ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 липня 2011 року 15:08 № 2а-2816/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Черненко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Авентін"
до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової адміністрації в м Києві проскасування рішення про застосування фінансових санкцій
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1. (дов.від 05.01.11 №б/н), ОСОБА_2 (дов.від 01.06.11 №б/н)
від відповідача: ОСОБА_3 (дов.від 05.01.11 №24/9/10-009)
від третіх осіб: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (дов.від 10.11.10 №104/10-405)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авентін»до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва, треті особи: Державна податкова адміністрація у м.Києві, Головні державні податкові ревізори інспектора Горбач І.В., Волинец М.В. про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.07.2011 року в 15 год. 08 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
Обставини справи:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Авентін»звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва, третіх осіб: Державної податкової адміністрації у м.Києві, Головних державних податкових ревізорів інспекторів Горбач І.В., Волинец М.В. про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування на заявлений позов зазначає, що не погоджується з рішенням відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5561,50 грн. вважає його незаконним та таким, що підлягає скасування, з наступних підстав.
Позивач вказує на ті обставини, що відповідачами не враховані його пояснення та заперечення щодо акту перевірки, вимогами Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України N637 від 15.12.2004 р. в якому не передбачено термінів «неповне прибуткування», «несвоєчасне оприбуткування», на які опирались перевіряючи кваліфікуючи порушення та опираючись на пункт 2.6. Положення №637. Також, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 23.03.96р. №98/96 не передбачені фінансові санкції за нездійснення запису у розділі 2 КОРО.
Крім того представники позивача зазначили, що ревізорами-інспекторами також не враховані об'єктивні обставини справи, хоча для цього позивачем були створені усі умови, а саме виконані вимоги, щодо доступу до приміщення каси підприємства, мали змогу ознайомитися з необхідними документами, а саме з касовими документами. На пропозицію дочекатися на присутність посадової особи (директора ТОВ «Авентін»ОСОБА_7) або особу що здійснює бухгалтерський облік на підприємстві за цивільно-правовою угодою ФОП ОСОБА_8 для пред'явлення усіх необхідних документів та дачі пояснень. Ревізори-інспектори скористалися недосвідченістю заступника директора ОСОБА_2 (що згідно посадової інструкції виконує виробничі функції). Ревізори-інспектори долучили до Акту перевірки реєстр документів (роздрукований з програми 1С Підприємство), що не являється обліковим регістром встановленої форми для касових операцій та не свідчить про факт оприбуткування чи не оприбуткування готівки, а лише являється внутрішнім інформаційним документом. Ревізори-інспектори вимагали, щоб заступник директора ОСОБА_2 підписав даний Реєстр. Заступник директора ОСОБА_2 не мав відповідних знань та навичок, щодо переліку документів, що мають пред'являтися ревізорам-інспекторам для підтвердження факту повного оприбуткування готівки в касу підприємства, відповідно, по причині що він не є відповідальною посадової особою на підприємстві з вищенаведених питань у розумінні Наказу ДПАУ Про затвердження Порядку застосування норм пункту 15.4 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 113 від 19.03.2001р.
Крім того зазначали, що перевірка правильності складання Касової книги, прибуткових та видаткових касових ордерів, а також участь у перевірках, входить до обов'язків ФО-П ОСОБА_1, що здійснює бухгалтерський облік на підприємстві згідно абз.3 п. 4 ст. 8. Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»на підставі укладеного договору, якого на час перевірки не було на підприємстві, чекати на його присутність Ревізори-інспектори відмовились. З вищенаведених причин заступник директора ОСОБА_2 не мав змоги надати повну інформацію про правильність (повноту, своєчасність) оприбуткування готівки до каси підприємства. На момент перевірки прибуткові касові ордери для оприбуткування виручки за 24 та 25 серпня були сформовані та відповідно дана торгова виручка була здана в банк на поточний рахунок. Про наявність касової книги ревізори-інспектори лише поцікавилися - ні касової книги ні прибуткових та видаткових касових ордерів не вимагали.
З огляду на вищевикладене, представники позивача вважають, що дані порушення зі сторони органів ДПС призвели до не всебічного та не обєктивного розгляду скарг, що були подані позивачем, тому вважає прийняте рішення неправомірним та таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, в обґрунтування зазначив, що підчас проведення перевірки встановлено порушення позивачем п.2.6., 3.1., 3.3. та 4.2. Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України N637 від 15.12.2004 р. яким передбачено, що уся готівка, що надходить до каси, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися; касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів; приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства; усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касові книзі.
З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст..1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки»відповідачем за виявлене порушення застосовано штрафні санкції у пятикратному розмірі, що становить 5561,50 грн. та свідчить про правомірність її застосування.
Представники третіх осіб підтримали позицію відповідача, та просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи працівниками Державної податкової адміністрації у м. Києві проведено перевірку кафе, каси, яке належать Товариству з обмеженою відповідальністю „Авентін" та розташоване за адресою: проспект 40-річчя Жовтня, 130/157, м. Київ.
За результатами перевірки складено акт від 25.08.2010 року №0827/26/50/23/24729604 яким встановлено нездійснення позивачем обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскального звітного чеку реєстратора розрахункових операцій за 1 серпня 2010 року №1630 на суму 786,20 грн.
Також, встановлено факт не оприбуткування готівкових коштів в касовій книзі в сумі 326,10 грн. (готівкова виручка за 24- та 25 серпня 2010 р, прибуткові касові ордери на вказану суму не оформлялись, записи у касовій книзі у день надходження вказаних готівкових коштів не здійснювались).
Зазначені дії призвели до порушення позивачем п.2.6., 3.1., 3.3. та 4.2. Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України N637 від 15.12.2004 р. (надалі - Положення № 637).
З підстав виявленого порушення відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 вересня 2010 року №0008472305, яким до позивача застосовано штрафна (фінансова) санкція у сумі 5561,50 грн. за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касі готівки.
Пунктом 1.2 Положення №637 визначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Перевіркою встановлено факт не оприбуткування (неповного та/або несвоєчасного (оприбуткування) готівкових коштів (торгова виручка за 10.08.2010р.) у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскального звітного чеку від 01.08.2010р. №1630 на суму 786,20 грн., чим порушено п. 2.6 Положення №637.
Крім того встановлено факт не оприбуткування готівкових коштів (готівкова виручка за 24 та 25 серпня 2010року) в касовій книзі позивача в сумі 326,10 грн., прибуткові авансові ордери на вказану суму не оформлялись, записи у касовій книзі у день надходження вказаних готівкових коштів не здійснювались.
Таким чином, загальна сума не оприбуткованої готівки в книзі ОРО та касовій книзі підприємства склала 1112,30 грн. (786,20 грн. + 326,10 грн.).
Відтак, за порушення п. 2.6 Положення № 637 та з рахуванням положень п.1 Указу Президента України від 12.06.1995р. №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки" до суб'єкта господарювання застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 5561,50 грн. (1112,30 грн. х 5).
Відповідно до пункту 2.6 зазначеного Положення №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її тактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Статтею 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки" передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми. Штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів, комерційних банків та органів міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань. Контроль за додержання особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюється Національним банком, здійснюють органи державної податкової служби, статті 2, 3 Указу.
З огляду на вищевикладене, суд проходить до висновку щодо правомірності прийнятого відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.09.2010р. № 0008472305 на суму 5561,50 грн.
Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 160-167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Постанова може бути оскаржена відповідно до вимог ст.ст.185-187 КАС України.
Суддя І.А. Качур