Рішення № 17832192, 21.06.2011, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
21.06.2011
Номер справи
12/077-11
Номер документу
17832192
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" червня 2011 р. Справа № 12/077-11

Господарський суд Київської області

у складі:

головуючого:судді Дьоміної С.Ю.

секретар:Кулакова С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовомзаступника Фастівського міжрайонного прокурора Київської області

в інтересах держави в особі головного управління Держкомзему

в Київській області

до

відповідача 1: Фастівської міської ради Київської області;

відповідача 2: приватного підприємства «Спортивно-комерційний клуб

Віталія Качановського»

провизнання незаконним і скасування рішення Фастівської міської ради

Київської області, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки

та повернення земельної ділянки

за участю представників сторін:

від прокуратури: не зявився;

від позивача: не зявився;

від відповідача 1: Єпішнін А.І. представник (посвідчення НОМЕР_1);

від відповідача 2: ОСОБА_1 представник (довіреність від 23.05.2010 року),

ВСТАНОВИВ:

26 квітня 2011 року до господарського суду Київської області надійшла позовна заява заступника Фастівського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі головного управління Держкомзему в Київській області (далі позивач) до Фастівської міської ради Київської області (далі відповідач 1) та приватного підприємства «Спортивно-комерційний клуб Віталія Качановського»(далі відповідач 2) про визнання незаконним і скасування рішення Фастівської міської ради Київської області, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та повернення земельної ділянки.

В обґрунтування заявлених вимог, позивач послався на наступні обставини:

рішенням виконавчого комітету Фастівської міської ради народних депутатів №73 від 24.03.1992 року всі споруди, розміщені на території тимчасового вечірнього ринку, визнані комунальною власністю міської ради.

23 листопада 1992 року виконавчим комітетом Фастівської міської ради народних депутатів укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 0,27 га, що знаходиться за адресою: м. Фастів, вул. Соборна, 45 (далі земельна ділянка), з відповідачем 2 для організації та здійснення роздрібної торгівлі продуктами та товарами народного вжитку строком на 15 років.

Рішенням виконавчого комітету Фастівської міської ради народних депутатів №58 від 19.04.1994 року територію «Вечірнього ринку» розширено за рахунок земель міськземфонду.

21 травня між відповідачем 1 та відповідачем 2 був укладений договір оренди земельної ділянки, загальною площею 0,3404 га.

23 липня 2004 року рішенням відповідача 1 №4/57-ХХІІІ-ІV відповідач 1 надав згоду відповідачу 2 на поновлення договору оренди земельної ділянки терміном на 5 років.

09 жовтня 2008 року Фастівською міською радою Київської області було прийнято рішення №3/8-XLII-V «Про поновлення договору оренди земельної ділянки ПП СКК В. Качановському в м. Фастів по вул. Соборна, 45 під існуючим будівлями та спорудами «Вечірнього ринку»(далі рішення), згідно з яким відповідач 1 надав відповідачу 2 дозвіл на поновлення договору оренди земельної ділянки під існуючими будівлями та спорудами «Вечірнього ринку»в м. Фастів по вул. Соборна, 45, площею 0,3404 га (далі договір), терміном на 49 років з метою подальшого виготовлення проектної документації для будівництва торгівельного центру на території «Вечірнього ринку».

Листом №175 від 07.02.2011 року Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації повідомило позивача, що згідно з архівними даними станом на 07.02.2011 року, на обєкти нерухомості, які знаходяться на території «Вечірнього ринку» по вул. Соборній, 45 в м. Фастові, право власності не зареєстровано.

Наведені обставини, на думку позивача, порушують норми чинного законодавства України, оскільки подовження договору оренди земельної ділянки є незаконним без проведення аукціону.

Вважаючи, що його права порушені, позивач звернувся до суду, просив визнати незаконним та скасувати рішення Фастівської міської ради Київської області від 09.10.2008 року №3/8-XLII-V «Про поновлення договору оренди земельної ділянки ПП СКК В. Качановському в м. Фастів по вул. Соборна, 45 під існуючими будівлями та спорудами «Вечірнього ринку», визнати недійсним договір оренди землі, загальною площею 0,3404 га, від 13.11.2008 року, зареєстрований у Державному реєстрі земель за №04:08:032:00046, та зобовязати відповідача 2 повернути вказану земельну ділянку, загальною площею 0,3404 га, до земель Фастівської міської ради у придатному для подальшого використання за цільовим призначенням стані, в якому вона знаходилась до надання її в користування на умовах оренди відповідачу 2.

Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду Київської області від 26.04.2011 року, справу призначено до розгляду 24.05.2011 року.

24 травня 2011 року представники прокуратури та позивача в судове засідання не зявились, витребуваних ухвалою суду документів не надали, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення їм поштових відправлень, про причини неявки суд не повідомили.

Представники відповідачів проти позову заперечували, просили суд у його задоволенні відмовити. Крім цього, представник відповідача 2 надала заперечення на позов та заявила клопотання про продовження строку розгляду спору, яке підлягало задоволенню судом, на підставі ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.

Розгляд справи, на підставі ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, було відкладено на 21.06.2011 року.

21 червня 2011 року представники прокуратури та позивача у судове засідання не зявились, витребуваних ухвалою суду документів не надали, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення їм поштових відправлень, про причини неявки суд не повідомили.

Представники відповідачів проти позову заперечували, просили суд у його задоволенні відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку:

рішенням виконавчого комітету Фастівської міської ради народних депутатів №73 від 24.03.1992 року всі споруди, розміщені на території тимчасового вечірнього ринку, визнані комунальною власністю міської ради.

23 листопада 1992 року виконавчим комітетом Фастівської міської ради народних депутатів укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 0,27 га, що знаходиться за адресою: м. Фастів, вул. Соборна, 45 (далі земельна ділянка), з відповідачем 2 для організації та здійснення роздрібної торгівлі продуктами та товарами народного вжитку строком на 15 років.

Рішенням виконавчого комітету Фастівської міської ради народних депутатів №58 від 19.04.1994 року територію «Вечірнього ринку» розширено за рахунок земель міськземфонду.

21 травня 1999 року між відповідачем 1 та відповідачем 2 був укладений новий договір оренди земельної ділянки, загальною площею 0,3404 га.

23 липня 2004 року рішенням відповідача 1 №4/57-ХХІІІ-ІV відповідач 1 надав згоду відповідачу 2 на поновлення договору оренди земельної ділянки терміном на 5 років, у звязку з чим відповідач 1 поновив з відповідачем 2, з дотриманням вимог ст. 33 Закону України «Про оренду землі», дію договору оренди від 21.05.1999 року, поновлення якого закріпили формою договору від 01.12.2004 року.

09 жовтня 2008 року Фастівською міською радою Київської області було прийнято рішення №3/8-XLII-V «Про поновлення договору оренди земельної ділянки ПП СКК В. Качановському в м. Фастів по вул. Соборна, 45 під існуючим будівлями та спорудами «Вечірнього ринку»(далі рішення), яким відповідач 1 надав відповідачу 2 дозвіл на поновлення договору оренди земельної ділянки під існуючими будівлями та спорудами «Вечірнього ринку»в м. Фастів по вул. Соборна, 45, площею 0,3404 га (далі договір), терміном на 49 років з метою подальшого виготовлення проектної документації для будівництва торгівельного центру на території «Вечірнього ринку».

Листом №175 від 07.02.2011 року Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації повідомило позивача, що згідно з архівними даними станом на 07.02.2011 року, на обєкти нерухомості, які знаходяться на території «Вечірнього ринку» по вул. Соборній, 45 в м. Фастові, право власності не зареєстровано.

Наведені обставини, на думку позивача, порушують норми чинного законодавства України, оскільки подовження договору оренди земельної ділянки є незаконним без проведення аукціону. Крім цього, останнім рішенням відповідача 1 цільове призначення земельної ділянки змінено, тому відповідач 2 не мав переважного права на поновлення договору.

