про оренду землі” та ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 ЗК України).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України).
Матеріалами справи підтверджено факт належного укладання договору оренди земельної ділянки від 02.07.98 (держ. реєстрація за № 2480), п. 2.1 якого передбачено, що орендодавець має право змінювати орендну плату при зміні грошової оцінки земель та ставки земельного податку, визначати розмір орендної плати на наступний період у встановленому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 651 ЦК України підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору /ст. 652 ЦК України/.
Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
З матеріалів справи вбачається, що роботу у частині внесення змін до укладеного з відповідачем договору на право тимчасового користування землею позивачем було розпочато у зв'язку з прийняттям Закону України від 03.06.08 № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", за якими законодавець передбачив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земель ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років. Рішенням Луганської міської ради від 28.12.07 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.08, у зв'язку з чим до усіх землекористувачів м. Луганська, в тому числі й до відповідача, повинна бути б застосовна нова нормативна грошова оцінка землі.
Враховуючи вищевказане, розмір річної орендної плати за відповідну земельну ділянку позивачі пропонують встановити у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У зв'язку з тим, що з 01.01.11 набрав чинності Податковий кодекс України, позивач обґрунтовано посилається на положення статей 274 та 288, якими аналогічним чином врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю, а саме:
- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);
- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274).
Тому суд дійшов висновку, що позивачем доведено обґрунтованість та під ставність внесення змін до договору оренди землі до п. 2.1, п. п. 2.2, п. 3.1 та частково до п. 2.3, оскільки обумовлення щодо відсутності необхідності вносити відповідні зміни у договір у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, коли пропорційно змінюється й розмір орендної плати, оцінюється судом як обмеження права орендаря на його оцінку суттєвої умови договору, що може впливати на можливість звернення відповідача до суду у разі необхідності.
З урахуванням вищенаведеного п. 2.3 договору слід викласти у наступній редакції: "У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки на протязі строку дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє Орендаря або публікує про це оголошення у місцевих засобах масової інформації".
Щодо редакції абзацу 11 п. п. "б" п. 3.2 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" договору про відповідальність орендаря у вигляді пені у розмірі, передбаченому діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення платежу, то таке визначення обґрунтоване тим, що за нормами п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Суд звертає увагу сторін на необхідність застосування при розгляді даної справи господарським судом на підставі ст. 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України у подібних правовідносинах по справі № 41/81пд від 04.07.11, у якій наголошується, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
За вказаних обставин позов підлягає частковому задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України у розмірі 42 грн. 50 коп. та 118 грн. 00 коп., які підлягають стягненню на користь державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.
У решті позову (у частині редакції п. 2.3 проекту щодо слів з умовою "…без внесення відповідних змін у договір.") відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85, 11128 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1.Позов задовольнити частково.
2. Внести зміни до договору № 2480 на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) від 02.07.98 (держ. реєстрація 02.07.98 за № 2480), укладеного між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Транспеле", виклавши п. 2.1. розділу 2 "Орендна плата" договору у новій редакції :
- "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- доповнити розділ 2 "Орендна плата" п. 2.2 наступного змісту: "Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно на протязі 30 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця";
- доповнити розділ 2 "Орендна плата" п. 2.3 наступного змісту: "У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки на протязі строку дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє Орендаря або публікує про це оголошення у місцевих засобах масової інформації";
- виключити з абзацу 4 п. п. "а" п. 3.1 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" слова "и ставки земельного налога";
- викласти абзац 11 п. п. "б" п. 3.2 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" договору в новій редакції: "У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), з землекористувача стягується пеня у розмірі пені, передбаченому діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний прострочки".
3. У решті позову (у частині редакції п. 2.3 проекту щодо слів з умовою "…без внесення відповідних змін у договір.") відмовити.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Транспеле", м. Луганськ, вул. Переяславська, б. 50, ідент. код 13378964 в доход державного бюджету України на п/рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 42 грн. 50 коп.; на п/рахунок 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп., видати наказ Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання повного рішення 15.08.11.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова