Рішення № 17844762, 08.08.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
08.08.2011
Номер справи
3/5005/6666/2011
Номер документу
17844762
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08.08.11р.Справа № 3/5005/6666/2011 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Принц", м.Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі "Дніпропетровських міських електричних мереж", м.Дніпропетровськ

про скасування рішення оформленого протоколом засідання комісії по розгляду порушення правил користування електричною енергією

Суддя Юзіков С.Г.

Представники:

позивача - ОСОБА_1, дов. від 04.06.11р.

відповідача - не з'явився (про час і місце засідання суду сповіщений належно)

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Принц" звернулося до господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" Дніпрообленерго" в особі Дніпропетровських міських електричних мереж про скасування рішення оформленого протоколом засідання комісії по розгляду порушення правил користування електричною енергією.

Відповідач позовні вимоги заперечував, у відзиві на позов просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки Позивачем обраний невірний спосіб захисту своїх прав.

23.06.11р., до початку розгляду справи, Позивач звернувся із заявою про зміну предмету позову, згідно з якою просив скасувати оперативно-господарські санкції в розмірі 31 346,11 грн. недоврахованої електричної енергії та 226,69 грн. за послуги експертизи, викладені в Рішенні, оформленому Протоколом засідання комісії по розгляду порушення правил користування електричною енергією; скасувати Рішення, оформлене Протоколом №5-5 від 13.05.2011р., засідання комісії по розгляду порушення правил користування електричною енергією; судові витрати у справі покласти на Відповідача. Позовні вимоги обґрунтовує порушенням Відповідачем п. 3.34, 6.40 ПКЕЕ.

Відповідач явку повноважного представника у судове засідання, що відбулось 08.08.2011р., не забезпечив, відзив на позов, з урахуванням заяви Позивача про зміну предмету позову, не надав.

Згідно зі ст. 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

11.07.08р. Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Дніпропетровських міських електричних мереж (постачальник електричної енергії) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Принц" укладено договір про постачання електричної енергії №7438/34-197, за яким Позивач зобовязався постачати і передавати Відповідачеві електричну енергію у обсягах та вартістю, визначених умовами договору, а Відповідач оплачувати її в установлені договором строки та дотримуватися Правил користування електричною енергією.

10.03.11р. представниками Відповідача на обєкті Позивача, розташованому за адресою: м. Дніпропетровськ, вулиця Каруны,93-АЗС-2, здійснено позапланову перевірку дотримання останнім Правил користування електричною енергією (далі ПКЕЕ). В результаті проведеної перевірки представниками Відповідача складено Акт №Б 072600 від 10.03.11р. про заміну лічильника типу НІК 2301 АПЗ заводський №0329685 на лічильник типу НІК 2303 АРПЗ заводський №0005654. За Актом "про направлення на експертизу лічильника електроенергії" лічильник типу НІК 2301 АПЗ заводський №0329685 відправлено на експертизу. На підставі Акту №000414 "проведення експертизи" лічильника електроенергії типу НІК 2303 АРПЗ заводський №0005654 складеноАкт В №002918 від 17.03.11р. про порушення Позивачем Правил користування електричною енергією, в якому вказано, що Позивач порушив п.3.34. та 6.40. ПКЕЕ (втручання в роботу лічильника типу НІК 2301 АПЗ заводський №0329685).

Відповідно до п. 6.42 ПКЕЕ, на підставі вищевказаного акта про порушення Правил користування електричною енергією, акту проведення експертизи лічильника електроенергії, 13.05.11р. проведено засідання комісії (протокол № 5-5) у складі представників Дніпропетровських МЕМ та за участю Позивача. За результатами засідання комісії, на підставі зазначеного акту та Постанови Національної комісії електроенергетики України "Про затвердження Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричної енергії" від 04.05.06р. № 562 (далі Методика), Відповідачем проведено розрахунок суми вартості електричної енергії, не облікованої в наслідок порушення споживачем ПКЕЕ, розмір якої склав 31 346,11 грн. за період з 27.09.10р. по 11.03.11р. та складений рахунок № 7438/34-197/5/В 2918.

Позивач заперечує проти застосування Відповідачем зазначеної оперативно-господарської санкції, що і стало підставою звернення Позивача з позовом до суду.

Відповідно до п. 6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Згідно з ч. 5 п. 6.41 ПКЕЕ споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

За п. 6.42 ПКЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до п. 3.31 ПКЕЕ розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці пломбою електропередавальної організації.

Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії звязку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.

Згідно із п. 3.34 ПКЕЕ, на порушення якого посилається Відповідач, будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом. Після закінчення робіт засоби обліку опломбовуються та передаються на збереження згідно з процедурою, визначеною пунктами 3.31 - 3.32 цих Правил.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.03.11р. представником Відповідача складено Акт №000414 проведення експертизи лічильника електроенергії типу НІК 2301 АПЗ заводський № 0329685. В Акті зафіксовано, що при зовнішньому огляді лічильника типу НІК 2301 АПЗ заводський №0329685 пломби потребують криміналістичної експертизи на предмет фальсифікації та повторного використання.

Тобто проведена експертиза не встановила порушення п.3.31 ПКЕЕ - пошкодження цілісності розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр), а тільки висловила припущення, викладені в Акті "про направлення на експертизу лічильника електроенергії" нібито пломби можуть бути фальсифіковані та повторно використані, що може бути встановлено тільки криміналістичною експертизою.

Експертиза засобу обліку в частині дослідження матеріалів, речовин, з яких виготовлені засіб обліку та/або пломби здійснюється спеціалізованими організаціями, які мають право на виконання таких робіт. За результатами експертизи складається акт.

Тобто, експертний висновок спеціаліста (експерта) є підставою для складання постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) акта.

Методика встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ.

Відповідно до п. 2.1 Методики, у разі незгоди споживача із зафіксованим в акті порушень фактом пошкодження пломб та/або засобів обліку, факт пошкодження установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства. До отримання енергопостачальною компанією результатів експертизи Методика не застосовується.

В матеріалах справи відсутній саме такий експертний висновок спеціаліста. Крім того, у протоколі не зазначено нормативного документа, на підставі якого комісія провела нарахування за актом про порушення ПКЕЕ.

Також в Акті №000414 проведення експертизи лічильника електроенергії типу НІК 2301 АПЗ заводський №0329685 вказано, що результати повірки лічильника відповідають вимогам ГОСТ 30207.

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.3. ПКЕЕ встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Постачання електричної енергії Позивачу за адресою, яка наведена в Акті про порушення Правил користування електричною енергією, здійснюється на підставі укладеного сторонами договору про постачання електричної енергії №7438/34-197 від 11.07.08р.

За розділом І цього Договору, постачальник поставляє електричну енергію споживачу, який сплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Відповідно до п. 4.2.3 Договору, споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, у разі наступних дій або бездіяльності споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження та (або) зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Під час виконання договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобовязуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (п. 2.1. договору).

Відповідно до ст. 235 ГК України, за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною 1 ст. 236 ГК України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Згідно з ч. 2 вищезазначеної статті перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Таким чином, порядок виявлення та встановлення факту порушення договору про постачання електроенергії № №7438/34-197 від 11.07.08р., порядок застосування оперативно-господарської санкції, передбаченої п. 4.2.3 Договору, визначено вказаним Договором, а також чинним законодавством України.

Так, згідно з ч. 2 ст. 237 ГК України, порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Відповідно до ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати слід покласти на Відповідача.

Керуючись ст. 4, 32-34, 36, 43, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Скасувати оперативно-господарську санкцію Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Дніпропетровських міських електричних мереж (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Ленінградська, 40, код ЄДРПОУ 00130777) застосовану до Товариства з обмеженою відповідальністю "Принц"(49025, м.Дніпропетровськ, вул. Лермонтова, 2, код ЄДРПОУ 20252169), викладену в рішенні, оформленому протоколом № 5-5 від. 13.05.11р. засідання комісії по розгляду порушення споживачем Правил користування електричною енергією, яка полягає у нарахуванні Товариству з обмеженою відповідальністю "Принц" до сплати вартості не облікованої електричної енергії на загальну суму 31 346,11 грн.

Скасувати рішення засідання комісії по розгляду порушення правил користування електричною енергією, оформлене Протоколом №5-5 від 13.05.2011р.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" Дніпрообленерго" в особі Дніпропетровськіх міських електричних мереж (49107, м.Дніпропетровськ, вул. Ленінградська, 40, код ЄДРПОУ 00130777) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Принц" (49025, м. Дніпропетровськ, вул. Лермонтова, 2, код ЄДРПОУ 20252169) 85,00 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) витрат по сплаті державного мита, 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту.

Суддя С.Г. Юзіков

Рішення підписане___