Вважаючи, що його права порушені, позивач звернувся до суду, просив визнати незаконним та скасувати рішення Фастівської міської ради Київської області від 09.10.2008 року №3/8-XLII-V «Про поновлення договору оренди земельної ділянки ПП СКК В. Качановському в м. Фастів по вул. Соборна, 45 під існуючими будівлями та спорудами «Вечірнього ринку», визнати недійсним договір оренди землі, загальною площею 0,3404 га, від 13.11.2008 року, зареєстрований у Державному реєстрі земель за №04:08:032:00046, та зобовязати відповідача 2 повернути вказану земельну ділянку, загальною площею 0,3404 га, до земель Фастівської міської ради у придатному для подальшого використання за цільовим призначенням стані, в якому вона знаходилась до надання її в користування на умовах оренди відповідачу 2.

Проте, в ході розгляду справи суд дійшов висновку, що представник прокуратури не довів суду за допомогою належних і допустимих доказів обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Ст. 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років. Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного фонду власником земельної ділянки - на строк до 50 років, крім випадків, визначених законом. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда). Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

Згідно зі ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу. Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розробку проекту відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України. Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування. При наданні земельної ділянки у користування Кабінетом Міністрів України клопотання разом з проектом відведення земельної ділянки подається відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які розглядають його і в місячний строк подають свої пропозиції до Кабінету Міністрів України. При наданні земельної ділянки у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим клопотання разом із проектом відведення земельної ділянки подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, яка розглядає його і в місячний строк подає свої пропозиції до Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється: затвердження проекту відведення земельної ділянки; вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки. Відмову органів місцевого самоврядування або органів державної влади в наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду в установлений законом строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову в наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Ст. 134 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, крім випадків відмови власника розташованого на земельній ділянці нерухомого майна від її викупу або укладення договору оренди; використання земельних ділянок для користування надрами та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій); використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; перебування в користуванні земельних ділянок або розташованих на них будівель підприємств, установ та організацій, що належать до державної та комунальної власності, підприємств і громадських організацій у сферах культури і мистецтв (у тому числі національних творчих спілок); розміщення дипломатичних та прирівняних до них представництв іноземних держав і міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; будівництва та обслуговування лінійних об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, газопроводів, водопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафто- та газових терміналів, електростанцій тощо); проведення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду відповідно до закону; будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст. 16 Закону України «Про оренду землі», укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Ст. 33 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Судом береться до уваги, що на момент укладення між відповідачами нового договору оренди земельної ділянки від 21.05.1999 року діяв Земельний кодекс України в редакції 1991 року, яким не передбачалось проведення аукціону для передачі в користування земельної ділянки на умовах оренди.

За таких обставин та з урахуванням вищевикладених положень ст. ст. 93, 123, 124, 134 Земельного кодексу України та ст. ст. 1, 16, 33 Закону України «Про оренду землі», суд приходить до висновку, що поновлення договору оренди землі, який є чинним, не передбачає проведення аукціону взагалі з урахуванням того, що відповідач 2 після закінчення строку дії договору оренди від 21 травня 1999 року продовжував користуватись земельною ділянкою, проти чого відповідач 1 не заперечував, внаслідок чого, відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі», договір оренди від 21 травня 1999 року підлягав атоматичному поновленню на той самий строк та на тих самих умовах.

Поновлення договору оренди від 21 травня 1999 року відбулось автоматично, після чого сторони з дотриманням вимог ст. ст. 93, 123, 124, 134 Земельного кодексу України та ст. ст. 1, 16, 33 Закону України «Про оренду землі», зафіксували автоматично поновлений договір оренди шляхом викладення його умов у договорі оренди землі, загальною площею 0,3404 га, від 13.11.2008 року, умови якого за змістом і суттю не відрізняються від умов, зафіксованих в договорі оренди від 21 травня 1999 року.

Разом з тим, відповідач 2 завчасно повідомляв відповідача 1 про бажання продовжити договір оренди від 21 травня 1999 року на новий строк після спливу останнього, проти чого відповідач 1 не заперечував.

Так, суд дійшов висновку, що посилання представник прокуратури на те, що на території «Вечірнього ринку», з приводу якого укладався договір оренди від 21 травня 1999 року, який в подальшому відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі»автоматично поновлювався, були відсутні обєкти нерухомості, в звязку з тим, що відсутність в бюро технічної інвентаризації реєстрації права власності на обєкти нерухомості не позбавляє останні правового статусу обєктів нерухомості, які споруджувались ще за часів Радянського Союзу та в подальшому неодноразово реконструювались, як споруди «Вечірнього ринку»не відповідає фактичним обставинам справи. Реєстрація в бюро технічної інвентаризації права власності на обєкт нерухомості є правом, а не являється обовязком особи, у якої виникло речове право на такі обєкти нерухомості, і не позбавляє особу права на користування спорудою без реєстрації останньої в бюро технічної інвентаризації та не призводить до відсутності права на захист своїх речових прав на споруду, яка не зареєстрована в бюро технічної інвентаризації.

Наявність у відповідача 2 на титулі тимчасового володіння будівель та споруд на території «Вечірнього ринку», з приводу якого укладався договір оренди землі від 21 травня 1999 року, який в подальшому автоматично поновлювався та поновлення якого закріплено у формі договору оренди землі, загальною площею 0,3404 га, від 13.11.2008 року, підтверджується наступними належними і допустимими письмовими доказами у справі:

- копією плану розташування земельної ділянки відповідача 2, відповідно до якого на території «Вечірнього ринку»розташовані обєкти і споруди, призначенні для забезпечення діяльності ринку;

- копією висновку від 29.10.2008 року, виданого відділом земельних ресурсів у місті Фастові Київської області, який є спеціально уповноваженим державним органом по контролю та інвентаризації земель, відповідно до якого на території ,орендованої відповідачем 2 земельної ділянки, знаходиться комплекс «Вечірнього ринку»;

- копією витягу з технічної документації від 27.10.2008 року, виданого відділом земельних ресурсів у місті Фастові Київської області, який є спеціально уповноваженим державним органом по контролю та інвентаризації земель, відповідно до якого орендована відповідачем 2 земельна ділянка знаходиться під забудовою та за призначенням є землею громадської забудови з метою комерційного використання, на території орендованої земельної ділянки знаходиться комплекс «Вечірнього ринку»;

- рішенням виконавчого комітету Фастівської міської ради народних депутатів №102 від 19.05.1987 року «Про відкриття вечірнього ринку та упорядкування торгівлі квітами на Привокзальній площі», відповідно до якого на території «Вечірнього ринку»розташовані будівлі та споруди, які призначенні для забезпечення функціонування ринку;

- рішенням виконавчого комітету Фастівської міської ради народних депутатів №73 від 24.03.1992 року, згідно з яким всі споруди, розміщені на території тимчасового вечірнього ринку, визнані комунальною власністю міської ради, та спорудження нових будівель і споруд на території тимчасового вечірнього ринку дозволено лише при наявності згоди у вигляді дозволу виконавчого комітету;

- рішенням виконавчого комітету Фастівської міської ради народних депутатів №38 від 19.04.1994 року, згідно з яким на територія «Вечірнього ринку», яка надавалась в оренду відповідачу 2 розташовані будівлі і споруди, призначені для забезпечення функціонування ринку;

- розпорядженням Фастівського міського голови №116 від 19.09.1994 року, відповідно до якого на дирекцію ринка в особі відповідача 2 покладено обовязки забезпечити приміщеннями в будівлях «Вечірнього ринку»міліцію з метою підтримання громадського порядку на території ринку;

- актом вибору земельної ділянки, підписаного всіма державними контролюючими органами, згідно з яким на території «Вечірнього ринку»розташовані споруди, призначені для забезпечення функціонування останнього.

Також, суд дійшов висновку, що поновлення договору є за своєю правовою природою його подовженням на новий термін та на тих самих умовах та не являється укладенням нового договору.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги представника прокуратури щодо визнання недійсним договору оренди землі, загальною площею 0,3404 га, від 13.11.2008 року, який зареєстрований у Державному реєстрі земель за №04:08:032:00046, та зобовязання відповідача 2 повернути вказану земельну ділянку, загальною площею 0,3404 га, до земель Фастівської міської ради у придатному для подальшого використання за цільовим призначенням стані, в якому вона знаходилась до надання її в користування на умовах оренди відповідачу 2, є необґрунтованими та не доведеними суду за допомогою належних і допустимих доказів, у звязку з чим не підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотною умовою договору оренди землі, зокрема, є умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду.

З рішення відповідача 1 №3/26-XXV-IV від 21.10.2004 року, яким внесено зміни до рішення відповідача 1 №4/57-ХХІІІ-ІV від 23.07.2004 року, вбачається, що ним було надано дозвіл на поновлення договору оренди земельної ділянки під існуючими будівлями та спорудами «Вечірнього ринку»терміном на пять років в м. Фастів по вул. Соборній, 45, площею 0,3404 га для ведення комерційної діяльності.

Проте, в силу вимог ст. ст. 18, 19, 20, 38 Земельного кодексу України, передача земельної ділянки, призначеної за своїм правом титулом для організації та здійснення діяльності торгівельного ринку в межах населеного пункту на території громадської забудови, визначеної генеральним планом населеного пункту, з метою комерційної діяльності, без якої неможливе створення і діяльність ринку, не являється зміною цільового призначення земельної ділянки та відповідає категорії земель, яка призначена в межах населеного пункту для організації закладів торгівлі у формі ринків.

Разом з тим, згідно з п. 2 Правил торгівлі на ринках (далі Правила), ринок це субєкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований у встановленому порядку, функціональними обовязками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозиції.

Відповідно до п. 13 Правил, торговельне місце - площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо. Розмір торговельного місця визначається в правилах торгівлі на ринках, що затверджуються відповідно до законодавства.

Зазначене в рішенні відповідача 1: «з метою виготовлення проектної документації для будівництва торгівельного центру»не являється встановленням або зміною цільового призначення земельної ділянки та на наявність або відсутність права на поновлення договору в розумінні ст. 33 Закону України «Про оренду землі»не впливає.

Разом з тим, судом взято до уваги, що в розумінні п. п. 2, 13 Правил, торгівельний центр являється спорудою для забезпечення функціонування ринку та не протирічить меті та предмету діяльності підприємства у формі ринку.

З урахуванням викладеного, позиція представника прокуратури є необґрунтованою та безпідставною, у звязку з чим, до уваги судом не прийнята.

Проте зазначене в рішенні: «з метою виготовлення проектної документації для будівництва торгівельного центру»є незаконним, у звязку з тим, що ст. ст. 18, 19, 20, 38 Земельного кодексу України, ст. 33 Закону України «Про оренду землі», п. п. 2, 13 Правил не передбачено будь-якого обовязку у відповідача 2 щодо виготовлення проектної документації, у звязку з чим підлягає скасуванню.

Ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України встановлено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.

Згідно з ч. 2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї державне мито незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи…

ВИРІШИВ:

Позов заступника Фастівського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі головного управління Держкомзему в Київській області до Фастівської міської ради Київської області та приватного підприємства «Спортивно-комерційний клуб Віталія Качановського»про визнання незаконним і скасування рішення Фастівської міської ради Київської області, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати п. 1 рішення Фастівської міської ради Київської області №3/8-XLII-V від 09.10.2008 року в частині зазначення: «з метою подальшого виготовлення проектної документації для будівництва торгівельного центру на території «Вечірнього ринку». В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з приватного підприємства «Спортивно-комерційний клуб Віталія Качановського»(Київська обл., м. Фастів, вул. Соборна, 45, код 13721646) до Державного бюджету України 85,00 грн. (вісімдесят пять грн. 00 коп.) витрат на сплату державного мита; 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення та підписання і може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Суддя С.Ю. Дьоміна

Рішення оформлено відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України і підписано 29.06.2011 року.